Katika09
27.02.09,21:35
Prosim Vas o vysvetlenie prekladu.
Neučí sa veľa tento mesiac,myslím,že neurobí skúšku.
Preklad by mal byť:He is not learning much this month, I think me is not going to pass the exam.
Preco nemoze byt preklad He does not learning much....
Aky je tam rozdiel?Vo vyzname?
Dakujem za pomoc
Meggi 1
27.02.09,22:46
Prosim Vas o vysvetlenie prekladu.
Neučí sa veľa tento mesiac,myslím,že neurobí skúšku.
Preklad by mal byť:He is not learning much this month, I think me is not going to pass the exam.
Preco nemoze byt preklad He does not learning much....
Aky je tam rozdiel?Vo vyzname?
Dakujem za pomoc
Najskôr: Pozor na spojenie - does not learn - nie learning!
Keby si použila does not learn, to by znamenalo, že sa neučí vo všeobecnosti.
Keď použiješ: He is not learning much this month - znamená, že sa neučí len tento mesiac, ale inokedy sa učí.
A ešte...Myslím si, že to je len preklep, ale pre istotu:
I think he is not going to pass the exam (ty máš me)
Katika09
28.02.09,07:29
dakujem, si velmi zlata...
Este jednu vec....keby tam bolo He has not learning?
a akom vyzname by to bolo?
Dakujem este raz
Mária27
28.02.09,07:40
Nemal by učenie (nepoužíva sa).

Priebehový tvar sa tvorí pomocou be+tvar slovesa s -ing.
Katika09
28.02.09,08:32
takze s has je to blbost a fakticky to neexistuje...
dakujem Marika
Slayer666
28.02.09,09:22
Ach jaj.:)

No, skusim ti to aj ja nejak ozrejmit. Poplietla si tu rozne slovesne tvary, takze poporiadku.

Slovesna fraza DOES NOT/DO NOT je vzdy nasledovana neurcitkom (I do not smoke. - Nefajcim, nikdy.). Z gramatickeho hladiska sa jedna o cas pritomny, jednoduchy.

Slovesna fraza AM/ARE/IS NOT moze byt nasledovana, ak nejakym slovesnym tvarom, tak len cinnym pritomnym pricastim, present participle (-ING): I am not smoking. - Nefajcim momentalne, ale mozno som uz dnes stiahol aj tri balicky, ale teraz nefajcim. Z gramatickeho hladiska sa tak tvori pritomny priebehovy cas.

A fraza HAVE/HAS NOT je nasledovana trpnym minulym pricastim, past participle. I have not smoked since 1965. - znamena: Nefajcil som od 1965ho. Z gramatickeho hladiska ide o perfektum, alebo predpritomny cas, ako sa zvykne nazyvat.

Fraza HAVE/HAS NOT moze stat aj osamote (samozrejme, okrem pripadov alla Have your ever smoked this brand?? No, I have not.), cize napr. mame vetu: I have not fear. (nemam strach), ale znie to archaicky a formalne (v Shakespearovi je casto zapor tvoreny takto, bez pomocneho DO). V zasade je to gramaticky v poriadku, ale nepouziva sa to uz (ani tykanie sa uz nepouziva: Thou hast not fear., aj ked tiez to je gramaticky v poriadku, len stylisticky uz nie.). Cize, ze nemam strach by sme povedali takto:
I do not have fear. (ziadne I do not having...)
I have no fear. - doslova: mam ziaden strach (teda ho nemam.)

Co sa tvojich HAS NOT LEARNING a DOES NOT LEARNING tyka, dalo by sa to urcite do nejakej vety zasadit, ale v zasade je to nespravne, a urcite to nepasuje do tych viet, co si napisala.
Katika09
28.02.09,13:18
dakujem krasne za radu. Ja som z tych casov a gramatik uz uplne dopletena. Keby existoval nejaky rychly a strucny manual ako to zvladnut....Ja tu skusku z angliny asi nikdy neurobim:(
Este poprosim radu s make, do and take,
...........some shopping.
it does not ............... much difference.
Prosim, ktore sloveso sa hodi na vybodkovane miesto?
Ste velmi zlati....;)
marjankaj
28.02.09,13:32
Ach jaj.:)

Fraza HAVE/HAS NOT moze stat aj osamote (samozrejme, okrem pripadov alla Have your ever smoked this brand?? No, I have not.), cize napr. mame vetu: I have not fear. (nemam strach), ale znie to archaicky a formalne (v Shakespearovi je casto zapor tvoreny takto, bez pomocneho DO). V zasade je to gramaticky v poriadku, ale nepouziva sa to uz (ani tykanie sa uz nepouziva: Thou hast not fear., aj ked tiez to je gramaticky v poriadku, len stylisticky uz nie.). Cize, ze nemam strach by sme povedali takto:
I do not have fear. (ziadne I do not having...)
I have no fear. - doslova: mam ziaden strach (teda ho nemam.)

Co sa tvojich HAS NOT LEARNING a DOES NOT LEARNING tyka, dalo by sa to urcite do nejakej vety zasadit, ale v zasade je to nespravne, a urcite to nepasuje do tych viet, co si napisala.

Doplním:
I HAVE TO GO. - Musím ísť.
Meggi 1
28.02.09,19:48
dakujem krasne za radu. Ja som z tych casov a gramatik uz uplne dopletena. Keby existoval nejaky rychly a strucny manual ako to zvladnut....Ja tu skusku z angliny asi nikdy neurobim:(
Este poprosim radu s make, do and take,
...........some shopping.
it does not ............... much difference.
Prosim, ktore sloveso sa hodi na vybodkovane miesto?
Ste velmi zlati....;)
Doplnené to bude takto:
do some shopping
it does not make much difference

Len sa pýtaj, ak niečo nevieš. Od toho je tu Porada s témou o anglickom jazyku. Vždy sa nájde niekto, kto ti poradí.
Neboj..skúšku urobíš, len si ver! A ak niečo nevieš, sme tu... :)
Slayer666
01.03.09,10:41
Myslim, ze by si si mala spravit nejake cvicenia.
http://www.ego4u.com/en/cram-up/grammar/tenses

Chod na tu stranku, klikni si na nejaky cas, potom by sa ti vpravo malo objavit Quickmenu a tam su Exercises. Tak si ich vsetky porob. (progressive je to iste co continuous)

Ozaj, co za skusku to je?
Katika09
01.03.09,12:44
dakujem za pomoc
gerdusha
04.10.09,11:55
aj tak si myslim, ze tam ma byt He has not been learning... :)
Meggi 1
04.10.09,21:15
aj tak si myslim, ze tam ma byt He has not been learning... :)
Áno, môže byť...ale obstojí aj prítomný priebehový čas na vyjadrenie dočasného stavu. Ak chceme povedať, že inokedy sa učí, len práve tento mesiac nie. Čiže: This month he isn't learning too much...
a zamenila by som sloveso 'learn' za 'study'.
mimotemy Toľko na vysvetlenie, myslím si, že zadávateľka témy už aj zabudla, že riešila túto dilemu :)
hanka2019
30.09.19,11:04
ahojte ak máte problém s pochopením past continuous (minulý priebehový čas) tak vám odporúčam tento článok: https://www.anglictinarychlo.sk/past-continuous-minuly-cas-priebehovy/
je to fakt vymakaný článok, kde je všetko jednoducho vysvetlené, je tam asi milion príkladových viet, obrázky a návody ako sa to naučiť. Mne tento článok veľmi pomohol