Paula
27.02.09,17:19
Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Zita5
27.02.09,18:56
Poučenie k DP na drsr.

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??

[daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37]

Ja to chápem teraz tak , akoby sme riadky 40 a 41 vôbec nemali používať , ale máme postupovať napr. v prípade ukončenia resp.pozastavenia živnosti v nadväznosti na

Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.


Takže podľa poučenia by sme riadok 40 a 41 nemali vôbec používať a k prerušeniu živnosti resp.pozastaveniu by sme mali používať účtovné uzávierkové operácie ....
Paula
27.02.09,19:24
Ja si už na to jedno štyridsiatko + jednotkové (skoro sa mi pršteky zavrkočili), krvopotne vyrobené počkám, či bude zo strany DÚ reklamované.
Muška
27.02.09,19:25
Tak toto ma fakt dostalo.
Celú debatu o r. 40 a 41 sme tu viedli zbytočne? :eek:

Ale § 17 mi hovorí , čo mám urobiť pri "preskakovaní", alebo "zrušení". A § 17 hovorí o zvýšení základu dane, čo je pre mňa logicky r. 40 a 41. Potom mal zákon hovoriť o zvýšení príjmu a výdaju v uzávierkových operáciach.

Vážne ma to už ......irituje. :D:D:D
Zita5
27.02.09,19:26
No téééda .......:confused::confused::confused::confused: Muška a to ako čo :rolleyes: to nám chceš kaziť víkend ?:D
Muška
27.02.09,19:29
Fakt tomu nerozumiem.
Veď ak som odovzdala DP s výkazmi, kde boli napr. pohľadávky 500 tis. Sk a v r. 40 som o týchto 500 tis. povýšila ZD, tak bolo jasné, že dotyčný "urobil všetko čo mal".

Teraz ako budú vyzerať výkazy ??? .....žeby "nulové" :rolleyes:

A čo daňovníci s paušálnymi výdavkami???, tí pri "preskakovaní" budú používať riadok 40 či nie? ::confused:
Muška
27.02.09,19:32
No téééda .......:confused::confused::confused::confused: Muška a to ako čo :rolleyes: to nám chceš kaziť víkend ?:D
Tak baby, vedela som, že ma v tom nenecháte samú :D:D:D
Zituš, a to som išla pozrieť na Poučenie len preto, že v ALFE, keď som dala "veterinárke" do toho okienka "poistné" sumu, tak mi to prasklo do okienka výdaj "živnosť", tak som nechápala a išla som sa kuknúť na Poučenie......a to som nemala robiť :mad:
Paula
27.02.09,19:34
Hm...a ovplyvní to do budúcnosti aj povinnosť pre sociálku, nie? Príjem nebude v úprave ZD, pekne bude v obrate. Myslím pri prerušení. A či čo.
Tita
27.02.09,19:35
Áno do závazkov patrí aj tvoj nedoplatok z roč.zúčtovania do ZP. Aj o tento preplatok si znížiš základ dane v daň.priznaní v r.41.;)
ak skoncila zivnosti k 29.12.2008 a este nebolo za rok 2008 RZP urobené tak netusim vysku zavazku. co potom?
Zita5
27.02.09,19:39
ak skoncila zivnosti k 29.12.2008 a este nebolo za rok 2008 RZP urobené tak netusim vysku zavazku. co potom?

http://www.porada.sk/t94705-usmernenie-drsr-zahrnovanie-preplatkov-resp-nedoplatkov-z-rzzp-ukonc-podnikania.html
Muška
27.02.09,19:42
Hm...a ovplyvní to do budúcnosti aj povinnosť pre sociálku, nie? Príjem nebude v úprave ZD, pekne bude v obrate. Myslím pri prerušení. A či čo.
Paulínka,
to aj vždy ovplyvňovalo.

Len ak by to dali aj pre tých čo preskakujú z paušálnych výdavkov na účtovníctvo, tak tí by získali, lebo by mohli mať paušálne výdavky aj z neuhradených pohľadávok. Ale to tam vôbec nie je spomínané.
Tí majú použiť riadok 40????
Veď to je choré :mad::mad:

A ak to je pravda. Tak to bude fakt riadny guláš.

A ja stále nerozumiem, ak je raz v DP písaný § 17, prečo ho ja mám "ignorovať"???? Ten § z Postupov, ktorý uvádzajú v poučení je klasické uzatváranie účtovných kníh s klasickými uzávierkovými operáciami.
Zita5
27.02.09,19:43
Tak baby, vedela som, že ma v tom nenecháte samú :D:D:D
Zituš, a to som išla pozrieť na Poučenie len preto, že v ALFE, keď som dala "veterinárke" do toho okienka "poistné" sumu, tak mi to prasklo do okienka výdaj "živnosť", tak som nechápala a išla som sa kuknúť na Poučenie......a to som nemala robiť :mad:

Muška , veľmi som zostala prekvapená .:rolleyes:
Aj keby som momentálne chcela , neviem sa dostať do Poučenia k DP , lebo nemám na mojom novom notbooku čítací program Adobe Reader, tak mi to ani neotvorí ......zajtra to pozriem , iné mi nezostáva . Otvorím len WORD a neviem sa prepracovať k takému poučeniu, ktoré je vo WORDE a program ALFA mám vo firme ...:D

A minulý rok bolo čo v poučení baby - okopírujte to a dajte to sem ak môžem poprosiť ?
Paula
27.02.09,19:55
Nemám vlaňajšie, možno je aj tu medzi tlačivami, len neviem už ani kde sú uložené:D
Zita5
27.02.09,19:56
Nemám vlaňajšie, možno je aj tu medzi tlačivami, len neviem už ani kde sú uložené:D

U na tom pracujem , aby som sa mohla do Poučenia dostať :)Však keď si ho nepozriem na vlastné oči , ani nezaspím .
Tita
27.02.09,19:58
Poučenie k DP na drsr.

Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
no mna drbne asi...uz neviem ako sa volam a ci tento rok uzavriem uctovnictvo:) bez ujmy na zdravi....
raz tak raz tak
raz vykazy k datumu ukoncenia
a potom zas nulove vykazy
raz polozky zvys, zniz, teraz to vyzera tak ze to bolo patranie zlym smerom:) ak moj zivnostnik robi JU !!
este si pockam ako sa vyriesi majetok neodpisany:) a ine drobnostky....
Muška
27.02.09,19:58
Zitka,
no vitaj v klube :D
Mne sa tiež "dokefoval" notebook a v pondelok si idem kúpiť nový.
Proste, každý rok mi zrovna počas robenia DP niečo odíde :eek:

A mne tiež blbne "adobe", takže Poučenie r. 2008 sa mi nedá pricapiť.
Pripojila som Poučenie pre r. 2007 - to je vo Worde.
Paula
27.02.09,20:10
Keď porovnávam, vyzerá to tak, že teraz akoby vylúčili použitie tých dvoch riadkov pri JÚ.
Zita5
27.02.09,20:39
Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len riadky 38 až 43. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na riadkoch 38 až 43 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá. Daňovník, ktorý vypĺňa riadky 40 a 41, v XIII. ODDIELe uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.


Tak potom riadky 40,41 sú pre PU ......a my budeme pri zrušení resp.pozastavení účtovať v PD cez uzávierkové operácie a budeme v DP uvádzať príjmy a výdavky zo živnosti len v riadku 2,9,11,36,37,42...to značí že pohľadávky,záväzky , skladové zásoby a podobne ......pôjdu do peňažného denníka cez ÚUO ?
Tita
27.02.09,20:41
Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
takze podla toho co tu sledujem potichucky vase uvahy je to len tento rok 2008 takto zmenene?
Cize mozem zacat prerabat? a davat pohladavky zavazky do dennika ID-om a vysporiadat vsetko tak, aby vo vykazoch boli nuly a v dan. priznani to neboli riadky zvys a zniz ZD? prosim opravte ma ak to zle chapem:(
a co zasoby - DHM ten mam vraj fyzicky zlikvidovat a tak sa mi do N dostane zostatkova hodnota...ale neviem ako to urobit v alfe prakticky. viete poradit?
Zita5
27.02.09,20:46
Zitka,
no vitaj v klube :D
Mne sa tiež "dokefoval" notebook a v pondelok si idem kúpiť nový.
Proste, každý rok mi zrovna počas robenia DP niečo odíde :eek:

A mne tiež blbne "adobe", takže Poučenie r. 2008 sa mi nedá pricapiť.
Pripojila som Poučenie pre r. 2007 - to je vo Worde.

Muška , však to bolo rovnako aj v poučení roku 2007....:rolleyes:
Paula
27.02.09,20:52
Tie riadky 40 a 41 boli vždy pre PÚ, len teraz tam doplnili pokec, že pre JÚ ich nemožno použiť....asi sa im znepáčilo, že sa pri JÚ používali na úpravu ZD.
Zita5
27.02.09,20:55
Fakt tomu nerozumiem.
Veď ak som odovzdala DP s výkazmi, kde boli napr. pohľadávky 500 tis. Sk a v r. 40 som o týchto 500 tis. povýšila ZD, tak bolo jasné, že dotyčný "urobil všetko čo mal".

Teraz ako budú vyzerať výkazy ??? .....žeby "nulové" :rolleyes:

A čo daňovníci s paušálnymi výdavkami???, tí pri "preskakovaní" budú používať riadok 40 či nie? ::confused:

Tak to vyzerá , že aj prechod z JU na paušálne a z paušálnych výdavkov na JU budeme používať len uzávierkové operácie v peňažnom denníku .

Ak by to tak bolo , tak potom fakt zostanú nedoriešené výkazy .....hmmm
Tita
27.02.09,20:56
takze podla toho co tu sledujem potichucky vase uvahy je to len tento rok 2008 takto zmenene?
Cize mozem zacat prerabat? a davat pohladavky zavazky do dennika ID-om a vysporiadat vsetko tak, aby vo vykazoch boli nuly a v dan. priznani to neboli riadky zvys a zniz ZD? prosim opravte ma ak to zle chapem:(
a co zasoby - DHM ten mam vraj fyzicky zlikvidovat a tak sa mi do N dostane zostatkova hodnota...ale neviem ako to urobit v alfe prakticky. viete poradit?
mna si tu nevsimate nejako:)
asi sa nedockam odpovedi..tolko otazok som uz rozpisala ze stracam prehlad:( ..vela som sa dozvedela..ale aspon keby mi niekto odobril ze to dobre chapem:(
Zita5
27.02.09,20:56
Tie riadky 40 a 41 boli vždy pre PÚ, len teraz tam doplnili pokec, že pre JÚ ich nemožno použiť....asi sa im znepáčilo, že sa pri JÚ používali na úpravu ZD.

Hej , ale mohli dať k tomu usmernenie .Povedz k čomu majú stránku ?
Zita5
27.02.09,20:57
mna si tu nevsimate nejako:)
asi sa nedockam odpovedi..tolko otazok som uz rozpisala ze stracam prehlad:( ..vela som sa dozvedela..ale aspon keby mi niekto odobril ze to dobre chapem:(

Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .:)
Paula
27.02.09,21:00
Najviac ma srdí, že my sa trápime týždne, mesiace nad bez prepáčenia sprostými §§-mi a tí, ktorí ich neúrekom zamotali, v tejto chvíli možno niekdy plesajú,alebo spokojne zo spánku odfukujú :(
Tita
27.02.09,21:01
Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .:)
takze nie som sama co mam v tom chaos? :)
Tita
27.02.09,21:09
Tita v tomto momente ani neviem čo Ti odpovedať .:)
mozno by nateraz stacilo poradit aj v tom ako mam zlikvidovat DHM v zostatkovej hodnote 28790 ak viete
a ci viem tuto este tuto ZC dostat do N ak rusim zivnost k 29.12.2008:)
Muška
27.02.09,21:35
Baby, ale ja si proste nepomôžem.
Zákon o dani z príjmov
§ 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a)účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa ........

....mne zo zákona stále vyplýva, že upravujem "základ dane" a to sú pre mňa r. 40 a 41.
Krupica, veď sa v tých riadkoch píše o § 17 /o celom/.
Paula
27.02.09,21:42
"Oni" asi chcú urobiť tú úpravu priamo v tabuľke. Ale len myslieť si to môžem, lebo sa to potom bije s tým "základ dane".
Paula
27.02.09,21:52
Ak urobím úpravu v tabuľke, v podstate dodržím §17, lebo príjem mínus výdaj je základ dane. (upravený) Asi nesmieme vychádzať pri úprave z pojmu "základ dane" na ďalšej strane tlačiva. Už jsem uondán ako pán Werich v rozprávke.
Muška
27.02.09,22:06
Ale najviac sa mi páči na tom Poučení posledný odstavec:
Poznámka:
Poučenie slúži ako pomôcka na vyplnenie daňového priznania a nenahrádza znalosť zákona. Upozorňuje na hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať pri správnom určení daňovej povinnosti. Vzhľadom na uvedené, je potrebné pred vyplnením daňového priznania dôkladne sa oboznámiť so všetkými ustanoveniami zákona.
Muška
27.02.09,22:08
Ak urobím úpravu v tabuľke, v podstate dodržím §17, lebo príjem mínus výdaj je základ dane. (upravený) Asi nesmieme vychádzať pri úprave z pojmu "základ dane" na ďalšej strane tlačiva. Už jsem uondán ako pán Werich v rozprávke.
Paulínka,
podľa poučenia to musíme urobiť v uzávierkových operáciach, lebo sa tam odvolávajú na § z Postupov, ktorý hovorí o uzatváraní účtovných kníh.
Len teraz fakt netuším a čo výkazy???
Paula
27.02.09,22:16
Tak keď zlikvidujeme úpravou príjmov a výdavkov neuhradené pohľadávky a záväzky (úprava cestou uzávierkových operácií) , tak vo výkaze o MaZ budú tieto nulové a výkaz o príjmoch a výdavkoch by mal kopírovať tabuľku. Toto asi chceli dosiahnuť.
Tak mi to pripadá, že chcú, aby výkaz o majetku bol celý na nule (aj keď fin. prostriedky sa celkom vynulovať nedajú).
Zita5
28.02.09,05:47
Dievčatá , vyzerá to tak , že napíšem pekne dotaz :)
Muška
28.02.09,06:04
Muška , však to bolo rovnako aj v poučení roku 2007....:rolleyes:
Zituš je pravda, že je to v poučení 2007 "odstavci" pre PU, ale až v poučení pre r. 2008 je napísané striktne, že JU - nem.

.....a nikto z poraďákov si to doteraz nevšimol. ;) Ale to bude tým, že ak je raz v r. písaný "celý" § 17, tak ani "neriešime" nejaké poučenie :rolleyes:

Som zvedavá Zitka, čo Ti odpíše drsr. A opýtaj sa či teraz paušálny má nárok na 40 % z neuhradenej pohľadávky o ktorú tentokrát upraví "príjem" pri preskakovaní na účto. A čo s výkazmi?

Idem predávať radšej tú kapustu :cool:
Zita5
28.02.09,06:19
Zituš je pravda, že je to v poučení 2007 "odstavci" pre PU, ale až v poučení pre r. 2008 je napísané striktne, že JU - nem.

.....a nikto z poraďákov si to doteraz nevšimol. ;) Ale to bude tým, že ak je raz v r. písaný "celý" § 17, tak ani "neriešime" nejaké poučenie :rolleyes:

Som zvedavá Zitka, čo Ti odpíše drsr. A opýtaj sa či teraz paušálny má nárok na 40 % z neuhradenej pohľadávky o ktorú tentokrát upraví "príjem" pri preskakovaní na účto. A čo s výkazmi?

Idem predávať radšej tú kapustu :cool:

Muška veru napíšem .Som zvedavá na odpoveď , možno ani nevedia , čo sa píše v poučení.

To je hrozné , večer som zaspávala s riadkom 40,41........ráno som vstávala s riadkom 40,41 a hneď som zapínala ntb , že čo nové v téme . :rolleyes:
Zita5
28.02.09,06:32
Muška , dávam Ti na zváženie :), či by si nemala otvoriť k tomuto zisteniu osobitnú tému s výrazným nadpisom - POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008 , kde by sme preložili naše príspevky a nech sa diskutuje tam ....

Čo ty na to ? Možno by sa pridali s názormi aj iní poraďáci , lebo v tejto téme to zapadá do úzadia , možno ju ani neotvoria niektorí .
Muška
28.02.09,06:51
POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008



Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v Sk v príslušnom zdaňovacom období. Na riadku 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na riadkoch 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na riadku 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Na riadku 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov [daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37] sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Upozornenie: pod tabuľkou č. 1 v odkaze 8 je uvedený príklad na správny výpočet príjmov z prenájmu nehnuteľnosti zahŕňajúcich do zdaniteľných príjmov. Tento príklad za rok 2008 znie: „daňovník v roku 2008 dosiahol príjmy z prenájmu nehnuteľnosti (§ 6 ods. 3 zákona) vo výške 300 000 Sk, výdavky percentom z príjmu podľa § 6 ods. 10 sú vo výške 120 000 Sk. Na riadku 10 stĺ. 1 sa uvedie suma 274 350 Sk [300 000 – 25 650 (v roku 2008 je suma päťnásobku sumy platného životného minima 25 650 Sk)]. Na riadku 10 stĺ. 2 sa uvedie suma výdavku 109 740 Sk [(274 350 : 300 000) x 120 000].“.
__________________________________________
Môže mi niekto vysvetliť hrubo vyznačenú časť /asi mi to už nemyslí/.
Ak daňovník zrušil živnosť viedol JU, tak sme použili riadky 40 a 41.

A fčul čo??
ekopo
28.02.09,07:33
Na základe poučenia a celej debaty by to mohlo byť celé takto:
Pri ukončení, rep. prerušení živnosti sa cez uzávierkové operácie vysporiadajú, záväzky, pohľadávky, zásoby.. Z toho dôvodu vo výkaze o M a Z bude v týchto kolonkách nula. Nula nemusí byť vo finančnom majetku, pretože BU nemusel byť ku skončeniu živnosti zrušený a ani hotovosť "vyčistená". Z uvedeného postupu vyplýva, že sa nevyplňujú riadky 40,41 v DP pre FO. To, ako bude v tomto prípade vyzerať výkaz o P a V je druhá vec.
Hranie so slovíčkami v §§ je už pomaly národný šport.
Zita5
28.02.09,07:36
Inak mne osobne by sa to pozdávalo , účtovať ukončenie a pozastavenie podnikania v peňažnom denníku cez uzávierkové operácie , bolo by to účtovníctvo také ucelené .Tu vidím nedoriešené výkazy .

Len ako potom pri prechode z JU a späť ?
Muška
28.02.09,09:10
Ďakujem Vám za bodíky :)

Väčšina z nás /vrátane mňa/ nečíta poučenia k DP, nakoľko vieme , o čom ten ktorý riadok hovorí a riadky 40 a 41 hovoria o CELOM § 17 - tak by mi ani nenapadlo pozrieť v poučení - "čo tam patrí" :eek:

Ja som stále neni "vysporiadaná" s tým poučením .
Prečo potom do tých riadkov nenapíšu, ktorých odstavcov § 17 sa týkajú.

A dobre si pamätám /je tu už nejaký rôčik - tuším pri tom "preskakovaní" to začalo platiť od r. 1999/ nám školiteľka prízvukovala, aby sme nezabudli v DP upraviť ZD presne ako pri zrušení. A že toto nepatrí do účtovníctva.

Ale aj tak sa mi z Poučenia páči posledná veta:
Poznámka:
Vzhľadom na uvedené, je potrebné pred vyplnením daňového priznania dôkladne sa oboznámiť so všetkými ustanoveniami zákona.

...škoda, že ten , kto tvoril tlačivo "daňové priznania", alebo "poučenie" sa asi moc neoboznámil. :D
Paula
28.02.09,09:37
Len ako potom pri prechode z JU a späť ?


Budeme v rámci preskakovania preskakovať aj z poučenia na poučenie, z platného v roku X na platné v roku Y. Takže v roku Z nám už načisto preskočí pri kombinácii rokov X,Y,Z a skončíme v nejakom liečebnom ústave.
Nedalo mi :cool:
evina
28.02.09,10:15
Už Páral dávno napísal "Radosť až do rána". teraz ja osobne sa môžem len tešiť, že mi nikto neukončuje živnosť. Tá kapusta je čím ďalej príťažlivejšia...
__________________
Vypnime nevhodné príspevky a nebudú sa zobrazovať :)
Paula
28.02.09,10:19
Už Páral dávno napísal "Radosť až do rána". teraz ja osobne sa môžem len tešiť, že mi nikto neukončuje živnosť. Tá kapusta je čím ďalej príťažlivejšia...


Tak tak tak, s výnimkou, že mne už nikto neukončí ale ani nezačne . Som sa rozhodla :rolleyes:.
ekopo
28.02.09,10:57
Už Páral dávno napísal "Radosť až do rána". teraz ja osobne sa môžem len tešiť, že mi nikto neukončuje živnosť. Tá kapusta je čím ďalej príťažlivejšia...
__________________
Vypnime nevhodné príspevky a nebudú sa zobrazovať :)
Ja mám ukončenie a zamotávam sa .
Tu: http://www.porada.sk/966803-post7.html
liba2
28.02.09,11:34
No a čo teraz ďalej...? V r. 2007 som ukončila živnosť a samozrejme vyplnila r. 40+41 a teraz mám podať dodatočné DP s opravenými údajmi ? alebo čo... :confused: nechať tak ?
Muška
28.02.09,11:39
Libuška,
ja " s prepáčením" stále trvám na r. 40 a 41.

a teraz som pricapovala ekopovi jeden príspevok tuším z PP a čítaj koniec
http://www.porada.sk/966838-post8.html
Zita5
28.02.09,11:39
No a čo teraz ďalej...? V r. 2007 som ukončila živnosť a samozrejme vyplnila r. 40+41 a teraz mám podať dodatočné DP s opravenými údajmi ? alebo čo... :confused: nechať tak ?

Ja osobne by som to už nechala tak , ako DP bolo spracované .
Ale to je samozrejme môj názor .
Zita5
28.02.09,11:44
Muška dovolila som si zapožičať časť z Tvojho prípsevku
http://www.porada.sk/966838-post8.html

Spomínanú úpravu základu dane nájomca vykoná v rámci uzávierkových operácií v peňažnom denníku v zdaňovacom období roku 2006 (v období, keď došlo k porušeniu podmienok finančného prenájmu), a to zaúčtovaním sumy mínus 19 962 Sk do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v stĺpci „Prevádzková réžia“ (zníženie výdavkov), príp. priamo v daňovom priznaní za rok 2006 uvedením príslušnej sumy 19 962 Sk medzi položkami zvyšujúcimi základ dane na riadku 40 daňového priznania „B“
Toľko citácia od Mušky .....

Čiže ja v tomto vidím buď zaúčtovanie v rámci UUO v peňažnom denníku ,
P r í p a d n e ......riadok 40 ....

Takže v danom prípade potom možno použiť oba spôsoby.
Muška
28.02.09,11:48
Zitka,
osobne by som do včera takúto úpravu riešila v uzávierkových operáciach.
Poradca dáva možnosť aj-aj
Paula
28.02.09,11:50
No a čo teraz ďalej...? V r. 2007 som ukončila živnosť a samozrejme vyplnila r. 40+41 a teraz mám podať dodatočné DP s opravenými údajmi ? alebo čo... :confused: nechať tak ?


Taky tak , ale nechajme to na koňa, ten má väčšiu hlavu. Ak sa ozvú, opravíme. A kým sa ozvú, bude možno zasa všetko inak. Nemá zmysel sa pre to aktuálne trápiť. :)
Zita5
28.02.09,11:55
Taky tak , ale nechajme to na koňa, ten má väčšiu hlavu. Ak sa ozvú, opravíme. A kým sa ozvú, bude možno zasa všetko inak. Nemá zmysel sa pre to aktuálne trápiť. :)

Ja Paula s Tebou súhlasím , som toho názoru , že aj keď sme použili riadky 40-41 , nič sme tým nepokazili .Takže si myslím , že nie je potrebná žiadna panika .
Ja pôjdem v kľude ďalej , napísala som jeden pekný dotaz na DU a uvidím čo nám odpovedia .Možno pomôžeme aj im :);)
ekopo
28.02.09,12:39
Poradca dáva možnosť aj-aj
Poradca nie je zákonodarný orgán, ale komerčný subjekt.
Zita5
28.02.09,12:44
Poradca nie je zákonodarný orgán, ale komerčný subjekt.

ekopo ,priznám sa , že ja v tom nevidím rozdiel .;)
Zita5
28.02.09,12:57
Ďakujem Vám za bodíky :)

Väčšina z nás /vrátane mňa/ nečíta poučenia k DP, nakoľko vieme , o čom ten ktorý riadok hovorí a riadky 40 a 41 hovoria o CELOM § 17 - tak by mi ani nenapadlo pozrieť v poučení - "čo tam patrí" :eek:

Ja som stále neni "vysporiadaná" s tým poučením .
Prečo potom do tých riadkov nenapíšu, ktorých odstavcov § 17 sa týkajú.

A dobre si pamätám /je tu už nejaký rôčik - tuším pri tom "preskakovaní" to začalo platiť od r. 1999/ nám školiteľka prízvukovala, aby sme nezabudli v DP upraviť ZD presne ako pri zrušení. A že toto nepatrí do účtovníctva.

Ale aj tak sa mi z Poučenia páči posledná veta:
Poznámka:
Vzhľadom na uvedené, je potrebné pred vyplnením daňového priznania dôkladne sa oboznámiť so všetkými ustanoveniami zákona.

...škoda, že ten , kto tvoril tlačivo "daňové priznania", alebo "poučenie" sa asi moc neoboznámil. :D


Muška , ako je možné , že ty si založila túto tému .....a teraz je zakladatelom témy Paulínka ? :rolleyes:Nemrozumiem tomu ...
Marína
28.02.09,13:02
Zitka, ja trúba som volila čo najvýstižnejší názov ....a Ty si mi ho tu ako "na tácke" :eek:

No som proste z toho na nerve :D
mimotemy Muši, nebuď na "nerve", radšej nakladaj tú vypestovanú kapustu.:D
Konečne som vás tu našla, mohli ste v pôvodnej téme mi ukázať správnu linkovanú cestičku.
Pauli, už si sa rozuzlila?;)
Pôvodne som si tu prišla zafilozofovať, ale Zitka to poriešila parádne, počkám si na odpoveď z nadriadeného DR SR.
Predsa len, a aj zásoby v uzávierkových? Hm, hm, ........ čo my by sme len bez tých zmien robili, samá nuda.
Prepáčte, že vám to tu zabordelovávam mrníkom.
Zoltán Kovács
28.02.09,13:05
Muška , ako je možné , že ty si založila túto tému .....a teraz je zakladatelom témy Paulínka ? :rolleyes:Nemrozumiem tomu ...

mimotemy V tomto mám prsty asi ja. Muška ma poprosila, aby som dve témy spojil, a premenoval. A porada.sk je tak postavená, že keď spojíš dve témy, tak príspevky usporiada chronologicky. Tak asi preto....

Ak som s tým niekoho zmiatol, ospravedlňujem sa.
Paula
28.02.09,13:15
Muška , ako je možné , že ty si založila túto tému .....a teraz je zakladatelom témy Paulínka ? :rolleyes:Nemrozumiem tomu ...


Niekto nám tak poupratoval, že až poupratoval, strácam prehľad a odmietam byť zodpovedná za mrník:rolleyes: To prekoná v mrníku aj tetu sociálku.
abel
28.02.09,13:17
mimotemyČert mi bol dlžný nájsť túto tému :cool:
Kľudne som si mohla pokračovať v započatom, a teraz aby som namáhala tú moju jedinú mozgovú bunku a presviedčať ju, že všetko je ináč.
Občas mám pocit, že tie zákony tvoria nejakí odborníci z tejto témy http://www.porada.sk/t103888-nezamestnani-idu-podnikat.html
Tinika
01.03.09,13:49
mimotemyČert mi bol dlžný nájsť túto tému :cool:
Kľudne som si mohla pokračovať v započatom, a teraz aby som namáhala tú moju jedinú mozgovú bunku a presviedčať ju, že všetko je ináč.
Občas mám pocit, že tie zákony tvoria nejakí odborníci z tejto témy http://www.porada.sk/t103888-nezamestnani-idu-podnikat.html



No tak to aj mne bol čert dlžen. Prvy krat mam zrušenie a prerušenie zivnosti tak som sa vybrala na poradu po radu, ale ako to tu čítam, tam som z toho riadne mimo. tak ako vlastne poriešiť neuhradene pohladavky a zavazky v prípade zrušenia a v prípade prerušenia zivnostI?????
Zita5
01.03.09,13:58
No tak to aj mne bol čert dlžen. Prvy krat mam zrušenie a prerušenie zivnosti tak som sa vybrala na poradu po radu, ale ako to tu čítam, tam som z toho riadne mimo. tak ako vlastne poriešiť neuhradene pohladavky a zavazky v prípade zrušenia a v prípade prerušenia zivnostI?????

Tinika , ak si čítala túto tému ohľadom poučenia k DP , tak musíš zvážiť všetky okolnosti a spraviť rozhodnutie sama .Je to na Tebe .
Tinika
01.03.09,14:03
Tinika , ak si čítala túto tému ohľadom poučenia k DP , tak musíš zvážiť všetky okolnosti a spraviť rozhodnutie sama .Je to na Tebe .

Sak som pochopila ze čakate na vyjadrenie DU a zatiaľ nech sa kazdy rozhodne. Tak ja to dam do r. 40,41 a nech sa poskladaju na DU. Sak nemam nic na robote len kazdy rok čitat poucenia ku kazdemu tlačivu či sa dačo nezmenilo .Sak ani zakony nestiham a ne este take voloviny. Tí hore sa asi fakt nudia, bo čo som počual čo zase vymysleli s tymi zahraničnymi fakturami tak sa rozum zastavuje. To jak naschval, aby sme robili my chyby. :eek::mad:
Monika Kováčová
02.03.09,16:54
zastávam názor, že poučenie nenahrádza v žiadnom prípade zákon... Poučenie odporúča a poúča, zákon nariaďuje. Postupujem ďalej podľa zákona. r.40 a r.41
Zita5
02.03.09,18:07
zastávam názor, že poučenie nenahrádza v žiadnom prípade zákon... Poučenie odporúča a poúča, zákon nariaďuje. Postupujem ďalej podľa zákona. r.40 a r.41


Som rada , že si nakukla do tejto témy a je tu aj Tvoje vyjadrenie .:)
Priznám sa , že dnes som v jednom prípade 40 a 41 použila .Má to predsa niečo do seba .
Paula
02.03.09,18:16
Vy ste ešte (už zasa) tu? ;) Tak ma terazky napadlo, že aj keď príde Zitke odpoveď na dotaz, bude to isto-iste iba oskenovaný kúsok z poučenia :D
Zita5
02.03.09,18:18
Vy ste ešte (už zasa) tu? ;) Tak ma terazky napadlo, že aj keď príde Zitke odpoveď na dotaz, bude to isto-iste iba oskenovaný kúsok z poučenia :D

Uvidíme Paulínka , uvidíme . :)
Muška
02.03.09,18:18
zastávam názor, že poučenie nenahrádza v žiadnom prípade zákon... Poučenie odporúča a poúča, zákon nariaďuje. Postupujem ďalej podľa zákona. r.40 a r.41
Mne tiež viac vyhovujú r. 40 a 41.
http://www.porada.sk/966841-post48.html a asi sa ich nevzdám "bez boja" :D
Paula
02.03.09,18:22
A tak popri reči, stále tíško čakám, kedy prispejú do témy tí, ktorí si v profile uvádzajú (alebo tí, ktorí si v minulosti uvádzali , ale časom vygumovali) , že sú daň. poradcovia :cool:
Zita5
02.03.09,18:31
A tak popri reči, stále tíško čakám, kedy prispejú do témy tí, ktorí si v profile uvádzajú (alebo tí, ktorí si v minulosti uvádzali , ale časom vygumovali) , že sú daň. poradcovia :cool:

Na to , že téma má 801 videní , tak by som očakávala viacej reakcií.;)
Monika Kováčová
02.03.09,18:35
A tak popri reči, stále tíško čakám, kedy prispejú do témy tí, ktorí si v profile uvádzajú (alebo tí, ktorí si v minulosti uvádzali , ale časom vygumovali) , že sú daň. poradcovia :cool:
mimotemy ja už som si zmenila. Za "účtovník" sa hambíííím... :---
Paula
02.03.09,18:37
Monika, ale Ty si tu :)
Zita5
02.03.09,18:38
mimotemy ja už som si zmenila. Za "účtovník" sa hambíííím... :---

Monika a to máš remeselnú živnosť ?:D:---
Muška
02.03.09,18:42
mimotemy ja už som si zmenila. Za "účtovník" sa hambíííím... :---
..Mončiči,
keď Ty, tak aj ja :cool:
Monika Kováčová
02.03.09,18:48
..Mončiči,
keď Ty, tak aj ja :cool:
:D:D:D:D libúúúš, dávaj ten stierač... :D:D:D
KSENP - som kolegyňa Moniky Kováčovej:D:D:D:D
Monika Kováčová
02.03.09,18:50
Monika a to máš remeselnú živnosť ?:D:---
Zituška, to je prosím pekne VIAZANÁ ŽIVNOSŤ, to nemôže mať len tak hocikto, to musíš aj niečo vedieť a mať aj nejakú prax, vieš? Ale neboj, ty ju poľahky vybavíš...
Monika Kováčová
02.03.09,18:56
inak keď sme pri tých poučeniach versus zákon. Všimli ste si Výpis z daňového priznania... malé písmenká nad podpisom...čestne vyhlasujem, že všetky uvedené údaje sú správne blablabla...
Mám klienta FO, ktorému robím PÚ (rozumej pucujem úkolovo). A keďže výnosy nie sú príjmy, tak toto čestné vyhlásenie škrtám...
Zita5
02.03.09,18:56
Zituška, to je prosím pekne VIAZANÁ ŽIVNOSŤ, to nemôže mať len tak hocikto, to musíš aj niečo vedieť a mať aj nejakú prax, vieš? Ale neboj, ty ju poľahky vybavíš...

1*:)
Paula
02.03.09,19:44
inak keď sme pri tých poučeniach versus zákon. Všimli ste si Výpis z daňového priznania... malé písmenká nad podpisom...čestne vyhlasujem, že všetky uvedené údaje sú správne blablabla...
Mám klienta FO, ktorému robím PÚ (rozumej pucujem úkolovo). A keďže výnosy nie sú príjmy, tak toto čestné vyhlásenie škrtám...



To stvoril nejaký umelec za písacím stolom, ktorý nevidel prax ani z rýchlika . Ja takých nazývam "referent pre tabuľky s teplým miestečkom na ministerstve čohokoľvek".:cool:
karcoolka1
02.03.09,20:15
Neviem, ako som sa dostala sem, ale tému som prečítala na jeden krát rýchlosťou 5.
Mne tiež viac pasujú riadky v DP. Som zvedavá ako sa to do.... . Mám jedno prerušenie.
Prosím, vie mi niekto vysvetliť výraz: preskakovanie.
Paula
02.03.09,20:17
Neviem, ako som sa dostala sem, ale tému som prečítala na jeden krát rýchlosťou 5.
Mne tiež viac pasujú riadky v DP. Som zvedavá ako sa to do.... . Mám jedno prerušenie.


Vitaj v klube ! :)
liba2
02.03.09,21:31
Neviem, ako som sa dostala sem, ale tému som prečítala na jeden krát rýchlosťou 5.
Mne tiež viac pasujú riadky v DP. Som zvedavá ako sa to do.... . Mám jedno prerušenie.
Prosím, vie mi niekto vysvetliť výraz: preskakovanie.... v jednom roku účtovníctvo, v ďalšom paušálne výd., opäť účto....
Tita
03.03.09,21:01
Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.



Stale tu chodim pozerat ako sa to rozuzli.
Dufam ze ste to este nevzdali a poradite co je spravne pri uzavierke zrusenej zivnosti:( lebo uz fakt neviem...a spolieham sa ze sa to tu dozviem.:mee:
Andrea_Z
04.03.09,12:31
ja mam z toho poučenia k DP dosť:-) čím viac toho čítam, tým tomu menej rozumiem:-)
Vo Velkej Británii keď začneš podnikať ti dajú CD s účtovným programom a s všetkým a takým vysvetlením, že by daňové priznanie vypísalo aj 6 ročné dieťa...a tuuu?!!! hanba hanba...
Tita
06.03.09,09:30
http://www.porada.sk/t94705-usmernenie-drsr-zahrnovanie-preplatkov-resp-nedoplatkov-z-rzzp-ukonc-podnikania.html
ale ak zdravotne poistenie SZCO neplatila pretoze popri tom bola zamestnana? tak neviem urcit preplatky nedoplatky az ked dostane papier - potvrdenie z prace. nie????
Tita
06.03.09,09:34
nejako tu "zdochol pes" :)
citam si to dookola..a asi to prerobim:( este sa da, nevytlacila som zaver.
Ale mam v tom zmatok.
Cize zaver moze vyzerat nejako takto?
ze ID urobim Uzavierkove operacie...tam dam
1 neuhradene pohladavky
2 neuhradene zavazky
3 zostatok pokladne dam do osobnej spotreby
4 zostatok banky tiez?
5 nedoodpisovany DNM mozem-nemozem, mam-nemam, musim- nemusim nejako vycistit?
6 skratka vykazy budu vycistene na nulu k 29.12.2008 - den zrusenia a prilozene k DP k 31.12.2008?
karcoolka1
07.03.09,13:08
Ja mám tiež sledovanie tejto témy.
Čo budeme robiť?
Tita
07.03.09,13:43
neviem, dufala som ze mi niekto odpovie:) na jednotlive body.

Pytala som sa napriklad znamej - a ta by vobec zavazky neriesila co sa
tyka uzavierky pri JU - pretoze tam nie su naklady, su len vydavky.
a tu sa riesi vsetko...pohl,zav,majetok....ci uz v riadkoch DP alebo v denniku na konci obdobia.:cool:

No este pockam ale ked to budem musiet uzavriet..tak vezmem do uvahy poucenie a do riadkov DP nic nedam.

ale aj tak cakaaaaaaaaaaam, poradte skusenejsi prosim! a co drsr - odpoved nedosla?:)
JAJA11
07.03.09,14:08
Paulínka,
to aj vždy ovplyvňovalo.

Len ak by to dali aj pre tých čo preskakujú z paušálnych výdavkov na účtovníctvo, tak tí by získali, lebo by mohli mať paušálne výdavky aj z neuhradených pohľadávok. Ale to tam vôbec nie je spomínané.
Tí majú použiť riadok 40????
Veď to je choré :mad::mad:

A ak to je pravda. Tak to bude fakt riadny guláš.

A ja stále nerozumiem, ak je raz v DP písaný § 17, prečo ho ja mám "ignorovať"???? Ten § z Postupov, ktorý uvádzajú v poučení je klasické uzatváranie účtovných kníh s klasickými uzávierkovými operáciami.

Presne teraz som natrafila na túto tému. Keď som v roku 2006 robila zmeny v spôsobe účtovania, urobila som to tak ako je to napísané v poučení, t.j. upravila som to cez ID a do riadku 40 a 41 som nedávala nič. Až po 31.3. som prišla na to, že to všetci robili inak, teda cez ten riadok 40 a 41. Keďže to neovplyvňovalo daňový výsledok, nepodávala som dodatočné DP. V ďalšom roku - 2007 som už postupovala podľa porady. Teraz zostávam v pomykove, lebo neviem čo spraviť. Mne toto vysvetlenie vyhovuje, lebo potrebujem opraviť rok 2007 a zmeniť z paušálnych výdavkov na normálne JÚ. Týmto spôsobom by som mohla uplatniť aj paušálne náklady, čo je v tomto prípade 60% a to je pre tohto človeka výhodné a myslím si, že aj spravodlivé. Nemyslím, že by DÚ pri kontrole mali vyhadzovať úpravu základu dane v riadkoch 40 a 41, veď daňový základ sa nemení. Ja som zatiaľ nemala kontrolu, tak som zvedavá, ako to budú DÚ riešiť ... :confused:
Muška
07.03.09,14:17
Jajka,
ale paušálne nemáš v akých uzávierkových operáciach upraviť.
Takže paušál v poučení nie je riešený.
Ja osobne si myslím, že r. 40 v DP....a nemáš nárok na percentá.

.
Marína
07.03.09,14:31
časť citátu:

nejako tu "zdochol pes" :)


neviem, dufala som ze mi niekto odpovie:) na jednotlive body.

Pytala som sa napriklad znamej - a ta by vobec zavazky neriesila co sa tyka uzavierky pri JU - pretoze tam nie su naklady, su len vydavky.
a tu sa riesi vsetko...pohl,zav,majetok....ci uz v riadkoch DP alebo v denniku na konci obdobia.:cool:

No este pockam ale ked to budem musiet uzavriet..tak vezmem do uvahy poucenie a do riadkov DP nic nedam.

ale aj tak cakaaaaaaaaaaam, poradte skusenejsi prosim! a co drsr - odpoved nedosla?:)
Ten zdochnutý pes, predpokladám(dúfam), bol pokus o humor ;)
Je 7.3. a na podanie DP je čas, preto trochu trpezlivosti nezaškodí. Povedz úprimne, kto z nás môže vyriešiť problém, ak je rozpor medzi paragrafovým znením a poučením? Aj keď zákon je vždy zákonom a poučenie návodom. Bol podaný dopyt a ostáva len čakať. Buďme radi, že ho Zitka podala, mohol ho podať aj hocikto iný.;)
K názoru tvojej známej, viď ZDP §17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane. (http://www.porada.sk/324017-post32.html)

Ja mám tiež sledovanie tejto témy.
Čo budeme robiť?
Čakať, ešte je len 7.3.
JAJA11
07.03.09,14:32
Jajka,
ale paušálne nemáš v akých uzávierkových operáciach upraviť.
Takže paušál v poučení nie je riešený.
Ja osobne si myslím, že r. 40 v DP....a nemáš nárok na percentá.

.


No to nie je pre mňa moc potešujúce... Ale aj tak, prečo nie, veď mám rovnako upraviť daňový základ o neuhradené pohľadávky ako ten kto účtuje skutočné výdavky. Mám rovnako evidenciu pohľadávok. A práve takto by to bolo spravodlivé, nakoľko ten človek by podľa mňa mal mať právo upraviť si daňový základ o paušálne výdavky. Veď takto je ukrátený a možno aj 2 x, ak mu tú faktúru neuhradia :o
abel
07.03.09,14:33
mimotemy Prepánajána, už je siedmeho? :eek:
Marína
07.03.09,15:44
mimotemy Elenka, a to si jeden deň odpočítaj, hádam nebudeš zajtra robiť, keď máš(máme) sviatok.;):):D
Zita5
07.03.09,15:48
Ach joj .......véééľmi rada by som Vás potešila :) .......ale nemám s čím .Odpoveď ešte neprišla .
Teším sa na pondelok , potom utorok a možno aj stredu .....a možno zbytočne sa teším a odpoveď príde až po 31.marci .:D
abel
07.03.09,15:53
mimotemy Elenka, a to si jeden deň odpočítaj, hádam nebudeš zajtra robiť, keď máš(máme) zajtra sviatok.;):):D
mimotemy Jeden deň a jednu hodinu - aj letný čas nám do toho vstúpi.
http://kalendar.zoznam.sk/summer_time-sk.php

Zitka, prepáč, že tu trošičku mrníkujeme, ale to len v rámci čakania na odpoveď :rolleyes:
Tita
07.03.09,20:44
časť citátu:


Ten zdochnutý pes, predpokladám(dúfam), bol pokus o humor ;)
Je 7.3. a na podanie DP je čas, preto trochu trpezlivosti nezaškodí. Povedz úprimne, kto z nás môže vyriešiť problém, ak je rozpor medzi paragrafovým znením a poučením? Aj keď zákon je vždy zákonom a poučenie návodom. Bol podaný dopyt a ostáva len čakať. Buďme radi, že ho Zitka podala, mohol ho podať aj hocikto iný.;)
K názoru tvojej známej, viď ZDP §17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane. (http://www.porada.sk/324017-post32.html)

Čakať, ešte je len 7.3.
..jasne "zdochol pes" bol môj skromný humor:)
ale priznam sa, že trosku ma aj tlaci, lebo čakám bábo, ktoré sa každú chvíľu môže rozhodnúť, že dosť bolo práce mami, idem na svet:)))
Ale spať k teme:
Velka vdaka Zitke, prave preto tu chodim tak casto lebo sa neviem dočkať čo napíše.
Už som aj rozmýšlala neraz, že zavolám na daňový úrad, ale aj tak mám pocit že na porade mi ženy účtovníčky dajú viac:) ako daňováčka, ktorá mi prečíta zákon.
karcoolka1
08.03.09,09:19
Keď už sem chodí toľko znalých poraďákov, prosím vyjadrite sa k mojím otázkam, ale polopate. To usmernenie DRSR mi nejako neide do hlavy.
30.11.08 skončil živnosť. Preplatok/nedoplatok RZZP neviem, lebo je zamestnaný.
1. teraz pri DPFO, nič nedávam na r.40,41 (pauš.výdavky)?
2. keď bude mať preplatok z RZZP, čo s ním?
3. keď bude mať nedoplatok z RZZP, čo s ním?
Monika Kováčová
08.03.09,10:06
mimotemy Jeden deň a jednu hodinu - aj letný čas nám do toho vstúpi.
http://kalendar.zoznam.sk/summer_time-sk.php

Zitka, prepáč, že tu trošičku mrníkujeme, ale to len v rámci čakania na odpoveď :rolleyes:

:eek::eek::eek: s tým som pri mojom pláne práce nepočítala...! Takže mám o hodinu menej... vŕŕŕ
Monika Kováčová
08.03.09,10:08
Keď už sem chodí toľko znalých poraďákov, prosím vyjadrite sa k mojím otázkam, ale polopate. To usmernenie DRSR mi nejako neide do hlavy.
30.11.08 skončil živnosť. Preplatok/nedoplatok RZZP neviem, lebo je zamestnaný.
1. teraz pri DPFO, nič nedávam na r.40,41 (pauš.výdavky)?
2. keď bude mať preplatok z RZZP, čo s ním?
3. keď bude mať nedoplatok z RZZP, čo s ním?
polož polopate otázku. Zatiaľ rozumiem len prvému bodu a aj to neviem, či dobre. Takže kľudne uprav základ dane cez r.40 a 41.
Muška
08.03.09,10:15
Moni,
ja mám teraz lekárku, ktorá prechádza na s.r.o......a proste mi to ináč nedá, len cez tie riadky 40 a 41, ak chcem pravdivo zachovať výkazy - tak Poučenie Nepoučenie urobím to tak ako som to robila doteraz.

A týmto sa ospravedlňujem poraďákom, že som sem to Poučenia pricapila :cool: - Ako dobre nám bolo bez neho. ;)

Uvidíme čo odpovie /ak odpovie/ drsr Zitke a čo mne :)
Paula
08.03.09,10:21
Dnes som mala hrôzostrašný sen (čestné pionierske). že som nakukla do tejto témy a že v nej bolo zlúčených 28 (slovom dvadsaťosem) paušálikovitých + štyridsaťriadkovitých tém. Som sa okamžite na to prebudila takto :eek:. Ešteže nevyskakujú aj z chladničky :cool:
karcoolka1
08.03.09,10:21
Na môj prípad asi platí táto časť usmernenia:
Ak daňovník ku dňu skončenia podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti nevie vyčísliť výšku preplatku z RZZP súvisiaceho s príjmami podľa § 6 zákona za kalendárny rok, v ktorom skončil vykonávanie uvedených činností (napr. naďalej poberá príjmy zo závislej činnosti), nemôže upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o výšku o výšku pohľadávky voči zdravotnej poisťovni z titulu vykonania RZZP. Nakoľko zdravotná poisťovňa preplatok z RZZP vráti poistencovi až v čase, keď už nepoberá príjmy podľa § 6 zákona, predmetný príjem sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 zákona. Ak daňovník uplatní postup podľa § 43 ods. 7 zákona (tento príjem nie je povinný účtovať), potom tento preplatok z RZZP (brutto príjem) uvádza v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ B (MF SR č. 097167/2007) v VIII. oddiele,
v tabuľke č. 3, na r. 11 – iné príjmy. Ak tento postup daňovník neuplatní, t. j. daň vybratú zrážkou z tohto príjmu si neodpočíta ako preddavok od dane v podanom daňovom priznaní, vybraním dane zrážkou sa v súlade s § 43 ods. 6 zákona jeho daňová povinnosť z tohto príjmu považuje za splnenú. Vyrovnanie daňovej povinnosti prostredníctvom dodatočného daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňovník skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť [tak, ako to bolo riešené v druhom bode usmernenia Ministerstva financií SR č. MF/021796/2006-72, ktoré sa primerane aplikovalo aj pri vrátení preplatku z RZZP za kalendárny rok 2006], nie je možné.

Toto polopate?
Paula
08.03.09,10:23
Keď už sme pri lopate, doporučujem poučenie zabiť a zakopať ;)
Marína
08.03.09,10:38
Päť bodov tomu, kto zistí autora poučenia.;) Veď ešte aj utajení novinári si pod článok píšu aspoň dve písmenká.:D
Tita
08.03.09,11:47
polož polopate otázku. Zatiaľ rozumiem len prvému bodu a aj to neviem, či dobre. Takže kľudne uprav základ dane cez r.40 a 41.
kludne do r.40, 41?
....ale ked uctujem v JU teraz z toho vobec nemam dobry pocit:)
Mozno nam bolo fajn bez poučenia, ale ja som rada, že sú ľudia, ktorí si to všimnú a hlavne pricapia to na poradu:) aj keď si teraz nemalo lámem hlavičku:)
Katija
08.03.09,12:14
Päť bodov tomu, kto zistí autora poučenia.;) Veď ešte aj utajení novinári si pod článok píšu aspoň dve písmenká.:D
:o Jáj, to mám dnes dobrý deń. Kto platí ? :D:D
Autorom poučenia je metodický team MF SR.
Nebudem menovať - kto chce nájde vo FS 9/2008 -oznámenie číslo 78, na strane 602.
__________________
Katija:):cool:
Monika Kováčová
08.03.09,12:17
kludne do r.40, 41?
....ale ked uctujem v JU teraz z toho vobec nemam dobry pocit:)
Mozno nam bolo fajn bez poučenia, ale ja som rada, že sú ľudia, ktorí si to všimnú a hlavne pricapia to na poradu:) aj keď si teraz nemalo lámem hlavičku:)
Tita, ty kašli na pocity z poučenia... myslí na pocit, že ti bije srdiečko pod tvojim... a nelám si hlavu.
Paula
08.03.09,12:22
Tita, ty kašli na pocity z poučenia... myslí na pocit, že ti bije srdiečko pod tvojim... a nelám si hlavu.



Veľký súhlas, najdôležitejšie teraz je, aby sa nám narodil zdravý, nevystresovaný poraďáčik-závisláčik.:)
Monika Kováčová
08.03.09,13:53
Dnes som mala hrôzostrašný sen (čestné pionierske). že som nakukla do tejto témy a že v nej bolo zlúčených 28 (slovom dvadsaťosem) paušálikovitých + štyridsaťriadkovitých tém. Som sa okamžite na to prebudila takto :eek:. Ešteže nevyskakujú aj z chladničky :cool:

Pauli, k tvojmu snu môj dnešný príspevok:
http://www.porada.sk/976553-post28.html
Monika Kováčová
08.03.09,13:58
Paula
08.03.09,14:21
zaplo mi: http://www.porada.sk/976570-post29.html


Monika, to pre istotu: aby sa nezabudlo upraviť aspoň raz;)
Monika Kováčová
08.03.09,14:24
Monika, to pre istotu: aby sa nezabudlo upraviť aspoň raz;)

Pauli, a čo iné ti z toho vychádza?
Podľa postupov: cez uzávierkové operácie v PD
Podľa Zákona o dani z príjmov: cez DP...
Podľa poučenia : Podľa postupov
Podľa logiky: podľa Zákona o dani z príjmov

Kameň, papier, nožnice...
Muška
08.03.09,15:06
Pauli, a čo iné ti z toho vychádza?
Podľa postupov: cez uzávierkové operácie v PD
Podľa Zákona o dani z príjmov: cez DP...
Podľa poučenia : Podľa postupov
Podľa logiky: podľa Zákona o dani z príjmov

Kameň, papier, nožnice...

Konečne viem čo to je , keď má niekto 5 "P"
Paula
08.03.09,15:12
Konečne viem čo to je , keď má niekto 5 "P"


A aj to, kedy niekto pri výrobe niečoho vážneho nemá všetkých 5 pokope .
Monika Kováčová
08.03.09,15:20
mimotemy teda baby, ale dnes sa mi ten pečený bôčik fakt podaril, aj zemiačiky s kyslou kapustou... mňam...
Zita5
08.03.09,15:28
:):rolleyes:
Zita5
08.03.09,15:30
Ako tu je veselo ....;):)
Monika Kováčová
08.03.09,15:31
Ako tu je veselo ....;):)

Zituš, pôvodne som príspevok o Pečenom bôčiku chcela dať do témy s tvojim kinderkovým koláčom... ale ušlo mi.
Monika Kováčová
08.03.09,15:32
No a teraz ešte: Toto ste čítali???
Je to tu na porade


Vzhľadom k tomu, že fyzická osoba, s výnimkou podnikateľa zapísaného do obchodného registra je účtovnou jednotkou oprávnenou meniť účtovné sústavy a daňovníkom, ktorý môže prejsť z vedenia účtovníctva na v vedenie evidencie (daňovník s príjmami z prenájmu, daňovník uplatňujúci výdavky percentom z príjmov), súvisia s tým osobitnosti a špecifiká, ktoré sa iných subjektov netýkajú. Povinný prechod zo sústavy jednoduchého do sústavy podvojného účtovníctva sa fyzickej osoby týka iba v prípade zápisu do obchodného registra. Ostatné prechody v rámci účtovných sústav sú pre fyzickú osobu dobrovoľné.
Zmena v uplatňovaní výdavkov z preukázaných na percentuálne je spojená najmä s úpravou základu dane za zdaňovacie obdobie predchádzajúce tejto zmene. Podľa § 17 ods. 10 ZDP je daňovník povinný upraviť základ dane o:
- cenu nespotrebovaných zásob,
- zostatky vytvorených rezerv,
- zostatok opravnej položky k odplatne nadobudnutému majetku,
- výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok,
- výšku pohľadávok,
- pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť.
Zmena účtovnej sústavy je spojená s uzatvorením účtovných kníh v príslušnej sústave a s otvorením účtovných kníh v novej účtovnej sústave. Prechod na podvojné účtovníctvo je charakteristický účtovaním nákladov a výnosov zo zmeny metódy.

Vypracovala: Jana Acsová
Banská Bystrica, 12. 1. 2007
Monika Kováčová
08.03.09,15:35
Monika Kováčová
08.03.09,15:50
A pri vypĺňaní DP na www.drsr.sk položky zvyšujúce a znižujúce ZD (r. 40+41) aj pri vyplnení r. 36 a 37 a tabuľky o príjmoch a výdavkoch normálne napočíta do Základu dane a vôbec sa tlačivo netvári, že v JÚ sa riadky 40 a 41 nevypĺňajú...
Paula
08.03.09,15:51
:D
Melnick
08.03.09,16:04
Dievčence a čo vy chcete, aby som mala na parte oznam: umrela na stres z Porady?????? :D:D:Didem si len tak kuk na Poradu a tu vidím -samá zmena riadok 40, 41, 5P, ... 3D ..ešte beriem O2..........................ja nešťastná, ešte aj v logu mám 2+1 :o:o:o .
Pauli a v noci si tiež viem predstaviť krajšie sny, ako tie : preboha nenaplnila si tabuľku pre sledovanie DPH klientovi... a pyžama je v tú chvíľu mokrá a to vám prisahám, že som sa nepomočila, aj keď by mi to vek už dovoľoval.:D:D:D
Zita5
08.03.09,16:11
Dievčence a čo vy chcete, aby som mala na parte oznam: umrela na stres z Porady?????? :D:D:Didem si len tak kuk na Poradu a tu vidím -samá zmena riadok 40, 41, 5P, ... 3D ..ešte beriem O2..........................ja nešťastná, ešte aj v logu mám 2+1 :o:o:o .
Pauli a v noci si tiež viem predstaviť krajšie sny, ako tie : preboha nenaplnila si tabuľku pre sledovanie DPH klientovi... a pyžama je v tú chvíľu mokrá a to vám prisahám, že som sa nepomočila, aj keď by mi to vek už dovoľoval.:D:D:D

A Ty nám nežiješ či čo ?:):DVšak pozri sledovanosť témy za tých pár dní
2,495:);)
Melnick
08.03.09,16:17
A Ty nám nežiješ či čo ?:):DVšak pozri sledovanosť témy za tých pár dní
2,495:);)
Zitka, sama si kladiem otázku: žijem vôbec? Je toto život? :D:D:D Ale asi áno, lebo pichnutie ihlou cítim.:o
abel
08.03.09,16:29
Majka, 4 dni bez Porady - to bude na parte iné znenie: Zomrela na stres bez Porady.
Muška
08.03.09,16:48
Mea culpa, mea maxima culpa

...ale zasa, :rolleyes:....... čo by sme už viac ako týždeň riešili :D:D:D ??
Melnick
08.03.09,16:54
Majka, 4 dni bez Porady - to bude na parte iné znenie: Zomrela na stres bez Porady.
Elenka, Ty ma vždy odhalíš.:D:D:D mimotemy pekne vám to tu mrníkujem.:D:D:D
Tita
08.03.09,22:49
Tita, ty kašli na pocity z poučenia... myslí na pocit, že ti bije srdiečko pod tvojim... a nelám si hlavu.
Dakujem:)
Teda ked uz to musím nejako uzavrieť, tak
vieruhodnejší vyzerá zákon o dani z príjmov ako nejaké poučenie, že?
Takže tým pádom nebudú výkazy nulové ale bude tam stav zav. a pohl. ktore budu aj v riadkoch DP? tak ste to doteraz riešili?
Pokladnu a banku vyčistiť - dať do osobnej spotreby?
Majetok len vyradiť - dať do osobnej spotreby bez nároku na odpis?
:rolleyes:
Zita5
10.03.09,13:07
Prvé vyjadrenie prikladám :rolleyes:

A vyberám :


Týka sa to i fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podľa citovaného poučenia nevypĺňajú riadky 42 a 43 daňového priznania. Vyplýva to z Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej uzávierky ..., konkrétne z ustanovenia § 8 ods. 4 opatrenia s účinnosťou od 1.1.2008. O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku, pričom tieto priamo ovplyvňujú výšku príjmov a výšku daňových výdavkov. Tieto položky s účinnosťou od 1.1.2008 už sa nevykazujú na riadkoch č.42 a 43 daňového priznania.

Riadkami 42-43 to nejako prehnali . Nie ?
Muška
10.03.09,13:21
Zitka, mne ešte odpoveď neprišla..., ja som podala na drsr.

Keď príde, pricapím.

Tak teda záver:
- úpravy v PD
- výkazy nulové.
P.S.
...a tie riadky 42 a 43 som fakt nepochopila :eek:, :eek:
Marína
10.03.09,13:26
Tak ja teda neviem, ale ako čítam, tak čítam, je tam tých písmenok dosť, ale nikde nevidím, ako vysporiadať pohľadávky a zásoby pri prechode z paušálnych výdavkov na skutočné. Azda v evidencii príjmov???
Tiež nechápem prečo uvádzajú čiastkový základ dane(r.42) resp. daňovú stratu(r.43).
Paula
10.03.09,13:28
Ani ja som nepochopila, prečo do toho montujú ďalšie dve štyridsiatky. Keby už konečne pricapili ako vysvetlivku jeden konkrétny školský-modelový príklad!
Zita5
10.03.09,13:37
Zitka, mne ešte odpoveď neprišla..., ja som podala na drsr.

Keď príde, pricapím.

Tak teda záver:
- úpravy v PD
- výkazy nulové.
P.S.
...a tie riadky 42 a 43 som fakt nepochopila :eek:, :eek:

Muška ja ešte čakám odpoveď na dotaz , ktorý som zaslala cez
stránku drsr .
Priložená odpoveď je z DR Nitra .

Riadkom ani ja nerozumiem , jedine to chápem tak , že pracovníci DU pri písaní odpovede spravili chybu . Preskočili im riadky ;):)
abel
10.03.09,13:43
Muška ja ešte čakám odpoveď na dotaz , ktorý som zaslala cez
stránku drsr .
Priložená odpoveď je z DR Nitra .

Riadkom ani ja nerozumiem , jedine to chápem tak , že pracovníci DU pri písaní odpovede spravili chybu . Preskočili im riadky ;):)
Alebo ani oni tomu nerozumejú. Kontrolór bude rozumieť všetkému. A pravda bude niekde medzi riadkami :cool:
Katija
10.03.09,13:50
Tak ja teda neviem, ale ako čítam, tak čítam, je tam tých písmenok dosť, ale nikde nevidím, ako vysporiadať pohľadávky a zásoby pri prechode z paušálnych výdavkov na skutočné. Azda v evidencii príjmov???
Tiež nechápem prečo uvádzajú čiastkový základ dane(r.42) resp. daňovú stratu(r.43).


Ani ja som nepochopila, prečo do toho montujú ďalšie dve štyridsiatky. Keby už konečne pricapili ako vysvetlivku jeden konkrétny školský-modelový príklad!
Ja som si minule všimla, že je na svete už aj poučenie k daňovým priznaniam, ktoré sa budú podávať o rok, čiže platným od 1.1.2009. Do tohoto priznania DPFOBv09-4 pridali na MF SR dva nové riadky a tak sa stalo, že riadok 40 terajšieho DPFOB bude mať číslo 42 a riadok 41 bude mať číslo 43.
Proste zobrali do ruky poučenie k DPFOB za rok 2009 (FS 13/2008 oznam. 118) nevšimli si, že to nie je to, na ktoré sa Zitka pýta a "fundovane" odpovedali.
__________________
Katija:):cool:
Tita
10.03.09,13:50
asi sa sekli :---
JAJA11
10.03.09,14:11
[quote=Marína;979375]Tak ja teda neviem, ale ako čítam, tak čítam, je tam tých písmenok dosť, ale nikde nevidím, ako vysporiadať pohľadávky a zásoby pri prechode z paušálnych výdavkov na skutočné. Azda v evidencii príjmov???

To je to čo ma najviac zaujíma. V poslednom odseku je napísané toto: Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku :o
Ale či si to mám vysvetliť tak, že upravené príjmy potom môžem v daňovom priznaní ponížiť o percento paušálnych výdavkov pre všetky príjmy? A čo s DDP 2007, môžem aj v ňom postupovať takto? Prečo nedajú presné - "lopatistické " vyjadrenie k danému problému? Veď ho vyrobili zákonodarci - je maximálne nespravodlivé platiť dane z plnej sumy, len preto, že mi to niekto neuhradil :(
ik-a
10.03.09,14:13
Prvé vyjadrenie prikladám :rolleyes:

A vyberám :


Týka sa to i fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podľa citovaného poučenia nevypĺňajú riadky 42 a 43 daňového priznania. Vyplýva to z Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 z 13.decembra 2007, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej uzávierky ..., konkrétne z ustanovenia § 8 ods. 4 opatrenia s účinnosťou od 1.1.2008. O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku, pričom tieto priamo ovplyvňujú výšku príjmov a výšku daňových výdavkov. Tieto položky s účinnosťou od 1.1.2008 už sa nevykazujú na riadkoch č.42 a 43 daňového priznania.

Riadkami 42-43 to nejako prehnali . Nie ?

V závere vyjadenia je jedna veta, ktorou ale potvrdzujú, vysporiadanie v daňovom priznaní a nie vo výkazoch.

"Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov."

Z tohto mi vyplýva, že je tu povinnosť upraviť základ dane a najlogickejšie sú riadky 40 a 41.
Tita
10.03.09,14:16
V závere vyjadenia je jedna veta, ktorou ale potvrdzujú, vysporiadanie v daňovom priznaní a nie vo výkazoch.

"Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov."

Z tohto mi vyplýva, že je tu povinnosť upraviť základ dane a najlogickejšie sú riadky 40 a 41.
tiez si tú odpoved z danoveho citam dookola:)
ja som tu vetu pochopila tak, že danovo vysporiadane su uhradene - teda sa uz "splachli" v denniku, a neostanu vo vykazoch ani v DP:) mozno som uz popletena ...opravte ma ak sa mylim
Marína
10.03.09,14:24
A sme tam, kde sme aj boli.:rolleyes:
Manual
10.03.09,14:59
A sme tam, kde sme aj boli.:rolleyes:
Ano sme tam kde sme nechceli byť, ale podstatné je to, aby si daňovník riadne vysporiadal pohľadávky, záväzky atď. Aby všetko zdanil čo má. A myslím si, že až taká chyba to nebude, či to vysporiada v PD alebo v DP v riadkoch 40, 41. Pretože ani DRSR nevie čo s tým a zamotá tam riadky 42 a 43... Nelámte si s tým hlavu, riadne zdaňte čo máte a je to.:D
JAJA11
10.03.09,15:05
Ano sme tam kde sme nechceli byť, ale podstatné je to, aby si daňovník riadne vysporiadal pohľadávky, záväzky atď. Aby všetko zdanil čo má. A myslím si, že až taká chyba to nebude, či to vysporiada v PD alebo v DP v riadkoch 40, 41. Pretože ani DRSR nevie čo s tým a zamotá tam riadky 42 a 43... Nelámte si s tým hlavu, riadne zdaňte čo máte a je to.:D

Lenže keď chceme zdaniť spravodlivo (Ten človek nedokáže pochopiť, prečo musí zdaniť plnú sumu, len preto, že mu to zaplatili 10. januára a nie 31.12.) A keď sa jedná o vysokú sumu, je to do plaču, lebo ešte aj sociály sú o to vyššie. Mám odpoveď z DR SR TN, ale na námietku, že to je diskriminácia takýchto ľudí, mi už neodpovedali. Jednoducho ten prechod z paušálnych výdavkov na preukazné JÚ nie je zvládnutý. A DR SR sa vyhýba dať usmernenie, ktorým by tento nesúlad opravil. :o
Manual
10.03.09,15:11
Lenže keď chceme zdaniť spravodlivo (Ten človek nedokáže pochopiť, prečo musí zdaniť plnú sumu, len preto, že mu to zaplatili 10. januára a nie 31.12.) A keď sa jedná o vysokú sumu, je to do plaču, lebo ešte aj sociály sú o to vyššie. Mám odpoveď z DR SR TN, ale na námietku, že to je diskriminácia takýchto ľudí, mi už neodpovedali. Jednoducho ten prechod z paušálnych výdavkov na preukazné JÚ nie je zvládnutý. A DR SR sa vyhýba dať usmernenie, ktorým by tento nesúlad opravil. :o
Ono sa nedá ešte veľa vecí pochopiť a musíme to brať ako fakt:mee:, tak aj "ten človek" to musí brať ako fakt bez toho že to pochopí, keď sú zákony takto tvorené. Samozrejme ti dávam za pravdu ale čo s tým, keď to účtovník musí nejak sprovodiť zo sveta...
Paula
10.03.09,17:01
Preskočili im riadky ;):)


Žiadne riadky. Preskočilo im tak, ako nám preskočí - o čom som písala v už neviemktorom príspevku . A nevzdám sa svojho presvedčenia, že za písacím stolom na teplom miestečku na ministerstve čohokoľkvek sa múdrosť dobre píše ...hnala by som svinským krokom hnoj prehadzovať každého (týmto sa ospravedlňujem poctivým chovateľom zvieratiek) , kto prax nezažil ale §-y pozliepa na základe neviemčoho. Asi na základe oskenovania kadečoho. Výsledok nezmyslu a následného (nie jeho) stresu ho jednoducho nezaujíma. To už akosi nie je jeho problém. Dobublala som :cool:
Zita5
10.03.09,17:34
Žiadne riadky. Preskočilo im tak, ako nám preskočí - o čom som písala v už neviemktorom príspevku . A nevzdám sa svojho presvedčenia, že za písacím stolom na teplom miestečku na ministerstve čohokoľkvek sa múdrosť dobre píše ...hnala by som svinským krokom hnoj prehadzovať každého (týmto sa ospravedlňujem poctivým chovateľom zvieratiek) , kto prax nezažil ale §-y pozliepa na základe neviemčoho. Asi na základe oskenovania kadečoho. Výsledok nezmyslu a následného (nie jeho) stresu ho jednoducho nezaujíma. To už akosi nie je jeho problém. Dobublala som :cool:

Paulínka:) , ja som sa vyhovorila na tie riadky , že im preskočili .
Nechcela som to tak otvorene napísať .

A to sa cítim dotknutá , ako začali s odpoveďou ......že podľa môjho názoru daňovník účtujúci JU nepoužíva riadky 40-41 ......atď . Ja som mala dopyt v inom znení , kde som ich žiadala o usmernenie ohľadne riadkov ....atď.
Paula
10.03.09,17:46
Vedved, príčinou fšetkého sú tie riadky....inak fšeci sú a sme nevinní:D Riadky treba zabiť a zakopať.
Melnick
10.03.09,18:43
Muška ja ešte čakám odpoveď na dotaz , ktorý som zaslala cez
stránku drsr .
Priložená odpoveď je z DR Nitra .

Riadkom ani ja nerozumiem , jedine to chápem tak , že pracovníci DU pri písaní odpovede spravili chybu . Preskočili im riadky ;):)

Zitka, vážne si presvedčená,že riadky ????
Zita5
10.03.09,18:44
Zitka, vážne si presvedčená,že riadky ????

Ty mi určite rozumieš .;)
Melnick
10.03.09,18:47
Melnick Re: POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

--------------------------------------------------------------------------------

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zita5
Muška ja ešte čakám odpoveď na dotaz , ktorý som zaslala cez
stránku drsr .
Priložená odpoveď je z DR Nitra .

Riadkom ani ja nerozumiem , jedine to chápem tak , že pracovníci DU pri písaní odpovede spravili chybu . Preskočili im riadky

Zitka, vážne si presvedčená,že riadky ????




:eek::eek::eek: A takto to potom vyzerá, keď po jednodňovej absencii si nedočítam tému do konca!!!!! A vyznie to, ako keby som odpisovala od Pauly.:D:D:D
jamis
10.03.09,18:47
Zitka, vážne si presvedčená,že riadky ????


Možno aj riadky im preskočili....
Paula
10.03.09,19:04
:eek::eek::eek: A takto to potom vyzerá, keď po jednodňovej absencii si nedočítam tému do konca!!!!! A vyznie to, ako keby som odpisovala od Pauly.:D:D:D



Tak tak tak....ešte nás rozsadia :eek: A dostaneme štyridsiatkami (alebo od nich) do žiackej.
JankaO
10.03.09,19:15
A ja som sa rozhodla, keďže s účinnosťou od 1.1.208 sa to nesmie vykazovať na riadkoch 42 a 43, že to kľudne nastrkám do riadkov 40 a 41. Poslúchnem, no nie?
Tita
10.03.09,20:14
A ja som sa rozhodla, keďže s účinnosťou od 1.1.208 sa to nesmie vykazovať na riadkoch 42 a 43, že to kľudne nastrkám do riadkov 40 a 41. Poslúchnem, no nie?
Vyzerá to tak, že už je to veľká sranda:)
kedze sa sekli...a mysleli riadky 40 41 a hrubym zvyraznili ze sa poucenie musi dodrziavat...tak to predsa len vysporiadam v uzavierkovych operaciach dennika.

pisu ze:O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku
tymi polozkami sa mysli
pohladavky zavazky aj ZC majetku?
alebo len pohladavky?
a pokladna banka sa da do osobnej spotreby.:rolleyes:
Marína
10.03.09,21:00
ZC majetku nie, veď ju máš vo VNZD.
Melnick
10.03.09,22:00
A ja som sa rozhodla, keďže s účinnosťou od 1.1.208 sa to nesmie vykazovať na riadkoch 42 a 43, že to kľudne nastrkám do riadkov 40 a 41. Poslúchnem, no nie?Janka, vôbec ma nenapadlo, že: "I tak še dá" :D:D:D
Paula
10.03.09,22:21
Janka, vôbec ma nenapadlo, že: "I tak še dá" :D:D:D



Keď zabijeme a zakopeme r.40 a 41, potom še neda. Leda by sme ich zrušili všetky štyri aj s celým ministerstvom + DRSR a nech nám láskavo vypracujú všetky DP oni. K tomuto konštatovaniu pripájam stručné poučenie/usmernenie: Vypracujeme nezištne, s pozdravom MF SR, zodp. vedúci: referent pre tabuľky.
Melnick
10.03.09,22:26
Keď zabijeme a zakopeme r.40 a 41, potom še neda. Leda by sme ich zrušili všetky štyri aj s celým ministerstvom + DRSR a nech nám láskavo vypracujú všetky DP oni. K tomuto konštatovaniu pripájam stručné poučenie/usmernenie: Vypracujeme nezištne, s pozdravom MF SR, zodp. vedúci: referent pre tabuľky.

Pauli, ale nemala si vždy také výborné nápady, alebo sa mýlim ? :D:D:D:D
Tita
10.03.09,22:30
ZC majetku nie, veď ju máš vo VNZD.
ups...lebo ja som to vyradila len v evidencii dlh.majetku v alfe,
likvidacia - bez naroku na odpis,
ako mi radili v nejakom inom poradackom pismenkovani, uz ani neviem kde, lebo tento rok tu lietam ako špinave pradlo z temy do temy:)
takze predsa urobit ID uzavierkovy a dam ZC do stlpca VNZD ano?
Marína
10.03.09,23:30
ups...lebo ja som to vyradila len v evidencii dlh.majetku v alfe,
likvidacia - bez naroku na odpis,
ako mi radili v nejakom inom poradackom pismenkovani, uz ani neviem kde, lebo tento rok tu lietam ako špinave pradlo z temy do temy:)
takze predsa urobit ID uzavierkovy a dam ZC do stlpca VNZD ano?
Nie, len vyradíš vyraďovacím protokolom. Janka Acsová tu dávnejšie prikladala tlačivo. Ja ho mám stiahnutý 16.1.2007, takže hľadaj buď 16.1. alebo pred tým dňom.
Skúšala som nájsť, ale sa nepodarilo.
Tita
11.03.09,08:06
Nie, len vyradíš vyraďovacím protokolom. Janka Acsová tu dávnejšie prikladala tlačivo. Ja ho mám stiahnutý 16.1.2007, takže hľadaj buď 16.1. alebo pred tým dňom.
Skúšala som nájsť, ale sa nepodarilo.
tak o com pisala Marína (156), ze ZC uz mam vo VNZD?
Paula
11.03.09,16:28
A ja som sa rozhodla, keďže s účinnosťou od 1.1.208 sa to nesmie vykazovať na riadkoch 42 a 43, že to kľudne nastrkám do riadkov 40 a 41. Poslúchnem, no nie?



Ejha, aký matuzalemský zákon....a nás tie štyridsaťriadkovité šelmy až teraz začali mátať :D. Sa Ti Janka podarilo :)
Marína
12.03.09,11:21
Vyzerá to tak, že už je to veľká sranda:)
kedze sa sekli...a mysleli riadky 40 41 a hrubym zvyraznili ze sa poucenie musi dodrziavat...tak to predsa len vysporiadam v uzavierkovych operaciach dennika.

pisu ze:O položkách znižujúcich, resp. zvyšujúcich základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona NR SR č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ZoDP) daňovník účtuje v peňažnom denníku
tymi polozkami sa mysli
pohladavky zavazky aj ZC majetku?
alebo len pohladavky?
a pokladna banka sa da do osobnej spotreby.:rolleyes:


ZC majetku nie, veď ju máš vo VNZD.


ups...lebo ja som to vyradila len v evidencii dlh.majetku v alfe,
likvidacia - bez naroku na odpis,
ako mi radili v nejakom inom poradackom pismenkovani, uz ani neviem kde, lebo tento rok tu lietam ako špinave pradlo z temy do temy:)
takze predsa urobit ID uzavierkovy a dam ZC do stlpca VNZD ano?
V uzávierkových operáciach sa uvádzajú príjmy, resp. výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Nemá zmysel VNZD uvádzať v uzávierkových operáciach.


Nie, len vyradíš vyraďovacím protokolom. Janka Acsová tu dávnejšie prikladala tlačivo. Ja ho mám stiahnutý 16.1.2007, takže hľadaj buď 16.1. alebo pred tým dňom.
Skúšala som nájsť, ale sa nepodarilo.


tak o com pisala Marína (156), ze ZC uz mam vo VNZD?
O tom, čo som uviedla vyššie.
Vysvetlenie: ak si kúpila majetok, zaúčtovala si ho v PD ako VNZD. Odpisy si postupne uplatňovala cez uzávierkové operácie ako VOZD. Zostatok majetku(neuplatnené odpisy) ostal ako VNZD.
miladenka
12.03.09,12:54
Živnostník chce ukončiť živnosť k 25.6.2009 vrátením ŽL, aby nemusel platiť SP od 1.7. (je totiž zamestnaný). Má na sklade zásoby - tovar za 1000 €, ktorý plánuje pripočítať k daňovému základu v riadku č. 40 DP za 2009.
No a otázka znie: Ako dlho može po dátume 25.6.2009 dopredávať uvedené zásoby, aby to bolo právne v poriadku a nepostihnuteľné?
Marína
12.03.09,13:59
Živnostník chce ukončiť živnosť k 25.6.2009 vrátením ŽL, aby nemusel platiť SP od 1.7. (je totiž zamestnaný). Má na sklade zásoby - tovar za 1000 €, ktorý plánuje pripočítať k daňovému základu v riadku č. 40 DP za 2009.
No a otázka znie: Ako dlho može po dátume 25.6.2009 dopredávať uvedené zásoby, aby to bolo právne v poriadku a nepostihnuteľné?
Dokedy chce a nemusí nikdy, veď už sú zdanené.
Tita
12.03.09,19:28
V uzávierkových operáciach sa uvádzajú príjmy, resp. výdavky, ktoré ovplyvňujú základ dane. Nemá zmysel VNZD uvádzať v uzávierkových operáciach.




O tom, čo som uviedla vyššie.
Vysvetlenie: ak si kúpila majetok, zaúčtovala si ho v PD ako VNZD. Odpisy si postupne uplatňovala cez uzávierkové operácie ako VOZD. Zostatok majetku(neuplatnené odpisy) ostal ako VNZD.
jeeeej diik, vysvetlenie pomohlo, hned sa to lahsie chape:)
lukuc
12.03.09,20:34
Čítam to tu stále dookola...už som z toho celá pokrútená...ale vo veľa veciach mi to pomohlo...dík všetkým, ktorí tomu rozumejú viac a majú trpezlivosť s nami ostatnými :D...Ale chcem sa spýtať, ako je to s daňou za MV, keď živnosť bola ukončená k 30.6.08 a daň sa platila v 2009. Môžem sumu dane dať do záväzkov k 30.6 a o tú sumu znížiť ZD? Ja tomu rozumiem tak, že tento výdavok je za obdobie, kedy sa auto používalo na podnikanie (aj keď sa uhrádza až "dodatočne") ...mala by teda byť možnosť odrátať si túto sumu z dane...
Paula
12.03.09,20:37
Už len toto nám tu k šťastiu chýbalo:D
Marína
12.03.09,21:08
Už len toto nám tu k šťastiu chýbalo:D
Pauli,:D:D:D
Paula
12.03.09,21:14
Ja sa lukuc úprimne ospravedlňujem, ale už pri písaní môjho príspevku vyššie som oprskala monitorček :)...tá téma jednoducho nepustííííííííííí (koťuha);) Idem sa zakopať.
Marína
12.03.09,22:15
Čítam to tu stále dookola...už som z toho celá pokrútená :D:D:D...ale vo veľa veciach mi to pomohlo...dík všetkým, ktorí tomu rozumejú viac a majú trpezlivosť s nami ostatnými :D...Ale chcem sa spýtať, ako je to s daňou za MV, keď živnosť bola ukončená k 30.6.08 a daň sa platila v 2009. Môžem sumu dane dať do záväzkov k 30.6 a o tú sumu znížiť ZD? Ja tomu rozumiem tak, že tento výdavok je za obdobie, kedy sa auto používalo na podnikanie (aj keď sa uhrádza až "dodatočne") ...mala by teda byť možnosť odrátať si túto sumu z dane...
Prepáč lukuc, že sme ti to tu zamrníkovali, ale ver, nedalo sa inak.;)
Ak potrebuješ silou mocou ovplyvniť základ dane smerom nadol, vystav záväzok k 30. 6., veď v momente ukončenia živnosti vieš jeho výšku a uprav základ dane.
Zita5
13.03.09,10:40
Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť



P.S. Tak to už áno ....:);) a potom môžeme my len rozmýšľať čo a ako , keď nás nevedeli usmerniť už predtým...

Záver : podnikatelia účtujúci v JU , ak ukončia živnosť resp.pozastavia,prerušia použijú ÚUO v peňažnom denníku a podnikatelia , ktorí upravujú ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JU tak použijú riadok 40-41 .
Tita
13.03.09,10:47
no super:) neviem čo by som robila bez poraďákov,
veľké dík ešte raz:)
Muška
13.03.09,11:27
...aj mne prišla teraz odpoveď

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť ukončí podnikateľskú činnosť, podľa § 17 ods.9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).

Súčasne uvádzame, že daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (príp. 41)v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť
Muška
13.03.09,11:28
..žeby identická??? :rolleyes:
Paula
13.03.09,11:33
..žeby identická??? :rolleyes:


tak tak tak , sedia v jednej lavici (asi);)
Zita5
13.03.09,11:33
..žeby identická??? :rolleyes:
Trochu iný úvod posledného odstavca . :)
Zita5
13.03.09,12:18
Muška ďakujem Ti , že si nás na Poučenie upozornila .
Nebyť Teba tak naše DP boli vlastne nesprávne vyplnené .....:)
Muška
13.03.09,12:23
Muška ďakujem Ti , že si nás na Poučenie upozornila .
Nebyť Teba tak naše DP boli vlastne nesprávne vyplnené .....:)

Zituuuuuuuuuš :):)
aj ja Ti ďakujem za spoluprácu.....a Paulínke za vtipné vsuvky :)
Lebo po prečítaní Poučenia, som si predstavila koľkým poraďákom som radila r. 40 a 41 :eek:, tak ma oblial studený pot a myslela som si, že si zmením meno na "porade" :D
Zita5
13.03.09,12:32
Zituuuuuuuuuš :):)
aj ja Ti ďakujem za spoluprácu.....a Paulínke za vtipné vsuvky :)
Lebo po prečítaní Poučenia, som si predstavila koľkým poraďákom som radila r. 40 a 41 :eek:, tak ma oblial studený pot a myslela som si, že si zmením meno na "porade" :D

Nemaj boja :) každý si zodpovedáme za seba . Nebyť teba , tak riadky 40-41 by neuzreli svetlo sveta , lebo u nás je to už rutina a nikto zhora nás neupozornil na to , že sa niečo zmenilo .
Zároveň si myslím , že tak ako uvádzajú Pokyny a usmernenia na stránke drsr , a rôzne oznamy , tak mohli aj daňovníkom Slovenska napísať jedno "lajstro" , ktoré by bolo venované problematike riadkov 40 - 41 . Do tejto doby to tak nespravili .Pri tom opakujúce sa chyby ich určite viedli k malej zmene Poučenia .

... ale však máme poznať znenia zákonov a postupov .
Takže nás to neospravedlňuje . :);)
Paula
13.03.09,12:43
Nuž, veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí svoje múdre hlavičky a dopyty sem prilepili :)

P.S.: Ďalšie stretko o rok teda s nejakými x-riadkovitými zapeklitosťami;).
Marína
13.03.09,12:48
Muška moja zlatá, keďže som príliš štedrá na bodíky, seklo ma pri Zitke a nie a nie sa pohnúť.;) Vydrž, čo nebolo, bude.:)
tiež sa aspoň slovom mohli zmieniť o výkazoch. Je slušné odpovedať na to, na čo sa pýtame.
abel
13.03.09,13:11
Prosím Vás, keď už viem, čo mám písať do riadkov 40 a 41, nemohli by ste našepkať aj nejaké číselká do ostatných riadkov???? Zn.: Zúfalá.
помощь - hilfe - help - socorro -gridata - secours - segélykérés- SOS - pomooooooooc
Zita5
13.03.09,13:30
Prosím Vás, keď už viem, čo mám písať do riadkov 40 a 41, nemohli by ste našepkať aj nejaké číselká do ostatných riadkov???? Zn.: Zúfalá.
помощь - hilfe - help - socorro -gridata - secours - segélykérés- SOS - pomooooooooc

Ja som Ti aj dala odpoveď , ale radšej som ju vymazala , aby niekoho neuviedla do omylu :D:)
Paula
13.03.09,13:38
Ja som Ti aj dala odpoveď , ale radšej som ju vymazala , aby niekoho neuviedla do omylu :D:)



Sem s ňou!!!!! Nech kúštik porelaxujeme aj...handričku mám pripravenú:rolleyes:
apsgroup
13.03.09,14:07
Dakujem za prispevky v tejto teme. Tiež som odovzdala DP z r.40,41-idem dat asi opravne. Ale čo s vykazmi, budú teda nulove-ale k akemu dátumu? Ku koncu roka alebo ku dnu ukoncenia zivnosti? Uzavierkové operacie v PD budú k akému datumu? Ale myslim si, že by mali byt ku dnu zrušenia/prerušenia živnosti, lebo vtedy prestáva byt účtovnou jednotkou? Alebo nie?
Muška
13.03.09,15:12
Dakujem za prispevky v tejto teme. Tiež som odovzdala DP z r.40,41-idem dat asi opravne. Ale čo s vykazmi, budú teda nulove-ale k akemu dátumu? Ku koncu roka alebo ku dnu ukoncenia zivnosti? Uzavierkové operacie v PD budú k akému datumu? Ale myslim si, že by mali byt ku dnu zrušenia/prerušenia živnosti, lebo vtedy prestáva byt účtovnou jednotkou? Alebo nie?
Čo sa týka výkazov, tak tu dali odpoveď Zitke http://www.porada.sk/979341-post131.html

"Výcuc":.
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.
Monika Kováčová
13.03.09,15:14
Dakujem za prispevky v tejto teme. Tiež som odovzdala DP z r.40,41-idem dat asi opravne. Ale čo s vykazmi, budú teda nulove-ale k akemu dátumu? Ku koncu roka alebo ku dnu ukoncenia zivnosti? Uzavierkové operacie v PD budú k akému datumu? Ale myslim si, že by mali byt ku dnu zrušenia/prerušenia živnosti, lebo vtedy prestáva byt účtovnou jednotkou? Alebo nie?
POZRI AJ TU: http://www.porada.sk/976553-post28.html
Tinika
13.03.09,17:59
Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť



P.S. Tak to už áno ....:);) a potom môžeme my len rozmýšľať čo a ako , keď nás nevedeli usmerniť už predtým...

Záver : podnikatelia účtujúci v JU , ak ukončia živnosť resp.pozastavia,prerušia použijú ÚUO v peňažnom denníku a podnikatelia , ktorí upravujú ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JU tak použijú riadok 40-41 .

MOže miu prosím povedať o čo sa upravuje v r. 41,42 ZD po prechode na riadne výdavky?
Muška
13.03.09,18:27
Tinika,
a prečo máš v citovanom príspevku škrtnutý ten riadok - veď v pôvodnom od Zitky nie je prečiarknutý???
Marína
13.03.09,22:28
Muška, lebo Tiniku nezaujíma r. 40, 41 ale 41, 42.;)
DanielaSL
14.03.09,05:40
Nerobte tu mrník....:rolleyes:;):), veď už neviem kde mám čo písať..... a sú v DP priznaní takéto riadky?
ego.mc
14.03.09,06:08
Nerobte tu mrník....:rolleyes:;):), veď už neviem kde mám čo písať..... a sú v DP priznaní takéto riadky?
:D:D:D
Kája.
14.03.09,19:32
Po prečítaní celej témy som v pomykove. Idem robiť dodatočné priznanie za rok 2007, nakoľko chcem v r.2008 prejsť na paušál. Mám v dodatočnom priznaní upraviť základ dane cez riadky 40 a 41, alebo mám cez uzávierkové operácie upraviť základ dane o pohľadávky a záväzky?
Manual
15.03.09,09:39
...A ešte otázočka na zásoby, aké zásoby si mám vymyslieť, keď bola donášková služba a zároveň aj piekol pizzu?

Ď A K U J E M K R Á S N E.;)
Táto otázočka je priam ukážková. Buď mu niečo zo surovín zostalo, alebo všetko spotreboval. Alebo si teda vymysli že mu zostal na zásobách nejaký nespotrebovaný stavebný materiál ...:eek:
Kelis
15.03.09,11:16
Beriem na vedomie, asi som sa zle vyjadrila, ale nie je každý taký múdry ako Ty.
Marína
15.03.09,13:25
Milí poraďáci,

ak SZČO začal podnikať v marci a skončil v auguste 2008. Rozhodla som sa pre paušálne výdavky vo výške 40 %, je to pri jeho príjmoch, ktoré stihol zarobiť ideálny spôsob. V roku 2008 však zaplatil po skončení živnosti ešte poistné na ZP. Auto, ktoré si kúpil má na lízing, ale ja o lízingu neúčtujem. Viete mi poradiť, ako sa to bude správať pri úprave ZD § 17 v DP?
A ešte otázočka na zásoby, aké zásoby si mám vymyslieť, keď bola donášková služba a zároveň aj piekol pizzu?

Ď A K U J E M K R Á S N E.;)
To nie je o (ne)múdrosti. Aká sa dá očakávať odpoveď na takúto otázku? Prepáč, ale otázka nie je hodná účtovného poradcu.
Ľutujem, že som porušila bod 19 etikety porady, ale ............................
Kelis
15.03.09,14:52
Jasné, ale podľa mňa, je ťažké dokazovať teraz aké skutočné zásoby (potravín) z ktorých sa pizza vyrába mu zostali po skončení živnosti. Čo si mal sadnúť a spísať koľko mu zostalo šunky, syra, múky, vajec?
Ak som tu niekoho svojou otázkou zaskočila, tak sa vrúcne ospravedlňujem.
Zita5
15.03.09,15:04
Jasné, ale podľa mňa, je ťažké dokazovať teraz aké skutočné zásoby (potravín) z ktorých sa pizza vyrába mu zostali po skončení živnosti. Čo si mal sadnúť a spísať koľko mu zostalo šunky, syra, múky, vajec?
Ak som tu niekoho svojou otázkou zaskočila, tak sa vrúcne ospravedlňujem.

Áno mal si spraviť inventarizáciu . Presne tak ako píšete .
Muška
15.03.09,15:05
Kelis,
veď začal podnikať v marci a v tom istom roku v auguste skončil.
Tak o aké zásoby chceš navyšovať ZD?

Pohľadávky asi tiež nemá.

Tak jednoducho:
Príjem - 40 % paušál - uhradené poistné a šlus. :):)
Kelis
15.03.09,15:22
Kelis,
veď začal podnikať v marci a v tom istom roku v auguste skončil.
Tak o aké zásoby chceš navyšovať ZD?

Pohľadávky asi tiež nemá.

Tak jednoducho:
Príjem - 40 % paušál - uhradené poistné a šlus. :):)
Ja som ešte nerobila ukončenie podnikania. Chválabohu. Len chcem, aby to všetko bolo o.k. Jasné, že si nerobil inventarizáciu. To by som chcela od neho veľmi veľa. A ako sa to potom bude dať odkontrolovať. Je tiež pravda, že podnikal veľmi krátko na to, aby nejaké zásoby mal. A nedá sa tie zásoby odkontrolovať ani nákupmi potravín, lebo výdavky pôjdu percentom z príjmov.
Myslím, že to v DP nebudem uvádzať.
Muška, prosím o Tvoju odpoveď. Ďakujem.
Muška
15.03.09,15:29
Kelis,
ja stále nerozumiem.
Čítala si, čo som Ti napísala?

Veď ak je pravda, že mal ŽL 6 mesiacov v roku a nechce viesť účtovníctvo, ale chce viesť paušálne výdavky.....a ukončil živnosť, tak povyšuje ZD o neuhradené pohľadávky.

Takže za predpokladu, že nemá žiadne neuhradené pohľadávky, platí to čo som TI napísala vyššie:

Tak jednoducho:
Príjem mínus 40 % paušál mínus uhradené poistné a šlus máš ZD

A neriešiš žiadne zásoby
Kelis
15.03.09,15:35
Kelis,
ja stále nerozumiem.
Čítala si, čo som Ti napísala?

Veď ak je pravda, že mal ŽL 6 mesiacov v roku a nechce viesť účtovníctvo, ale chce viesť paušálne výdavky.....a ukončil živnosť, tak povyšuje ZD o neuhradené pohľadávky.

Takže za predpokladu, že nemá žiadne neuhradené pohľadávky, platí to čo som TI napísala vyššie:

Tak jednoducho:
Príjem mínus 40 % paušál mínus uhradené poistné a šlus máš ZD

A neriešiš žiadne zásoby
O.K. neriešim žiadne zásoby. Ale ešte jedno musím týmto vyriešiť. Auto ktoré si kúpil je na lízing. Toto sa v ZD rieši pri ukončení podnikania?
Muška
15.03.09,15:45
Keliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis,
veď chceš paušál. výdavky.

O lízingu si predsa nikdy neúčtovala, v tom prípade nemáš čo riešiť

Alebo...??? si nenapísala všetko???
Kelis
15.03.09,16:07
Keliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis,
veď chceš paušál. výdavky.

O lízingu si predsa nikdy neúčtovala, v tom prípade nemáš čo riešiť

Alebo...??? si nenapísala všetko???
Áno, neúčtovala som o lízingu. Teda príjmy - 40 % - odvody do ZP (do SP neplatil). Ďakujem ešte raz za ochotu milá Muška.
Muška
15.03.09,16:09
tak,tak :):):)
karcoolka1
16.03.09,20:02
tak,tak :):):)

Ešteže vymysleli paušál... mimotemy
apsgroup
17.03.09,16:22
Prosim o radu.Zivnostnik prerušil živnost k 15.1.2008, do konca roka neobnovil. Ake dátumy má dať na účtovné výkazy? K 15.1.2008 alebo k 31.12.2008? Nikde to nemozem nájst.
Monika Kováčová
17.03.09,16:27
Musíš použiť dátum ku dňu zostavenia účtovnej závierky. Účtovná závierka sa zostavuje podľa Zákona o účtovníctve:
§ 16
(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy

a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.

§17
(6) Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku vždy, keď uzavrie účtovné knihy podľa § 16. Ak uzavrie účtovné knihy k poslednému dňu účtovného obdobia, zostavuje účtovnú závierku ako riadnu, v ostatných prípadoch uzavretia účtovných kníh uvedených v § 16 zostavuje účtovnú závierku ako mimoriadnu.
apsgroup
17.03.09,16:41
Teda zostavujem mimoriadnu k 15.1.2008? Ved to čitam,čitam a som z toho jelen. Lebo tie uzavierkove operacie v denniku dám tiez k 15.1.?
Zita5
17.03.09,18:02
Prosim o radu.Zivnostnik prerušil živnost k 15.1.2008, do konca roka neobnovil. Ake dátumy má dať na účtovné výkazy? K 15.1.2008 alebo k 31.12.2008? Nikde to nemozem nájst.

Zostavujete mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu 15.1.2008 . Vo výkazoch vyznačíte -Účtovná závierka mimoriadna /X/ - k 15.1.2008 .
Monika Kováčová
17.03.09,18:25
Teda zostavujem mimoriadnu k 15.1.2008? Ved to čitam,čitam a som z toho jelen. Lebo tie uzavierkove operacie v denniku dám tiez k 15.1.?
dňom 16.1.2008 nie je podnikateľ, ktorý prerušil živnosť k 15.1.2008 účtovnou jednotkou t.j. 16.1.2008 nemôže účtovať
Zita5
19.03.09,06:43
Odpoveď z DRSR


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak daňovník fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú činnosť a účtujúca v sústave JÚ ukončí podnikateľskú činnosť (príp. preruší e neobnoví do lehoty podania DP), podľa § 17 ods.8 a 9 zákona o dani z príjmov je povinná vykonať úpravu základu dane spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 písm.a/ zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o dani z príjmov". Takýto daňovník je povinný teda upraviť základ dane okrem iného o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem (okrem pohľadávok, ktoré spĺňajú podmienku daňovej uznateľnosti podľa § 19 ods.2 písm.h) prvom až piatom bode a písm.i), o cenu nespotrebovaných zásob a takisto o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19.
Takýto daňovník v podávanom daň. priznaní typ B v VI.oddiele prenáša údaje z riadku 11 na stranu 4 do riadku 36 (príjmy) a riadku 37 (výdavky). Daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva riadky 40 a 41 nevypĺňa, nakoľko položky znižujúce alebo zvyšujúce základ dane (daňovú stratu) sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupova účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JÚ súčasťou príjmov a výdavkov na riadkoch 36 a 37. Na riadku 42 sa následne vypočíta základ dane (čiastkový základ dane). Daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva uplatní teda takýto postup.

K problematike úpravy základu dane u daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov uvádzame, že ak napr. tento daňovník má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to napr. z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.40 (resp. 41) v podávanom daňovom priznaní typ B.

DR SR B.B.
Odbor služieb pre verejnosť



P.S. Tak to už áno ....:);) a potom môžeme my len rozmýšľať čo a ako , keď nás nevedeli usmerniť už predtým...

Záver : podnikatelia účtujúci v JU , ak ukončia živnosť resp.pozastavia,prerušia použijú ÚUO v peňažnom denníku a podnikatelia , ktorí upravujú ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JU tak použijú riadok 40-41 .

Predpokladám , že riadok 40 -41 použije aj daňovník , ktorý prechádza z preukázateľných výdavkov na paušál .Tento spôsob nám nejako vo vyjadrení zanikol .
Kristina27
19.03.09,06:47
Práveže r. 40a41 nevypĺňa ak účtuje v JÚ, úprava ZD podľa §17 je súčasť uzávierkových operácie v PD, čiže je to zahrnuté už v r. 36a37.
Zita5
19.03.09,06:53
Práveže r. 40a41 nevypĺňa ak účtuje v JÚ, úprava ZD podľa §17 je súčasť uzávierkových operácie v PD, čiže je to zahrnuté už v r. 36a37.

Lenže uvedený spôsob je pre tých , ktorý účtujú v JU a končia alebo pozastavia živnosť a do podania DP ju neobnovia .Ale nedajte sa mnou zneistiť , ja len nahlas uvažujem.:);)
Kristina27
19.03.09,07:06
Ja som prechádzala z JÚ/2008/ na paušálne/2009/ a v r. 2008 som si upravila základ dane podla §17 ods.10 a následne ods.8 ako posledný účt.prípad v PD. Potom som už r.40a41 nevypĺňala, lebo je to už obsiahnuté v základe dane r. 38, ale pri "paušálnych" živnostníkoch, ktorí nevedú PD by sa podľa mňa tie riadky mali vypĺňať, lebo kde inde to dať. Ale toto všetko som si prečítala v poučení v DP "B" a následne kontrolovala so zákonom. To bol ešte zač. roka a ešte som stíhala.:)
JAJA11
19.03.09,07:24
Lenže uvedený spôsob je pre tých , ktorý účtujú v JU a končia alebo pozastavia živnosť a do podania DP ju neobnovia .Ale nedajte sa mnou zneistiť , ja len nahlas uvažujem.:);)

Ja som to pochopila tak, že ak mám peňažný denník, účtujem v ňom aj úpravu daňového základu podľa paragrafu 17 ako uzavierkové operácie. Ak ho nemám (napr. paušálne výdavky), tak upravujem cez riadky 40, 41 v DP. :)

Ale v konečnom dôsledku je daňový základ rovnaký, tak snáď z toho pri kontrole nebudú robiť kovbojku :-)
fileva
20.03.09,09:48
Dobrý deň. Sledujem už niekoľko dní túto tému a chcem sa aj ja poďakovať všetkým, ktorí do nej aktívne prispeli. Ale i napriek tomu sa chcem uistiť či konám správne. Preto sa pýtam. Cez uzávierkové ID kam dám v PD:
a) nespotrebované zásoby (má byť správne POZD - tovar)
b) uhradená Fa za mobil po termíne prerušenie podnikania (VOZD - prevádzková réžia)
c) uhradený nedoplatok do SP po termíne prerušenia podnikania (VOZD - odvody)
d) neuhradené poistné za jeden mesiac /predtým vo VoMaZ - záväzok/ do (VOZD-odvody)
A dátum uviesť posledný deň pred ukončením podnikania aj keď napr. Fa za mobil prišla až v nasledujúci mesiac a vtedy bola aj zaplatená?
e.v.a.
21.03.09,08:50
Dobry den. Rada by som sa pripojila k teme. Podnikatelka ukoncila zivnost k 31.1.2008. Do tohoto datumu sa viedlo jednoduche uctovnictvo.
K 31.1. sa urobi mimoriadna uctovna zavierka.
Potom uzavierkovymi operaciami zvysim zaklad dane o neuhradene pohladavky a znizim o neuhradene zavazky internymi dokladmi do penazneho dennika.
Ja mam problem, ze zaplatila socialne poistenie za rok 2007 a januar 2008 az v juni, lebo jej poistovna az v maji 2008 poslala vyrozumenie o vyske. Takze k 31.1.2008 nevedela o vyske zavazku.
Mozem aj tak vytvorit k 31. 1. ostatny zavazok a nasledne znizit ZD uzavierkovou operaciou? Alebo je ina moznost? Dakujem :)
Tinika
21.03.09,16:11
Tinika,
a prečo máš v citovanom príspevku škrtnutý ten riadok - veď v pôvodnom od Zitky nie je prečiarknutý???

Ja som sa pomýlila, myslela som r.40,41 a to prečiarknuté neviem, ja som len dala citovať príspevok.
A viete mi poradiťˇ? Čo sa do tých riadkov dáva pri prechode na riadne výdavky? Dakujem
Marína
21.03.09,18:06
Podľa poučenia k DP sa do nich nič nepíše.
fileva
23.03.09,09:53
Dobrý deň. Sledujem už niekoľko dní túto tému a chcem sa aj ja poďakovať všetkým, ktorí do nej aktívne prispeli. Ale i napriek tomu sa chcem uistiť či konám správne. Preto sa pýtam. Cez uzávierkové ID kam dám v PD:
a) nespotrebované zásoby (má byť správne POZD - tovar)
b) uhradená Fa za mobil po termíne prerušenie podnikania (VOZD - prevádzková réžia)
c) uhradený nedoplatok do SP po termíne prerušenia podnikania (VOZD - odvody)
d) neuhradené poistné za jeden mesiac /predtým vo VoMaZ - záväzok/ do (VOZD-odvody)
A dátum uviesť posledný deň pred ukončením podnikania aj keď napr. Fa za mobil prišla až v nasledujúci mesiac a vtedy bola aj zaplatená?
Prosím, ozaj mi nikto nevie potvrdiť, alebo vyvrátiť správnosť postupu?
karcoolka1
23.03.09,20:35
Ja som to pochopila tak, že ak mám peňažný denník, účtujem v ňom aj úpravu daňového základu podľa paragrafu 17 ako uzavierkové operácie. Ak ho nemám (napr. paušálne výdavky), tak upravujem cez riadky 40, 41 v DP. :)

Ale v konečnom dôsledku je daňový základ rovnaký, tak snáď z toho pri kontrole nebudú robiť kovbojku :-)

Vŕta mi to v hlave.
SZČO ukončil živnosť 31.01.2008. Dovtedy mal paušál, aj som mu chcela robiť paušál v roku 2008. Januárovú faktúru mu uhradili 15.2.2008. TZN. že na túto sumu si nemôže uplatniť 40 % paušálne výdavky????
Už som to našla, aj som tušila, že to zaujíma viacerých poraďákov...
http://www.porada.sk/t74576-p2-pausalne-vydavky-a-ukoncenie-zivnosti.html
great
25.03.09,10:11
Prajem vsetkym kraaasny den a prosim o vyjadrenie. Mam SZCO, zrusila zivnost k 21.7.08, prijmy ziadne, vydavky mala iba odvody do SP a ZP uhradene vo vyske 6357sk, neuhradene odvody do SP a ZP 3741sk. V DP to bude vyzerat podla mna takto: tab.VI, stl.2, r.2 - suma 10098,-, tak isto r. 9,11,37,39,43-10098sk - strata,57,63. Skusila som DP vyplnit na stranke DUSR, pri vyplnani mam podla toho zadat aj odpocit.polozku na danovnika a od SZCO mam doklad na 12000sk zivotne poistnie. Mozem to tam tiez dat? Podla usmernenia DUSR, teda nepodavam ziadne vykazy ako prilohu? Dobre som sa z toho vysomarila? :)
great
26.03.09,08:43
Prajem vsetkym kraaasny den a prosim o vyjadrenie. Mam SZCO, zrusila zivnost k 21.7.08, prijmy ziadne, vydavky mala iba odvody do SP a ZP uhradene vo vyske 6357sk, neuhradene odvody do SP a ZP 3741sk. V DP to bude vyzerat podla mna takto: tab.VI, stl.2, r.2 - suma 10098,-, tak isto r. 9,11,37,39,43-10098sk - strata,57,63. Skusila som DP vyplnit na stranke DUSR, pri vyplnani mam podla toho zadat aj odpocit.polozku na danovnika a od SZCO mam doklad na 12000sk zivotne poistnie. Mozem to tam tiez dat? Podla usmernenia DUSR, teda nepodavam ziadne vykazy ako prilohu? Dobre som sa z toho vysomarila? :)

Prosiiiim mohol by sa niekto vyjadrit? Toto je posledne DP, co mam poriesit a cim viac to tu vsetko citam, tym viac som dopletena:o.
Jana_clenka
26.03.09,13:05
Podľa mňa tie riadky sú tak ako píšeš. Čo sa týka výkazov, pokiaľ viedla JÚ, ja by som výkazy odovzdala - VMaZ minulé obdobie ako bolo + toto obdobie čisté, VPaV - príjmy 0 , výdavky poistné. Pokiaľ mala výdavky %, tak samozrejme bez výkazov.
great
26.03.09,13:27
Dakujem za pomoc. Este by som chcela vediet, co s tymi odpoc. polozkami. Na stranke DUSR ma to nepusta vytlacit, pokial nevyplnim aj riadok 70. Mozem jej tam zapisat aj tych 12tis?
babi2
26.03.09,13:35
Riadok 70 vyplň a 12 tis. tam nemusíš dávať, veď si to nemá z čoho odpočítať keďže je v strate
great
26.03.09,14:16
Velmi pekne dakujem za cas a ochotu. Snazila som sa jej to vysvetlit, lebo ona na tych 12tis. trva :). Idem to dokoncit, nech to mozem odovzdat. Este raz velka vdaka poradakom.
babi2
26.03.09,14:19
Ale ak na tom trvá tak jej to tam daj, nič sa aj tak nezmení a ona bude spokojná :-))
xmatisova
26.03.09,16:13
Čítala som tu, že VoMaZ sa nemá vypĺňať, má ostať nulové. Ale čo ak mi zostala k dátumu prerušenia banka v mínuse? čiže potrebujem vykázať úver?
xmatisova
26.03.09,16:58
posúvam ...
Darma111
26.03.09,16:59
Prečítala som dosť z tejto diskusie a už som z toho celá dopletená. T. z. že ked SZČO, ktorý v roku 2007 uplatnoval pausalne vydavky a vystavil faktúru v roku 2007 a ktoru mu uhradili az v roku 2008, v roku 2008 už bude uplatnovať skutočné výdavky, tak má tento príjem napísať do roku 40?
Katarina
26.03.09,17:07
Prečítala som dosť z tejto diskusie a už som z toho celá dopletená. T. z. že ked SZČO, ktorý v roku 2007 uplatnoval pausalne vydavky a vystavil faktúru v roku 2007 a ktoru mu uhradili az v roku 2008, v roku 2008 už bude uplatnovať skutočné výdavky, tak má tento príjem napísať do roku 40?


Mal tento príjem napísať do r. 40 v daňovom priznaní za rok 2007. Prechod z paušálnyh výdavkov na skutočné výdavky - úprava základu dane podľa § 17. Ak v roku 2008 účtoval o skutočných výdavkoch treba podať dodatočné daňové priznanie za rok 2007.
xmatisova
26.03.09,17:12
Čítala som tu, že VoMaZ sa nemá vypĺňať, má ostať nulové. Ale čo ak mi zostala k dátumu prerušenia banka v mínuse? čiže potrebujem vykázať úver?

pomôže mi s tým niekto?
Muška
26.03.09,17:15
Čítala som tu, že VoMaZ sa nemá vypĺňať, má ostať nulové. Ale čo ak mi zostala k dátumu prerušenia banka v mínuse? čiže potrebujem vykázať úver?
Ak si viedla účtovníctvo, tak vypĺňaš výkazy k DP.
Len pohľadávky a záväzky o ktoré si si upravila ZD priamo v PD už nemáš uvádzať vo výkazoch.

Takže ty kontokorent na účte uvedieš vo výkaze "úvery"
Darma111
26.03.09,17:18
Mal tento príjem napísať do r. 40 v daňovom priznaní za rok 2007. Prechod z paušálnyh výdavkov na skutočné výdavky - úprava základu dane podľa § 17. Ak v roku 2008 účtoval o skutočných výdavkoch treba podať dodatočné daňové priznanie za rok 2007.


Ano aj ked uhradu tejto faktury mam az vo januári 2008?
Andyke
26.03.09,17:23
Áno , príjmy patria do r. 2007( takže dodatočné DP) Ale už Ti to Katarina písala.
Najideálnejšie by bolo rozhodnúť sa ešte do konca marca, že ako chcem tento rok účtovať,
či idem na skutočné náklady alebo na paušál. A vtedy sa stihne DP urobiť aj s úpravami základu dane.
Muška
26.03.09,17:25
Ano aj ked uhradu tejto faktury mam az vo januári 2008?
veď o tom je ten § 17.
Ak "preskakuješ" z účta na paušál a opačne, tak by si vlastne mala mať "čistý stôl", a z toho dôvodu musíš upravovať ZD aj keď pohľadávka nebola v tom roku uhradená.
Darma111
26.03.09,17:29
Dakujem Vám, tak to budem musiet tak urobit... inak týka sa to aj odvodov za december 2007 zaplatených v roku 2008 ?
Darma111
26.03.09,18:00
No teraz som zistila, že on to minulého roku predpokladal a zaklad dane takto upravil, takže nemusím davať to dodatočné DP, .... niekde som ale čítala že odvody za december 2007 pri prechode z paušalných výdavkov na skutočné sa daju do roku 2008 ako VOZD...
Muška
26.03.09,18:02
niekde som ale čítala že odvody za december 2007 pri prechode z paušalných výdavkov na skutočné sa daju do roku 2008 ako VOZD...
ak sú zaplatené až v r. 2008 - tak áno.
Darma111
26.03.09,18:04
Dakujem Muška ano sú zaplatené v roku 2008, takže nemusím nič opraviť.... super odpadla mi robota navyše...
xmatisova
26.03.09,18:15
Ak si viedla účtovníctvo, tak vypĺňaš výkazy k DP.
Len pohľadávky a záväzky o ktoré si si upravila ZD priamo v PD už nemáš uvádzať vo výkazoch.

Takže ty kontokorent na účte uvedieš vo výkaze "úvery"

A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.
Zita5
26.03.09,18:23
A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.

Tak to už áno .......dobrá otázka :);)

Som toho názoru , že by mali byť spárované jednotlivo s pohľadávkami a záväzkami .
Muška
26.03.09,18:25
A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.
Muška
26.03.09,18:28
Ale, samozrejme , keďže toto zákon neupravuje, tak si môžeš zvoliť čo Ti bude zrozumiteľnejšie a či si budeš vedieť odkontrolovať prípadnú kontrolu pri neskoršej úhrade.
Zita5
26.03.09,18:29
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.

Muška , Tvoj spôsob sa mi fakt pozdáva . ;)


P.S. Do čerta , aby sme si zasa lámali hlavu , že čo je správne .No bolo nám treba podnikať :);)taká malá úvaha . :D
xmatisova
26.03.09,20:12
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.


No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?