gray
08.07.04,19:39
Otazka 1) Ak vystavim fakturu, poslem podpisany original tej druhej strane. Musim mat ja podpisanu kopiu vystavenej faktury?

Otazka 2) Pri platbe v hotovosti SW, ktory pouzivam pre vedenie JU, na vystavenych prijmovych pokladnicnych dokladoch uvadza iba miesto pre podpisy "vyhotovil", "schvalil" a "prijemca". Kde by sa mal podpisat "platiaci subjekt" ?

DIk za poradu.
Luckasari
08.07.04,20:57
1) neviem ci tomu spravne rozumiem, ale my vystavujeme dve faktury, jednu posielame zakaznikovi, podpisanu nami, druhu nami podpisanu zakladame, neviem ale ci som spravne pochopila, co sa vlastne pytas2) platiacemu zakaznikovi vydam prijmovy doklad mnou podpisany, ze som od neho prijala peniaze, od zakaznika si davam akurat podpisovat fakturu, moj prijmovy pokladnicny doklad si od zakaznika podpisovat nedavam
Zuzka
09.07.04,03:45
1. Kópiu faktúry nemusíš mať podpísanú. Faktúrovala si na základe nejakej objednávky, tú si treba priložiť ku kópii. Kópiu faktúry by si mala mať podpísanú vtedy, ak faktúra slúži aj ako dodací list Obchod môžeš uzatvoriť aj na základe zmluvy, ktorá má nejakú platnosť a podľa dohodnutých podmienok vystvuješ faktúry.Originál pošleš odberateľovi a kópiu si založíš.
2.Platiaci subjekt sa nepodpisuje na "príjmový pokladničný doklad". Doklad vystavíš 2x, podpíšeš a odovzdáš jeden zákazníkovi a druhý si zakladáš do svojho účtovníctva. Iba "výdavkový pokladničný doklad" sa podpisuje obidvomi stranami.
janaGT
09.07.04,04:11
1. Faktúra, ktorá zostáva na firme, je podpísaná.
2. PPD podpisuje len dodávateľ - ten kto ho vystaví.
AlaNR
09.07.04,06:04
1. My si dávame podpisovať nami vystavené faktúry našimi doberateľmi, či ich uhrádzajú v hotovosti alebo majú na faktúre splatnosť. Máme skúsenosť s tým, že nám odberateľ tvrdil, že tovar nedostal a nemáme čo od neho pýtať peniaze. Samozrejme sa to dá len vtedy, keď sa tovar vezie osobne. Inak tovar posielame TenExpresom, tam je prepravný list. Až podpísanú faktúru alebo faktúru s prepravným listom založíme.
2. Ako napisala Zuzka : "platiaci subjekt" sa na príjmový doklad nepodpisuje, je tam uvedený ako osoba, od ktorej prijímam peniaze a nezáleží, či je tam jeho pečiatka, rukou alebo SW napísaná firma a adresa. Originál by sa mal podľa všetkého nechať u človeka ktorý doklad vystavuje a kópia ide človeku, čo platí. (ak teda platiaci nevyžaduje originál dokladu - vtedy prácne vypisujeme dva).
gray
09.07.04,06:54
Dakujem za odpovede. Urcite budem mat dalsie otazky. Zo svojej strany mozem ponuknut pomoc v oblasti IT. Ale nakolko tato tema nezodpoveda smerovaniu tohto portalu, tak bude zrejme lepsie ak poslete sukromnu spravu.
Zivnostnik v IT.
Viera
18.08.04,07:54
Máme jedného zákazníka, ktorý nám odmietol posielať potvrdené faktúry, pretože je to nákladné. A argumentoval tým, že vraj nijaký zákon takúto povinnosť neukladá.

Na základe akého predpisu je potrebné aby odberateľ podpísal faktúru, ktorá je zároveň aj dodacím listom ?
ANNA
18.08.04,10:29
Podpísanie faktúry, ktorá je zároveň aj dodacím listom sa vyžaduje ako dôkaz prevzatia tovaru bezhotovostne. Pokiaľ je tovar zaslaný poštou, prepravcom faktúra nemusí byť podpísaná ako doklad je prepravný doklad. Potvrdenie prevzatia slúži ako dokazateľnejší dôkaz pri súdnych konaniach.
Oldi
18.08.04,12:46
Ešte pripájam, že potvrdenie dodacieho listu, resp. faktúry, ktorá je zároveň dodacím listom, teda potvrdenie prevzatia tovaru je dôkazom, že plnenie bolo uskutočnené a nejde o fiktívne plnenie-faktúru...
Majka
03.05.05,07:37
ked som vystavila fakturu na 200tis. je mozne cez PPD prijat tuto platbu v hotovosti do pokladne?
je tam nejaka hranica 50tis. pri akej platbe to plati?
evina
03.05.05,07:50
ked som vystavila fakturu na 200tis. je mozne cez PPD prijat tuto platbu v hotovosti do pokladne?
je tam nejaka hranica 50tis. pri akej platbe to plati?
Hranica 50 tisíc platí pre uznanie bločku z ERP ako faktúry pre účely zákona o DPH. Ak je cena tovaru vrátane DPH viac ako 50 tis. musí byť vystavená faktúra.
Zita5
03.05.05,07:52
To sa tuším týka registračnej pokladnice , že tam nemôžeš blokovať viac ako 50 000,- Sk . Nad musí byť už faktúra . Ale neviem to potvrdiť .
ZuzanaA
03.05.05,08:26
Ak ide o úhradu faktúry, nie je tam žiadna hranica, platbu v hotovosti možeš prijať v ľubovolnej výške. Hranica 50 tis. je len pri dokladoch z ERP.
vicky
03.05.05,09:08
je to presne tak ako pise ZuzanaA - nemas ziadny limit pre prijatie hotovosti ;)
Alllena
14.02.06,11:55
Chcem sa vrátiť ešte k tejto téme. Dostali sme fa od živnostníka za prevedené práce ,na fa je uvedené iba jeho IČO a DIČ názov ,ďalej naše všetky náležitosti ,fakturovaná cena je dohodou.Ja si myslím,že fakturovaná cena má byť poč. hod. X za jednu hod.(nemáne spísanu objednávku) ,ďalej má byť uvedené že živostník nieje plátca DPH , jeho číslo registrácie niesom si istá či fa musí byť opečiatkovaná a podisaná živnostníkom
Jana Acsová
14.02.06,11:59
Chcem sa vrátiť ešte k tejto téme. Dostali sme fa od živnostníka za prevedené práce ,na fa je uvedené iba jeho IČO a DIČ názov ,ďalej naše všetky náležitosti ,fakturovaná cena je dohodou.Ja si myslím,že fakturovaná cena má byť poč. hod. X za jednu hod.(nemáne spísanu objednávku) ,ďalej má byť uvedené že živostník nieje plátca DPH , jeho číslo registrácie niesom si istá či fa musí byť opečiatkovaná a podisaná živnostníkomJe spomínaný živnostník platiteľom dane? Ak nie, nie je potrebné sledovať náležitosti faktúry podľa § 71 ods. 2 ZDPH. Z hodnoty fakturácie by malo byť zrejmé, čo (koľko a za koľko) je predmetom fakturácie (niekedy je to riešené aj zmluvne a faktúra sa odvoláva na zmluvu). To že sa nejedná o platiteľa nie je podmienkou fakturácie. Vyplýva to vlastne aj z celej faktúry (neuvedené IČ DPH, daň atď.). Pečiatka môže byť nemusí ... a podpis? Obvyklá prax je, že sa na faktúre uvádza.
lillian
21.03.06,10:58
ahojte
je mozne vystavit ppd bez faktury?
bianca
18.04.06,18:15
Ahojte poraďaci, ked dodavateľ vystavuje Fa odberateľovi na základe zmluvy musí na vydanej FA, ktorú si dodávateľ zakladá pre seba, mať pečiatku toho odberateľa? Odberateľ FA uhrádza cez BU.
Ďakujem
Zita5
18.04.06,18:18
Ahojte poraďaci, ked dodavateľ vystavuje Fa odberateľovi na základe zmluvy musí na vydanej FA, ktorú si dodávateľ zakladá pre seba, mať pečiatku toho odberateľa? Odberateľ FA uhrádza cez BU.
Ďakujem


Na faktúre nemusí mať , ale treba podpis a dátum prevzatia na DL resp. nejakom preberacom protokole vyplývajúcom z uzatvorenej zmluvy , ktorý by mal byť súčasťou fa a teda je podkladom k fakturácii.Neviem v tomto prípade o čo sa jedná , tak ťažko sa mi to dá posúdiť .
bianca
18.04.06,18:25
Na faktúre nemusí mať , ale treba podpis a dátum prevzatia na DL resp. nejakom preberacom protokole vyplývajúcom z uzatvorenej zmluvy , ktorý by mal byť súčasťou fa a teda je podkladom k fakturácii.Neviem v tomto prípade o čo sa jedná , tak ťažko sa mi to dá posúdiť .

Dodavateľ a odberateľ majú uzatvorenú zmluvu o predaji tovaru, z predaja tovaru si dodavate účtuje províziu, a tú mu následne fakturuje.
Bianca
Zita5
18.04.06,18:27
Dodavateľ a odberateľ majú uzatvorenú zmluvu o predaji tovaru, z predaja tovaru si dodavate účtuje províziu, a tú mu následne fakturuje.
Bianca

Ak napíšeš na fa ... prevzal dňa ...podpis ...... budeš kľudnejšia .Bude to poistené , to máš vlastne potvrdenie o doručení a zároveň aj o prevzatí .
bianca
18.04.06,18:31
Ak napíšeš na fa ... prevzal dňa ...podpis ...... budeš kľudnejšia .Bude to poistené , to máš vlastne potvrdenie o doručení a zároveň aj o prevzatí .
Veľmi pekne ďakujem, Zitka
KEJKA
18.04.06,18:33
Dodávateľ dodá tovar, následne vystaví faktúru na povíziu? Alebo odberateľ predá tovar a fakturuje províziu... niečo ako komisionársky predaj?
No, je to jedno,.. v zásade DF musí byť ecne overená, účtovný prípad preukázateľný. Teda dôvod fakturácie musí vyplynúť napr. zo zmluvy a výška (asi nie je konštatntá) musí byť niečim doložená. Stačí, ak je na DF podpis zodpovedného pracovníka, nemusí byť pečiatka dodávateľa. Správnosť fakturácie vlastne dokazuje odberateľ....
Zita5
18.04.06,18:40
Dodávateľ dodá tovar, následne vystaví faktúru na povíziu? Alebo odberateľ predá tovar a fakturuje províziu... niečo ako komisionársky predaj?
No, je to jedno,.. v zásade DF musí byť ecne overená, účtovný prípad preukázateľný. Teda dôvod fakturácie musí vyplynúť napr. zo zmluvy a výška (asi nie je konštatntá) musí byť niečim doložená. Stačí, ak je na DF podpis zodpovedného pracovníka, nemusí byť pečiatka dodávateľa. Správnosť fakturácie vlastne dokazuje odberateľ....

Lidka nehnevaj sa na mňa , si síce ako víchor , snaha sa oceňuje, ale Ti nerozumiem .:)
ayya
18.04.06,18:40
ahojte
je mozne vystavit ppd bez faktury?

hmm... a nemal by mat podnikatel registracnu kasu, ked prijima trzby v hotovosti bez faktury? myslim, ze ano - platilo to davno, ale nesledujem vyvoj, nemam takeho zakaznika
bianca
18.04.06,18:43
Dodávateľ dodá tovar, následne vystaví faktúru na povíziu? Alebo odberateľ predá tovar a fakturuje províziu... niečo ako komisionársky predaj?
No, je to jedno,.. v zásade DF musí byť ecne overená, účtovný prípad preukázateľný. Teda dôvod fakturácie musí vyplynúť napr. zo zmluvy a výška (asi nie je konštatntá) musí byť niečim doložená. Stačí, ak je na DF podpis zodpovedného pracovníka, nemusí byť pečiatka dodávateľa. Správnosť fakturácie vlastne dokazuje odberateľ....

Nie práve naopak, dodavateľ /vystavovateľ FA/, predáva odberateľov /príjemca FA/ tovar za x% províziu na základe sprostredkovateľskej zmluvy.
Ja robím účto dodavateľovi /teda vystavovateľovi faktúry/ a pýtam sa, či je potrebné, aby som mala na Fa ktorú vystavím pečiatku odberateľa.
bianca
18.04.06,18:46
Nie práve naopak, dodavateľ /vystavovateľ FA/, predáva odberateľov /príjemca FA/ tovar za x% províziu na základe sprostredkovateľskej zmluvy.
Ja robím účto dodavateľovi /teda vystavovateľovi faktúry/ a pýtam sa, či je potrebné, aby som mala na Fa ktorú vystavím pečiatku odberateľa.

Aby som nemýlila tým "predáva tovar", ten tovar je odberateľov. Proste kúpila od odberateľa obchod aj s jeho tovarom, a ten tovar, ktorý neodkúpila mu predáva za províziu. Dúfam, že už som to napísala zrozumiteľnejšie
KEJKA
18.04.06,18:49
Nie práve naopak, dodavateľ /vystavovateľ FA/, predáva odberateľov /príjemca FA/ tovar za x% províziu na základe sprostredkovateľskej zmluvy.
Ja robím účto dodavateľovi /teda vystavovateľovi faktúry/ a pýtam sa, či je potrebné, aby som mala na Fa ktorú vystavím pečiatku odberateľa.
dodávateľ predá tovar - vystaví faktúru - na svoju faktúru nemusí dať svoju pečiatku - toto máš na mysli?
nemusí dať pečiatku - potvrdzujem.
Ale musí vedieť doložiť, že fakturuje oprávnene, musí mať svoju dodávku hodnoverne potvrdenú odberateľom.
bianca
18.04.06,18:49
hmm... a nemal by mat podnikatel registracnu kasu, ked prijima trzby v hotovosti bez faktury? myslim, ze ano - platilo to davno, ale nesledujem vyvoj, nemam takeho zakaznika

AYYA, ZITKA ste rýchle.
Ona tú registračku má, a mesačnej tržby si potom fakturuje dohodnutú províziu podľa zmluvy
bianca
18.04.06,19:00
dodávateľ predá tovar - vystaví faktúru - na svoju faktúru nemusí dať svoju pečiatku - toto máš na mysli?
nemusí dať pečiatku - potvrdzujem.
Ale musí vedieť doložiť, že fakturuje oprávnene, musí mať svoju dodávku hodnoverne potvrdenú odberateľom.

Asi píšem nezrozumiteľne, skúsim ešte raz"
Kamoška /vystavovateľka FA/ kúpila obchod od býval. majiteľa aj s tovarom.
Ten tovar, ktorý ona neodkúpila, nechal majiteľ v obchode aj ERP s jeho iniciálmi, čiže ona má teraz v obchode 2 ERP. Jednu na svoje meno a druhú na meno býv. majiteľa. Ten tovar, ktorý je jeho ona predáva na jeho ERP, a za to že mu ho predáva /samozrejme tržby z tohto tovaru dáva jemu/, sa dohodli na provízii z predaja, ktorú mu ona mesačne fakturuje.
FA mu pošle poštou,opečiatkuje ju svojou pečiatkou. Tú FA, ktorú si ona odkladá pre seba - musí byť opečiatkovaná druhou stranou?
Fúúú, riadna rozpisovačka, že?
Ďakujem
KEJKA
18.04.06,19:48
Asi píšem nezrozumiteľne, skúsim ešte raz"
Kamoška /vystavovateľka FA/ kúpila obchod od býval. majiteľa aj s tovarom.
Ten tovar, ktorý ona neodkúpila, nechal majiteľ v obchode aj ERP s jeho iniciálmi, čiže ona má teraz v obchode 2 ERP. Jednu na svoje meno a druhú na meno býv. majiteľa. Ten tovar, ktorý je jeho ona predáva na jeho ERP, a za to že mu ho predáva /samozrejme tržby z tohto tovaru dáva jemu/, sa dohodli na provízii z predaja, ktorú mu ona mesačne fakturuje.
FA mu pošle poštou,opečiatkuje ju svojou pečiatkou. Tú FA, ktorú si ona odkladá pre seba - musí byť opečiatkovaná druhou stranou?
Fúúú, riadna rozpisovačka, že?
Ďakujem
tak snád som to už pochopila----:D
nemusí tam byť pečiatka, predpokladám, že ona si už časť tržieb aj nechá, tá faktúra je doklad a je aj uhradená.
Pečiatka z druhej strany nemusí byť, ale potvrdenie o prevzatí - podpisom je vhodné mať, alebo podpísaný POK doklad.
Ja som vlastne hovorila o tom, že ani vystavovateľ nemusí dávať pečiatku na faktúru.
Alenaa
26.04.06,05:31
Ahojte, chcela by som sa opýtať, ktoré doklady mám podpisovať ja - účtovníčka firmy. Zataľ som ošifrovala len košielky pripojené k FP a interné doklady. Mám podpísať aj každý pokladničný doklad, alebo ich podpisuje len pokladník.
Alena
Alenaa
26.04.06,07:09
Trochu ma to súri, zajtra mám odovzdať doklady. Prosím...
Alena
Tweety
26.04.06,11:43
Ahojte, chcela by som sa opýtať, ktoré doklady mám podpisovať ja - účtovníčka firmy. Zataľ som ošifrovala len košielky pripojené k FP a interné doklady. Mám podpísať aj každý pokladničný doklad, alebo ich podpisuje len pokladník.
AlenaAk si pokladničné doklady zaúčtovala, tak ich aj podpíš.
Alenaa
26.04.06,13:25
Tak mi to vychádzalo logicky, popodpisovala som všetky doklady, kde je rozkontácia.
Ďakujem, Alena
dipe
09.11.06,08:10
Ahojte, môže mi niekto poradiť s týmto problémom?
Firma ma veľkoobchod, predáva tovar na FA ktoré sú hradené PP, ale aj v hotovosti.Na predajni/v sklade/ nemaju RP. Mňa zaujíma ako maju účtovať príjem keď je vystavená FA a PPD? / jednoducho, čo mám napísať na PPD? od koho boli peniaze prijaté/ Ja dostanem na stôl len FA a nič viac. Príjem do pokladne si vypišem z faktúr keoré sú vedené, ako predaj v hotovosti.
Poraďte mi, ako mám postupovať? Prosím
Ďakujem
Kirk
09.11.06,10:49
Ahojte, môže mi niekto poradiť s týmto problémom?
Firma ma veľkoobchod, predáva tovar na FA ktoré sú hradené PP, ale aj v hotovosti.Na predajni/v sklade/ nemaju RP. Mňa zaujíma ako maju účtovať príjem keď je vystavená FA a PPD? / jednoducho, čo mám napísať na PPD? od koho boli peniaze prijaté/ Ja dostanem na stôl len FA a nič viac. Príjem do pokladne si vypišem z faktúr keoré sú vedené, ako predaj v hotovosti.
Poraďte mi, ako mám postupovať? Prosím
Ďakujem

Ten kto prijíma peniaze má povinnosť vystaviť príimový doklad aj s kópiou. Jeden dá zákazníkovi a druhý na účtareň a ten zaúčtuješ. Všetko na PPD má vypísať pokladník, aj variabilný symbol faktúry.Ty tam len dopíšeš predkontáciu a podpis, že si doklad zaúčtovala.
dipe
09.11.06,13:12
:) Som vďačná za odpoveď. Oni mi dodavaju len Fa bez PPD/ten si nechávaju oni/ mne daju ĺen čistu FA. "Ja teráz mám /keď to tak vezmem/ pokladnicu v mínuse lebo nemám príjem a neviem ho ani na koho vystaviť.":eek: Môžem si ja vypísať PPD alebo mam žiadať od ních aby mi dodali aj FA +PPD?
Ďakujem a prajem krásny ďeň:)
Kirk
09.11.06,13:32
:) Som vďačná za odpoveď. Oni mi dodavaju len Fa bez PPD/ten si nechávaju oni/ mne daju ĺen čistu FA. "Ja teráz mám /keď to tak vezmem/ pokladnicu v mínuse lebo nemám príjem a neviem ho ani na koho vystaviť.":eek: Môžem si ja vypísať PPD alebo mam žiadať od ních aby mi dodali aj FA +PPD?
Ďakujem a prajem krásny ďeň:)

Ak si chcu jeden nechať tak musia vystaviť 3 doklady. Jeden Ti majú dať na účtareň. Pokiaľ ide o tie staré, tak si ich môžeš aj prefotiť, alebo môžeš ich vystaviť a dať im podpísať - teda podpis príjemcu a podpis konateľa =schválil.
dipe
09.11.06,14:21
Ďakujem pekne :)