wegamizi
28.02.09,13:36
Neviem, ci som dobre zaradilala temu:rolleyes:, ale prosim, skuste mi aj tak poradit. V susedstve nasho RD rastu tri dost stare slivky, ktore su kazdorocne cele zavsivavene. To by mi tak nevadilo, ked to susedovi tak vyhovuje, ale z toho ako vietor pofukuje mam aj ja plnu zahradu vsi, vsivave kvietky, ruze mi uz vyhynuli. Je to dost neprijemne, lebo uz sa to opakuje asi 5-ty rok. Nemozem si nic pekne a dobre dopestovat. Uz sme susedovi dohovarali a jeho odpoved bola, ze tie stromy tam boli skor, ako nas dom, takze, sorry:mee:
Potom pride druha faza, dozrievanie sliviek, tie necha na zemi popadane, tam sa kvasia a mi mame zase miliony drobnych musiek plnu zahradu. Je to taky sused - cudak, ale co s nim, poradite?
cathyc
03.03.09,08:52
Ja by som to tomu Tvojmu susedovi až tak veľmi nevyčítala. V podstate nerobí nič čo by nebolo v súlade s prírodou. Mala by si do svojej záhradky namiesto trápenia sa so susedom pritiahnuť užitočný hmyz , ktorí si s chuťou zabaští na voškách. V najnovšom záhradkárovi 032009 je vhodná kombinácia rastlín. Taký nechtík, aksamietica, šalvia, materina dúška, rozmarín, levanduľa, a hromada iných Ti urobia radosť nepretržitým kvitnutím a tým, že do záhradky pritiahnu množstvo užitočného hmyzu. Nestačí len sem tam nejaká bylinka a zbytok neproduktívny a umelý trávnatý koberec.
Ja som si pred pár rokmi založila v jednej časti bylinkovú záhradku. Nasťahovali sa mi do nej dve žabky a o tom množstve lienok, čmeliakov, motýľov ani hovoriť nebudem. V inej časti záhrady som sa snažila dopestovať nejakú tú zeleninu. Žiaľ všetko chutné ako hrášok šalát atď mi požrali slimáky. Za to v bylinkovej sa neocitol ani jeden. V ďalšom roku som pomedzi zeleninu posadila hromadu byliniek a div sa svete, slimáky sa odsťahovali k susedom aj s voškami a inou pliagou. Možno sa ani neodsťahovali, len sa tí moji spoluobyvatelia na nich s chuťou hostia.
Prajem Ti aby si sa zbavila vošiek a aby sa na Tvojej záhradke všetkému darilo
wegamizi
04.03.09,11:47
Dakujem, si zlata, musim nieco teda vymysliet;)
cathyc
04.03.09,12:01
Ak by si chcela nejaké bylinky, tak by som Ti v lete niečo mohla poslať, ale lepšie by asi bolo zasadiť ich na jar, aby sa už v lete veselo rozrastali. Pozor však na mätu, tú treba niečim ohraničiť, lebo sa Ti rozrastie úplne všade. Väčšina byliniek tvorí pekné kompaktné trsy, len tá mäta je potvorka.
wegamizi
04.03.09,13:22
Potesila si ma s tvoju ponukou a dobrou radou. Skusim si nieco z tych byliniek uz pomaly zhanat na vysadbu a urobit si taky liecivy zahon kvetin. Ak nieco nezozeniem, budem ti velmi povdacna za tvoju pomoc, to by som sa ozvala;)
Prajem ti pekny den a uz vela slnecnych dni:)
cathyc
05.03.09,15:39
Nerob jeden záhon, radšej daj bylinky pomedzi iné rastliny, napríklad k ružiam sa nesmierne hodí a chráni ich levanduľa