Piťo
28.02.09,14:54
Chcel by som sa opýtať, či neviete niekto, či je možné, aby som ja ak pracujem v ČR uplatňoval bonus na deti v ČR a manželka je zamestnaná a podpíše vo vyhlásení, že si bude uplatňovať bonus na deti v SR. Je možné čerpať bonus v dvoch krajinách? Ja si myslím, že či je to v rozdielnych krajinách ale rozhodujúce je, že daňový bonus na dieťa v prípade podania daňového priznania si môže uplatniť len jeden z manželov.
chanell
28.02.09,14:12
Akosi mi úplne nie je jasná tvoja otázka.

V zásade platí, že daňový bonus poberá len jeden z rodičov.

A v daňovej legislatíve ČR existuje daňový bonus???????
veronikasad
28.02.09,14:19
Nevolá sa to priamo daňový bonus - ale Daňové zvýhodnenie na vyživované dieťa pre rok 2008 vo výške 10 680Kč ročne.
S uplatnením DB v ČR aj na Slovensku som sa ešte nestretla.
Ak tvoj príjem presiahne /vrátane príjmov zo zahraničia/ presiahne 6-násobok min.mzdy a na Slovensku podáš DP, máš nárok na DB na Slovensku, ak dieťa splňa podmienky nezaopatreného dieťaťa.
Vyplýva mi z toho, ak si uplatníš daňové zvýhodnenie na dieťa v ČR, zníži sa ti zaplatená daň.
Keďže s ČR máme metodu zápočtu - daň zaplatenú v ČR si započítaš s daňovou povinnosťou na Slovensku - vyjde ti na Slovensku nedoplatok dane, ktorý sa ti ale skompenzuje s daňovým bonusom priznaným na Slovensku.

Ak už bol schválený krízový balíček a aj pre rok 2008 bude možné uplatniť metodu vyňatia príjmov z ČR - bude to o niečom inom.

Čiže ak by si uplatňoval daňový bonus pri podaní DP na Slovensku manžel - nevidím v tom problém.

Ak manželka, ktorá má príjmy len zo SR - neviem ...