vemak
28.02.09,19:42
pekný večer všetkým,
chcel by som Vás poprosiť o radu, mám v dome urobené nové potery, nakoľko po vysušení sa povrch drobil tak som to napenetrákoval (100grund), je to podstatne lepšie,ale pri väčšom otere sa predsa len troška uvolní. Na podlahu idem pokladat laminátové parkety(obývačka cca 50m2 s podlahovým kúr. a 4x izba cca po 25 m2 s radiátormi). Potery su pomerne rovné, a môj stavebník mi tvrdil,že sú to na nivelák zbytočne vyhodené peniaze. No mám obavu, či sa(aj keď pod parkety pôjde podložka) nebude bez niveláku spod parkiet prášiť, resp. kvôli nerovnosti rozchádzat spoje. Máte s tým nejaké skúsenosti?
dakujem za pomoc,marek
220870
28.02.09,20:03
Nie ,nebude sa prášiť.Povolená nerovnosť na 7 mm plávajúcu podlahu je 4 mm / 2 m.
r.galovic
02.03.09,12:46
Jednoznačne použite samonivelizačnú stierku !!!
dodo g
02.03.09,14:51
nie je treba nivelák ale odporúčam použiť podkladové dosky miesto penovej podložky.
ROBIN111
02.03.09,18:34
pekný večer všetkým,
chcel by som Vás poprosiť o radu, mám v dome urobené nové potery, nakoľko po vysušení sa povrch drobil tak som to napenetrákoval (100grund), je to podstatne lepšie,ale pri väčšom otere sa predsa len troška uvolní. Na podlahu idem pokladat laminátové parkety(obývačka cca 50m2 s podlahovým kúr. a 4x izba cca po 25 m2 s radiátormi). Potery su pomerne rovné, a môj stavebník mi tvrdil,že sú to na nivelák zbytočne vyhodené peniaze. No mám obavu, či sa(aj keď pod parkety pôjde podložka) nebude bez niveláku spod parkiet prášiť, resp. kvôli nerovnosti rozchádzat spoje. Máte s tým nejaké skúsenosti?
dakujem za pomoc,marek
Na tvojom mieste by som po podlahe pobehal s dvojmetrovou vodováhou a zistil, čo to je "pomerne rovný" poter. A podľa výsledku budeš vedieť, či nivelák treba.
dracul
02.03.09,20:08
V ziadnom pripade neaplikuj nivelacny poter. aj na perfektom povrchu, ked ho spravis zle a nedodrzis pracovny postup tak sa stane ze praskne alebo sa odlupy, nieto este na zle urobenom potery, ktor sa lupe uz teraz. mozes povedat svojmu remeselnikovy nech sa nauci miesat beton a to ze si chcel ulahcit pracu tym ze si urobil riedky beton, ktory sa lahsie spracuvava dosiahol len to ze je poter nekvalitny.pri vyrovnavani takehoto betonu ti voda vyjde navrch a ked uschne tak to co sa v nej nachadzalo sa odlupy a neverim, ze je ten poter rovny, pretoze to pri takomto postupe to nieje mozne , ked nevydis pri stahovani vahou po com ides a kde je beton, ked je tam voda. ak si si dal poter doviest z betonarky tak sa remeselnikovy ospravedlnujem. v mixe ho uz nezahustis.
vemak
03.03.09,22:03
beton si takym nejakym pristrojom robili sami, a hadicou nanasali do izieb. Ale voda urcite na vrchu nestala, to som tam bol ked to vyrovnavali.
Obkladaci ho po zaschnuti s dvojmetrovou vodováhou pobehali, a vraj je pomerne rovny. No predca len mam obavy ci sa nebudu roschadzat spoje na parketach- quick step-y
r.galovic
04.03.09,10:28
beton si takym nejakym pristrojom robili sami, a hadicou nanasali do izieb. Ale voda urcite na vrchu nestala, to som tam bol ked to vyrovnavali.
Obkladaci ho po zaschnuti s dvojmetrovou vodováhou pobehali, a vraj je pomerne rovny. No predca len mam obavy ci sa nebudu roschadzat spoje na parketach- quick step-y

do akej miery je poter rovný si môžete zistiť aj sami. ja však napriek tomu odporúčam použitie samonivelizačnej tenkovrstvojej stierky. budete mať dušu na mieste a nebudete spoje každý deň sledovať či sa nerozchádzajú. za tú investíciu to stojí.
balu1
23.03.09,18:32
ahojte,
cital som si diskusiu. mozem samonivelizacnu stierku pouzit na pvc? mam v panelaku nalepene pvc a chcel som ho nechat. je to mozne alebo ho musim strhnut?

dakujem
220870
24.03.09,18:00
ahojte,
cital som si diskusiu. mozem samonivelizacnu stierku pouzit na pvc? mam v panelaku nalepene pvc a chcel som ho nechat. je to mozne alebo ho musim strhnut?

dakujem


O takom niveláku ktorý by držal na PVC som ešte nepočul.Takže asi nie.Aj keď je možné že niečo také existuje , a ak áno tak to bude pekelne drahé.
krvak
24.03.09,19:03
Ja som strhol, pred 9 rokmi. Robota na 3 hod. Potom som zbadal co je pod tym, robota na 2 hod, potom som pozrel, ake rovne su panely a nivelacka za 15 tisic bola na svete. ALE! Podlahovka drzi a nemam jediny rozpadnuty spoj do teraz. Ked chces istotu, nieco to stoji, aj robotu aj peniaze, ale do buducna, no neoplati sa??? :-)
kyblik
24.03.09,21:20
Ale ved to by aj tak bola blbost davat nieco na PVC... strhnite to a aspon uvidite aky podklad mate, ci nahodou aj ten netreba osetrit... Pod tym linom to kludne moze byt napr. zaplesnute. A vyrovnate si to pekne a mate klud...
robin78
28.04.09,10:47
chystam sa vyrovnat podlahu, povodne tam bola dlazba ktoru som vybural a su tam dost velke nerovnosti, pravdepodobne tie nerovnosti by sa vosli do vysky 10mm ... jedni majstri mi poradili, aby som poter pod dlazbou natrel penetrakom (zriedeny duvilax), potom urobil pasy s kovovymi listami (omietniky 7mm), zafixoval kleberom do vodovahy, nechal vytvrdnut a potom do jednotlivych pasov dal baumit poter a tym padom by mal byt cely poter v rovine. Vyslo by to asi ovela lacnejsie ako nivelacka. Odporucate taketo riesenie? Dakujem za odpoved.
noman1
28.04.09,18:19
poter je lacnejsi v tom maju tvoji majstri pravdu, inak poter v tech liste kontaktne spracujes najskor od 3 cm - menej sa neda, nivelacka /nivelacny poter cementovy - od 3 - do 15 mm su aj drahsie do vacsich hrubok spotreba byva na 1mm cca 17 kg - teda vyrovnaj len do hrubky kt. ozaj potrebujes, penetrak ma kazdy produkt predpisany-preto daj len ten original /vyhnes sa tak pripadnej neuznanej reklamacii/ dost dolezity faktor penetraky su na save a nesave podklady nic nepokazis ked napenetrujes 2-3x nebudu sa tvorit bublinky... vela zdaru/este detail ak to budes spracovavat sam - nivelak hlavna zásada prersne davkovanie vody a obsah vreca vsyp na 1x do nadoby/inak budes mat kazde vedro inej farby teda pevnosti, konzistencie....
estefano
28.04.09,18:45
Mam taky pocit, ze nemas betonovy poter ale strojom striekany sadrovy. Pri nom sa povrch drobi, lebo ked zo sadry unika vzduch, vznikaju bublinky. Ak mas taky, tak potom v ziadnom pripade penetrak. Ten sa pouziva ak nanasas novu vrstvu a potrebujes, aby ti spoj dobre drzal. Ak das pod parkety podložku, nie je mozne, aby sa odspdu dostal nejaky prach. Dodrz pracovny postup pri kladeni parkiet a nerozparnu sa ani sa nebude prasit.
ROBIN111
28.04.09,20:20
chystam sa vyrovnat podlahu, povodne tam bola dlazba ktoru som vybural a su tam dost velke nerovnosti, pravdepodobne tie nerovnosti by sa vosli do vysky 10mm ... jedni majstri mi poradili, aby som poter pod dlazbou natrel penetrakom (zriedeny duvilax), potom urobil pasy s kovovymi listami (omietniky 7mm), zafixoval kleberom do vodovahy, nechal vytvrdnut a potom do jednotlivych pasov dal baumit poter a tym padom by mal byt cely poter v rovine. Vyslo by to asi ovela lacnejsie ako nivelacka. Odporucate taketo riesenie? Dakujem za odpoved.
Poter je lacnejší ako nivelačka, ale ak tú podlahu budeš chcieť mať naozaj v rovine, budeš sa s tým musieť pohrať. Tie omietniky nie sú bohvieako rovné. Tiež som prednedávnom vyrovnával podlahu a namiesto omietnikov som použil 2,5m dlhé hliníkové profily, ktoré som v pravidelných rozostupoch pripevnil k podlahe.

Pri predpokladanej hrúbke 10mm je hrubozrnný poter nevhodný. Použi niektorý z jemných poterov. Napríklad od Cemixu Cementový poter 25 jemný (odporúčaná hrúbka 3-10mm) alebo od Weberu weber.bat poter jemný (odporúčaná hrúbka 5-20mm)
robin78
29.04.09,05:13
dakujem za informacie. na ten baumit poter rovno zabudnem, uvadzaju dop. hrubku 45-60mm co je uz dost velky rozdiel. Skusim sa pozriet este na tie jemne cementove potery