smrek
28.02.09,23:09
Dobrý deň,
prosím poradiť pri výpočte preddavkov na daň FO pre rok 2009?
Akú nezdaniteľnú časť na daňovníka použijem?
optimistka
01.03.09,12:51
podľa môjho názoru novú
mzdarka renca
01.03.09,13:18
Dobrý deň,
prosím poradiť pri výpočte preddavkov na daň FO pre rok 2009?
Akú nezdaniteľnú časť na daňovníka použijem?

ak máš na mysli závislú činnosť, tak 1-2/2009 je OP 286,27, od 3/2009 je OP 335,48. Celkovo za rok 2009 je OP na daňovníka 4025,70.
smrek
01.03.09,14:26
Myslela som preddavky SZČO počítané podľa daňového priznania za rok 2008.
maska2
16.03.09,14:01
Výška preddavkov a ich splatnosť
(§ 34 ods. 1 až 3, § 34 ods. 10 a § 47 ods. 1 zákona o dani z príjmov)

Výška preddavkov závisí od výšky poslednej známej daňovej povinnosti.

Suma poslednej známej daňovej povinnosti, resp. dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, po prekročení ktorej vzniká daňovníkovi povinnosť platiť preddavky na daň z príjmov (50 000 Sk), predstavuje 1 659,70 eura.

Štvrťročné preddavky na daň platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659,70 eura a nepresiahla 16 596,96 eura.

Mesačné preddavky na daň platí daňovník (FO), ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 16 596,96 eura.

Suma v eurách, ktorou sa nahrádzajú sumy 50 000 Sk a 500 000 Sk, je zaokrúhlená v prospech daňovníka na eurocenty nahor.

Ak základ dane daňovníka tvorí súčet čiastkových základov dane a jedným z nich je aj čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti, daňovník

neplatí preddavky, ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí viac ako 50 % z celkového základu dane,
platí preddavky v polovičnej výške, ak čiastkový základ dane z príjmov zo závislej činnosti tvorí 50 % a menej z celkového základu dane.
V súvislosti so zavedením eura ustanovenie § 47 zákona č. 465/2008 Z. z. upravuje na účely zákona spôsob zaokrúhľovania vymedzených daňových veličín na účely tohto zákona tak, aby zohľadňoval princípy a pravidlá matematického zaokrúhľovania súm ustanovené zákonom č. 659/2007 Z. z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, a to jednotne pre fyzické osoby a právnické osoby, pričom preddavky na daň fyzickej osoby sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol.

V nadväznosti na § 13 ods. 10 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní a poplatkov“), ak pripadne deň splatnosti preddavku na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, dňom splatnosti je najbližší nasledujúci pracovný deň.

Posledná známa daňová povinnosť (§ 34 ods. 5 zákona o dani z príjmov)

Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov na daň v preddavkovom období je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 cit. zákona platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43 cit. zákona, odpočítavanú ako preddavok na daň.

POZNÁMKA
Ak podľa posledného daňového priznania, z ktorého sa počíta posledná známa daňová povinnosť na platenie preddavkov na daň v preddavkovom období, mal daňovník príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré sa na základe zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia vynímajú zo zdanenia, potom posledná známa daňová povinnosť sa vypočíta zo základu dane uvedeného v tomto poslednom daňovom priznaní [r. 69 daňového priznania typ B (tlačivo MF SR č. 097167/2007)] zníženého o úhrn vyňatých príjmov [r. 79 daňového priznania typ B (tlačivo MF SR č. 097167/2007)].

NEPREHLIADNITE!
Podľa prechodného ustanovenia § 52g k úpravám účinným od 1. marca 2009 sa na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži v súlade s týmto prechodným ustanovením, pričom výška nezdaniteľnej časti na daňovníka je suma zodpovedajúca 22,5-násobku su*my platného životného minima. O túto sumu, t. j. sumu vo výške 4 025,70 eura sa zníži daň na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti pre stanovenie preddavkov na preddavkové obdobie roka 2009.

POZNÁMKA
Daň sa znižuje o daň uznanú na zápočet podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia [r. 86 daňového priznania typ B (tlačivo MF SR č. 097167/2007)] a aj o daň uznanú na zápočet podľa Smernice Rady č. 2003/48/ES z 3. 6. 2003 [r. 90 daňového priznania typ B (tlačivo MF SR č. 097167/2007)].

Výšku poslednej známej daňovej povinnosti, od ktorej závisí výška preddavkov na daň z príjmov a periodicita ich platenia, ovplyvňuje len nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka.

Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa nezdaniteľná časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov uplatňuje v sume zodpovedajúcej 19,2-násobku sumy platného životného minima, t. j. v roku 2009 od začatia nového preddavkového obdobia v sume 3 435,27 €.

Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa nezdaniteľná časť základu dane špecificky pre roky 2009 a 2010 podľa prechodného ustanovenia § 52g ods. 1 novely zákona účinnej od 1. 3. 2009 uplatňuje v sume zodpovedajúcej 22,5-ná*sobku sumy platného životného minima, t. j. v roku 2009 od začatia nového preddavkového obdobia v sume 4 025,70 eura.

Na výšku tejto sumy, t. j. výšku nezdaniteľnej časti, nemá vplyv skutočnosť, aký základ dane vykázal daňovník v poslednom daňovom priznaní.

Pre uvedený účel je podstatné, či daňovníkovi na predmetnú nezdaniteľnú časť základu dane vzniká nárok
remenova
29.03.09,10:05
Co v pripade, ak SZCO bol v roku 2008 asi od septembra dochodca pracujuci a podnikal, moze si odpocitat nezdanitelnu ciastku pri vypocte preddavkov?Pretoze na DRSR pisali, ze ak je k zaciatku zdanovacieho obdobia SZCO dochodca, nema narok na odpocet nezd.ciastky pri vypocte preddavkov, ale nepisu ktoreho ci 2008, alebo od zaciatku 2009.
A druhy problem mam, ak SZCO platil preeddavky v januari, februari a marci 2009 a boli nizsie ako mu vysli teraz, ktore bude platit od 1.aprila, musi rozdiel doplatit a do kedy? Aleboje to vysporiadane?
veronikasad
29.03.09,12:17
Pre všetkých, ktorí sa trápia s výpočtom preddavkov DzP FO - výborná pomôcka tu :

http://www.porada.sk/975439-post26.html
remenova
29.03.09,12:21
Dík, ja ich vypočítať viem, ide mi len o toho dochodcu ako som uviedla vyššie a ten rozdiel, ak som v prvom štvrťroku platila nižšie ako mi vyšli. Pretože v zákone sa píše len o prípade, že boli vyššie, pototm mi rozdiel vrátia alebo započítajú.
veronikasad
29.03.09,12:29
Dík, ja ich vypočítať viem, ide mi len o toho dochodcu ako som uviedla vyššie a ten rozdiel, ak som v prvom štvrťroku platila nižšie ako mi vyšli. Pretože v zákone sa píše len o prípade, že boli vyššie, pototm mi rozdiel vrátia alebo započítajú.
Pozri § 34 odst. 1 ZoDzP :

§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk 1 659, 70 eura a nepresiahla 500 000 Sk 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.

(3) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 500 000 Sk 16 596, 96 eura, platí mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/12 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho mesiaca.

(4) V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
remenova
29.03.09,14:03
Pri uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 ZDP na účely výpočtu poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov je potrebné rešpektovať ustanovenie § 11 ods. 7 ZDP, v súlade s ktorým základ dane sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa § 11 ods. 2 ZDP, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa § 11 ods. 2 ZDP. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje uvedenú sumu, zníži sa základ dane podľa § 11 ods. 2 ZDP len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa cit. ustanovenia a vyplatenou sumou dôchodku.
Toto mám z drsr. a práve tu nerozumiem, či sa jedná o začiatok zdaňovacieho obdobia roku 2008, alebo 2009. Od toho potom závisí, či budem odpočítavať nezdaniteľnú časť pri výpočte preddavkov, alebo nie.
Zita5
29.03.09,14:10
remenova
30.03.09,05:44
Ďakujem Vám všetkým za snahu ale odtiaľ som to vytiahla a tam je to tak nejasne napísané, teda aspoň pre mňa.
Ajvn
31.03.09,12:35
Pozri § 34 odst. 1 ZoDzP :

§ 34
Platenie preddavkov na daň
Na začiatok[/URL]

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(2) Daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 50 000 Sk 1 659, 70 eura a nepresiahla 500 000 Sk 16 596, 96 eura, platí štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške 1/4 poslednej známej daňovej povinnosti, ak tento zákon neustanovuje inak. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca každého kalendárneho štvrťroka.


Neviem ci som § 34 ods 1 a 2 pochopil spravne, ale ak som v roku 2008 neplatil preddavky na dan z prijmov FO a v danovom priznani za rok 2008 mi vysla danova povinnost vyse 50 000 Sk / 1 659,70 eura, tak prvykrat zaplatim preddavok na dan z prijmov FO do 30.6.2009? Alebo prvy preddavok musim zaplatit uz do 31.3.2009?
Andyke
31.03.09,15:41
Do 30.6.2009 uhradíš 1. preddavok na daň z príjmov FO.
lucika1
07.03.11,09:44
Ahojte, mam rovnaky pripad. SZCO je starobny dochodca od r. 2008.
Za rok 2010 mu vyslo:
ZD r. 69 = 13766,77
na danovnika r. 70 = 314,91
poistka r. 74 = 222,64
suma preddavku § 43 (dan z RZZP + dan z uroku) r.99 = 107,70

ako vypocitam preddavky na dan?
v tej tabulke som si to vypocitala, len neviem, ci tam mozem uviest celu nezdanitelnu cast na danovnika, kedze danovnik bol starobny dochodca k 1.1.2010.

viete niekto poradit?