neviem.ako
01.03.09,06:36
Dobry den.
Mojmu manzelovi este ako dietatu otvorili ucet vo VUB - spori si na vkladnu knizku. S uctom moze disponovat on a jeho matka. Chcem sa preto opytat:

1. ak by sa nieco s manzelom stalo, peniaze idu automaticky jeho matke?
2. ak ano, da sa urobit nejaka zmena, aby hoci ona mohla vkladat peniaze, ale nedostala ich?
3. da sa, aby som aj ja mala pravo v sucasnosti disponovat s tym uctom?

Absolutne sa nevyznam v takychto veciach, tak by som to rada vedela. Dakujem velmi pekne.
duves
01.03.09,06:54
Dobry den.
Mojmu manzelovi este ako dietatu otvorili ucet vo VUB - spori si na vkladnu knizku. S uctom moze disponovat on a jeho matka. Chcem sa preto opytat:

1. ak by sa nieco s manzelom stalo, peniaze idu automaticky jeho matke?
2. ak ano, da sa urobit nejaka zmena, aby hoci ona mohla vkladat peniaze, ale nedostala ich?
3. da sa, aby som aj ja mala pravo v sucasnosti disponovat s tym uctom?

Absolutne sa nevyznam v takychto veciach, tak by som to rada vedela. Dakujem velmi pekne.
No podla mna to treba zistit priamo vo VUB, či môže ešte zakladatel knižky (jeho matka) byt disponentom s prostriedkami. No podla skusenosti si myslim, že plnoletosťou osoby (komu sa sporí) je výlučným vlastníkom prostriedkov na sporiacom účte a nepotrebuje zákonného zástupcu. Teda váš manžel môže kedykoľvek zrušiť disponovanie s prostriedkami inej osobe.
sarasara
01.03.09,10:43
To je zaujímavá otázka. Nechcem mentorovať, hoci sa mi veľmi chce. Ale - peniaze na účte, ktorého majiteľom je tvoj manžel, keby sa mu niečo stalo, pôjdu do dedičského konania. Ak sú to peniaze, ktoré mu darovala jeho matka, nemali by patriť do BSM a sú len jeho.
veronikasad
01.03.09,11:05
No podla mna to treba zistit priamo vo VUB, či môže ešte zakladatel knižky (jeho matka) byt disponentom s prostriedkami. No podla skusenosti si myslim, že plnoletosťou osoby (komu sa sporí) je výlučným vlastníkom prostriedkov na sporiacom účte a nepotrebuje zákonného zástupcu. Teda váš manžel môže kedykoľvek zrušiť disponovanie s prostriedkami inej osobe.
Neide o zákonného zástupcu, spoludisponujúcou osobou môže byť ktokoľvek /teda aj matka/, koho si dospelé dieťa v zmluve určí. Samozrejme, manžel tam môže doplniť aj manželku, musia isť však do banky spolu.