Denisa Krátka
01.03.09,08:17
Ahojte,
mám klienta ktorého prepustili zo zamestnania za základe §63 odst.1 a), v novembri 2008, nakoľko sa firma dostala do konkurzu. ZĽ mu nevyplatil mzdu za dva mesiace a dvojmesačné odstupné. Požiadal si o dávku z garančného fondu, z ktorého mu zaplatili časť jeho mzdy a odstupného. Požiadal ma o urobenie daňového priznania, ku ktorému mi predložil Potvrdenie o zdaniteľnej mzde na celé obdobie 01-11/2008, s vyčíslenou mzdou, odvodmi, preddavkami. Pokiaľ som správne pochopila zákon o dani z príjmov, tak pri zostavovaní daňového priznania je pre mňa smerodatný tento doklad, aj napriek tomu že mu ZĽ nevyplatil celú mzdu a odstupné, a časť mzdy mu bola zaplatená z garančného fondu? Prosím poraďte.
Ďakujem.
brčko
03.03.09,20:05
zamestnávatel mu mal vystaviť potvrdenie len o príjme, ktorý vyplatil (najneskôr do 31.1.09 za rok 2008) - vid § 4 ods.3 + § 39 ods.5 zákon o dani z príjmu

NO najprv som predpokladala, že soc.poistovna vydá nejaký doklad o sume dávky z garančného fondu, kolko je to v hrubej mzde, kolko poistné, kolko preddavková dan ... ale teraz sa mi zdá, že ide o dávku oslobodenú od dane podla zákona o dani z príjmov § 9 ods.2 ako dávka sociálneho poistenia.

No nemám skúsenosť, takže by som aj ja ocenila, ak by toto niekto odsúhlasil alebo ma opravil.
ingak
03.03.09,22:00
Mala som taký prípad. Bola som sa aj pýtať na DU (myslim ze to bolo v r. 2006), bola som poučená že dávka z garančného fondu nie je daňovým príjmom.
A taktiež doniesol potvrdenie od zamestnávateľa o príjme a boli tam zahrnuté aj mzdy, ktoré neboli vyplatené.
Denisa Krátka
04.03.09,05:21
zamestnávatel mu mal vystaviť potvrdenie len o príjme, ktorý vyplatil (najneskôr do 31.1.09 za rok 2008) - vid § 4 ods.3 + § 39 ods.5 zákon o dani z príjmu

NO najprv som predpokladala, že soc.poistovna vydá nejaký doklad o sume dávky z garančného fondu, kolko je to v hrubej mzde, kolko poistné, kolko preddavková dan ... ale teraz sa mi zdá, že ide o dávku oslobodenú od dane podla zákona o dani z príjmov § 9 ods.2 ako dávka sociálneho poistenia.

No nemám skúsenosť, takže by som aj ja ocenila, ak by toto niekto odsúhlasil alebo ma opravil.
Aj ja som to tak vedela, len teraz keď mu vystavil na celú mzdu aj na tú nevyplatenú, mala by som to dať opraviť v jeho mzdovej účtarni? Alebo to mám jednoducho zdaniť, a potom keď mu zamestnávateľ dolatí zostatkovú čiastku ( nevyplatená mzda - platba z garančného fondu= zostatková nevyplatená mzda) tak už sa nebude treba starať o dodatočné zdaňovanie príjmu?
Denisa Krátka
04.03.09,05:23
Mala som taký prípad. Bola som sa aj pýtať na DU (myslim ze to bolo v r. 2006), bola som poučená že dávka z garančného fondu nie je daňovým príjmom.
A taktiež doniesol potvrdenie od zamestnávateľa o príjme a boli tam zahrnuté aj mzdy, ktoré neboli vyplatené.
áno, aj mne povedali že platba z garančného fondu je "dávka" teda je oslobodená od dane. Potom si urobila na základe potvrdenia DP za daný rok? Alebo si to nejak rozdelila na vyplatenú mzdu a nevpylatenú mzdu?
brčko
06.03.09,14:02
máte niekto z pozície mzdára skúsenosť s vyplnaním tlačiva "potvrdenie zamestnávatela na účely nároku na dávku garančného poistenia?"
je tuto tretie v poradí:
http://www.socpoist.sk/481/1191s

Do tabulky neuspokojených nárokov za posledné 3mesiace je uvedené
v riadku 13
Preddavok na dan alebo dan z príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov, vypočítaných podla podmienok platných v mesiaci, za ktorý zamestnancovi vznikol uvedený nárok.
Predpokladám, že ak má zamestnanec podpísané vyhlásenie, tak sa dan vyráta po odpočítaní nezdanitelnej čiastky na danovníka. TEda aj v prípade vyplatenia odstupného príp. nevyčerpanej dovolenky pri ukončení PP. Je tak?

No a neviete ako potom rátajú dávku, ak uplatnovaná suma presahuje strop/maximum (3-násobok priem.mzdy), ktoré z GF vyplácajú. Ak platobná neschopnosť vznikla v období od 1.7.08 do 30.6.09, tak max.dávka je 60438,-Sk t.j. 2006,20eur (t.j. čistá mzda + poistné za zamestnanca + dan + príp. neuspokojené súdne trovy).

T.j. aj keby bola uplatnovaná suma napr. 80000,-Sk/2655,51eur tak dávka by bola 2006,20eur a zamestnanec by z toho dostal v čistom
2006,20 eur mínus poistné mínus dan.
Dan = (2006,20eur - poistné - nezd.čiastka v mesiaci vzniku nároku) x 19%

Zeby takto?
ingak
06.03.09,14:24
Urobila som priznanie podľa potvrdenia od zamestnávateľa. Nerozdelovala som co dostal vyplatene a co nie, lebo potvrdenie je prilohou DP. Zamestnanec - bývalý aj tak nedoplácal žiadnu daň, lebo daň mal uvedenú ako preddavok na potvrdeni. Zamestnavatel má povinnosť odviesť preddavok na daň v deň výplaty alebo najneskôr posledný deň nasled.mesiaca (za 1/09 najneskôr 28.2.09) Takže aj keď výplatu nevyplatil, vykazuje to aj v prehľade. Tiež som si hovorila, že to nekopíruje skutočnosť, ale držala som sa potvrdenia.
brčko
17.03.09,13:45
dakujem za odpoved
brčko
22.03.09,16:24
Neviete poradiť.

Celý rok 2008 mamička čerpala rodič.dovolenku. Firma zanikla, takže jej bol ukončený PP a vyrátaný nárok na odstupné + preplatenie zostatku dovolenky v sume cca 82000,- mínus preddavok na dan po uplatnení nezdanitelnej čiastky, t.j. preddavok cca 14020,-Sk a v čistom 67980,-. Firma jej však nevyplatila nič. Uplatnila si nárok z garančného poistenia, kde jej vyplatili dávku 60438,-Sk.

Má nejakú šancu, aby získala naspäť aj preddavok dane resp. jej časť? Ak by jej mzdu/jej časť vyplatil zamestnávatel, tak jej musí vystaviť potvrdenie o vyplatenej zdanitelnej mzde a zrazených preddavkoch. No ako je to v prípade vyplatenia vo forme sociálnej dávky?
Katy a R
22.03.09,16:40
Neviete poradiť.

Celý rok 2008 mamička čerpala rodič.dovolenku. Firma zanikla, takže jej bol ukončený PP a vyrátaný nárok na odstupné + preplatenie zostatku dovolenky v sume cca 82000,- mínus preddavok na dan po uplatnení nezdanitelnej čiastky, t.j. preddavok cca 14020,-Sk a v čistom 67980,-. Firma jej však nevyplatila nič. Uplatnila si nárok z garančného poistenia, kde jej vyplatili dávku 60438,-Sk.

Má nejakú šancu, aby získala naspäť aj preddavok dane resp. jej časť? Ak by jej mzdu/jej časť vyplatil zamestnávatel, tak jej musí vystaviť potvrdenie o vyplatenej zdanitelnej mzde a zrazených preddavkoch. No ako je to v prípade vyplatenia vo forme sociálnej dávky?

.. a máš "potvrdenie o zdaniteľnej mzde ..." kde je tá daň uvedená? ... poslal zamestnávateľ aspoň potvrdenie ?
brčko
22.03.09,16:58
.. a máš "potvrdenie o zdaniteľnej mzde ..." kde je tá daň uvedená? ... poslal zamestnávateľ aspoň potvrdenie ?

Katy a mohol, ked on nič nevyplatil?
Kája.
22.03.09,19:53
Urobila som priznanie podľa potvrdenia od zamestnávateľa. Nerozdelovala som co dostal vyplatene a co nie, lebo potvrdenie je prilohou DP. Zamestnanec - bývalý aj tak nedoplácal žiadnu daň, lebo daň mal uvedenú ako preddavok na potvrdeni. Zamestnavatel má povinnosť odviesť preddavok na daň v deň výplaty alebo najneskôr posledný deň nasled.mesiaca (za 1/09 najneskôr 28.2.09) Takže aj keď výplatu nevyplatil, vykazuje to aj v prehľade. Tiež som si hovorila, že to nekopíruje skutočnosť, ale držala som sa potvrdenia.


Určite by som žiadala nové potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ak Vám do potvrdenia zahrnuli príjmy, ktoré neboli vyplatené potvrdenie je nesprávne. Ak zamestnávateľ vyplatí doplatok mzdy napríklad v marci 2009, vystaví Vám potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2009. Ak zamestnávateľ výplatu nevyplatil nemôže to vykazovať v prehľade, v prehľade sa predsa vykazuje zrazená daň a daň sa zráža pri výplate mzdy. Ak budete trvať na novom potvrdení o zdanitelnej mzde, takom čo kopíruje skutočne vyplatené príjmy, určite bude mať zamestnanec preplatok na dani.
Katy a R
22.03.09,20:08
Katy a mohol, ked on nič nevyplatil?

... no tiež sme riešili niečo podobné (v januári som tu aj zadávala otázu) ... len teda v našom prípade časť mzdy bola vyplatená a časť nie ... Zamestnávateľ po skončení PP "veľmi ochotne" poslal potvrdenie o zdaniteľnej mzde ... o celej (aj nevyplatenej).
Tiež sa mi to najskôr nezdalo, že či teda pýtať nové potvrdenie (bez toho nevyplateného príjmu).. ale keďže je už zamestnávateľ možno v Rumunsku (alebo kde)..:D...
Dcéra ale dostala zo SP aj rozhodnutie ... a tam je uvedené, že plnenie je vlastne v takej výške .... ako keby tú výplatu v čistom dostala (odrátané poistné a daň aj zohľadnený DB v jej prípade).
Takže podľa sedliackeho rozumu je potom to potvrdenie v poriadku .. a tak sme to dali aj do DP. Dúfam, že to bude dobre.

neviem, ako v tvojom prípade ... ale asi by mal ten zamestnávateľ dať to potvrdenie ... len či ešte existuje a aká je s ním spolupráca?:confused:
Kája.
22.03.09,20:40
Zamestnávateľ nemôže dať potvrdenie, keď nič nevyplatil.
brčko
23.03.09,08:42
neviem, ako v tvojom prípade ... ale asi by mal ten zamestnávateľ dať to potvrdenie ... len či ešte existuje a aká je s ním spolupráca?:confused:

ako som pozerala § 4 ods.3 + § 39 ods.5,

tak sa hovorí o potvrdení za obdobie, kedy "vyplácal zdanitelnú mzdu"
a v
v § 4
sa tiež hovorí o príjmoch zo závislej činnosti, no ak to vyplatila soc.poistovna, tak sa podla mna jedná nie o príjmy zo závislej činn., ale o sociálne dávky.

Ono to potvrdenie by nebol až taký problém vystaviť, ak by som vedela, že je to správne. Nechcela by som prísť o tú dan. No z tohto všetkého mi vychádza, že o nu prídem, nakolko vlastne zamestnávatel žiadnu nestrhol.

a dakujem katy a kaja za príspevky :)