agnesamac
01.03.09,09:15
Dorbý deň prajem,
Robím si DP a narazila som na problém. Mám jedného zamestanaca na dohodu v roku 2008, platila som mu 5000 Sk v hrubom. Platila som sociálne za neho a daň zrážkovú z príjmu 950 SK.
Neviem teraz , či tých 950 sk je pre mňa nedaňový výdaj...alebo či si to možem dať do nákladov??????
Myslím že nie, kedže to som platila daň z jeho príjmu, ale bola by som rada, keby mi niekto vniesol svetlo, ako to má byť presne.
Dakujem za prípadné info.
Zoltán Kovács
01.03.09,08:20
Dorbý deň prajem,
Robím si DP a narazila som na problém. Mám jedného zamestanaca na dohodu v roku 2008, platila som mu 5000 Sk v hrubom. Platila som sociálne za neho a daň zrážkovú z príjmu 950 SK.
Neviem teraz , či tých 950 sk je pre mňa nedaňový výdaj...alebo či si to možem dať do nákladov??????
Myslím že nie, kedže to som platila daň z jeho príjmu, ale bola by som rada, keby mi niekto vniesol svetlo, ako to má byť presne.
Dakujem za prípadné info.

Je to daňovo uznaný výdavok. Veď je to súčasť hrubej mzdy, čo si zamestnancovi zrazila. Zamestnanec dostal v čistom 4050,- a 950 si odviedla ako daň zo závislej činnosti.
agnesamac
01.03.09,08:54
Ešte som zabudla dodať..že nie som platcom DPH...či to nemá nejaký vplyv ? Lebo ked som si to nahrávala v mojom účtovníctve , sume 950 Sk som pridelila predkontáciu daň z príjmu, zaradilo mi to medzi nedaňové výdaje...prečo ? tak ako si to mám zaúčtovať, aby mi to pridelilo medzi výdaje, ktoré ovlpyvnujú základ dane ?
Johanka
01.03.09,08:56
Ešte som zabudla dodať..že nie som platcom DPH...či to nemá nejaký vplyv ? Lebo ked som si to nahrávala v mojom účtovníctve , sume 950 Sk som pridelila predkontáciu daň z príjmu, zaradilo mi to medzi nedaňové výdaje...prečo ? tak ako si to mám zaúčtovať, aby mi to pridelilo medzi výdaje, ktoré ovlpyvnujú základ dane ?
Pretože to nie je daň z príjmov, ale daň zo závislej činnosti a patrí do členenia "MZDY".
Zoltán Kovács
01.03.09,08:57
Ešte som zabudla dodať..že nie som platcom DPH...či to nemá nejaký vplyv ? Lebo ked som si to nahrávala v mojom účtovníctve , sume 950 Sk som pridelila predkontáciu daň z príjmu, zaradilo mi to medzi nedaňové výdaje...prečo ? tak ako si to mám zaúčtovať, aby mi to pridelilo medzi výdaje, ktoré ovlpyvnujú základ dane ?

DPH nemá nič spoločné s daňou zo závislej činnosti.
Predkontáciu si zvolila zlú. Odvod dane zo závislej činnosti nie je platenie dane z príjmov (Väčšina programov pod pojmom platba dane z príjmov eviduje, ako platbu dane podnikateľa z daňového priznania za seba). Predkontácia by mala byť rovnanká ako pri výplate čistej mzdy. Inak do účtovníctva nedostaneš celú hrubú mzdu.
agnesamac
01.03.09,09:00
Veľká vdaka, už som to pochopila...veľmo ste pomohli.
Johanka
01.03.09,09:10
Obdivujem Tvoju odvahu robiť si sama účtovníctvo. Táto otázka je z rodu najjednoduchších vecí v účtovníctve. Čo potom veci zložitejšie ?
JankaO
01.03.09,09:12
mimotemy Raduje sa štát...