Zuzana159
24.06.05,18:27
Dobrý deň, som SZČO od roku 2003 a v septembri 2005 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku. Chcela by som sa opýtať, či je možné, aby som počas nej mala zo živnosti príjem? V Soc. poisťovni mi povedali, že nemusím počas MD platiť odvody, že mám nárok na materskú a nemusím živnosť ani zastaviť. O príjmoch reč nebola. Nechcem svoju činnosť úplne zastaviť, aby som neprišla o klientov a mám spolupracovníkov, ktorí na moju živnosť môžu pracovať, ak ja nebudem kvôli bábätku môcť. Je to možné? V prípade, že nie, akým spôsobom si Soc. poisťovňa môže overiť, či príjmy, ktoré na daňovom priznaní uvediem, boli počas MD, alebo ešte z obdobia pred ňou? A ešte ma zaujíma ako je to s rodičovskou dovolenkou a odvodmi, kedy ich platiť musím a kedy nie? Ďakujem.
Jana Motyčková
26.06.05,16:40
§31 zákona 461/2003 o sociálnm poistení hovorí o podmienkach nároku na dávky nem.poistenia t.j. aj materského pre SZČO. Ostatné podmienky pre materské sú v §48. V ani jednom ztýchto paragrafov sa nehovorí, že SZČO nemôže mať príjem z podnikania. Čo nie je zakázané, je dovolené, t.j. môžeš mať príjmy zo živnosti počas poberania materského. Odvody do SP neplatíš. Čo sa týka odvodov do ZP, zmena zákona má byť k 1.9., nedržím to v hlave, pozriem to.
K 2.časti - pozri §140 ods.1 písm. b). - nemáš povinnosť platiť poistné do SP v období, počas ktorého sa ti poskytuje rodičovský príspevok, ak nevykonávaš zárobkovú činnosť. To, ako preukážeš, že nevykonávaš zárobkovú činnosť skús zistiť na SP. Ak by si nemala žiaden príjem, nemal by to byť problém. Ale ak budeš mať príjem z podnikania, treba si zistiť stanovisko SP.
Heleč
26.06.05,17:03
Pokial viem, na sociálke sledujú príjmi u SZČO. Je to vlastne logiké. Nemôžeš sa predsa venovať dieťatu aj zrábať. Ale výšku koľko môžeš zarobiť Ti povedia na sociálke
martinaj
29.06.05,14:40
Pokial viem, na sociálke sledujú príjmi u SZČO. Je to vlastne logiké. Nemôžeš sa predsa venovať dieťatu aj zrábať. Ale výšku koľko môžeš zarobiť Ti povedia na sociálke
Dovolím si trošku polemizovať - venovať sa dieťaťu a pritom zarábať sa dá. Napríklad vtedy, ak sa žena - SZČO stará sama o dieťa a beh firmy (napr. obchodu) jej zabezpečujú zamestnanci, ktorí produkujú aj zisk, takže žena-SZČO bude mať v daňovom priznaní plusový výsledok.

Alebo vtedy, ak sa žena-SZČO venuje takej činnosti, ktorá sa dá robiť napr. hodinu denne, keď bábino spí (napr. prekladateľská činnosť).
Zuzana159
30.06.05,07:43
Áno, tá prekladateľská činnosť je presne môj prípad. Verím tomu, že aspoň nejaký čas denne tomu budem môcť venovať, aj keď nie veľa.
A v daňovom priznaní budem mať určite plusové hodnoty, keďže od januára až do nástupu na materskú - do septembra - mám normálne zárobky. Preto som sa pýtala, ako SP zistí, či som nemala príjem aj od septembra do decembra.
Janka6685
30.06.05,07:59
Mať bábätko predsa nie je choroba. Podľa mňa sa dá zvládnuť aj starostlivosť oň aj podnikať. Samozrejme záleží na druhu podnikania. A ak má bábo aj starých rodičov, prípadne ochotné tety...Nehovorím, že si treba miminko pohadzovať, hovorím len, že sa dá stíhať všetko. Keď sa niektorí dokážu postarať o viac detí popri novorodencovi, prečo by nešla kombinácia novorodeniatko a živnosť? Tam záleží už len na tom, koľko môže byť príjem zo živnosti, aby mohol byť priznaný aj materský príspevok.
Janka6685
30.06.05,08:17
Janka, podľa najnovších noviel "sociálnych" zákonov začínam nadobúdať dojem, že "mať bábätko" bude onedlho považované za protištátnu činnosť.:confused: Mamičkám s malými detičkami za posledný rok poriadne okresali všetky "výhody" vyplývajúce z tohoto "BOMBA kšeftu".:(
Očakávam, že onedlho niektorý iniciatívny poslanec predloží novelu trestného zákona, podľa ktorej bude "mať bábätko" zaradené medzi zločiny.:mad:
Viem, že to bolo myslené ironicky ale aj tak som zostala ako obarená.

Keď počúvam správy, mám pocit, že v politike sú všetci schizofrenici. Raz hovoria o tom, ako Slovensko vymiera, že sa rodí málo detí a na druhej strane robia všetko preto, aby mať bábo bolo nevýhodou. Raz podporujú rodiny s deťmi a potom si Fico vymyslí, že nebude dávať prídavky na viac ako tri deti. A to som si myslela, že ja ako blíženec (tiež niekedy rozdvojená osobnosť)som divná...
Zuzana159
30.06.05,11:43
Je to fakt, že mladé rodiny majú veľa prekážok, ale v poslednom čase sa rodí viac detičiek ako v minulé roky :-)
Dúfam, že aspoň schvália tú novelu zákona o zdrav. poistení, aby živnostníčky (a iní) na materskej nemuseli platiť zdrav. poistenie. Malo by to začať platiť od septembra, a ja práve vtedy nastupujem na materskú.

Stále som sa však nedopátrala, či budem môcť mať zo živnosti príjem. Asi nakoniec budem musieť zavolať do tej SP, aj keď to je vždy problém, kým ma prepoja k niekomu, kto vie kompetentne odpovedať.
Janka6685
30.06.05,11:46
Je to fakt, že mladé rodiny majú veľa prekážok, ale v poslednom čase sa rodí viac detičiek ako v minulé roky :-)
Dúfam, že aspoň schvália tú novelu zákona o zdrav. poistení, aby živnostníčky (a iní) na materskej nemuseli platiť zdrav. poistenie. Malo by to začať platiť od septembra, a ja práve vtedy nastupujem na materskú.

Stále som sa však nedopátrala, či budem môcť mať zo živnosti príjem. Asi nakoniec budem musieť zavolať do tej SP, aj keď to je vždy problém, kým ma prepoja k niekomu, kto vie kompetentne odpovedať.
Ak niečo chcem vedieť ohľadom SP, tak sa prekonám, nájdem si trocha času a idem tam osobne, lebo vyhodiť ma nemôžu. S tým telefonovaním je to o život.

Btw., nech je miminko zdravé, silné, krásne...
Janka6685
30.06.05,12:03
Teraz som si prešla časti zákona o soc. poistení, ktoré by sa mohli týkať nároku na materské, ale vychádza mi to tak, že nárok na nemocenské dávky, pod ktoré spadá aj materské má osoba pri dočasnej práceneschopnosti. Čiže, ak by si nepracovala, teda nemala príjem počas materskej. Neviem, možno treba pozrieť ešte iný zákon, len ma nenapadá ktorý. A manžel pracuje? On by teoreticky nemohol ísť na materskú?


Ale teraz ma napadlo, že nárok na materskú má aj osoba zamestnaná, len nesmie dať dieťa do škôlky. Možno to platí aj pre SZČO.
Zuzana159
30.06.05,12:13
Janka, ďakujem!
Janka6685
30.06.05,12:17
Asi som ti veľmi nepomohla, ale snažila som sa vypátrať odpoveď na tvoju otázku. V konečnom dôsledku aj tak budeš musieť ísť na SP a opýtať sa.

Ak ťa môžem poprosiť, ak niečo zistíš, daj vedieť, lebo včera sme so snúbencom rozoberali túto problematiku a dosť nás to zaujíma. Určite to budeme potrebovať. Len kedy.......to je vo hviezdach.
Zuzana159
30.06.05,12:54
Jasné, Janka, určite napíšm, čo som zistila, ale až v tom týždni od 11.7, lebo cestujem do Čiech. Takže potom sa ozvem :-)
Duša
30.06.05,20:39
Príspevok do polemiky. Podľa mňa pracovať a mať príjem zo živnosti sú dve rôzne veci. Popri materskej sa nemôže pracovať, ale môže sa mať príjem. Len neviem ako sa dá kontrolovať, či niekto potichúčky doma pracuje. Keď som bola na prvej materskej ja, tak mi príjem v peňažnom denníku nikto nekontroloval. Živnosť som nemala pozastavenú a problém z toho nebol. Doplňujem, že som tu na porade čítala názor pána Mihála, že si môžeš živnosť nechať. V súčasnej dobe je však potrebné platiť poistné do ZP zo živnosti aj popri materskej. A Janka zrejme má na mysli to, že od 1.7.2005/keď sa nemýlim/ má matka nákok na plný rodičovský príspevok aj keď je zamestnaná a dieťa nenavštevuje materskú školu alebo iné zariadenie, ktoré je financované zo štátneho rozpočtu.
Zuzana159
01.07.05,04:05
Duša, práve včera schválili tú novelu zákona o ZP, že živnostníci nemusia počas PN a materskej platiť zdravotné poistenie.

Ja som si tiež prečítala tú odpoveď pána Mihála, týkalo sa to myslím nejakého obchodu, a on písal, že je možné mať zo živnosti príjem počas materskej. Tak som popísala svoju situáciu a dúfala, že sa dozviem podrobnosti, či je ten príjem nejako obmedzený alebo nie. Budem pátrať ďalej :-)
Jana Motyčková
01.07.05,19:52
Stále som sa však nedopátrala, či budem môcť mať zo živnosti príjem. Asi nakoniec budem musieť zavolať do tej SP, aj keď to je vždy problém, kým ma prepoja k niekomu, kto vie kompetentne odpovedať.
K príjmu počas materskej som sa vyjadrila - podľa mňa môžeš mať - zákon o SP zakazuje zárobkovú činnosť zamestnaňkyni ale nie SZČO. Obdobne pri PN zamestnanec nemôže vykonávať zárobkovú činnosť ale u SZČO SP nezisťuje, či v danom čase mu neprišli nejaké platby - aj keď v tomto prípade musí dodržiavať liečebný režim (čo zvyčajne zahŕňa aj nevykonávanie práce), čo u materskej nie je. Príjem nie je obmedzený.
K príjmu počas poberania rodičovského príspevku som sa nevyjadrovala, písala som iba o odvodoch. Ale tu nie je žiadne obmedzenie (od dnes) ohľadne výšky príjmu či už u zamestnanca alebo u SZČO.
Ak chceš stanovisko SP, požiadaj si o písomné stanovisko.
Jana Motyčková
01.07.05,20:00
Teraz som si prešla časti zákona o soc. poistení, ktoré by sa mohli týkať nároku na materské, ale vychádza mi to tak, že nárok na nemocenské dávky, pod ktoré spadá aj materské má osoba pri dočasnej práceneschopnosti. Čiže, ak by si nepracovala, teda nemala príjem počas materskej. Neviem, možno treba pozrieť ešte iný zákon, len ma nenapadá ktorý. A manžel pracuje? On by teoreticky nemohol ísť na materskú?.
Mohol ale iba v prípadoch, ktoré by asi nikto nechcel, aby nastali. Nárok na materské nemá osoba pri dočasnej práceneschopnosti - to by musela dodržiavať liečebný režim, von chodiť iba v určených hodinách a pod. a ako si už písala, mať dieťa nie je choroba, iba materské je dávka nemocenského poistenia .


Ale teraz ma napadlo, že nárok na materskú má aj osoba zamestnaná, len nesmie dať dieťa do škôlky. Možno to platí aj pre SZČO.
To si mýliš materskú s rodičovským príspevkom. Nárok na RP má aj zamestnaná žena aj SZČO a môže to byť aj manžel, len nesmie dať dieťa do škôlky (zjednodušene).
Janka6685
05.07.05,18:31
Mohol ale iba v prípadoch, ktoré by asi nikto nechcel, aby nastali. Nárok na materské nemá osoba pri dočasnej práceneschopnosti - to by musela dodržiavať liečebný režim, von chodiť iba v určených hodinách a pod. a ako si už písala, mať dieťa nie je choroba, iba materské je dávka nemocenského poistenia .

To si mýliš materskú s rodičovským príspevkom. Nárok na RP má aj zamestnaná žena aj SZČO a môže to byť aj manžel, len nesmie dať dieťa do škôlky (zjednodušene).
Vďaka za vysvetlenie. Len som sa snažila pomôcť mojimi postrehmi a preto je dobré, že si to uviedla na správnu mieru.