stormcatcher
01.03.09,11:29
ahojte.
uz davnejsie som tu cital nieco ako ze sa rodicom mozu vratit dane ktoré boli zrazene detom pri brigadnickej alebo nejakej inej praci. mozno som od toho trochu daleko, ale bolo to nieco podobne. nemozem sa k tomu dopatrat. keby niekto vedel kde by som nasiel tie clanky, alebo aj predpisy a prislusne zakony s tym suvisiace, teda ak sa nemylim a je to mozne. pomohly by ste. dakujem
Adula
01.03.09,10:34
Je tu o tom popísaného veľmi veľa. Ten kto pracoval brigádne, dostane od zamestnávateľa Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a na základe tohto potvrdenia sa podá DP A.
mzdarka renca
01.03.09,10:39
ahojte.
uz davnejsie som tu cital nieco ako ze sa rodicom mozu vratit dane ktoré boli zrazene detom pri brigadnickej alebo nejakej inej praci. mozno som od toho trochu daleko, ale bolo to nieco podobne. nemozem sa k tomu dopatrat. keby niekto vedel kde by som nasiel tie clanky, alebo aj predpisy a prislusne zakony s tym suvisiace, teda ak sa nemylim a je to mozne. pomohly by ste. dakujem

ty asi myslíš daňovníka-deti, ktoré nedosiahli ešte plnosletosť, 18 rokov. Rodič, ako zákonný zástupca dieťaťa podá DP typ A a ak dieťa malo príjem do 98496, tak zaplatená daň sa vráti. Ak mal príjem vyšší ako 98496, tak len časť dane sa vráti.

Príklady:
1.
príjem: 30000
zaplatená daň: 5700
daň na vrátenie: 5700

2.
príjem: 100000
zaplatená daň: 19000
daň na vrátenie: 18715
veronikasad
01.03.09,10:47
ahojte.
uz davnejsie som tu cital nieco ako ze sa rodicom mozu vratit dane ktoré boli zrazene detom pri brigadnickej alebo nejakej inej praci. mozno som od toho trochu daleko, ale bolo to nieco podobne. nemozem sa k tomu dopatrat. keby niekto vedel kde by som nasiel tie clanky, alebo aj predpisy a prislusne zakony s tym suvisiace, teda ak sa nemylim a je to mozne. pomohly by ste. dakujem

Nie rodičom, ale dieťa si musí podať daňové priznanie typu A - ak sa jedná len o príjem zo zamestnania. Ak aj zrazené úroky z vladnej knižky alebo stavebného sporenia, podaním DP typu B sa vrátia aj tieto úroky.
Ak dieťa nie je plnoleté v odd. II sa uvádzajú údaje o zákonnom zástupcovi
mzdarka renca
01.03.09,10:55
Musí len v tom prípade, ak jeho celkový príjem, ktorý podlieha dani z príjmu bol v roku 2008 vyšší ako 48248,- Sk.
veronikasad
01.03.09,10:58
Musí len v tom prípade, ak jeho celkový príjem, ktorý podlieha dani z príjmu bol v roku 2008 vyšší ako 48248,- Sk.
ak chce vrátenie dane, tak musí ...
stormcatcher
01.03.09,11:13
takze som dobre pochopil, dieta (-18) musi podat samostatne DP bez ohladu na vysku prijmu (ak chce mat vratene dane).


Nie rodičom, ale dieťa si musí podať daňové priznanie typu A - ak sa jedná len o príjem zo zamestnania. Ak aj zrazené úroky z vladnej knižky alebo stavebného sporenia, podaním DP typu B sa vrátia aj tieto úroky.
Ak dieťa nie je plnoleté v odd. II sa uvádzajú údaje o zákonnom zástupcovi
toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano?
mzdarka renca
01.03.09,11:17
takze som dobre pochopil, dieta (-18) musi podat samostatne DP bez ohladu na vysku prijmu (ak chce mat vratene dane) áno.


toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano áno, ale vrátenie dane z úrokov sa týka každého daňovníka bez ohľadu na vek, ak to má zmysel ?

odpoveď v texte
veronikasad
01.03.09,12:02
takze som dobre pochopil, dieta (-18) musi podat samostatne DP bez ohladu na vysku prijmu (ak chce mat vratene dane).


toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano?
18-ročné dieťa podpisuje DP samo, za neplnoleté dieťa jeho zákonný zástupca.
Postup na vyplnenie DP je však úplne rovnaký.
stormcatcher
01.03.09,12:53
zatial som mal v tom jasno, aspon si myslim.

#8
"toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano? áno, ale vrátenie dane z úrokov sa týka každého daňovníka bez ohľadu na vek, ak to má zmysel ?"

ked mi k st.sporenie pripisu urok, zrazia dan a potom je moznost vratenia? aky to ma zmysel?

dakujem vsetkym za odpovede, hlavne k tym daniam.
mzdarka renca
01.03.09,13:11
zatial som mal v tom jasno, aspon si myslim.

#8
"toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano? áno, ale vrátenie dane z úrokov sa týka každého daňovníka bez ohľadu na vek, ak to má zmysel ?"

ked mi k st.sporenie pripisu urok, zrazia dan a potom je moznost vratenia? aky to ma zmysel?

dakujem vsetkym za odpovede, hlavne k tym daniam.

tu máš všetko pekne vysvetlené, tak študuj. Vypisovať tu všetky varianty je dosť časovo náročné.

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/87141.html
veronikasad
01.03.09,14:54
zatial som mal v tom jasno, aspon si myslim.

#8
"toto sa tiez tyka len neplnoleteho, ano? áno, ale vrátenie dane z úrokov sa týka každého daňovníka bez ohľadu na vek, ak to má zmysel ?"

ked mi k st.sporenie pripisu urok, zrazia dan a potom je moznost vratenia? aky to ma zmysel?

dakujem vsetkym za odpovede, hlavne k tym daniam.
Ak si zamestnaný alebo podnikáš a tvoj základ dane je vyšší ako 98496sk, nemá to pre teba žiadny význam.
Má to význam pre dôchodcov, deti, nezamestnaných a ostatných s príjmom nižším ako NČZD. Ak si podajú DP /alebo zákonný zástupca za nich/, DU im zrazenú daň vráti.
stormcatcher
03.03.09,19:48
dakujem za odpovede. doporucim prestudovat
stormcatcher
19.09.09,18:12
ahojte,
ak dam suhlas nejakej institucii na uchovanie mojich osobnych udajov, je zväcsa na dobu neurcitu. je ho mozne kedykolvk pisomne odvolat. je na to nejaky formalny text, alebo len postaci lubovolny list? dakujem