lover
01.03.09,18:36
Ahojte,

Prosim, mozte nam niekto pomoct??. Minuly rok sme kupili zahradu v zahradkarskej osade. Zahrada je uz riadne zapisana v katastri a LV je na moje meno. Problem je vsak v tom, ze sme neuviedli v kupno-predajnej zmluve aj odkupenie casti cesty. Vsetky cesty v zahr. osade su majetkom vsetkych vlastnikov zahrad t.j. 1/34 by mala patrit aj nam. S majitelom by nemal byt problem sa dohodnut, avsak nevieme ako to spravit po oficialnej stranke. Chceli by sme to riesit dodatkom k povodnej kupno-predajnej zmluve a poziadat kataster o zapisanie na LV, kde su uvedeny vsetci 34 majitelia pozemkov.
Nemate niekto k dispozicii vzor zmluvy alebo dodatok, ktory by bol akceptovatelny na katastralnom urade???

Dakujem!!!
lover
02.03.09,05:41
Pls, viete mi niekto 'helfnut'??? DAKUJEM!
Chobot
02.03.09,07:16
Ahojte,

Prosim, mozte nam niekto pomoct??. Minuly rok sme kupili zahradu v zahradkarskej osade. Zahrada je uz riadne zapisana v katastri a LV je na moje meno. Problem je vsak v tom, ze sme neuviedli v kupno-predajnej zmluve aj odkupenie casti cesty. Vsetky cesty v zahr. osade su majetkom vsetkych vlastnikov zahrad t.j. 1/34 by mala patrit aj nam. S majitelom by nemal byt problem sa dohodnut, avsak nevieme ako to spravit po oficialnej stranke. Chceli by sme to riesit dodatkom k povodnej kupno-predajnej zmluve a poziadat kataster o zapisanie na LV, kde su uvedeny vsetci 34 majitelia pozemkov.
Nemate niekto k dispozicii vzor zmluvy alebo dodatok, ktory by bol akceptovatelny na katastralnom urade???

Dakujem!!!

Dodatok už nerieš. Ak ten, od ktorého ste kúpili záhradu je aj majiteľom cesty v podiele 1/34, tak novou kúpnou zmluvou kúpiš od neho ten jeho podiel a dáš to zapísať do katastra novým návrhom rovnako ako keď i kupoval tú záhradu. Do pôvodnej zmluvy nemá zmysel zasahovať nejakými dodatkami.

Tým sa staneš spolumajiteľom v podiele 1/34. Ak majiteľom nie je, treba časť cesty odkúpiť od iných spolumajiteľov.
lover
02.03.09,14:13
Dakujem!!!
Ide aj o to, ze sme odkupili zahradu - pozemok, ktory bol odcleneny od pozemku povodneho majitela t.z. bol realizovany novy geodeticky vymer a vynaty novy pozemok z uz existujuceho... Povodnemu majitelovi ostala jeho chatka s predzahradkou, avsak cestu(resp. spolocne priestory) sme pozabudli poriesit. To znamena spolocne priestory by sa uz neriesili 1/34 ale 1/35. Staci ak odkupim od neho cast, alebo sa budem musiet trapit so vsetkymi 34mi majitelmi pozemkov?? Ja si myslim, ze by stacilo kupit od neho cast prisluchajucu k nasemu pozemku, ale ako to uviest v zmluve???

Dalsia vec je - ako sa vyhnut tomu, aby som musel ten pozemok naozaj odkupovat, pretoze tym, ze aj casta bude pisana na nas by mala byt len formalita, ktoru treba dotiahnut do konca a majitel s tym zatial suhlasi. Avsak ako to poriesit s katastrom? Radite, ze novou kupnopredajnou zmluvou, ale aku cenu cesty uviest a ako sa vyhnut skutocnemu plateniu?

DAKUJEM!!!
k.i.n.o.
02.03.09,18:32
Dakujem!!!
Ide aj o to, ze sme odkupili zahradu - pozemok, ktory bol odcleneny od pozemku povodneho majitela t.z. bol realizovany novy geodeticky vymer a vynaty novy pozemok z uz existujuceho... Povodnemu majitelovi ostala jeho chatka s predzahradkou, avsak cestu(resp. spolocne priestory) sme pozabudli poriesit. To znamena spolocne priestory by sa uz neriesili 1/34 ale 1/35. Staci ak odkupim od neho cast, alebo sa budem musiet trapit so vsetkymi 34mi majitelmi pozemkov?? Ja si myslim, ze by stacilo kupit od neho cast prisluchajucu k nasemu pozemku, ale ako to uviest v zmluve???

Dalsia vec je - ako sa vyhnut tomu, aby som musel ten pozemok naozaj odkupovat, pretoze tym, ze aj casta bude pisana na nas by mala byt len formalita, ktoru treba dotiahnut do konca a majitel s tym zatial suhlasi. Avsak ako to poriesit s katastrom? Radite, ze novou kupnopredajnou zmluvou, ale aku cenu cesty uviest a ako sa vyhnut skutocnemu plateniu?

DAKUJEM!!!

No v prvom rade asi nie 1/35 - nebudeš meniť podiely všetkých spoluvlastníkov a vysporiadavať sa s nimi. Najlepšie bude odkúpiť polovicu podielu toho vlastníka, ktorý vám predal záhradu, teda 1/68.

Nevyhýbaj sa odkúpeniu toho podielu. Spoluvlastníctvom cesty získaš užívacie právo (prechod, prejazd). Teraz by to zrejme nebol problém, po ceste by si jazdil, ale nikto nevie, čo nastane v budúcnosti a nakoniec skončíš pred súdom (ako navrhovateľ), aby si sa domohol práva prechodu a prejazdu. Tej kúpy sa neboj, hoci aj za kúpnu cenu 1€. Akurát zaplatíš znova kolky na správe katastra.
Ešte treba pripomenúť, že by bolo dobré aj tak v mene predávajúceho obehať tých spoluvlastníkov a dať si podpísať, že si neuplatňujú predkupné právo na ten podiel - nakoľko v opačnom prípade by mohli v budúcnosti tvoju kúpnu zmluvu napadnúť pre nesplnenie si povinnosti vyplývajúcej z toho predkupného práva.
sarasara
02.03.09,18:40
Neodkúpiš 1/35, ale 1/68, t.j. polovicu podielu z cesty. Do kúpnej zmluvy uvedieš : kúpna cena bola vyplatená pred podpisom tejto zmluvy dňa (tu dáš dátum, kedy si vyplatil cenu za chatku)a v tejto sume bola zahrnutá aj cena za podiel 1/68-iny prístupovej cesty, čo činí ............eur. Vzor kúpnej zmluvy máš predsa doma. Kupoval si chatku. Osobné údaje sú rovnaké, predávajúci a kupujúci. Zmeníš iba to, čo kupujete.
lover
26.04.10,05:56
Neodkúpiš 1/35, ale 1/68, t.j. polovicu podielu z cesty. Do kúpnej zmluvy uvedieš : kúpna cena bola vyplatená pred podpisom tejto zmluvy dňa (tu dáš dátum, kedy si vyplatil cenu za chatku)a v tejto sume bola zahrnutá aj cena za podiel 1/68-iny prístupovej cesty, čo činí ............eur. Vzor kúpnej zmluvy máš predsa doma. Kupoval si chatku. Osobné údaje sú rovnaké, predávajúci a kupujúci. Zmeníš iba to, čo kupujete.

Ahojte,

kedze sme riesili ine veci na nasu zahradu sme, bohuzial, trosku pozabudli. Preto sa chcem vratit k tejto, rok starej, teme...

Zaujima ma resp. potrebujem si ujasnit:
1. Preco odkupim podiel 1/68 a nie 1/34?? Pretoze kupujem 1/2 podielu povodneho majitela, ktory vlastni podiel 1/34 teda polovicu z jeho podielu??? Kedze budem mat nizsi podiel, nemozem byt nejakym sposobom obmedzovany pri uzivani cesty??


Ešte treba pripomenúť, že by bolo dobré aj tak v mene predávajúceho obehať tých spoluvlastníkov a dať si podpísať, že si neuplatňujú predkupné právo na ten podiel - nakoľko v opačnom prípade by mohli v budúcnosti tvoju kúpnu zmluvu napadnúť pre nesplnenie si povinnosti vyplývajúcej z toho predkupného práva.

2. Musim ziskat podpis od vsetkych vlastnikov, alebo staci ak predavajuci ponukne podiel na ceste vsetkym 34 spoluvlastnikom cesty a ak do nejakeho casu (napr. 30 dni) neziska stanovisko, tak to znamena, ze nemaju zaujem vyuzit svoje predkupne pravo??? A tym to bude pravne v poriadku a stanem sa spolumajitelom cesty bez moznosti napadnutia odkupnej zmluvy??? (Co ak majitel zapisany na LV nebyva na adrese, ktora je uvedena na LV, kam budeme tu ponuku posielat?? Moze podat odpor, ze o ponuke nevedel - cim v podstate nepriamo suhlasil s odpredajom inej osobe, kedze sa nevyjadril v urcenej lehote proti odpredaju?)

3. Mozem po dohode s majitelom (starsi prostejsi pan) vystupovat pod jeho menom a ziskat tieto nalezitosti na vlastnu adresu, aby sa nestalo, ze nie vsetky informacie sa dostanu az ku mne???

4. Co musi obsahovat takato ponuka na podiel na ceste?? (staci ju formulovat ako obycajny list?) Musi obsahovat napriklad aj cenu tohto podielu, termin vyjadrenia, paragraf o ktory sa opieram a pod?? Nemate niekto vzor ponuky na odpredaj spoluvlastnickeho podielu?

Uz to musime dotiahnut do konca... :cool:

DAKUJEM!
Xanti
26.04.10,09:26
ad 1.) prečo máš odkúpiť 1/68 a nie 1/34 tinu placu. Jednoducho, ak vydelíš 1/34 dvoma tak Ti vznikne 1/68 :) majiteľ si tiež musí nechať prístupovú cestu k svojej záhradke a chatke. Preto Ti nemôže predať celú 1/34 lebo on by nemal sa tam ako dostať.

Takže 1/34 delené 1/2 je 1/68 :)

ad 2.3.a 4) myslím, že len uvedieš stav na správnu mieru ak Ti odpredá prístupovú cestu.
Osobne by som nežiadala súhlas spoluvlastníkov, lebo len idete doriešiť pozemok bez prístupovej cesty a dokončiť začaté. Lebo na tú cestu ste pozabudli.
lover
28.04.10,08:01
ad 1.) prečo máš odkúpiť 1/68 a nie 1/34 tinu placu. Jednoducho, ak vydelíš 1/34 dvoma tak Ti vznikne 1/68 :) majiteľ si tiež musí nechať prístupovú cestu k svojej záhradke a chatke. Preto Ti nemôže predať celú 1/34 lebo on by nemal sa tam ako dostať.

Takže 1/34 delené 1/2 je 1/68 :)

ad 2.3.a 4) myslím, že len uvedieš stav na správnu mieru ak Ti odpredá prístupovú cestu.
Osobne by som nežiadala súhlas spoluvlastníkov, lebo len idete doriešiť pozemok bez prístupovej cesty a dokončiť začaté. Lebo na tú cestu ste pozabudli.

Vdaka, myslel som si, ze je to tak s 1/68... :)

No, myslim, ze tu pristupovu cestu poriesim bez suhlasu spoluvlastnikov, len sa bojim aby to niekto len z principu nenapadol, ze som ho obisiel... Ludia su vselijaki... Ale na druhej strane, ked ich neoslovim aspon ich to nebude trapit... ;)

DAKUJEM!
lover
11.05.10,05:55
Vdaka, myslel som si, ze je to tak s 1/68... :)

No, myslim, ze tu pristupovu cestu poriesim bez suhlasu spoluvlastnikov, len sa bojim aby to niekto len z principu nenapadol, ze som ho obisiel... Ludia su vselijaki... Ale na druhej strane, ked ich neoslovim aspon ich to nebude trapit... ;)

DAKUJEM!

Ahojte,

Ak mi viete poradit, existuje nejaka premlcacia lehota dokedy sa mozu spoluvlastnici cesty ohradit, ze neboli upovedomeni o predaji podielu na ceste?

Chcem to poriesit tak, ze nebudem hnat majitela podielu na ceste do toho, aby pochodil vsetkych chatkarov, cim ich bude zbytocne drazdit, ale doriesim tu cestu iba s nim.

Resp. ako by ste to riesili?? Cital som nazory, ze dotiahnut to do konca iba s clovekom, od kt. som kupoval pozemok, ale zaujima ma, ci to nemoze niekto napadnut aj za 10 rokov... (napr. po vymene osadenstva chatkarskej osady)

Dakujem!
lover
12.05.10,07:54
Ahojte,

Ak mi viete poradit, existuje nejaka premlcacia lehota dokedy sa mozu spoluvlastnici cesty ohradit, ze neboli upovedomeni o predaji podielu na ceste?

Chcem to poriesit tak, ze nebudem hnat majitela podielu na ceste do toho, aby pochodil vsetkych chatkarov, cim ich bude zbytocne drazdit, ale doriesim tu cestu iba s nim.

Resp. ako by ste to riesili?? Cital som nazory, ze dotiahnut to do konca iba s clovekom, od kt. som kupoval pozemok, ale zaujima ma, ci to nemoze niekto napadnut aj za 10 rokov... (napr. po vymene osadenstva chatkarskej osady)

Dakujem!

Ahojte,

pls, vie mi niekto poradit resp. prispiet nazorom?

Dakujem!
anonym222
12.05.10,20:03
No v prvom rade asi nie 1/35 - nebudeš meniť podiely všetkých spoluvlastníkov a vysporiadavať sa s nimi. Najlepšie bude odkúpiť polovicu podielu toho vlastníka, ktorý vám predal záhradu, teda 1/68.

Nevyhýbaj sa odkúpeniu toho podielu. Spoluvlastníctvom cesty získaš užívacie právo (prechod, prejazd). Teraz by to zrejme nebol problém, po ceste by si jazdil, ale nikto nevie, čo nastane v budúcnosti a nakoniec skončíš pred súdom (ako navrhovateľ), aby si sa domohol práva prechodu a prejazdu. Tej kúpy sa neboj, hoci aj za kúpnu cenu 1€. Akurát zaplatíš znova kolky na správe katastra.
S týmto s tebou súhlasím.


Ešte treba pripomenúť, že by bolo dobré aj tak v mene predávajúceho obehať tých spoluvlastníkov a dať si podpísať, že si neuplatňujú predkupné právo na ten podiel - nakoľko v opačnom prípade by mohli v budúcnosti tvoju kúpnu zmluvu napadnúť pre nesplnenie si povinnosti vyplývajúcej z toho predkupného práva.
Tu som toho názoru, že ostatných netreba obehávať. Myslím si (neviem to na 100%) že predkupné právo by mali ak by chcel pôvodný vlastník predať podiel na ceste niekomu úplne inému. Ak však predá časť svojej záhrady, má právo predať aj zodpovedajúci podiel zo spoločnej cesty.

U nás je podobná situácia. Mnohí noví vlastníci si toto nevysporiadali a teraz užívajú záhrady bez cesty. Už sme tu iba dvaja spoluvlastníci cesty. Teraz ma napadla taká vec, čo ak mi dvaja využijeme predkupné právo a odkúpime od pôvodných vlastníkov, ktorí už ani netušia, že tam majú ešte nejaký podiel ich podiely a zakážeme novým vlastníkom prístup na ich pozemky? Môžu sa potom domáhať na súde, alebo si odkúpiť od nás podiel na ceste?
anonym222
12.05.10,20:10
Ahojte,

pls, vie mi niekto poradit resp. prispiet nazorom?

Dakujem!
Domáhať sa môžu asi vždy, avšak iba súdnou cestou, ak ti to už raz kataster zapísal. Mne to kataster takto zapísal bez súhlasu iných. Myslím že to nikto nebude riešiť súdnou cestou, veď aj nemá prečo. Čo by tým dosiahol? Mal by väčší podiel na ceste? Načo?
Spravodlivé je že každý ma na spoločne užívanej časti pozemku taký podiel aký odpovedá jeho vlastnému pozemku (záhrady).
lover
13.05.10,07:42
S týmto s tebou súhlasím.

Tu som toho názoru, že ostatných netreba obehávať. Myslím si (neviem to na 100%) že predkupné právo by mali ak by chcel pôvodný vlastník predať podiel na ceste niekomu úplne inému. Ak však predá časť svojej záhrady, má právo predať aj zodpovedajúci podiel zo spoločnej cesty.

U nás je podobná situácia. Mnohí noví vlastníci si toto nevysporiadali a teraz užívajú záhrady bez cesty. Už sme tu iba dvaja spoluvlastníci cesty. Teraz ma napadla taká vec, čo ak mi dvaja využijeme predkupné právo a odkúpime od pôvodných vlastníkov, ktorí už ani netušia, že tam majú ešte nejaký podiel ich podiely a zakážeme novým vlastníkom prístup na ich pozemky? Môžu sa potom domáhať na súde, alebo si odkúpiť od nás podiel na ceste?

OK, dakujem za nazor... Myslim, ze to poriesim tak ako pises, pretoze skutocne chcem kupit len to, na co sme pri kupe pozemku pozabudli... Sused nam hovoril, ze naco, ved nas pusti, ze s tym nie je problem, ale moze sa stat, ze chatu preda cloveku, co nebude mat zaujem aby sme mu chodili po "jeho" ceste a prisluchajucu cast nam nikdy nepreda...

Mozem do zmluvy dat, ze kupna cena bola vyplatena pri kupe pozemku ako pisala sarasara?


Neodkúpiš 1/35, ale 1/68, t.j. polovicu podielu z cesty. Do kúpnej zmluvy uvedieš : kúpna cena bola vyplatená pred podpisom tejto zmluvy dňa (tu dáš dátum, kedy si vyplatil cenu za chatku)a v tejto sume bola zahrnutá aj cena za podiel 1/68-iny prístupovej cesty, čo činí ............eur. Vzor kúpnej zmluvy máš predsa doma. Kupoval si chatku. Osobné údaje sú rovnaké, predávajúci a kupujúci. Zmeníš iba to, čo kupujete.

Alebo to uz nie je mozne, kedze pozemok sme kupili v roku 2008?
Resp. staci ak do zmluvy dame symbolicku cenu napr. 1 eur? Moze prejst toto na katastri?

Do zmluvy uvediem, kedze predavajuci je spoluvlastnikom cesty v pomere 1/40, ze odkupujem od neho polovicu jeho podielu t.j. 1/80 cim aj jemu ostava podiel 1/80. Je to OK? (viem, ze ano, ale chem to mat na 100% :D)

Na kataster staci podat iba kupnu zmluvu, prislusne kolky a uz len cakat na vklad?

DAKUJEM!
anonym222
14.05.10,17:19
Myslím, že katastru to môže byť jedno, za koľko to kúpiš. Na kataster musíš podať žiadosť o vklad do KN, kúpno predajnú zmluvu a kolky. V zmluve aj v žiadosti musí byť jasne uvedené, že sa jedná o predaj podielu na parcele číslo ...... Teda asi v tvojom prípade podiel 1/68.
V zmluve musia byť samozrejme všetky potrebné náležitosti.
Mária27
14.05.10,18:56
Spoluvlastníci sa môžu domáhať neplatnosti prevodu do troch rokov. Ide o relatívnu neplatnosť podľa § 40a obč. zákonníka (je v ňom uvedený § 140 - predkupné právo spoluvlastníkov). Mohli by sa tiež domáhať, aby tú časť cesty previedol pôvodný majiteľ na nich podľa § 603 ...

Ale povedz mi, načo by to robili? Po ceste bude každý chodiť tak či tak len vtedy, keď to potrebuje. Ak by spoluvlastnícky podiel mal niekto aj väčší, mýto vyberať nemôže, lebo každý spoluvlastník môže využívať vec celú. Skôr by to bola nevýhoda, lebo keď sa bude cesta opravovať, kto má väčší podiel, mal by viac na opravu prispieť.