KATA50
01.03.09,19:07
Dlho som odolávala, no napokon som ich kúpila. Spí sa pod nimi naozaj komfortne, ale ten jemný prach čo z nich stále sadá na podlahu ma už otravuje. Nekonečný príbeh. Už ich chodíme pravidelne prášiť - ako koberce asi pol roka. Ale do kedy ? Má niekto s tým iné skúsenosti ?
Melnick
01.03.09,18:17
Oper ich v lete v prostriedku obsahujúcom lanolín, no nesuš na priamom slnku, ale v chládku.:)

P.S. Ja už potrebujem vymeniť, neviem si predstaviť spanie v niečom inom.
evuša
01.03.09,18:57
Tiež som si ich kedysi dávno kúpila. Vtedy som za nich dala nekresťanské peniaze. Fakt je ten, že bordel z nich bol vždy. Až dokedy som ich nezbalila a nehodila do kontajnera. Odvtedy je pokoj. Vymenila som ich za paplóny z dutého vlákna a som spokojná.
DanielaSL
01.03.09,19:02
Keď mi pred rokmi alergologička doporučila vymeniť perové periny za niečo iné, tak mi doporučila duté vlákna a vyslovene nie ovčie rúno. A spomenula ako sama za drahé peniaze kúpila ovčie rúno...ako sa im prvý mesiac pod nimi dobre spalo , až kým sa z nich nezačalo prášiť. Skončili nepoužívané na dne skrine. Vtedy sme sa na tom dobre pobavili...a odvtedy pamätám....že tieto pre alergikov nikdy. A napokon po čase sa k alergii na perie a prach pridala u mňa aj alergia na vlnu...takže asi tak. ;)
osky
02.03.09,12:23
ja ani moji blizky nemame vdaka Bohu ziadnu alergiu.
pred rokmi,ked zacal moda ovcich run,lebo perie je nezdrave a alergicke.....a pod., moji rodicia kupili-tiez velmi draho-ovcie periny.
co sa tyka prachu,pokial sa nevyzmolkuju a trochu neopotrebuju,bude to z nich padat.
ale po 1 - 2 vypraniach vo vhodnom pripravku,ako tu uz niekto spominal,sa to zredukuje a po case celkom zmizne.
zalezi aj,ci su to ozaj prave alebo len napodobeniny,lebo my sme povodne kupili len na dve postele a k tomu sme doobjednali podusku a dostali sme gratis dve deky-to som ja ,ako dieta mala ako plachtu a prikryvku-fungovali super.
neskor sme sa rozhodli objednat si z jedneho casopisu este jednu plachtu,nebolo to uz od firmy,co nam predavala tie prve,a veru to bolo uplne nic v porovnani s povodnym.dodnes sa z toho prasi,vypadava vlna a je to tenucke-nic moc:mad::(
prasenie raz za tyzden je ale normalne,su to predsa v podstate ovcie deky a deky sa prasia.ci nie?
co sa ale tyka kvality,su vyborne.lahke pritom vsak teplucke,da sa do ich krasne zababusit a nespinia sa tak,ako normalne materialy.
my mame s tym len vyborne skusenosti,neprasi sa z nich uz skoro vobec-nejaky cas to skratka trva.

ako som sa vydala,pouzivam klasicke periny z peria,pretoze som vela dostala do vybavy od babicky,ktora cely zivot chovala husi.
usila mi celu zbierku krasnych novuckych paplonov a podusiek,este i pre deti/zatial nemame..../
ani s tym nemame problemy,su skvele a vonaju domovom;).
asi sme ti stastni,co netrpia alergiami.
KATA50
02.03.09,19:24
Tie moje prikrývky sú obojstranné a je pravda, že ten jemný prach už nie je taký intenzívny. Ale to asi preto, že ich pravidelne prášim. Ten prach to je asi tá " samočistiaca schopnosť " o ktorej predajca toľko spieval. Zatial som ich neprala - čakám na leto a už sa desím z toho, ako ich z tej vane dostanem von na balkón. Ďakujem, za vaše názory - trošku optimizmu mi dodali. A po lete uvidíme...
Halli
02.03.09,19:37
Tie moje prikrývky sú obojstranné a je pravda, že ten jemný prach už nie je taký intenzívny. Ale to asi preto, že ich pravidelne prášim. Ten prach to je asi tá " samočistiaca schopnosť " o ktorej predajca toľko spieval. Zatial som ich neprala - čakám na leto a už sa desím z toho, ako ich z tej vane dostanem von na balkón. Ďakujem, za vaše názory - trošku optimizmu mi dodali. A po lete uvidíme...

Ja som ich oprala raz a stačilo mi navždy, dávno som ich vyhodila a vymenila za ľakučké paplony z dutého vlákna, z času na čas ich operie moja pračka :D, nie aby som si ja dolámala kríže. Raz za rok ich aj na 90tku hodím a je to oveľa hygienickejšie, ako čakať na samočistiacu schopnosť, čo je blbosť... Nikdy viac rúno.
alla66
02.03.09,19:39
Ja som ich dala do čistiarne, zle sa to perie i vo vani,nasiakne to a i tak to neoperieš kvalitne....Musí sa len opatrne mačkať....Len malé veci sa dajú oprať poriadne.
durisovad
02.03.09,20:23
My mame vlnene prikryvky uz viac rokov, sme s nimi velmi spokojni a za periny by sme ich nevymenili. Periem ich v pracke na 30 stupnovom programe, vyvesim na balkon a v tieni necham uschnut. Po prani v pracke vobec nestratili na kvalite. Prvy raz som ich prala vo vani, ale aj ked som ich nechala odkvapkat, stale boli dost tazke. Jedna kolegyna mi poradila pranie v pracke a odvtedy to praktikujem k spokojnosti.
alla66
02.03.09,21:11
Nič v zlom, vieš si predstaviť koľko to váži, keď to nasiakne vodou? Nemalo by sa žmýkať, ani sa tak dobre nevyplácha od prac.prostriedku. Určite viac, ako je povolená hmotnosť pračky.
Mala by som strach,že si pokazím pračku.
branislavp
02.03.09,22:18
My mame vlnene prikryvky uz viac rokov, sme s nimi velmi spokojni a za periny by sme ich nevymenili. Periem ich v pracke na 30 stupnovom programe, vyvesim na balkon a v tieni necham uschnut. Po prani v pracke vobec nestratili na kvalite. Prvy raz som ich prala vo vani, ale aj ked som ich nechala odkvapkat, stale boli dost tazke. Jedna kolegyna mi poradila pranie v pracke a odvtedy to praktikujem k spokojnosti.
Prikrývky z ovcieho rúna, alebo deky sú veľmi dobré, najmä pre ľudí, ktorí trpia
bolesťami chrbtice, , zápal sedacieho nervu, platničky atď. Majú veľmi dobrú vyhrievaciu schopnosť, suché teplo. Samozrejme, že nie sú vhodné pre alergikov. Udržiavanie rúna je veľmi jednoduché, periem to v práčke pri najnižšej teplote 30 stupňov v lanolíne, samozrejme aj s programom jemnejšieho odstredenia. Rúno je rúno, je omnoho teplejšie ako perina, aj keď je z domáceho kvalitného husacieho peria.
durisovad
03.03.09,15:01
Zatial pracka funguje, je 12 rocna a deky v nej periem uz asi 10 rokov. Ak sa pokazi, zavolame opravara a ak sa nebude dat opravit, budeme musiet kupit novu.
A predsa vsetko pradlo, ked nasiakne vodou, vazi viac ako suche.
alla66
03.03.09,15:38
Keď som namočila prikrývku z ovčieho rúna do vane, nemohla som som ju ani nadvihnúť, vážila snáď metrák. Manžel mi potom pomohol. Viem, že prádlo do pračky má mať max.6 kg ( záleží od veľkosti pračky a značky ,ak je ho veľa, nasaje vodu a len sa prevaľuje,a špina a škvrny zostanú ).Na rôznych akciách sme boli upozorňovaní, že rúno má samočistiacu schopnosť a stačí ho dať von, keď je vlhké počasie a vykefovať a postriekať lanolínom. Mám pocit, že je na trhu veľa výrobkov z ovčieho rúna a nemusí to byť vždy z ovečky. Môžu to byť rôzne umeliny, ktoré sa tvária ako pravá vlna. A potom sa dajú prať v pračke.!!!:eek: Ako spotrebiteľ zistí, že kúpil kvalitný výrobok, alebo náhražku za niekoľko desiatok tisíc na rôznych posedeniach v kaviarni,či u priateľov?:confused:

Deky periem i ja v pračke v pohode po jednom kuse:)
durisovad
03.03.09,17:24
My sme kupili prikryvky vo firme, ktora ich vyraba. Ci su z pravej vlny alebo maju aj nejake primesy umelin, by sa dalo zistit skuskou ohnom, ale to sa neodvazim.
Letko
24.09.12,09:07
Vidím tu rôzne názory pre a proti. Tiež teraz uvažujeme o paplónoch z ovčieho rúna a potešilo by ma, keby ste tu dali po 3 rokoch svoje ďalšie skúsenosti :)
nika.sum
24.09.12,09:27
mimotemyJ
Co sa tyka prikryvok. Kamaratka ich kedysi davno kupila, dali za to kopec penazi a raz rano jej 3 rocny syn priniesol vystrihnute srdiecko z jednej z prikryvok...nevedela ci ma plakat alebo sa smiat...:D
Letko
24.09.12,09:29
Možno si chcel urobiť ovečku a vyšlo mu srdiečko :)
misoft
24.09.12,09:30
Oboje!
Indeed
24.09.12,09:32
....I.M.C.O. Italy , na Slovákoch nakoniec "vylomilo zuby " ??

Ale predtým si niektorí šikovní predajcovia dobre naryžovali ....
misoft
24.09.12,09:35
Vidím tu rôzne názory pre a proti. Tiež teraz uvažujeme o paplónoch z ovčieho rúna a potešilo by ma, keby ste tu dali po 3 rokoch svoje ďalšie skúsenosti
"Vydrichmujem" jedine pod dekami s ovčieho rúna - v zime i v lete je pod nimi príjemne, telo sa pod nimi zahreje skoro okamžite (nie ako pod perinami a paplónmi z peria).
Údržba: čas od času šup s nimi do práčky (po jednom :D - bo sú ťažké jak sviňa, keď sa naslopú) - odstreďovanie pri 500 ot/min (i dvakrát - ak treba), šum na šnúru.
Problémy? Nemám. A používam ich cca 6 rokov.
verkaz
24.09.12,10:11
Ja ich mám asi 10 rokov a nemenila by som za nič, teplé, ľahké.
Zatiaľ som ich prala ručne s prípravkom lanolín.
Bojím sa či by tú váhu práčka uniesla. Ale tu píšete, že áno, tak to na budúce skúsim.
Letko
24.09.12,10:14
Ešte jedna otázka, no nie posledná otázka:
keď sa prikryjete, nevznikne vám tzv. tunel? (keď paplón nekopíruje telo a cez tunely prúdi pod paplón okolitý vzduch)
Tweety
24.09.12,15:21
Ešte jedna otázka, no nie posledná otázka:
keď sa prikryjete, nevznikne vám tzv. tunel? (keď paplón nekopíruje telo a cez tunely prúdi pod paplón okolitý vzduch)
Žiaden tunel nevzniká, ovčie rúno kopíruje tvar tela a práve že sa prispôsobí jeho teplote. V zime pekne hreje, v lete nezohrieva. Paráda, tiež by som už nemenila.
osky
24.09.12,17:38
mna by asi porazilo....ale ovladla by som sa.
Letko
25.09.12,05:43
Kde ste ich kupovali?
veronikasad
25.09.12,05:44
Tweety
25.09.12,05:45
Anna123
25.09.12,06:03
Aj ja ich mám viac ako 10 rokov, ale dnes by som si už kúpila prikrývky z dutého vlákna.
Letko
25.09.12,06:04
Prečo?
akeber
26.09.12,04:28
Presne tento problém som mala aj ja . Najskôr nás rezalo ,tak som ho obliekla do návliečky ale aj tak neustále prach a žmolky . Dala som raz vyčistiť do čistiarne , jedna deka 35 eur okamžite boli zbalené a vymenené .