cito
01.03.09,20:18
Pozdravujem všetkých poraďákov.

Moj klient ma predajňu dreva. Nakupuje na skad tovar (dosky, hranoly), keď to predá v nezmenej forme, tak je to predaj tovaru, to mi je jasne. Nedávno si zakúpil frézu a začal z tých hranolov (prijatých na sklad ako tovar) vyrábať (napr. tyčky do zábradlia) a teraz neviem, či môžem tie tyčky účtovať v JU ako predaj tovaru, alebo je to už material a tým pádom musím viesť materialový sklad a účtovať to ako predaj materiálu, ak je to tak, tak ako prevediem v JU tovar z tovarového skladu na materialový sklad, aby mi to sedelo?

Dufam, že ste mi porozumeli. Ďakujem
Marína
01.03.09,21:34
Pozdravujem všetkých poraďákov.

Moj klient ma predajňu dreva. Nakupuje na skad tovar (dosky, hranoly), keď to predá v nezmenej forme, tak je to predaj tovaru, to mi je jasne. Nedávno si zakúpil frézu a začal z tých hranolov (prijatých na sklad ako tovar) vyrábať (napr. tyčky do zábradlia) a teraz neviem, či môžem tie tyčky účtovať v JU ako predaj tovaru, alebo je to už material a tým pádom musím viesť materialový sklad a účtovať to ako predaj materiálu, ak je to tak, tak ako prevediem v JU tovar z tovarového skladu na materialový sklad, aby mi to sedelo?

Dufam, že ste mi porozumeli. Ďakujem
Porozumela.
Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu(cez výdajku a príjemku) a už hotové výrobky účtovala ako predaj výrobkov.
Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie -
- tovar(-) výdajky zo skladu tovaru
- materiál(+) príjemky na sklad materiálu
Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade. Tie sumáre môžeš priložiť k ID.
Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.
Zoltán Kovács
01.03.09,21:35
Porozumela.
Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu a už hotové výrobky účtovala ako predaj tovaru.
Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie tovaru(-) a materiálu(+).
Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade.
Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.

Výrobky by som účtoval ako predaj vlastnej výroby a nie tovaru. ;)
Marína
01.03.09,21:39
Áno, samozrejme, tak som sa sústredila na sklad, až ......;) Opravím to. Vďaka za upozornenie.
137Cs
01.03.09,22:21
Opravím to.
Možno ani netreba, ak tie výrobky napr. predáva vo vlastnej maloobchodnej predajni.
§ 11 ods. 4 Postupov JÚ: " ... Tovarom sú aj výrobky vlastnej výroby odovzdané do vlastných predajní".
cito
03.03.09,09:04
Porozumela.
Osobne by som postupovala nasledovne: tovar, ktorý má byť použitý do výroby, by som presunula na sklad materiálu(cez výdajku a príjemku) a už hotové výrobky účtovala ako predaj výrobkov.
Cez uzávierkové operácie upravila účtovanie -
- tovar(-) výdajky zo skladu tovaru
- materiál(+) príjemky na sklad materiálu
Možno sa to zdá komplikované, ale predpokladám, že program ti umožňuje vyfiltrovať podľa kritérii tak, aby si urobila sumár v jednom, aj druhom sklade. Tie sumáre môžeš priložiť k ID.
Teraz ja dúfam, že si mi porozumela.


Dakujem za radu
Lotarka
07.03.09,19:08
Prosím o radu!
Ide o to, že SZČO obchoduje so svadobnými a spoločenskými šatami. Niektoré nakúpi-predá, to účtovať ako nákup tovaru-predaj tovaru, no niektoré aj požičiava - to účtovať ako nákup materiálu a poskytnutie služby???

Ďakujem
Marína
07.03.09,20:44
Doporučujem si vytvoriť operatívnu evidenciu. Pre každé svadobné šaty evidenčnú kartu, na ktorej bude uvedený dátum obstarania, obstarávacia cena, dátum zapožičania, dátum vrátenia a dátum vyradenia. Tiež je, podľa môjho názoru vhodné druh alebo popis šiat. V PD účtovať ako materiál-spotrebný.
Šaty určené na predaj evidovať v knihe zásob-tovar. V PD účtovať ako tovar.