KALENA
01.03.09,21:08
Dobry vecer, chcela by som poprosit o radu pre moju dceru.
Je 3,5 roka zamestnancom v sukromnej spolocnosti ( s.r.o. ), v ktorej ma aj 10% podiel. Jej problemy v zamestnani nastali po tom ako oznamila, ze je tehotna. Zamestnavatel jej dal na vyber : Znizeny plat, alebo vypoved.
Otvorene boli tri prevadzky a ako dovody znizenia platu, vypovede uvadza to, ze ide rusit dve z troch prevadzok. Zostava len jedna, ktoru spolu s mojou dcerou zalozili a ona teraz pracuje na jednej z tych, ktoru chce zrusit.
Co ma moja dcera robit? Ma podpisat znizenie platu? Ako sa moze branit?

Vopred pekne dakujem za rady.
Kalena
Chobot
01.03.09,23:11
Dobry vecer, chcela by som poprosit o radu pre moju dceru.
Je 3,5 roka zamestnancom v sukromnej spolocnosti ( s.r.o. ), v ktorej ma aj 10% podiel. Jej problemy v zamestnani nastali po tom ako oznamila, ze je tehotna. Zamestnavatel jej dal na vyber : Znizeny plat, alebo vypoved.
Otvorene boli tri prevadzky a ako dovody znizenia platu, vypovede uvadza to, ze ide rusit dve z troch prevadzok. Zostava len jedna, ktoru spolu s mojou dcerou zalozili a ona teraz pracuje na jednej z tych, ktoru chce zrusit.
Co ma moja dcera robit? Ma podpisat znizenie platu? Ako sa moze branit?

Vopred pekne dakujem za rady.
Kalena

Trochu ma udivuje, že je spolumajiteľom firmy a presa nemá žiadne slovo. Že druhý spolumajiteľ má absolútnu moc aj voči nej.

Ale ak teda ruší prevádzku, tak jej môže dať výpoveď aj keď je tehotná. Plat môže znížiť len na základe dohody s ňou.
KALENA
02.03.09,07:36
JE TO SMUTNE, ALE DVAJA SA SPOJILI PROTI NEJ-PROTI JEJ TEHOTENSTVU. POTREBUJU SA JEJ ZBAVIT. A Z 10%-TAMI TOHO AJ TAK VELA NEZMOZE. ESTE UPRESNENIE - JEDNA PREVADZKA ( KTORU SPOLU ZALOZILI ) SA NEZATVARA. DOKONCA V NEJ PRACUJE ZAMESTNANEC V SKUSOBNEJ DOBE. AJ TAK JEJ MOZU DAT VYPOVED?
ALEBO MA VOBEC DOVOD SA V TEJ FIRME DRZAT? CO TYM TA FIRMA ZISKA, KED JU AKO TEHOTNU PREPUSTI? CO ONA STRATI? A NEBOLO BY PRE NU LEPSIE, KEBY ZOSTALA NA RIZIKOVOM? AJ TAK MA OD ZACIATKU PROBLEMY A CHODI DO PRACE S BOLESTAMI.
D.
KALENA
bobiku
02.03.09,08:33
Pokiaľ ostane na rizikovom a teda pojde na PN-ku, tak ju nemôžu prepustiť zo žiadnych dôvodov nakoľko bude v ochrannej dobe. PN-ku môže ukončiť ked bude mať termín nústupu na materskú dovolenku a dalšieho pol roka počas trvania tejto materskej znovu ostáva v ochrannej dobe, teda ju nemôžu prepustiť.
Chobot
02.03.09,08:53
Pokiaľ ostane na rizikovom a teda pojde na PN-ku, tak ju nemôžu prepustiť zo žiadnych dôvodov nakoľko bude v ochrannej dobe. PN-ku môže ukončiť ked bude mať termín nústupu na materskú dovolenku a dalšieho pol roka počas trvania tejto materskej znovu ostáva v ochrannej dobe, teda ju nemôžu prepustiť.

Musím ti oponovať, pretože v prvom príspevku sa píše, že rušia prevádzku, v ktorej ona pracuje. A to je prípad, kedy je možné dať výpoveď aj tehotnej alebo na PN, pre výpovedný dôvod § 63 ods. 1 písm. a) neplatí zákaz výpovede.
KALENA
02.03.09,11:22
ANO PRACUJE V JEDNEJ PREVADZKE, KTORA SA BUDE PRAVDEPODOBNE RUSIT. ALE V PRACOVNEJ ZMLUVE MA LEN SIDLO FIRMY, NIE PREVADZKY V KTOREJ PRACUJE. A POVODNE ZACINALA V 1.MATERSKEJ PREVADZKE, KTORU AJ ZALOZILA A TATO SA NERUSI.
ZAMESTNAVATEL JEJ POVEDAL, ZE NECH ZABUDNE AJ NA ODSTUPNE. TO MOZE?
bobiku
02.03.09,11:52
Takže bude sa jej prevádzka rušiť alebo nie? Lebo to je naozaj podstatné a jasné je , že pokiaľ sa bude rušiť jej prevádzka tak na ňu ochranná doba neplatí. A na odstupné samozrejme má nárok.
KALENA
02.03.09,19:02
DNES JEJ DAL PODPISAT ZNIZENIE PLATU/ZATIAL TO NEPODPISALA,NEVIE CO MA ROBIT/
bobiku
02.03.09,19:12
ako zdôvodnil to zníženie platu? neviem si predstaviť že príde za mnou šef dá mi nový platový výmer a ani mi to nezdôvodní. Ja viem že v dnešnej dobe sú vzťahy všelijaké, ale aj tak.
Chobot
03.03.09,07:55
DNES JEJ DAL PODPISAT ZNIZENIE PLATU/ZATIAL TO NEPODPISALA,NEVIE CO MA ROBIT/

... nič nepodpisovať.
KALENA
03.03.09,18:44
ako zdôvodnil to zníženie platu? neviem si predstaviť že príde za mnou šef dá mi nový platový výmer a ani mi to nezdôvodní. Ja viem že v dnešnej dobe sú vzťahy všelijaké, ale aj tak.





On to zdvovodnuje tym, ze je nizky obrat. A znizuje vsetkym zamestnancom.
KALENA
04.03.09,07:02
ako zdôvodnil to zníženie platu? neviem si predstaviť že príde za mnou šef dá mi nový platový výmer a ani mi to nezdôvodní. Ja viem že v dnešnej dobe sú vzťahy všelijaké, ale aj tak.


Zdvovodnil to nizkym obratom. A platy znizuje vsetkym zamestnancom.
KALENA
04.03.09,08:08
Takže bude sa jej prevádzka rušiť alebo nie? Lebo to je naozaj podstatné a jasné je , že pokiaľ sa bude rušiť jej prevádzka tak na ňu ochranná doba neplatí. A na odstupné samozrejme má nárok.

Zdvovodnil to nizkym obratom. A platy znizuje vsetkym zamestnancom.
KALENA
04.03.09,12:40
Zdvovodnil to nizkym obratom. A platy znizuje vsetkym zamestnancom.
diana17
17.04.09,08:59
Otázka: praktická vec
- zamestnankyňa dostala výpoveď a ide je 3 mesačná výp.lehota ak by teraz otehotnela a doniesla zamestnávateľovi potvrdenie od doktora bola by v ochrannej lehote? a teda by ju nemohol prepustiť (z výnimkou § 63 ods. 1a).
Chobot
17.04.09,09:07
Otázka: praktická vec
- zamestnankyňa dostala výpoveď a ide je 3 mesačná výp.lehota ak by teraz otehotnela a doniesla zamestnávateľovi potvrdenie od doktora bola by v ochrannej lehote? a teda by ju nemohol prepustiť (z výnimkou § 63 ods. 1a).

Áno, bola by v ochrannej lehote. Jej PP by skončil až po skončení MD resp. RD, keby z MD prešla plynule na RD.