staccato
02.03.09,00:04
Cca pred rokom som sa so zamestnavatelom dohodol na zvyseni mzdy a kedze sa menila ciastocne aj napln a nazov pozicie v porovnani so zmluvou, ktoru mam od nastupu (pred 3 a pol rokmi), trval som nielen na ustnej dohode, ale aj na pisomnej (zo zakona), ku ktorej dodnes neprislo (vyhovaral sa najprv, ze "na to mysli, podpiseme, ale momentalne nema cas", neskor na "nove pomery vo firme", kedy planoval nove pravidla aj s Dodatkom k pracovnej zmluve, ale po 3 mesiace zatial ostalo len pri reciach, ako sa dalo predpokladat). Treba vsak povedat, ze az na 1 vynimku - 1 mesiac, ustna dohoda platila a aj podla vyplatnych pasiek je to zjavnem tento rozdiel. Do toho prisla financna kriza, kedy sa tvari, ze nema peniaze: napriek tomu, ze pre mna a kolegov uz nema pracu, s urcitostou na najblizsie dlhsie obdobie, vypovede nam dat nechce, lebo by musel vyplatit aspon zo zakona minimalne odstupne, podla vypoctov; namiesto toho nam oznamil, ze mzda bude ovela nizsia, ako je dohodnute, podotykam, ze nam to oznamil len ustne - vykonny riaditel a nie konatel, par dni pred koncom mesiaca februar ´09, s platnostou od 1.2.09. Pri rozhovore neskor vyslo najavo, ze si je vedomy faktu, ze ak vyplata v marci za februar pride nizsia, ako oficialna dohoda, mozem ja ako zamestnanec vzniest obzalobu a sud vyhram. Je zjavne, ze kalkuluje s predpokladanou mojou nevolou sudit sa, ale vzhladom na opakovane nefer zachovanie sa z jeho strany v minulosti, s tymto nebudem mat problem.. Otazka je, ci to musime "az tam" dohnat,. Ako ho mozem "motivovat", poradte prosim, aby sa so mnou a kolegom rozlucil za roky prace "slusne", teda s niekolkomesacnym odstupnym a este aj vdacne napisal pekne znejuci referencny list, ked si budeme hladat novu pracu, popri fakte, ze "sa mu nechce" platit nam doslova nic, alebo almuznu"? Ake mame na neho "paky"? Kedy je dobre aky paragraf pouzit? alebo vsadit kartu na "ludsky rozhovor" a dohodu? ak k pride k sudu, za co vsetko ho mozem zalovat a co ziskat?