zando
26.06.05,14:15
Ahoj poradaci, potrebujem Vasu pomoc. Zobrali sme nakladne auto na leasing ako zivnostnik.Po ukonceni leasingu sa auto prepisalo nie na zivnostnika (nie ICO) ale na sukromnu osobu (datum narodenia v TP). Auto sa aj cez leasing aj potom vyuzivalo na podnikatelske ucely. Teraz ho chceme predat.Bolo mi povedane, ze ak sukromna osoba predava nakl.auto inej sukromnej osobe nemusi sa ku kupnej cene davat DPH.Neviem ci je to dobre.
Dajukem a prajem prijemny den
STE SUPER!!!
Paula
26.06.05,13:08
Súkromná osoba - občan, nie je platcom DPH, v kúpno-predajnej zmluve sa táto položka neuvádza.
ondrejvla
26.06.05,13:39
Súkromná osoba - občan, nie je platcom DPH, v kúpno-predajnej zmluve sa táto položka neuvádza.Paula, súhlasím samozrejme, že občan nie je platiteľ DPH, tak DPH nemožno ani dať do zmluvy. Len nechápem, prečo hneď po ukončení lesingu dal auto napísať na súkromnú osobu a využíval ho v podnikaní. Keby aspoň po dvoch-troch rokoch, že ho preradí na seba, ale... Celé sa mi to nezdá?!
durisovad
26.06.05,14:08
Myslim, ze chybu spravili policajti, ak do technickeho preukazu zapisali sukromnu osobu, ked leasing bol na firmu. Mne sa to zda ako obchadzanie zakona a neradila by som predavat auto bez toho, aby bolo najskor zaradene do firmy a potom (pochopitelne aj s DPH) predane hocikomu. Samozrejme, ze vo firme bude vo vyhnosoch trzba za predaj.
Johanka
26.06.05,14:39
Ja si myslím, že nejde o riadne ukončenie leasingu, nakoľko po skončení leasingu neprešlo vlastícke právo na nájomcu, čo má dopady na daň z príjmu. Čo sa týka DPH , podľa mňa je to veľmi odvážne , ale pokiaľ viem, zákon o DPH nerieši nič také ako daň z príjmov pri predaji vecí, ktoré boli obchodným majetkom.
Paula
26.06.05,15:03
Mal by nám zando upresniť informáciu. Možno bolo po ukončení lízingu auto najprv na firmu zapísané a až potom na súkromnú osobu prepísané.
durisovad
26.06.05,15:23
Takze to si mozem vziat auto do firmy na leasing, tri roky mat naklady, potom si dat auto vlastnicky zapisat ako sukromna osoba a predat ho bez danoveho dopadu?
ondrejvla
26.06.05,15:32
No musíme čakať, či nám Zando vysvetlí, čo vlastne urobil, alebo čo chce. Zatiaľ to my neriešme, možno len zle zadal otázku. Uvidíme....
zando
27.06.05,05:21
Nakladne auto bolo hned po ukonceni leasingu na sukromnu osobu.
Leasing bol na podnikatela FO 3 roky a hned po ukonceni leasingu sa
v TP uvadza sukromna osoba.
zando
27.06.05,06:49
Podla mna ma pravdu "durisovat" auto bolo vzdy vedene v majetku zivnostnika a predaj auta dam do prijmov + DPH.

DAKUJEM
durisovad
27.06.05,08:16
Ja som si hned myslela, ze je to cele nejake divne.
ondrejvla
27.06.05,08:21
V tpm prípade nejde o riadne ukončenie leasingu nakoľko neprešlo vlastnícke právo na nájomcu, mám pichľavý pocit, že tu bol porušený i zákon o dani z príjmov, a tým i zákon o DPH, nakoľko súkromná osoba mala zakúpené / figu zakúpené, získala/ auto bez DPH!!!
evina
27.06.05,08:29
Nakladne auto bolo hned po ukonceni leasingu na sukromnu osobu.
Leasing bol na podnikatela FO 3 roky a hned po ukonceni leasingu sa
v TP uvadza sukromna osoba.
Zando tá SZČO je tá istá súkromná osoba na ktorú bolo
auto po skončení leassingu prepísané? A tá istá osoba ju auto podnkaní aj používala? Akp náhrady alebo ako?*
zando
27.06.05,09:04
Ta ista SZCO mala na leasing nakl.auto a ta ista osoba ale nie SZCO ale sukromna osoba (v TP je uvedené dátum narodenia nie ICO) ho nadalej pouzivala na podnikanie.
Ale ako som uz uviedla asi na policii to zle zaznacili v TP. Auto sa vzdy uvadzalo ako majetok SZCO.
evina
27.06.05,09:18
Ta ista SZCO mala na leasing nakl.auto a ta ista osoba ale nie SZCO ale sukromna osoba (v TP je uvedené dátum narodenia nie ICO) ho nadalej pouzivala na podnikanie.
Ale ako som uz uviedla asi na policii to zle zaznacili v TP. Auto sa vzdy uvadzalo ako majetok SZCO.V tom pprípade, ak išlo o tú istú osobu, nevidím v tom až taký problém-ide len o prepis v TP ,atribúty z hľadiska daňového sa zachovajú. Auto sa teda berie ako majetok danej FO-podnikateľa, ktorý ho nevyradil z majetku, to znamená, že ho normálne predá s DPH /nakoľko mal nárok na jej odpočet/, predá ho ako FO podnikateľ za podmienok pre predaj HM.

Pre zaujímavosť si môžeš pozrieť aj toto :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9276&page=3&pp=10&highlight=preradenie+auta
zando
27.06.05,11:36
DAKUJEM VAM.