Havko
02.03.09,05:43
Pracovala som celý rok 2008 na Malte. Som povinná podať dan.priznanie?Na Slovensku som nemala žiadny príjem.Dakujem
Vladimír Ozimý
02.03.09,06:53
pri príjmoch v zahraničí nie je podstatné či ste dosiahli príjem v SR ale kde ste rezidentom. To znamená na Slovensku sa všeobecne rezidencia riadi trvalým pobytom. Zmluva o zamedzení hovorí o rezidencii toto:

1. Na účely tejto zmluvy výraz "rezident jedného zmluvného štátu" označuje každú osobu, ktorá podľa práva tohto štátu podlieha v tomto štáte zdaneniu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo akéhokoľvek iného podobného kritéria. Tento výraz však nezahŕňa osobu, ktorá podlieha zdaneniu v tomto štáte iba z dôvodu príjmu zo zdrojov v tomto štáte.

2. Ak je fyzická osoba podľa ustanovení odseku 1 rezidentom v oboch zmluvných štátoch, jej postavenie sa určí takto:
a) predpokladá sa, že táto osoba je rezidentom iba toho štátu, v ktorom má stály byt; ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životne dôležitých záujmov);
b) ak nemožno určiť, v ktorom štáte má táto osoba stredisko svojich životne dôležitých záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom štáte, predpokladá sa, že je rezidentom len toho štátu, v ktorom sa obvykle zdržiava;
c) ak sa táto osoba obvykle zdržiava v oboch zmluvných štátoch alebo v žiadnom z nich, predpokladá sa, že je rezidentom iba toho štátu, ktorého je štátnym príslušníkom;
d) ak je táto osoba štátnym príslušníkom oboch zmluvných štátov alebo žiadneho z nich, príslušné úrady zmluvných štátov upravia túto otázku vzájomnou dohodou.

3. Ak osoba iná než fyzická osoba je podľa ustanovenia odseku 1 rezidentom oboch zmluvných štátov, predpokladá sa, že je rezidentom toho štátu, v ktorom sa nachádza miesto jej skutočného vedenia.

Ak vám potvrdí Malta že ste rezidentom Malty a nie SR, t.j. máte tam stály byt atď potom nemáte povinnosť podávať daňové priznanie pretože ste nedosiahli príjem ktorý by bol predmetom dane v SR a z pohľadu slovenského práva ste daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou. Ak však neviete túto skutočnosť preukázať musíte podať daňové priznanie na Slovensku z celosvetových príjmov. S Maltou máme metódu zápočtu.
Havko
02.03.09,08:32
dakujem pomohlo