nasci
02.03.09,11:05
ahojte poradaci,

chcel by som vas poprosit o informaciu resp. vysvetlenie ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti zakladu dane FO. Je mozne uplatnit si odpocet v pripade ak je doba uzavreteho sporenia na 29 rokov a dosiahnuty vek pri plneni bude 58 rokov? /zmluva bola uzatvorena pred rokom/
a druhy pripad: po 8 rokoch bolo zrusene zivotne poistenie, je potrebne dodanit dovtedy odpocitane poistne? aj ked sa kvazy pokracuje v inej poistovni? resp. hned na to bola uzatvorena ziv. poistka v inej poistovni.

dakujem

ps. z paragrafu 11 to dost dobre nechapem.
mzdarka renca
02.03.09,10:14
ahojte poradaci,

chcel by som vas poprosit o informaciu resp. vysvetlenie ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti zakladu dane FO. Je mozne uplatnit si odpocet v pripade ak je doba uzavreteho sporenia na 29 rokov a dosiahnuty vek pri plneni bude 58 rokov? áno /zmluva bola uzatvorena pred rokom/
a druhy pripad: po 8 rokoch bolo zrusene zivotne poistenie, je potrebne dodanit dovtedy odpocitane poistne? áno aj ked sa kvazy pokracuje v inej poistovni? resp. hned na to bola uzatvorena ziv. poistka v inej poistovni.

dakujem

ps. z paragrafu 11 to dost dobre nechapem.

odpoveď v texte
Chobot
02.03.09,10:16
ahojte poradaci,

chcel by som vas poprosit o informaciu resp. vysvetlenie ako je to s uplatnenim nezdanitelnej casti zakladu dane FO. Je mozne uplatnit si odpocet v pripade ak je doba uzavreteho sporenia na 29 rokov a dosiahnuty vek pri plneni bude 58 rokov? /zmluva bola uzatvorena pred rokom/

Podľa toho, čo si napísal, tak poistka spĺňa podmienky dané zákonom na odpočet príspevkov zo základu dane. Ale trochu ma tam irituje to, že píšeš o sporení a nie o životnej poistke. Ak to nie je živ. poisteni, ale sporenie, tak upresni o aké sporenie ide.


a druhy pripad: po 8 rokoch bolo zrusene zivotne poistenie, je potrebne dodanit dovtedy odpocitane poistne? aj ked sa kvazy pokracuje v inej poistovni? resp. hned na to bola uzatvorena ziv. poistka v inej poistovni.

dakujem

ps. z paragrafu 11 to dost dobre nechapem.

TO je jedno, že sa inde uzatvorilo nové poistenie, raz si zrušil pôvodnú poistku, na ktorú si si uplatňoval odpočet, tak to musíš doplatiť.
mzdarka renca
02.03.09,10:20
Môže to byť investičné sporenie predpokladám
nasci
02.03.09,11:36
ide o zivotne poistenie.

dakujem za odpovede
dopravca
04.03.09,15:30
Ak sa pri Investičnom životnom poistení vybrala minulý rok čiastka, tzv.čiastočná odkupná hodnota, sú tieto peniaze predmetom dane z príjmov? Ďakujem
dopravca
04.03.09,17:39
Posúvam
Chobot
05.03.09,00:05
Ak sa pri Investičnom životnom poistení vybrala minulý rok čiastka, tzv.čiastočná odkupná hodnota, sú tieto peniaze predmetom dane z príjmov? Ďakujem

Pokiaľ poistka trvá naďalej (nebola zrušená) a inak spĺňa tie podmienky (10 rokov sporenia a vek 55 rokov), tak nemusíš nič dodaňovať.
dopravca
05.03.09,08:19
Ďakujem za odpoveď, ale myslel som to ináč. Nemyslel so tú nezd.časť 12000,-,/ ktorú si mimochodom neuplatňujem/, ale ja som si nechal vyplatiť tú čiastočnú odkupnú hodnotu,/ nejakých 100000,-/ a to neviem, či sa má zdaniť. Poistka dalej trvá.
Chobot
05.03.09,09:46
Ďakujem za odpoveď, ale myslel som to ináč. Nemyslel so tú nezd.časť 12000,-,/ ktorú si mimochodom neuplatňujem/, ale ja som si nechal vyplatiť tú čiastočnú odkupnú hodnotu,/ nejakých 100000,-/ a to neviem, či sa má zdaniť. Poistka dalej trvá.

Aha, tak možno som to zle pochopil. Ak si v roku 2008 zaplatil poistné, tak to by si si samozrejme mohol odpočítať zo základu dane. Ale to si sa nepýtal.

Tebe ale išlo o to, že si dostal nejaké plnenie z poistky a myslel si si, že je to ako príjem, tak to musíš zdaniť ako príjem.

Ale ani to nemusíš zdaniť, pretože ide len o čiastkové plnenie z poistky. Výnos z poistenia sa vyčísľuje až na konci poistenia - vtedy sa porovná suma zaplateného poistného s vyplatenou odkupnou sumou a ak tá odkupná je vyššia, tak rozdiel sa zdaňuje - ale zdaňuje to formou zrážkovej dane poisťovňa, takže to ťa vôbec nemusí trápiť ani pri ukončení poistenia.

Pri takýchto čiastkový plneniach (čiastkových odkupoch) to nemusíš zdaňovať ako príjem.

Dobre som teraz pochopil otázku?
dopravca
05.03.09,11:39
Vieš mi poradiť, aká poistka je výhodnejšia: Investičné ŽP alebo Zmiešané ŽP Ďakujem
Chobot
05.03.09,11:51
Vieš mi poradiť, aká poistka je výhodnejšia: Investičné ŽP alebo Zmiešané ŽP Ďakujem

Nedá sa povedať, pre každého môže byť iná výhodnejšia. To je ako keby si sa opýtal, čo je lepšie, kúpiť si VAN, alebo športiak?