jaja444
02.03.09,10:41
Ahojte, chcela by som sa opýtať čo v prípade, ked nám FO /nie je to živnostník/ vystavila faktúru za skutočne poskytnuté služby. Ale ako to vysvetliť daň.úradu? Čo robiť v takomto prípade?
Monika Kováčová
02.03.09,09:43
FO neživnostník môže vystaviť faktúru, neviem o aký problém a vysvetlovanie ide...
jaja444
02.03.09,11:03
Ide o to, že tá faktúra je bez podpisu, faktúrovaná suma je okrem iného aj za letenky, ubytovanie v hoteli a dopravu autom.
veronikasad
02.03.09,11:05
Ide o to, že tá faktúra je bez podpisu, faktúrovaná suma je okrem iného aj za letenky, ubytovanie v hoteli a dopravu autom.
a čo je hlavným predmetom fakturácie ? Má fyzická osoba DIČ z DU ?
jaja444
02.03.09,11:20
No ved práveže nemá....Ide o to ,že nám v zahraničí vybavoval nejaké veci pre firmu
babi2
03.03.09,10:20
Ahojte, chcela by som sa opýtať čo v prípade, ked nám FO /nie je to živnostník/ vystavila faktúru za skutočne poskytnuté služby. Ale ako to vysvetliť daň.úradu? Čo robiť v takomto prípade?
Pozri si v príspevku - faktúra od nepodnikateľa je to možné? - odpoveď od Chobota
evina
03.03.09,10:43
No ved práveže nemá....Ide o to ,že nám v zahraničí vybavoval nejaké veci pre firmu

Nevidím dôvod prečo by nemal vystaviť faktúru ak chce....
Faktúra je vlastne akousi zmluvou, dohodou ak inú nemáte a tým, že ju zaplatíte, lebo Vám služby poskytol ju zároveň akceptujete. Ak by na túto faktúru napísal názov napr. Dohoda-je to to isté. Pojem faktúra je definovaný len v zákone o DPH pre účely DPH a týka sa teda platiteľov DPH.. Nikde inde nie je presne stanovený tento dokument ako povinný alebo nepovinný k vystaveniu a nie je nikde ani určená jeho grafická úprava.
Jeho problém je samozrejme priznanie príjmov voči DÚ, ak budú viac ako polovica platnej NČ....

http://www.porada.sk/t61865-faktura-od-fyzickej-osoby-nepodnikatela.html

P.s. Podpis na faktúre nie je povinnou náležitosťou. len pre uplatnenie odpočtu DPH elektronicky zaslaná faktúra musí obsahovať podpis.
Z hľadiska účtovného obsahuje faktúra podpis zodpovednej osoby za účtovnú operáciu a podpis osoby, ktorá prípad zaúčtovala. Znamená to teda, že zaslaná faktúra nemusí obsahovať podpis.
jaja444
03.03.09,12:39
A nemal by mi tiež doložiť napr. potvrdenie o ubytovaní alebo letenku?