anakonda
02.03.09,12:22
Milí poraďáci,
možno ste to všetci zaregistrovali /okrem mňa/. V prípade, že sa vypočítava daň za vozidlo, ktoré bolo prihlásené na daň. úrade len časť roka, tak sa vypočítava pomerná časť dane z mot. vozidiel. V poučení na vyplnenie daň. priznania sa uvádza, akým spôsobom treba pomernú časť dane vyrátať a tiež je tam uvedené, že v riadku 18 sa uvedie vypočítaná daň zaokrúhlená na celé koruny nadol. Tu je však rozpor so zákonom - § 101 ods. 2 zákona o miestnych daniach a poplatkoch, kde sa uvádza, že daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Bohužiaľ, keďže som postupovala v súlade s poučením, vplyvom nesprávneho zaokrúhlenia mi vznikol nedoplatok na dani - dnes to činí 4 centy. Môže sa z tohto dôvodu pokladať daň za neuhradenú? Aké sankcie za to hrozia?
V prípade že by mal subjekt preplatok na daň. úrade na inej dani, je možné preúčtovať tento preplatok na úhradu tohto nedoplatku?
Viete mi niekto poradiť, čo s tým??
Veľmi pekne ďakujem.
denisie
02.03.09,11:31
Milí poraďáci,
možno ste to všetci zaregistrovali /okrem mňa/. V prípade, že sa vypočítava daň za vozidlo, ktoré bolo prihlásené na daň. úrade len časť roka, tak sa vypočítava pomerná časť dane z mot. vozidiel. V poučení na vyplnenie daň. priznania sa uvádza, akým spôsobom treba pomernú časť dane vyrátať a tiež je tam uvedené, že v riadku 18 sa uvedie vypočítaná daň zaokrúhlená na celé koruny nadol. Tu je však rozpor so zákonom - § 101 ods. 2 zákona o miestnych daniach a poplatkoch, kde sa uvádza, že daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Bohužiaľ, keďže som postupovala v súlade s poučením, vplyvom nesprávneho zaokrúhlenia mi vznikol nedoplatok na dani - dnes to činí 4 centy. Môže sa z tohto dôvodu pokladať daň za neuhradenú? Aké sankcie za to hrozia?
V prípade že by mal subjekt preplatok na daň. úrade na inej dani, je možné preúčtovať tento preplatok na úhradu tohto nedoplatku?
Viete mi niekto poradiť, čo s tým??
Veľmi pekne ďakujem.

mne sa stala podobná situácia minulý rok, sama daňová úradníčka volala k nám na firmu, a upozornila ma na to. Konateľ musel ísť na DU podpísať opravu DP k DMV
Ale myslím, že rozdiel 4 centy nie je tragédia. Odporúčam vyhľadať si na drsr.sk číslo na úradníčku, ktorá má na starosti Vašu firmu a vysvetliť jej situáciu, tá by mala najlepšie vedieť ako danú situáciu riešiť.

Ja budem musieť zrejme zavolať tiež, bo mi vyšiel nedoplatok 23 Sk, ale takým spôsobom, že najprv sme mali preplatok 591,-Sk, ale volali z DÚ, že nemáme zaplatených 614,-Sk za rok 2007 a tak vykompenzovali sami tento nedoplatok, ale netuším čo sa stalo s tými 23,- Sk. Bol tam konateľ podpísať to, ale či ten nedoplatok uhradil na mieste netuším...:confused:
azla
04.03.09,19:14
Nevidím rozpor...:rolleyes:

538/2007 - novela k 582/2004
66. V § 101 odsek 2 znie:
"(2) Daň, preddavky na daň z motorových vozidiel a poplatok podľa tohto zákona sa zaokrúhľujú na celé koruny nadol. Splátky dane podľa tohto zákona sa zaokrúhľujú tak, aby ich súčet zodpovedal sume vyrubenej dane po zaokrúhlení.".

Poučenie:
Riadok č. 18 - uvedie sa daň zaokrúhlená na celé koruny nadol.

Ak si postupovala v súlade s poučením, zaokrúhľovanie máš správne.:)
Anja111
09.01.10,15:18
Vyplnila som klientovi DP k DzMV. V roku 2009 platil štvrťročné preddavky a po ich uplatnení v DP mi vyšiel nedoplatok na dani 0,01 €.
Poraďte , prosím, čo s tým? Má tento nedoplatok uhradiť?
Vopred ďakujem za radu.
azla
09.01.10,15:58
Vyplnila som klientovi DP k DzMV. V roku 2009 platil štvrťročné preddavky a po ich uplatnení v DP mi vyšiel nedoplatok na dani 0,01 €.
Poraďte , prosím, čo s tým? Má tento nedoplatok uhradiť?
Vopred ďakujem za radu.

Domnievam sa, že áno.:D (...náklady, aj strata času na jeho uhradenie sú niekoľkonásobne vyššie)
....lebo napr.

Daňovým nedoplatkom je daňový nedoplatok bez ohľadu na jeho výšku, čo znamená, že sa môže jednať aj o niekoľko centov.


http://www.porada.sk/t118088-danovy-nedoplatok.html
Anja111
09.01.10,16:14
Domnievam sa, že áno.:D (...náklady, aj strata času na jeho uhradenie sú niekoľkonásobne vyššie)
....lebo napr.

Daňovým nedoplatkom je daňový nedoplatok bez ohľadu na jeho výšku, čo znamená, že sa môže jednať aj o niekoľko centov.


http://www.porada.sk/t118088-danovy-nedoplatok.html

Výborne... Presne toho som sa obávala.
( mimotemy Od samej radosti mi aj internet zblbol.

Ale ďakujem za odpoveď. Dáme teda na úhradu...
lenkak
28.01.10,14:28
Firma mala platiť preddavky na daň z MV. Neplatila. Teraz prišiel list z DU, že kompenzujú nadmerný odpočet z dph na kompenzáciu preddavku na dani z mv. Na účet už poslali NO z dph ponížený o túto započítanú sumu.
Môžem teda na tlačive Dani z MV uviesť ako zaplatený preddavok to čo kompenzovali?
Ďakujem za odpoveď.
Marína
28.01.10,14:59
Firma mala platiť preddavky na daň z MV. Neplatila. Teraz prišiel list z DU, že kompenzujú nadmerný odpočet z dph na kompenzáciu preddavku na dani z mv. Na účet už poslali NO z dph ponížený o túto započítanú sumu.
Môžem teda na tlačive Dani z MV uviesť ako zaplatený preddavok to čo kompenzovali?
Ďakujem za odpoveď.
Lenka, ak máš o tom doklad, čo máš, podľa mňa áno. DU je totiž povinný pred vrátením preplatkov, nadmerného odpočtu a pod. si overiť, či nemáš nedoplatky na inej dani a je povinný to urobiť tak, ako vo vašom prípade.
€uráčiky sú teraz vlastne na účte preddavku z dane z MV, DU ich už preúčtoval, inak by si nemala rozhodnutie v ruke, takže by to malo byť O.K.
lenkak
28.01.10,15:01
ďakujem Evička, ja som to tak urobila, tak verím, že to bude ok. Papier od nich mám.