kriketka
02.03.09,14:06
Ahojte poradaci,

ako je to s prijmami SZCO pocas PN a materskej? Momentalne som tehotna a casto na PN. Mam taku pracu ktoru viem vykonavat aj z domu, resp. mam prijmy typu nasledne provizie ktore dostavam automaticky kazdy mesiac/rok (z poistovnictva) a niektore peniaze zase dostavam zaplatene az s odstupom casu napr. po par mesiacoch (cize fyzicky som ich zarobila este predtym ako som bola PN). momentalne to riesim tak ze vzdy poziadam moju lekarku aby ma aspon par dni do mesiaca vypisala ako praceschopnu aby som za kazdy mesiac prijem mohla mat...je to jedine riesenie alebo mozem mat prijem aj ak by om bola cele mesiace PN?
Druha otazka, ako je to s prijmami pocas poberania materskej? (nie rodicovskeho prispevku). Na socialke mi tvrdia ze ked budem na materskej tak odvody platit nemusim a zaroven ani nemusim zrusit ani pozastavit zivnost a vraj to ci budem mat prijem nikto neskuma, je to naozaj tak? viem ze pocas poberania rodicovskeho prispevku je to uz ine ale zatial mi staci vyriesit najblizsie obdobie do konca poberania materskej, ostatne budem riesit potom. Vopred vdaka za radu :-)
buduca mama zivnostnicka kriketka
koordinatoreva
07.12.09,07:27
som tiež tehotná živnostníčka..a na materskú pôjde manžel..ale zo zákona musím 6 týždňov byť na materstkej tak, firma pre ktorú pracujem mi povedala že pokiaľ v mesiaci budem čo len jediný deň nie na materskej tak mi všetko vyplatia, ak nie tak budem musieť na niekoho iného faktúrovať?
veronikasad
07.12.09,07:31
som tiež tehotná živnostníčka..a na materskú pôjde manžel..ale zo zákona musím 6 týždňov byť na materstkej tak, firma pre ktorú pracujem mi povedala že pokiaľ v mesiaci budem čo len jediný deň nie na materskej tak mi všetko vyplatia, ak nie tak budem musieť na niekoho iného faktúrovať?
si povinne nem. poistená SZČO ? Máš splnenú podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch ? Inak ti nárok na materské nevznikne ...
koordinatoreva
07.12.09,07:37
si povinne nem. poistená SZČO ? Máš splnenú podmienku poistenia 270 dní v posledných 2 rokoch ? Inak ti nárok na materské nevznikne ...
áno toto všetko spĺňam, len potrebujem vedieť, či naozaj muším ja byť tých 6 týždňov akoby na materskej a až potom manžel?SZČO som od 1.1.2006 a termín mám až v júni
koordinatoreva
07.12.09,07:41
ešte by som potrebovala vedieť...udávajú nikde termín že ak sa 26 týždňov pred pôrodom platia odvody z max. a nie z min. tak sa tak zvýši aj materská....má to pre mňa zmysel ak ja budem na materskej len 6týždňov?
veronikasad
07.12.09,07:43
áno toto všetko spĺňam, len potrebujem vedieť, či naozaj muším ja byť tých 6 týždňov akoby na materskej a až potom manžel?SZČO som od 1.1.2006 a termín mám až v júni
Pozri § 49 odst. 2 písm. d) Zákona o sociálnom poistení

§ 49
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 22 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z týchto detí sa stará, a iný poistenec, ktorý je osamelý a ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, majú nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

(2) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti, je

a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok, s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,
c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
e) manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela, alebo
f) fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
koordinatoreva
07.12.09,07:45
ďakujem...takže to sa ráta 6týždňov od pôrodu:(
veronikasad
07.12.09,07:47
ešte by som potrebovala vedieť...udávajú nikde termín že ak sa 26 týždňov pred pôrodom platia odvody z max. a nie z min. tak sa tak zvýši aj materská....má to pre mňa zmysel ak ja budem na materskej len 6týždňov?
Materskú si môžeš zvýšiť len dobr. nem. poistením, ak chceš z maxima vo výške rozdielu medzi tvojim vymer. základom a max. Má to význam iba vtedy, ak do nástupu na materskú je viac ako 26 týždňov. V opačnom prípade ti budú vyplácať z minim.VZ z DNP, aj keď budeš platiť vyššiu sumu.
veronikasad
07.12.09,07:48
ďakujem...takže to sa ráta 6týždňov od pôrodu:(
Nástup na materskú je 6-8 týždňov pred pôrodom + tých 6 týždňov po pôrode.
koordinatoreva
07.12.09,08:12
tzn že ja tých 6týždňov nebudem poberať nič,,tzn že naďalej môžem prevádzkovať živnosť? a tým pádom na ňu faktúrovať?
koordinatoreva
07.12.09,08:20
ale z toho zákona som pochopila...že v tom prípade môže manžel nastúpiť na meterskú keď žena počas tých 6 tt, nič nepoberá...je to tak?
Xanti
07.12.09,08:25
ale z toho zákona som pochopila...že v tom prípade môže manžel nastúpiť na meterskú keď žena počas tých 6 tt, nič nepoberá...je to tak?
Ale ved materskú budeš poberať, kedže si platíš odvody do SP. Bude v minimálnej výške.
koordinatoreva
07.12.09,08:29
d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

tak potom mám ako chápať tento bod?
Xanti
07.12.09,08:30
Jednoducho,
materskú bude poberať otec, a nemôžu na jedno dieťa poberať materské obaja rodičia. Takže tebe stopnú vyplácanie a bude dostávať mng.
koordinatoreva
07.12.09,08:35
tzn že ja počas jedného mesiaca si budem musieť vyfaktúrovať na niekoho iného keďže sa živnosti nchcem vzdať?
Xanti
07.12.09,08:44
tzn že ja počas jedného mesiaca si budem musieť vyfaktúrovať na niekoho iného keďže sa živnosti nchcem vzdať?
No tak vyfakturuješ neskôr.
koordinatoreva
07.12.09,10:33
No tak vyfakturuješ neskôr.
ale ja musím vyfaktúrovať za daný mesiac....a nedá sa to neskôr
koordinatoreva
10.12.09,10:35
koľko dostanem "materskú" za pol rok mesačne keď si platím odvody z minimálnej mzdy?
veronikasad
10.12.09,11:19
koľko dostanem "materskú" za pol rok mesačne keď si platím odvody z minimálnej mzdy?
menej ako rodičovský príspevok - budú ti doplácať do výšky rod.príspevku.
(materská je 55 % denného vymer.základu - spravidla za predch. kal. rok)
koordinatoreva
02.02.10,15:31
menej ako rodičovský príspevok - budú ti doplácať do výšky rod.príspevku.
(materská je 55 % denného vymer.základu - spravidla za predch. kal. rok)
Ďakujem za odpoveď, ale koľko ja to v eurách?:))
andrea palcova
02.02.10,15:46
256 Eur - nová suma rodičovského príspevku
koordinatoreva
08.02.10,10:52
256 Eur - nová suma rodičovského príspevku
Ďakujem a keď som SZČO a platila som si odvody z min. mzdy?
skyle
13.04.11,08:59
Platim si odvody do soc.poistovne z max. vymeriavacieho pomeru. Chystam sa zalozit zivnost. Ak otehotnem ist na matersku. Mozem pocas celej doby vykonavat zivnost a byt zaroven na materskej?
Dakujem:)
Aquila
14.04.11,12:26
Ahojte! Som SZČO, odvody si platím z minimálneho vymer. základu od r. 2007 (prerušenie počas materskej medzi 12/2007-6/2008). Teraz som otehotnela, do termínu pôrodu mi ostáva cca. 34 týždňov.
Moja otázka je, či sa mi ešte oplatí si začať platiť DNP? Rátalo by sa to do materskej?
Za odpoveď vopred ďakujem!
veronikasad
14.04.11,12:29
Ahojte! Som SZČO, odvody si platím z minimálneho vymer. základu od r. 2007 (prerušenie počas materskej medzi 12/2007-6/2008). Teraz som otehotnela, do termínu pôrodu mi ostáva cca. 34 týždňov.
Moja otázka je, či sa mi ešte oplatí si začať platiť DNP? Rátalo by sa to do materskej?
Za odpoveď vopred ďakujem!
pre nárok na materskú z DNP potrebuješ 270 dní nem.poistenia. Podmienku už nestihneš splniť.
Aquila
15.04.11,04:43
Ďakujem za odpoveď!
A ešte jedna otázka: ako je to s pracovným pomerom?
Keby som sa teraz zamestnala popri živnosti, prac. pomer by trval do materskej cca. 210 dní, to by sa zarátalo?
Xanti
15.04.11,09:35
Ďakujem za odpoveď!
A ešte jedna otázka: ako je to s pracovným pomerom?
Keby som sa teraz zamestnala popri živnosti, prac. pomer by trval do materskej cca. 210 dní, to by sa zarátalo?
No keby si zrušila živnosť a zamestnala sa z maximálnou mzdou 1116,75 eur na viac ako 90 dní tak by si mala maximálnu materskú.
Z ukončenej živnosti by sa ti prirátali dni poistenia k zamestnaniu a splnila by si podmienku 270 dní platenia poistného.
Aquila
15.04.11,09:57
No keby si zrušila živnosť a zamestnala sa z maximálnou mzdou 1116,75 eur na viac ako 90 dní tak by si mala maximálnu materskú.
Z ukončenej živnosti by sa ti prirátali dni poistenia k zamestnaniu a splnila by si podmienku 270 dní platenia poistného.

Ďakujem pekne! :)