yessimus
02.03.09,14:50
Dobry den,

rad by som sa opytal. Pouzivam otcove auto na podnikanie (som SZCO zaplatil som zan cestnu dan). Ak je ale vyuctovanie nakladov za pouzivanie tohto motoroveho vozidla (kilometrovne + naklady na PHM) vacsia ako 1/2 odpocitatelnej polozky, musi otec ako dochodca tento prijem priznavat a odvadzat z toho odvody? Alebo to nie je brane ako jeho prijem.

Dakujem.
Chobot
02.03.09,14:12
Dobry den,

rad by som sa opytal. Pouzivam otcove auto na podnikanie (som SZCO zaplatil som zan cestnu dan). Ak je ale vyuctovanie nakladov za pouzivanie tohto motoroveho vozidla (kilometrovne + naklady na PHM) vacsia ako 1/2 odpocitatelnej polozky, musi otec ako dochodca tento prijem priznavat a odvadzat z toho odvody? Alebo to nie je brane ako jeho prijem.

Dakujem.

Asi mám tom trochu chaos - ty používaš otcove auto a kto komu platí náhrady za používanie MV + PHM? Hádam len nie ty otcovi? Veď na aute jazdíš ty. Zároveň ale ty si nemôžeš nárokovať na základnú náhradu za km, lebo auto nepatrí tebe.

Doporučujem uzatvoriť zmluvu o prenájme auta za nejakú dohodnutú sumu - potom si môžeš túto sumu dať do nákladov a uplatňovať náklady za spotrebované PHM. Zároveň otec bude mať príjem, ktorý môžete nastaviť tak veľký, aký potrebujete (dohodnete).
yessimus
03.03.09,07:19
Aha, doteraz som pouzival svoje, ale to som predal, tak teraz trochu chaosim. Aby som to teda dobre pochopil.
Do nakladov si mozem dat prenajom auta + naklady na PHM?
Kilometrovne sa v tomto pripade teda neda pouzit.
Rozumiem tomu dobre?
Inak dakujem.
Chobot
03.03.09,11:16
Aha, doteraz som pouzival svoje, ale to som predal, tak teraz trochu chaosim. Aby som to teda dobre pochopil.
Do nakladov si mozem dat prenajom auta + naklady na PHM?
Kilometrovne sa v tomto pripade teda neda pouzit.
Rozumiem tomu dobre?
Inak dakujem.

Presne tak. Tú zákldnú náhradu nemôžeš použiť, lebo auto nie je tvoje. Zákon o dani z príjmov jednoznačnej dáva podmienku, že auto musí byť vlastné.

Aj keď nemáš nárok na základnú náhradu, náklady si môžeš uplatniť tou cenou prenájmu.
yessimus
03.03.09,13:17
Dakujem velmi pekne.