pepe55
02.03.09,15:41
Zdravim vas ...
moze mi niekto poradit ako postupovat, ked mi zamestnavatel neuhradil do dnesneho dna mzdu za januar, firma je v krachu a vypoved chce dat podla § 60 ? Odmietol som tuto vypoved prevziat a dal som mu teda ja vypoved za neuhradenie mzdy, kedze sa mi neoplati byt este s nim v pracovnom vztahu ...
Mam narok este sa dostat nejako aj k odstupnemu alebo k nejakej nahrade za neuhradenu mzdu, pytam sa preto lebo som nieco take pocul?
Dakujem a ospravedlnujem sa za pripadne gramaticke chyby.
mzdarka renca
02.03.09,14:56
Zdravim vas ...
moze mi niekto poradit ako postupovat, ked mi zamestnavatel neuhradil do dnesneho dna mzdu za januar, firma je v krachu a vypoved chce dat podla § 60 ? Odmietol som tuto vypoved prevziat a dal som mu teda ja vypoved za neuhradenie mzdy, kedze sa mi neoplati byt este s nim v pracovnom vztahu ...
Mam narok este sa dostat nejako aj k odstupnemu alebo k nejakej nahrade za neuhradenu mzdu, pytam sa preto lebo som nieco take pocul?
Dakujem a ospravedlnujem sa za pripadne gramaticke chyby.


§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
svedia
02.03.09,15:16
Ahojte poraďáci.. mám taký problém, ako vždy...
Môže zamestnanec, ktorý dal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou a tá beží, ešte poslať novšiu - výpoveď - teda skončiť pracovný pomer okamžite, pretože zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu do 15 dní po uplynutí ich splatnosti ???? O to mi ide, že či by bola platná tá druhá výpoveď??? a tak by nebol už viazaný na tie dva mesiace...... ďakujem...
mzdarka renca
02.03.09,15:19
Ahojte poraďáci.. mám taký problém, ako vždy...
Môže zamestnanec, ktorý dal výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou a tá beží, ešte poslať novšiu - výpoveď - teda skončiť pracovný pomer okamžite, pretože zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu do 15 dní po uplynutí ich splatnosti ???? O to mi ide, že či by bola platná tá druhá výpoveď??? a tak by nebol už viazaný na tie dva mesiace...... ďakujem...

podľa môjho názoru môže.
pepe55
02.03.09,17:04
Dakujem, pod 4.) pre mna znamena co? Informativne:Vyplata je splatna ku 12 dnu nasledujuceho mesiaca. Takze som postupoval dobre, neporusil som zakon ...
mzdarka renca
02.03.09,17:12
Dakujem, pod 4.) pre mna znamena co? Informativne:Vyplata je splatna ku 12 dnu nasledujuceho mesiaca. Takze som postupoval dobre, neporusil som zakon ...

áno, ak je splatnosť výplaty 12.2. a nebola ti vyplatená po 27.2.09 (upozorňujem, ak ti zamestnávateľ vyplatil, alebo vyplatí mzdu ešte pred tvojim okmž. roz. PP, tak vtedy bude neplatná), tak neporušíš zákon, ak chceš okamžite rozviazať PP.
pepe55
02.03.09,17:33
Mozem poprosit blissie k bodu 4. ? Znamena, ze musi mi doplatit vyplatu za januar a februar a este 2 mesiace ako odstupne?
mzdarka renca
02.03.09,17:43
Mozem poprosit blissie k bodu 4. ? Znamena, ze musi mi doplatit vyplatu za januar a februar a este 2 mesiace ako odstupne?

áno, aj za odpracované dni v marci
pepe55
02.03.09,17:49
Dakujem ti velmi pekne ... :)
Teraz sa musim obratit na sud, ze? Ci na socialku?
mzdarka renca
02.03.09,17:54
Dakujem ti velmi pekne ... :)
Teraz sa musim obratit na sud, ze?

Ja by som sa pokúsila najskôr dohodnúť.;)
pepe55
02.03.09,18:05
Ja by som sa pokúsila najskôr dohodnúť.;)

ako by som sa mal dohodnut, lepsie povedane na com mam trvat. Je tam nejaka lehota aby som nieco nepremeskal... Myslim, ze nebol ochotny peniaze najst, ako nema.
pepe55
03.03.09,14:03
Toto som nasiel v zakoniku-§69 ods.1 b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
neviem, ale nie je to moj pripad?