Kika69
02.03.09,15:53
Ahojte Poraďáci!

Veľmi pekne vás prosím o pomoc, som úplne bezradná. Neviem, ako mám vystaviť faktúru. Firma, ktorej účtujem sa zaoberá organizovaním a usporiadaním firemných stretnutí, školení atď. Medzi položkami na faktúre je aj prenájom spoločenskej miestnosti. Je platiteľom DPH, zatiaľ sa jednalo o akcie, ktoré sa poskytovali tiež platiteľom, tak som problém nemala. Ale teraz začala fakturovať aj fyz. osobám neplatiteľom.
1. Ako sa má fakturovať prenájom spoločenskej miestnosti? Bez DPH?
2. A ako je to v tom prípade, keď na faktúre sú aj iné položky - poskytnutie večere, nealkoholické nápoje. V takom prípade tá položka prenájom zahŕňa v podstate aj obsluhu, upratovanie, používanie tanierov atď... V takom prípade môžem dať prenájom s DPH?

Ďakujem vám.
Kika69
03.03.09,07:40
Prosím, nevie sa k tomu niekto vyjadriť?
Maaaria
03.03.09,12:56
Ahojte poradaci.tato odpoved by zaujimala aj mna, taktiez prenajimame miestnost v restauracii, kde sa usporaduvaju rozne akcie. Mame tento prenajom blokovat s dph alebo bez?
dakujem
Kika69
04.03.09,09:20
Ahojte poradaci.tato odpoved by zaujimala aj mna, taktiez prenajimame miestnost v restauracii, kde sa usporaduvaju rozne akcie. Mame tento prenajom blokovat s dph alebo bez?
dakujem

Maaaria a ty si ako fakturovala s DPH alebo bez?
Ja som dnes fakturovala len za prenájom spoločenskej miestnosti, tam som dala bez DPH ale minule, kde mimo prenájmu podávali aj večeru a s občerstvením tam som dala aj DPH a doteraz neviem, či to bolo správne.

Inak táto firma neposkytuje vyslovene reštauračné služby, nemá ani otváracie hodiny, má miestnosť, kde sa organizujú kultúrne a spoločenské podujatia a vlastne túto miestnosť využívajú len v prípade záujmu.
Kika69
04.03.09,09:23
Pomôžete mne aj Maaarii ? Prosím a zároveň ďakujem.
Vladimír Ozimý
04.03.09,09:38
Ahojte Poraďáci!

Veľmi pekne vás prosím o pomoc, som úplne bezradná. Neviem, ako mám vystaviť faktúru. Firma, ktorej účtujem sa zaoberá organizovaním a usporiadaním firemných stretnutí, školení atď. Medzi položkami na faktúre je aj prenájom spoločenskej miestnosti. Je platiteľom DPH, zatiaľ sa jednalo o akcie, ktoré sa poskytovali tiež platiteľom, tak som problém nemala. Ale teraz začala fakturovať aj fyz. osobám neplatiteľom.
1. Ako sa má fakturovať prenájom spoločenskej miestnosti? Bez DPH?
2. A ako je to v tom prípade, keď na faktúre sú aj iné položky - poskytnutie večere, nealkoholické nápoje. V takom prípade tá položka prenájom zahŕňa v podstate aj obsluhu, upratovanie, používanie tanierov atď... V takom prípade môžem dať prenájom s DPH?

Ďakujem vám.

viete prvom rade si uvedomte akú službu poskytujete. Vy predsa neposkytujete prenájom ale organizovanie školenia (§15 ods. 4). V takom prípade poskytnutú službu zaťažíte DPH vrátane nákladu na prenájom.
Oslobodiť od DPH by ste museli vtedy ak by ste poskytovali ako platiteľ DPH prenájom nehnuteľnosti alebo jeho časti neplatiteľovi DPH

Takže jednoznačne by som vychádzal z toho čo vlastne poskytujete a ja si osobne myslím že vám bola poskytnutá služba prenájmu priestorov ale vy ste poskytli službu vo forme organizovania školenia, ktorá je predmetom DPH na území SR ak sa poskytuje v tuzenmsku.
Kika69
04.03.09,11:22
.......vám bola poskytnutá služba prenájmu priestorov ale vy ste poskytli službu vo forme organizovania školenia, ktorá je predmetom DPH na území SR ak sa poskytuje v tuzenmsku.

V prvom rade krásne ďakujem, že sa s mojim problémom zaoberáte.

Chcela by som upresniť, možno som sa zle vyjadrila.
Nám nebola poskytnutá služba prenájmu. Táto firma má miestnosť, v ktorej organizuje rôzne akcie. V tomto konkrétnom prípade, (kde som bezradná) sa jednalo o zorganizovanie rozlúčkového večierka, pani išla do dôchodku. Čiže firma - platiteľ DPH fakturuje FO-neplatiteľovi. Faktúra bola vystavená s textom:
Fakturujeme vám za organizovanie a usporiadanie stretnutia dňa...
prenájom spoločenskej miestnosti.........x eur + 19% DPH
večera pre 20 osôb............................x eur+19%DPH
víno ...............................................x eur+19% DPH
nealko............................................ x eur+19%DPH

Oni vlastne objednajú hotové večere,občerstvenie, obslúžia hostí, upratujú po nich atď. Takže tá položka - prenájom spoločenskej miestnosti nie je klasickým prenájmom.
Má tam byť DPH za prenájom spol. miestnosti podľa vás?

Napr. dnes som fakturovala len prenájom spoločenskej miestnosti (bez akéhokoľvek organizovania) dá sa prenajať samotná miestnosť aj bez služieb, tam som DPH nedala. Je to O.K.?

Veľmi pekne ďakujem.
Vladimír Ozimý
04.03.09,11:45
V prvom rade krásne ďakujem, že sa s mojim problémom zaoberáte.

Chcela by som upresniť, možno som sa zle vyjadrila.
Nám nebola poskytnutá služba prenájmu. Táto firma má miestnosť, v ktorej organizuje rôzne akcie. V tomto konkrétnom prípade, (kde som bezradná) sa jednalo o zorganizovanie rozlúčkového večierka, pani išla do dôchodku. Čiže firma - platiteľ DPH fakturuje FO-neplatiteľovi. Faktúra bola vystavená s textom:
Fakturujeme vám za organizovanie a usporiadanie stretnutia dňa...
prenájom spoločenskej miestnosti.........x eur + 19% DPH
večera pre 20 osôb............................x eur+19%DPH
víno ...............................................x eur+19% DPH
nealko............................................ x eur+19%DPH

Oni vlastne objednajú hotové večere,občerstvenie, obslúžia hostí, upratujú po nich atď. Takže tá položka - prenájom spoločenskej miestnosti nie je klasickým prenájmom.
Má tam byť DPH za prenájom spol. miestnosti podľa vás?

Napr. dnes som fakturovala len prenájom spoločenskej miestnosti (bez akéhokoľvek organizovania) dá sa prenajať samotná miestnosť aj bez služieb, tam som DPH nedala. Je to O.K.?

Veľmi pekne ďakujem.

ja prvom rade ďakujem že uvádzate problémy na poradu ;).

ja s Vami plne súhlasím. Vždy si musím zatriediť čo je hlavnou činnosťou dodania z Vašej strany.
a) v prvom prípade nejde o prenájom ale o organizovanie nejakého podujatia, poskytnutie tejto služby je určite zdaniteľným plnením podliehajúcim DPH v plnom rozsahu napriek tomu že do tejto služby je zahrnutý aj prenájom, ale nejde o prenájom ako taký
b) ak poskytnete výlučne len prenájom časti nehnuteľnosti, potom sa riadite § 38 a tam musíte posúdiť komu poskytnete tento prenájom. Podľa toho sa riadite či s DPH alebo bez DPH
Kika69
04.03.09,12:28
Krásne ďakujem, ste mi pomohli, aj sa mi uľavilo, že je to O.K. Pridala som aj bodík.;)