polis1
02.03.09,15:22
mám problem so zamestnancom, podpisal vypoveď podľa paragrafu 63 s tým, že je tam dané dvojmesačné odstupne, a ten zamestnanec ma dôchodok od polície a má problem v tom, že mu na úrade práce poradili, že keď sme nemali toľko práce v januári a aj vo februári tak,že mu prinálezí 60%z platu, ale výpoveď je už podpísaná a chcem sa spýtať ak mám výsluhový dôchodok tak má nárok na podporu v nezamestnanosti.
A za ďalšie bol v januári informovaný, že toľko práce nebude, že ak im to nevyhovuje, že môžu dať výpoveď.

poraďte mi
jamis
02.03.09,15:25
mám problem so zamestnancom, podpisal vypoveď podľa paragrafu 63 s tým, že je tam dané dvojmesačné odstupne, a ten zamestnanec ma dôchodok od polície a má problem v tom, že mu na úrade práce poradili, že keď sme nemali toľko práce v januári a aj vo februári tak,že mu prinálezí 60%z platu, ale výpoveď je už podpísaná a chcem sa spýtať ak mám výsluhový dôchodok tak má nárok na podporu v nezamestnanosti.
A za ďalšie bol v januári informovaný, že toľko práce nebude, že ak im to nevyhovuje, že môžu dať výpoveď.

poraďte mi

Ak má výsluhový dôchodok, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti.
polis1
02.03.09,15:29
no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce
mzdarka renca
02.03.09,15:33
Ak má výsluhový dôchodok, nemá nárok na podporu v nezamestnanosti.

ak má povinnosť platiť poistenie v nezamestnanosti výsluhový dôchodca, tak by mal mať aj nárok na podporu, alebo nie?
mzdarka renca
02.03.09,15:34
no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce

ak nemáte zamestnaneckú radu, alebo odbory, tak byť doma na 60% neprichádza do úvahy
jamis
02.03.09,15:34
no prave a v tom je problém a preto zisťujem, že ako to je s tými 60% keď sme nemali toľko práce

Ak ste mu dali výpoveď pre nadbytočnosť i s odstupným, tak nie je o čom diskutovať.
60% mzdy sa platí pri prestojoch v práci.
mzdarka renca
02.03.09,15:42
ak má povinnosť platiť poistenie v nezamestnanosti výsluhový dôchodca, tak by mal mať aj nárok na podporu, alebo nie?

už som zistila, že má nárok na podporu v nezamestnanosti, prikladám vyjadrenie zo soc. poisťovne.


Poberateľ výsluhového dôchodku a nárok na dávku v nezamestnanosti
22.04.2008 | Poistenie v nezamestnanosti | Nezamestnaný, Vojak
Má občan, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku, je v trvalom pracovnom pomere 15 rokov, nárok na dávku v nezamestnanosti ak sa stane nezamestnaným?
Predpokladáme, že uvedený občan je zamestnancom na základe pracovného pomeru v zmysle Zákonníka práce. V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) zamestnanec na účely sociálneho poistenia je fyzická osoba v pracovnom pomere.
Podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom poistení, účinného od 1. augusta 2006, poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.
V zmysle zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov“) pri priznávaní výsluhového dôchodku policajtovi alebo vojakovi je dovŕšenie fyzického veku právne irelevantnou skutočnosťou, a preto výsluhový dôchodok policajta alebo vojaka nemožno považovať na účely sociálneho poistenia za starobný dôchodok alebo za invalidný dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení.
Z uvedeného vyplýva, že ak je občan poberateľom výsluhového dôchodku podľa § 124 ods. 5 písm. b) zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, nevzťahuje sa na neho ustanovenie § 19 ods. 3 písm. b) zákona o sociálnom poistení, teda je povinný ako zamestnanec platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti. V zmysle § 141 ods. 2 zákona o sociálnom poistení za zamestnanca odvádza poistné zamestnávateľ, teda zamestnávateľ vykoná zrážku poistného zo mzdy, ktoré je povinný platiť zamestnanec.
Ak takáto osoba stratí zamestnanie a bude zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, môže si uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti.
Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne poistencovi vtedy, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie, preukáže celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 1 095 dní (§ 104 ods.1), resp. najmenej 730 dní (§ 104 ods.2).
Relevantné posúdenie splnenia podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti však môže vykonať len pobočka Sociálnej poisťovne, príslušná podľa miesta trvalého pobytu poistenca, na základe zamestnávateľom potvrdených podkladov
jamis
02.03.09,15:52
Píšem z vlastnej skúsenosti, môj zať ako policajt prišiel o prácu mal výsluhový dôchodok a podporu v nezamestnanosti mu nedali. Tak teraz som v rozpakoch.
mzdarka renca
02.03.09,15:54
Píšem z vlastnej skúsenosti, môj zať ako policajt prišiel o prácu mal výsluhový dôchodok a podporu v nezamestnanosti mu nedali. Tak teraz som v rozpakoch.

a spĺňal podmienku odpracovaných 3. rokov v posledných 4. rokoch?
jamis
02.03.09,15:57
Pracoval 20 rokov ako policajt.
mzdarka renca
02.03.09,16:01
Pracoval 20 rokov ako policajt.

ale on mal služobný pomer, nie pracovný pomer. preto nemal nárok na podporu, ale teraz ak pracuje a náhodou by prišiel o prácu (to by som nechcela) a spĺňal by podmienku na nárok podpory v nezamestnanosti, tak by podporu dostal.
jamis
02.03.09,16:04
ale on mal služobný pomer, nie pracovný pomer. preto nemal nárok na podporu, ale teraz ak pracuje a náhodou by prišiel o prácu (to by som nechcela) a spĺňal by podmienku na nárok podpory v nezamestnanosti, tak by podporu dostal.

To ma nenapadlo.....zasa som o niečo múdrejšia. Teraz zasa pracuje.
Môžem ešte 1 otázku mimotemy má nárok na nezdaniteľnú čiastku? Ja tvrdím, že nie, ale v práci mu ju za rok 2008 uplatňovali. Výsluhový dôchodok má od roku 2007
mzdarka renca
02.03.09,16:10
To ma nenapadlo.....zasa som o niečo múdrejšia. Teraz zasa pracuje.
Môžem ešte 1 otázku mimotemy má nárok na nezdaniteľnú čiastku? Ja tvrdím, že nie, ale v práci mu ju za rok 2008 uplatňovali. Výsluhový dôchodok má od roku 2007

máš pravdu, nemá. a je mi ho ľúto, lebo vďaka mzdárke v práci bude mať nedoplatok. ja si na tieto veci dávam pozor, lebo ľudia nevedia, na čo majú nárok a na čo nie, niekedy si pripadám ako pri výsluchu:) keď sa ich vypytujem na všetky varianty, ktoré ma napadnú.
polis1
03.03.09,15:30
no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....
mzdarka renca
03.03.09,16:19
no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....

ak máte zamestnaneckú radu, alebo odbory, s ktorými ste sa na takomto preplácaní prekážok v práci na strane zamestnávateľa dohodli, tak áno, ak nemáte odbory, tak preplatíte 100%
ivka70
03.03.09,16:20
no opäť by som potrebovala poradiť s tými zamestnancami ako včera, pretože že im poradili na úrade práce, že keď nemajú odrobené hodiny za mesiac, čo má byť tak im mám vyplatiť 60%z platu, že je to podľa paragrafu 142Zak.práce, že keď bolo zlé počasie a nemohli sme pracovať tak vznikol zo strany zamestnávateľa problem ale výpoved už maju podpisanú dľa paragrafu 63 a dvojmesačné odstupne. poraďte mi....
pises strasne nezrozumitelne, neda sa na to odpovedat

aku vypoved maju podpisanu?
k akemu datumu?
bezi im vypovedna doba?

alebo je to dohodou s odstupnym? k akemu datumu?
polis1
03.03.09,18:10
výpoved je podpisaná k 27.2.2009 podľa paragrafu 63 spolu s odstupnym
ivka70
03.03.09,18:29
výpoved je podpisaná k 27.2.2009 podľa paragrafu 63 spolu s odstupnym
takze 27.2. podpisali vypoved a plynie im vypovedna doba alebo ste sa dohodli , ze 27.2. skonci pracovny pomer s odstupnym /par. 63 ma totiz viac odstavcov/

a ide ti o zaplatenie mesiaca februar, kedy nepracovali alebo o marec /pripadne april/ kedy su vo vypovednej lehote?
polis1
03.03.09,18:38
dohodli sme sa že skončia 27.2 a paragraf 63 odst 1 písm B
ide mi o vyplatu za februar ked maju odpracované tak 30hodin
ivka70
04.03.09,06:01
dohodli sme sa že skončia 27.2 a paragraf 63 odst 1 písm B
ide mi o vyplatu za februar ked maju odpracované tak 30hodin
pokial nepracoval, lebo firma pre neho nemala pracu tak ma bud narok na priemernu mzdu - alebo ak to mate upravene v kolektivnej zmluve ...minimalne na 60% mzdy za takto neodpracovane dni /% mozu byt vkolektivnej zmluve, odbormi dohodnute rozne/