mackova
02.03.09,17:37
ahojte, chcela by som sa spytat ako je to ked skoncim skor ako je doba urcita:
a./ zo strany zamestnavatela, musim jej nieco dast ako odstupne?
jamis
02.03.09,16:38
Akou formou skončí prac. pomer ?
mzdarka renca
02.03.09,17:27
ahojte, chcela by som sa spytat ako je to ked skoncim skor ako je doba urcita:
a./ zo strany zamestnavatela, musim jej nieco dast ako odstupne?

áno. kedy jej končí doba určitá?
mackova
03.03.09,08:47
konci 31,05,2009.
ale ja by som jej chcel dat vypoved, teda predcasne zo strany zamestnavatela k 30.04.2009. vznika teda odstupne?
michelle84
19.03.09,21:03
konci 31,05,2009.
ale ja by som jej chcel dat vypoved, teda predcasne zo strany zamestnavatela k 30.04.2009. vznika teda odstupne?


Posúvam...
mzdarka renca
19.03.09,21:21
konci 31,05,2009.
ale ja by som jej chcel dat vypoved, teda predcasne zo strany zamestnavatela k 30.04.2009. vznika teda odstupne?

myslím, že je to jasné
§ 71
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu


(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
veronikasad
19.03.09,21:25
konci 31,05,2009.
ale ja by som jej chcel dat vypoved, teda predcasne zo strany zamestnavatela k 30.04.2009. vznika teda odstupne?
Výpoveďou k 30.4. to nepôjde. Môžeš skončiť iba dohodou - so súhlasom zamestnanca. Výpovedná doba zo strany zamestnavateľa je najmenej 2-mesačná a môžeš ju dať zamestnancovi len z dôvodov uvedených v § 63 Zákonníka práce.
Maťa42
29.03.09,10:08
Môže mi niekto poradiť? Pracujem vo verejnej správe od januára 2000. Prvé 3 roky som mala zmluvu na dobu určitú, zastupovala som pracovníčku počas PN a následne počas RP. Keďže v r. 2002 prešli na obce niektoré kompetencie , po nástupe kolegyne po RP v marci 2003 sa nové povinnosti rozdelili a mne bola zmluva predlžená na dobu určitú o ďalší rok. Toto sa opakovalo ešte 2x. Je nutné spomenúť, že išlo vždy o to isté pracovné miesto. K 1.1.2006 sa to zmenilo, nakoľko odišla ved. ŠJ a nemal kto vykonávať túto prácu, bola som viac-menej prinútená pristúpiť na zmenu. Moje pracovné zaradenie bolo 50% referent podnikateľskej činnosti /to som bola dovtedy na plný úväzok/ a 50% ved. ŠJ. Problém je v tom, že pri preradení do pracovnej zmluvy bolo uvedené, že pracovný pomer je uzavretý na dobu určitú a to do ukončena podnikateľskej činnosti obce. Už vtedy som mala výhrady k takejto formulke, ale nemala som na výber a podpísala som to.
Zaujíma ma, či je vôbec možné takto formulovať zmluvu a resp. uzatvoriť zmluvu na dobu určitú na neurčitý čas, keď môj pracovný pomer pretrváva naďalej?
Chobot
29.03.09,22:35
Môže mi niekto poradiť? Pracujem vo verejnej správe od januára 2000. Prvé 3 roky som mala zmluvu na dobu určitú, zastupovala som pracovníčku počas PN a následne počas RP. Keďže v r. 2002 prešli na obce niektoré kompetencie , po nástupe kolegyne po RP v marci 2003 sa nové povinnosti rozdelili a mne bola zmluva predlžená na dobu určitú o ďalší rok. Toto sa opakovalo ešte 2x. Je nutné spomenúť, že išlo vždy o to isté pracovné miesto. K 1.1.2006 sa to zmenilo, nakoľko odišla ved. ŠJ a nemal kto vykonávať túto prácu, bola som viac-menej prinútená pristúpiť na zmenu. Moje pracovné zaradenie bolo 50% referent podnikateľskej činnosti /to som bola dovtedy na plný úväzok/ a 50% ved. ŠJ. Problém je v tom, že pri preradení do pracovnej zmluvy bolo uvedené, že pracovný pomer je uzavretý na dobu určitú a to do ukončena podnikateľskej činnosti obce. Už vtedy som mala výhrady k takejto formulke, ale nemala som na výber a podpísala som to.
Zaujíma ma, či je vôbec možné takto formulovať zmluvu a resp. uzatvoriť zmluvu na dobu určitú na neurčitý čas, keď môj pracovný pomer pretrváva naďalej?

Ja si myslím, že takto definovaná doba určitá je v súlade so ZP, prečítaj si tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/794154-post24.html

a tento:

http://www.porada.sk/536401-post23.html
Maťa42
31.03.09,04:08
Ale veď to nie je sezónna práca. Veď takto môže uzatvárať zmluvu každý zamestnávateľ s uvedením trebars "PP je uzatvorený na dobu určitú do zániku firmy". To zastupovanie počas MD beriem, ale tie ďalšie predlženia PP? Robím vždy tú istú prácu bez prerušenia, akurát mi bolo pridané. To takto môžem robiť ešte ďalších 10 rokov a vždy to bude na dobu určitú.
Na ten IP je potrebné zaslať aj znenie prac. zmlúv bez udania zamestnávateľa?
Chobot
31.03.09,08:44
Ale veď to nie je sezónna práca. Veď takto môže uzatvárať zmluvu každý zamestnávateľ s uvedením trebars "PP je uzatvorený na dobu určitú do zániku firmy". To zastupovanie počas MD beriem, ale tie ďalšie predlženia PP? Robím vždy tú istú prácu bez prerušenia, akurát mi bolo pridané. To takto môžem robiť ešte ďalších 10 rokov a vždy to bude na dobu určitú.
Na ten IP je potrebné zaslať aj znenie prac. zmlúv bez udania zamestnávateľa?

Toto sú veci, kedy som so svojim názorom na pochybách. Pravdu máš v tom, že takto určená doba určitá je vlastne neurčitá a môže trvať aj 10 rokov. Myslím, že by si mala trvať na tom, aby ti dali dobu neurčitú, lebo v prípade skončenia podnikateľskej aktivity by si nemala nárok na odstupné.

Takže presvedčila si ma, že to nie je v poriadku. Na IP môžeš zaslať kópiu prac. zmluvy s tým, že meno firmy vybieliš a požiadaš ich o názor, či takto určená doba určitá je v súlade s ZP. Alebo stačí len e-mailom im popísať tvoju situáciu a požiadať ich o názor - meno firmy nemusíš uvádzať. Ja mám dobré skúsenosti, odpovede poslali tak do 1-2 týždňov.
tanca
31.03.09,10:47
Caute,
mam tiez jednu otazku k pracovnemu pomeru na dobu urcitu. Ako sa riesi pripad, ked je pracovnik ku dnu skoncenia pracovneho pomeru na pn?
Chobot
31.03.09,10:59
Caute,
mam tiez jednu otazku k pracovnemu pomeru na dobu urcitu. Ako sa riesi pripad, ked je pracovnik ku dnu skoncenia pracovneho pomeru na pn?

Nič extra. PP skončí dohodnutým dňom. Nemocenské od zamestnávateľa bude poberať len do skončenia PP, pokiaľ to spadá do tých prvých 10 dní PN-ky, od nasledujúceho dňa v každom prípade od SP.
tanca
31.03.09,11:28
dakujem za rychlu odpoved :)
Maťa42
31.03.09,15:52
Ďakujem, ste skvelí. Určite sa ozvem, ako to dopadlo. Možno tým tiež niekomu pomôžem.
Maťa42
01.04.09,12:11
Ešte by som chcela vedieť, či správne rozumiem zneniu §48 ods.2 ZP účinného do 31.8.07 - PP na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na 3 roky - znamená to v podstate, že PP na dobu určitú sa mohol predlžovať len najviac na celkovú dobu 3 rokov. Potom by moja Dohoda o zmene PP uzavretá v 01/2006 opäť na dobu určitú už bola v rozpore so zákonom. Znamenalo by to v tomto prípade, že sa automaticky mení na dobu neurčitú?
Maťa42
17.04.09,15:56
Dnes mi došla odpoveď z IP. Zaslala som im fotokópie PZ a všetkých dohôd o zmene PP bez uvedenia zamestnávateľa. Na základe toho čo som tam uviedla a zaslaných príloh mi odpovedali tak objektívne ako sa z ich strany len dalo, nakoľko nepoznali ďalšie skutočnosti. Ich odpoveď znela asi tak, že na základe mnou poskytnutých informácií predĺžovanie PP sa javí ako nie celkom v súlade s ust. §48 ZP, najmä preto, že v PZ a jej dodatkoch nie je uvedený dôvod predlžovania PP, ktorý ZP vyžaduje. Ďalej PP na dobu určitú nemôže byť uzatvorený dlhšie ako na 3 roky, čo v mojom prípade od poslednej zmeny k 1.1.2006 už uplynuli a tým sa môj PP mení automaticky na dobu neurčitú. Odpoveď na poslednú moju otázku, či je nutné žiadať zamestnávateľa o zmenu v PZ ak jej znenie je v rozpore so zákonom, mi odpovedali následovne: "Zákonník práce v §48 ods. 1 ustanovuje, že pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak o.i. v PZ alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie PP na určitú dobu. V takých prípadoch nie je nutné žiadať zamestnávateľa o vykonanie zmeny v PZ, lebo to priamo vyplýva z ustanovenia zákona." Fakt, že odborné účtovnícke činnosti uvedené v mojej prac. náplni "zamaskované" do funkcie referenta, ktorá ich nesprávne charakterizuje a vzhľadom na to, že OcÚ aj ŠJ bude naďalej existovať, nasvedčuje tomu, že predĺžovanie môjho PP od určitého času je v rozpore so zákonom, nakoľko neuvedenie dôvodu predĺženia bolo zámerné.