petovsan
02.03.09,16:57
... mám tu skutočne bonbónik veľmi vysokej kvality ... a neviem, čo s ním :D ... budem vďačná za akúkoľvek diskusiu a Vaše názory na takúto situáciu:
podnikateľ začal v r.2006 techn. zhodnocovať zakúpenú budovu, zaradenú do majetku firmy. Účtuje v sústave JÚ. Vzhľadom k tomu, že sa mu nepodarilo získať úver v požadovanom objeme, rozhodol sa situáciu riešiť budúcim predajom časti tejto nehnuteľnosti tak, že boli uzatvorené zmluvy o zmluvách budúcich. Vystavili sa zálohové faktúry na prijaté platby k budúcemu predaju majetku. K oficiálnemu predaju časti nehnuteľnosti malo prísť v 12/2008, avšak nestalo sa tak. Výška prijatých záloh je pomerne vysoká.
Je možné v tomto prípade aplikovať znenie § 19 ods. 3 písm. b) Zákona o DzP iba na základe skutočnosti, že Zmluva o zmluve budúcej ustanovuje ako deň predaja tohto majetku posledný deň r.2008 a cez uzávierkové operácie zaúčtovať do výdavkov OZD pomernú časť výdavkov prislúchajúcich k tomuto predávanému majetku?
137Cs
02.03.09,16:53
Je možné v tomto prípade aplikovať znenie § 19 ods. 3 písm. b) Zákona o DzP iba na základe skutočnosti, že Zmluva o zmluve budúcej ustanovuje ako deň predaja tohto majetku posledný deň r.2008 a cez uzávierkové operácie zaúčtovať do výdavkov OZD pomernú časť výdavkov prislúchajúcich k tomuto predávanému majetku?Došlo 31.12.2008 na základe zmluvy o budúcej zmluve k účtovnému prípadu - zmene vo vlastníckych vzťahoch a teda aj stave a pohybe majetku (§2/2 ZÚ) ? Akceptuje zmluvu o budúcej zmluve ako podklad pre zápis zmien do katastra Katastrálny úrad ? Ak je dotyčný platiteľom DPH, došlo 31.12.2008 k zdaniteľnému plneniu a bola vystavená faktúra v zmysle § 71 ZDPH ?. Ak nie, k predaju nedošlo a pomernú časť nákladov na nehnuteľnosť nie je možné zahrnúť do daňových výdavkov.
petovsan
02.03.09,18:21
Ďakujem za názor ... je podobný tomu môjmu, avšak ešte dúfam, že by ma niekto mohol nasmerovať na nejakú "schodnú cestičku". Môj klient totiž stále hľadá možnosť ako z toho vyviaznuť "so zdravou kožou" ... pretože dopady takto prijatej zálohy budú pre neho viac než katastrofické. A úprimne povedané, aj mne sa zdá proti zdravej logike zdaňovať v plnej výške niečo, k čomu nie je možné uplatniť ani časť výdavkov, nie úplne košér. Ak by sme tú platbu prijatú na budúcu kúpu nehnuteľnosti nazvali napríklad vratnou kauciou, prípadne depozitom ... zmenilo by to niečo na situácii?
Volala som dnes aj s pani metodičkou z DR SR, ktorá mi potvrdila, že je to veľmi zriedkavý prípad a zákon, žiaľ, nič podobné nerieši. Odporučila ma do Banskej Bystrice so žiadosťou o ich vyjadrenie.
Pridá sa ešte niekto so svojím názorom, prosím?