Magda
02.03.09,17:57
Prosím o vysvetlenie, veľmi veľa člankov som si prečítala ohľadne registrácie DPH, ale stále neviem 35 000 € je suma na registráciu čiže obrat za posledných 12 mesiacov. Chcela by som vediet, že obratom sa rozumejú výnosy/príjmy/ bez dane - čiže bez DPH, to znamená že vystavená fa. celková hodnota je 252,-€ , základ dane bude 204,12€ DHP 47,88 €. To znamená že do obratu budem počítať sumu 204,12 €. Ďakujem za pomoc
jamis
02.03.09,16:59
Prosím o vysvetlenie, veľmi veľa člankov som si prečítala ohľadne registrácie DPH, ale stále neviem 35 000 € je suma na registráciu čiže obrat za posledných 12 mesiacov. Chcela by som vediet, že obratom sa rozumejú výnosy/príjmy/ bez dane - čiže bez DPH, to znamená že vystavená fa. celková hodnota je 252,-€ , základ dane bude 204,12€ DHP 47,88 €. To znamená že do obratu budem počítať sumu 204,12 €. Ďakujem za pomoc

Áno....počíta sa obrat bez DPH 2/2008 - 1/2009
Lianka
02.03.09,17:02
Monika Kováčová
02.03.09,17:23
Áno....počíta sa obrat bez DPH 2/2008 - 1/2009
prosím pekne a vystavuje neplatiteľ DPH faktúry s daňou?
Lianka
02.03.09,17:31
Tiez som sa nad tym pozastavila... ale nasla som to tak aj v zakone:

§4
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Aljok
03.03.09,09:12
Lianka, prečo si sa pozastavila? :)

§4 ods. 9 definuje obrat nielen pre povinnosť registrácie, ale na účely celého ZDPH, t.j. aj pre určenie zdaňovacieho obdobia ( § 77) a zrušenie registrácie ( § 81).
Je samozrejmé, že neplatiteľ, ktorý si sleduje obrat kvôli povinnosti registrácie započítava do obratu celé svoje výnosy (príjmy) lebo tieto sú u neplatiteľa bez DPH.
Tinika
09.03.09,14:08
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, ak SZCO ktorá k 17.10.2008 prerušila živnosť v 7/08 presiahla obrat pre DPH či mala byť uz platcom DPH. Resp. on vystavuje FA v CZK do ciech, či sa to ma počítat do obratu pre DPH. ďakujem
Kristina27
24.01.12,11:51
Započítava sa do obratu neziskovej organizácie aj prijaté dotácie na hlavnú činnosť n.o.?
Kristina27
11.06.12,10:52
zadala som dopyt na drsr a toto mi prišlo:


Dobrý deň.
Na účely zákona o DPH podľa § 4 ods. 9 zákona o DPH sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemskuokrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Ministerstvo financií Slovenskej republiky v záujme zabezpečenia jednotného postupu pri uplatňovaní § 4 ods. 9 zákona o DPH vydalo usmernenie č. MF/12 860/2004 -73. Usmernenie je zverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 13/2004 z 26. 11. 2004. Z uvedeného vyplýva : Obrat = + všetky výnosy aj platby vopred - príjmy z oslobodených činností (§ 28-36, § 40-42)
+ príjmy poisťovacie, finančné, prenájom nehnuteľností - poisťovacie a finančné služby doplnkové (§ 37,§ 39) - príležitostný predaj hmotného a nehmotného majetku okrem zásob. Bližšie informácie získate na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), daňové informácie, pokyny a iné predpisy , DR SR, DPH, Pokyn k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 4 a § 7 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty .......... Podľa § 31 zákona o DPH od dane sú oslobodené výchovné a vzdelávacie služby, ktoré poskytujú:
- Súkromné školy na základe osobitného oprávnenia, ako aj súkromné strediská praktického vyučovania, ktorých postavenie upravuje školský zákon č. 245/2008 Z.z-
- Vysoké školy podľa zákona č.131/2002 Z.z.
- Školské zariadenia podľa zákona č. 245/2008 Z.z.
- Vzdelávacie zariadenia zabezpečujúce rekvalifikáciu podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti.
- Výchovné a vzdelávacie služby, ak ich poskytuje subjekt, ktorý spľňa charakteristiku neziskovosti podľa § 30 ods.2 zákona o DPH.
Od dane nie sú oslobodené výchovné a vzdelávacie služby poskytované podnikateľom na komerčnej báze ( na účely dosahovania zisku).


S pozdravom

***************
Ing. Eva Nemkyová
KCFO
Odbor služieb pre verejnosť


eva.nemkyova@financnasprava.sk