heike
02.03.09,18:43
Ahojte,

chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.
Zoltán Kovács
02.03.09,17:47
Ahojte,

chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.

Nie.
Tweety
02.03.09,17:48
Ahojte,

chcem sa opýtať k uplatneniu výdavkov percentom. Môžem dať do príjmov aj decembrovú faktúru zaplatenú v januári? A do výdavkov zdravotné a sociálne poistenie zaplatené v januári? Za odpoveď ďakujem.
Nie, ani faktúru, ani výdavky zaplatené v januári.
jaja99
02.03.09,17:49
Len vtedy, ak v roku 2009 prechádzaš z paušálu na účtovníctvo. Vtedy musíš upraviť základ dane o všetky nezaplatené záväzky a pohľadávky.
heike
02.03.09,18:05
z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...
Zoltán Kovács
02.03.09,18:09
z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...

Riadky 40 a 41 v DP sa používajú v prípade pechodu z paušálu na JÚ, pri zrušení a prerušení živnosti.
Cila
02.03.09,20:54
Pri uplatnení paušálu môže k %-výdavkom pripočítať ZP, SP-ak platil ale môže aj dobrovoľné nemoc.poistenie?

Pri uplatnení skutočných výdajov je DNP uznaný výdaj, pri paušalných tiež?
Cila
Zoltán Kovács
02.03.09,21:42
Pri uplatnení paušálu môže k %-výdavkom pripočítať ZP, SP-ak platil ale môže aj dobrovoľné nemoc.poistenie?

Pri uplatnení skutočných výdajov je DNP uznaný výdaj, pri paušalných tiež?
Cila

Áno tiež.
Cila
02.03.09,22:04
Áno tiež.

Ďakujem Zoli.
Cila
jaja99
02.03.09,22:26
z ničoho neprechádzam, je to nový živnostník. Takže za rok 2008 dám do príjmu všetky faktúry okrem decembrovej zaplatenej v januári, do výdavkov ZP a SP okrem decembrových. Ak budem náhodou za rok 2009 robiť taktiež výdavky percentom, tam bude to všetko zahrnuté. Tak je?

Pýtam sa, lebo som počula názor, že sa decembrový príjem má uviesť do r. 40 - položky zvyšujúce základ dane a poistné sa prejaví vo výkazoch(???) - ale veď výkazy mi k paušálu netreba, tak sa mi to nezdalo...


Nepísala som, že prechádzaš z niečoho, ale na niečo.
Ak sa rozhodneš v roku 2009 viesť účto, tak záväzky a pohľadávky k 31.12.2008 musíš odpočítať/pripočítať od/k základu dane v roku 2008 - lebo meníš spôsob uplatňovania výdavkov - z paušáalu na účto.

Ak aj v roku 2009 budeš uplatňovať paušálne výdavky, tak neuhradenú fa vyšlú dáš do príjmu až v roku 2009 a dtto aj výdavky na poistné.
Maurícius
03.03.09,11:56
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať,resp.potvrdiť z vašej strany,že sa nedávajú k daň.priznaniu výkazy o príj. a výd. a výkaz o majetku...,keď som robila paušalne výdavky?Robím to prvýkrát,tak sa bojím,aby som to nepokazila.
Zita5
03.03.09,12:07
Dobrý deň.Chcela by som sa spýtať,resp.potvrdiť z vašej strany,že sa nedávajú k daň.priznaniu výkazy o príj. a výd. a výkaz o majetku...,keď som robila paušalne výdavky?Robím to prvýkrát,tak sa bojím,aby som to nepokazila.

Pri paušálnych výdavkoch Výkazy nepodávate , nakoľko SZČO nie je v danom roku účtovnou jednotkou .
heike
03.03.09,12:15
Iba doplním: výkazy sú výsledkom účtovnej závierky, pri paušále sa nemá čo uzatvárať, keď nie je vedené účtovníctvo.
Maurícius
03.03.09,12:30
Ďakujem a prajem pekný deň.