kiky
02.03.09,19:47
Som majitelka bytu a 2 garazi, ktore sa nachadzaju pod bytovkou-suteren. Byt a garaze som si odkupila kazde zvlast aj s castou pozemku.

-Do fondu oprav musim hradit sumu podla m2 bytu a nebytoveho priestoru,/plocha bytu a plochy obidvoch garazi/ ked fond oprav je na spoloc. priestory a nie na moje garaze?

Byty mame v bytovke vsetci rovnake, ale garaz niekto ma a niekto nie.
Dali sme si poistit bytovku a ja musim vacsou sumou na nu prispievat, nakolko mam vacsi spoluvlastnicky podiel. Opravy bytovky sa vsak budu tykat strechy, zakl.domu a obvodovych murov a nie mojich garazi.

-Musim hradit vacsiu sumu aj na poistku domu?

Spolocenstvo odsuhlasilo poistenie bytovky, ale nepodpisali to vsetci majitelia bytov a nebytovych priestorov. Podpisali to osoby, ktore nie su majitelmi bytov a na schodze sa nepreukazali splnomocnenim od majitelov bytov. Cize nemozu tvrdit, ze vacsina prehlasovala s uzavretim poistky bytovky.

-Mozem sa na to ohradit, ze poistka domu je neplatna?
Mária27
02.03.09,21:02
Do fondu opráv sa platí podľa plochy bytu a nebytového priestoru, ak sa vlastníci nedohodnú inak. Fond opráv je aj na spoločné časti domu, čím sú aj múry tvojich garáží, iné nosné steny, aj strecha nad tvojimi garážmi, bleskozvod ...
Vlastníci sa zvyčajne dohodnú inak pri balkónoch, alebo špecifických nebytových priestoroch - napr. obchody zvyknú platiť viac. Ak vieš zdôvodniť, prečo by si mala platiť za garáže menej, navrhni to na zhromaždení vlastníkov, môžu sa k tebe viacerí pridať a schválite si to. Správcovi sa zvyčajne platí za garáže menej ako za byt, lebo má s ňou menej práce.

Poistka, myslím si, je spravodlivé platiť od plochy. Ak si myslíš, že nehlasovala za ňu väčšina, môžeš sa v zákonnej lehote obrátiť na súd. Inak ju platiť musíš.
sthruska
03.03.09,06:10
-Mozem sa na to ohradit, ze poistka domu je neplatna?
To by som trocha opravil. Poistka je platná. Môžeš napadnúť, že nebola uzatvorená v súlade so zákonmi a prípadne žiadať jej vypovedanie.
PIERNY
01.07.11,11:07
Mám podobný problém. Sme majitelia 3 garáží, ktoré sú síce na LV bytovky, ale nemajú s domom ani spoločné múry, ani, hromozvod, ani elektrinu, plyn, či vodu. Sú stojace samostatne vedľa domu.
Sme povinní prispievať do FO, ak nemôžeme ani predpokladať, že zo spoločného FO by sa udržiavali naše garáže?
Ďakujem vopred za odpoveď.
Mária27
01.07.11,17:38
Keďže vaše nebytové priestory nie sú súčasťou domu a nie určené na spoločné užívanie, nemali by ste platiť do fondu domu. Asi budete prispievať na údržbu pozemku či spoločného príslušenstva - trávnik, betón, plot ... To sa malo riešiť už v zmluve o prevode podľa § 5 ods. 1 písm. c:
c) určenie a popis spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku a prípadné určenie, ktoré spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu, časti príslušenstva a priľahlého pozemku užívajú len niektorí vlastníci bytov a niektorí vlastníci nebytových priestorov,

§ 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv ...

§ 2
(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky. ...
(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").
PIERNY
01.07.11,19:23
Pani Mária, veľmi pekne ďakujem za výstižnú a zrozumiteľnú odpoveď.
Žiaľ takéto ustanovenia nemáme v žiadnej zmluve, ktoré spoločné časti kto užíva a kto nie.