roman3535
02.03.09,21:16
Prosím o radu!
Požiadal som mzdovú účtovníčku o vystavenie kópie mzdového listu za rok 2008.
Odpovedala mi tým, že mi vydáva každý mesiac výplatné pásky, ktoré si môžem prevziať oproti podpisu čo je môj doklad o mzde a vyplatených odvodoch a môj ročný mzdový list mi je ochotná predložiť len k nahliadnutiu.

Myslím si , že porušila zákon Zákon o slobode informácií - Zákon č. 211/2000 Z. z.
V liste ani nezdôvodnila z akého dôvodu mi tieto doklady nevystaví.
Má právo mi zamietnuť vystaviť kópiu ročného mzdového listu?
Za odpoveď vopred Ďakujem.
veronikasad
02.03.09,20:23
Prosím o radu!
Požiadal som mzdovú účtovníčku o vystavenie kópie mzdového listu za rok 2008.
Odpovedala mi tým, že mi vydáva každý mesiac výplatné pásky, ktoré si môžem prevziať oproti podpisu čo je môj doklad o mzde a vyplatených odvodoch a môj ročný mzdový list mi je ochotná predložiť len k nahliadnutiu.

Myslím si , že porušila zákon Zákon o slobode informácií - Zákon č. 211/2000 Z. z.
V liste ani nezdôvodnila z akého dôvodu mi tieto doklady nevystaví.
Má právo mi zamietnuť vystaviť kópiu ročného mzdového listu?
Za odpoveď vopred Ďakujem.
a ty si zdôvodnila, na čo ten mzdový list potrebuješ ?
Tvojim dokladom o príjme je výplatná páska a podpis na ev. liste dôch. poistenia.
roman3535
02.03.09,21:11
Je zaujmavé ,že niektorí ľudia tu odpovedajú odveci a druhý im prikyvujú.Pýtal som sa či mi mohla odmietnuť vystaviť mzdový list. Nie som povinný sa podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nikomu spovedať na čo ten mzdový list potrebujem aj keby som ho išiel hneď odniesť na Inšpektorát práce.Žiadam len informácie o svojej mzde v celkovom sumáre.To že výplatná páska je môj doklad o mzde viem aj sám bez Vašej pomoci. No nič bude lepšie sa opýtať na Inšpektoráte práce tam sú skúsenejší ľudia ale aj tak ďakujem.A myslím si, že pokiaľ je všetko v poriadku mzdová účtovníčka nemusí mať obavu vytlačiť zamestnancovi mzdový list iba ak by jej dalo veľa práce vytlačiť tú jednu stranu čo asi u našej účtovníčky bude ten veľký problém.
Johanka
02.03.09,21:53
Ako si prišiel na zákon o slobodnom prístupe k informáciám ? Prečítal si si z neho aspoň úvodné ustanovenia ?
Cit.

Čl. I
§ 1
Predmet úpravy
Tento zákon upravuje podmienky, postup a rozsah
slobodného prístupu k informáciám.1)
§ 2
Povinné osoby
(1) Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať
informácie (ďalej len „povinné osoby“) sú štátne
orgány, obce, ako aj tie právnické osoby a fyzické
osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať
o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických
osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu
tejto ich rozhodovacej činnosti.
(2) Povinnými osobami sú ďalej právnické osoby
zriadené zákonom a právnické osoby zriadené štátnym
orgánom alebo obcou podľa osobitného zákona.2)
(3) Povinnými osobami sú ďalej aj právnické osoby
založené povinnými osobami podľa odseku 1 a 2, ktoré
hospodária s verejnými financiami alebo nakladajú
s majetkom štátu alebo majetkom obcí.
(4) Osobitný zákon môže ustanoviť povinnosť sprístupňovať
informácie aj inej právnickej osobe alebo fyzickej
osobe.3)

Kým pôjdeš na inšpektorát práce, pozri si Zákonník práce, príp. §39 Zákona o dani z príjmov, kde sa ustanovujú povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane zo závislej činnosti ... ako zamestnanec dostávaš dostatočné množstvo dokumentov, povinnosť odovzdávať zamestnancovi mzdový list tam nenájdeš ;).
JanoL
03.03.09,05:43
a ty si zdôvodnila, na čo ten mzdový list potrebuješ ?
Tvojim dokladom o príjme je výplatná páska a podpis na ev. liste dôch. poistenia.

Dovolím si doplniť zoznam dokladov o príjme, ktoré má dostať zamestnanec.

Zákon o dani z príjmu 595/2003
§ 39 Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
......
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
.................

Jano
bv_alexandra
03.03.09,10:53
Dovolím si doplniť zoznam dokladov o príjme, ktoré má dostať zamestnanec.

Zákon o dani z príjmu 595/2003
§ 39 Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
......
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
.................

Jano
Na toto predsa slúži potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Mzdový list je interný doklad spoločnosti. Tak ako je spomínané vyššie, výplatná páska patrí zamestnancovi a potom potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ja by som tiež mzdový list nevydala.
Tweety
03.03.09,10:58
Je zaujmavé ,že niektorí ľudia tu odpovedajú odveci a druhý im prikyvujú.Pýtal som sa či mi mohla odmietnuť vystaviť mzdový list. Nie som povinný sa podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nikomu spovedať na čo ten mzdový list potrebujem aj keby som ho išiel hneď odniesť na Inšpektorát práce.Žiadam len informácie o svojej mzde v celkovom sumáre.To že výplatná páska je môj doklad o mzde viem aj sám bez Vašej pomoci. No nič bude lepšie sa opýtať na Inšpektoráte práce tam sú skúsenejší ľudia ale aj tak ďakujem.A myslím si, že pokiaľ je všetko v poriadku mzdová účtovníčka nemusí mať obavu vytlačiť zamestnancovi mzdový list iba ak by jej dalo veľa práce vytlačiť tú jednu stranu čo asi u našej účtovníčky bude ten veľký problém.
Ty si zrejme potreboval potvrdenie o príjmoch zo ZČ. Jeho vystavenie je povinnosťou zamestnávateľa. Mzdový list je len na interné potreby zamestnávateľa.:)
Gabhus
03.03.09,11:37
Noooooooo však mu mohla teoreticky vystaviť aj kópiu mzdového listu a som zvedavá, ako by si s tým poradil pri daňovom priznaní, alebo na čo by to vlastne potreboval. Asi si to fakt pomýlil - súhlasím s Tweety
JanoL
03.03.09,13:40
Na toto predsa slúži potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Mzdový list je interný doklad spoločnosti. Tak ako je spomínané vyššie, výplatná páska patrí zamestnancovi a potom potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Ja by som tiež mzdový list nevydala.

Ďakujem za zvýraznenie "súhrnných údajov...." v citácii znenia zákona a pomenovanie POTVRDENIE o zdaniteľnej mzde na inkriminovaný doklad § 39.

Nič viac som svojim predošlým príspevkom nechcel povedať - žiadny mzdový list tam nespomínam.

Prajem všetkým účtovníčkam a mzdárkam aj účtovníkom a mzdárom pekný marcový deň.

Jano
7lienka
18.03.09,11:30
Ja mám tiež takýto prípad. Zamestnanec, jeho otec sa domáha mzdového listu. Neviem pochopiť na čo mu bude, ani nechce povedať k čomu ho chce.
Môžem mu ho vôbec vydať?
Neporuším niečo, keďže je to interný doklad firmy?
veronikasad
18.03.09,11:33
Ja mám tiež takýto prípad. Zamestnanec, jeho otec sa domáha mzdového listu. Neviem pochopiť na čo mu bude, ani nechce povedať k čomu ho chce.
Môžem mu ho vôbec vydať?
Neporuším niečo, keďže je to interný doklad firmy?
Môžeš mu ho vydať, nič tým neporušiš. Ak však máš od neho podpísané prevzatie potvrdenia o zdanitelnej mzde alebo dostal kopiu ročného zúčtovania, splnila si si povinnosti zamestnávateľa. Výplatné pásky dávaš zamestnancovi proti podpisu ?
Zamestnanci ich vyhadzujú a potom pýtajú mzdové listy - pre kontrolu mzdy.
7lienka
18.03.09,11:36
Je zaujmavé ,že niektorí ľudia tu odpovedajú odveci a druhý im prikyvujú.Pýtal som sa či mi mohla odmietnuť vystaviť mzdový list. Nie som povinný sa podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nikomu spovedať na čo ten mzdový list potrebujem aj keby som ho išiel hneď odniesť na Inšpektorát práce.Žiadam len informácie o svojej mzde v celkovom sumáre.To že výplatná páska je môj doklad o mzde viem aj sám bez Vašej pomoci. No nič bude lepšie sa opýtať na Inšpektoráte práce tam sú skúsenejší ľudia ale aj tak ďakujem.A myslím si, že pokiaľ je všetko v poriadku mzdová účtovníčka nemusí mať obavu vytlačiť zamestnancovi mzdový list iba ak by jej dalo veľa práce vytlačiť tú jednu stranu čo asi u našej účtovníčky bude ten veľký problém.

mimotemy je zaujímavé, že niektorí ľudia žiadajú radu a ešte prikazujú iným čo majú písať a niektorý im slepo prikyvujú.............
nie aby boli radi, že im človek venuje svoj čas, etše si dovolia toto napísať
to je ale bezočivosť mimotemy
7lienka
18.03.09,11:40
Môžeš mu ho vydať, nič tým neporušiš. Ak však máš od neho podpísané prevzatie potvrdenia o zdanitelnej mzde alebo dostal kopiu ročného zúčtovania, splnila si si povinnosti zamestnávateľa. Výplatné pásky dávaš zamestnancovi proti podpisu ?
Zamestnanci ich vyhadzujú a potom pýtajú mzdové listy - pre kontrolu mzdy.

Ďakujem

Máme 140 zamestancov, takže výplatné pásky nepodpisujú....
Potvrdenie mu išlo doporučene.
Len ten mzdový list žiada jeho otec, nie priamo zamestnac. Keby si ho žiadal ešte on sám, tak možno. Ale predsa len je dospelý.... podľa mňa ho nemá čo otec kontrolovať
veronikasad
18.03.09,11:43
Ďakujem

Máme 140 zamestancov, takže výplatné pásky nepodpisujú....
Potvrdenie mu išlo doporučene.
Len ten mzdový list žiada jeho otec, nie priamo zamestnac. Keby si ho žiadal ešte on sám, tak možno. Ale predsa len je dospelý.... podľa mňa ho nemá čo otec kontrolovať
S otcom sa ohľadom mzdového listu nebav, výplatné pásky treba dávať zamestnancom proti podpisu. /aj keď máte 140 zamestnancov - treba nájsť spôsob ako im to odovzdať/.
evina
18.03.09,11:46
Je zaujmavé ,že niektorí ľudia tu odpovedajú odveci a druhý im prikyvujú.Pýtal som sa či mi mohla odmietnuť vystaviť mzdový list. Nie som povinný sa podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nikomu spovedať na čo ten mzdový list potrebujem aj keby som ho išiel hneď odniesť na Inšpektorát práce.Žiadam len informácie o svojej mzde v celkovom sumáre.To že výplatná páska je môj doklad o mzde viem aj sám bez Vašej pomoci. No nič bude lepšie sa opýtať na Inšpektoráte práce tam sú skúsenejší ľudia ale aj tak ďakujem.A myslím si, že pokiaľ je všetko v poriadku mzdová účtovníčka nemusí mať obavu vytlačiť zamestnancovi mzdový list iba ak by jej dalo veľa práce vytlačiť tú jednu stranu čo asi u našej účtovníčky bude ten veľký problém.
Informácie o svojej mzde v sumáre dostávaš v Potvrdení o zdaniteľnej mzde.. alebo Ročným zúčtovaním dane, jedno z tých tlačív musíš dostať ako si sa tu už dozvedel.

Určite, že môže Ti vytlačiť ten mzdový list, ale pozri sa na to z druhej strany - ak ju požiada 200 zamestnancov len tak.....
Zrejme ste mali spolu konflikt a je riešený tak ako píšeš, Ty si nahnevaný a ona tiež. Ak si dostal Potvrdenie alebo RZD dostal si všetko aj v zmysle zákona o dani z príjmov aj v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Tieto tlačivá dávajú súhrnný prehľad o Tvojej mzude a rozmenené na drobné je to vo výplatných páskach. Ak nemáš tieto doklady môžeš sa sťažovať na IP. Ak ich máš tak neviem, čo tam budeš nárokovať - mzdový list ako taký Ti účtovníčka nie je povinná dať ...na záver všetko- je to len o ľuďoch a ich vzájomných slušných vzťahoch...
Zoltán Kovács
18.03.09,11:47
Ďakujem

Máme 140 zamestancov, takže výplatné pásky nepodpisujú....
Potvrdenie mu išlo doporučene.
Len ten mzdový list žiada jeho otec, nie priamo zamestnac. Keby si ho žiadal ešte on sám, tak možno. Ale predsa len je dospelý.... podľa mňa ho nemá čo otec kontrolovať

Aj keby sa domáhal mzdového listu, vydal by som jedine oproti splnomocneniu na prevzatie. Inak nie.
evina
18.03.09,11:50
Otec sa nemá čo domáhať vydania mzdového ani iného listu. Sú to osobné údaje jeho syna, dospelej osoby a otec nemá právo prístupu k týmto informáciám. Nevydala by som nič za syna z osobnej mzdovej agendy ...
7lienka
18.03.09,11:51
ďakujem Vám
človek už niekedy normálne ani triezvo nerozmýšla.