Susan
09.07.04,06:15
Pekny den zelam vsetkym. Mam takuto otazocku. Spolocnost mala stratu v rokoch: 2000, 2001. Rok 2002 zisk (neuplatnila som stratu z predch.rokov). Rok 2003 zisk a az v tomto roku som si zacala umorovat stratu z rokov 2000 a 2001. Je mozne si naraz z dvoch rokov (r.2000 a r.2001) umorit stratu vo vyske 1/5 ?? Mam hrozu, ked sa dozviem, ze som si nemohla uplatnit stratu.
Vopred dakujem za odpovede.
Mila
09.07.04,07:08
Dobrý deň, pokiaľ viem možeš si umorovať stratu iba z r.2000 a to počas NAJVIAC piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich rokoch. Rozumiem tomu tak, že keď si mala stratu v r. 2000, pripada ti 1/5 na roky 2001,2002,2003,2004,2005. Nemôžeš kumulovať straty z nasledujúceho obdobia. Tie roky, ktoré si si stratu neuplatnila ti prepadajú.Nedá sa to predĺžiť.Neviem ako to je s tým slovom NAJVIAC, či sa to dá chápať, že to nemusí byť 5 rokov ale môže.
Susan
09.07.04,07:41
Preco by som si nemohla uplatnit stratu z r.2001? v § 34 odst.2 je v zatvorke uvedene "úhrne strat". Dalej neviem, ci dobre chapem, ci si nemusim uplatnit stratu v roku 2002 (tzn.ze tento rok som nezacala umorovat - preskocila som tento rok), a zacinam az v roku 2003. Neviem, ci je to spravne, pretoze v § 34 je slovicko "bezprostredne predchadzajucich obdobiu". Takze uvazujem, ze by som urobila dodatocne danove priznanie za rok 2002 s tym, ze uz v r.2002 zacnem umorovat stratu a potom pokracujem v roku 2003???.
Beata
09.07.04,08:05
No ja si myslím, že nemáte nárok na odpočet tejto daňovej straty, pretože v zákone je napísané: "Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu, ktorá vznikla najviac v troch zdaňovacích obdobiach bezprostredne predchádzajúcich obdobiu, v ktorom vykázal po tejto strate (úhrne strát) kladný základ dane..."
Ekonomko
09.07.04,12:39
Beata ma pravdu museli by ste vykazat stratu az doobdobia v ktorom umorujete a dobre som nepochopil v tomto roku akoze v roku 2004 ved umorovanie straty v roku 2004 sa prejavi a z v dan priz 31.3 2005
alebo sa mylim?