xena
27.06.05,09:07
Potrebujem skontrolovat sklad a účtovníctvo. Máme hlavný sklad. Z tohto skladu vydávame tovar cer fiškál.modul t.j. reg.pokladňa, na faktúry, ale aj pre našich obchod.partnerov, ktorý po predaji nahlasujú stav predaného tovaru a ten sa im faktúruje mesačne. tovar sa vydáva cez 395/132/ myslím teraz na obchod.partnerov/, predaj cez reg.pokladňu 604/261.. 504/132 a DPH samozrejme tiež. Toto robí softwar automaticky.
Neviem si dať rady co má s čím sedieť alebo čo nie? Pomôžte
Ďakujem.
ondrejvla
27.06.05,08:25
Potrebujem skontrolovat sklad a účtovníctvo. Máme hlavný sklad. Z tohto skladu vydávame tovar cer fiškál.modul t.j. reg.pokladňa, na faktúry, ale aj pre našich obchod.partnerov, ktorý po predaji nahlasujú stav predaného tovaru a ten sa im faktúruje mesačne. tovar sa vydáva cez 395/132/ myslím teraz na obchod.partnerov/, predaj cez reg.pokladňu 604/261.. 504/132 a DPH samozrejme tiež. Toto robí softwar automaticky.
Neviem si dať rady co má s čím sedieť alebo čo nie? Pomôžte
Ďakujem.
395/132/ myslím teraz na obchod.partnerov/, predaj cez reg.pokladňu 604/261.. a ešte dokonca aj 504/132???? Prečo 2x!! a prečo vôbec takto ?
Tak tomuto účtovaniu asi vôbec nerozumiem???????????? Vy áno?
ALLL
27.06.05,09:10
Skontrolovat sklad - na konci mesiaca - tj ked uz mate vsetko vyfakturovane...neviem aky soft pouzivas...musi ti sediet invetura skladu na ucet 132.
xena
27.06.05,09:17
Cez pokladňu si účtujem pokladničné doklady. Aj PPD na dennú tržbu a to 211/26102. Nerozpisujem tu 604 a 343 / až - viď dole /

Preto 26102 lebo automaticky mi program zaúčtuje tržby zo skladu podľa jednotlivých pohybov / napr.phyb 33 máme ako predaj cez fiš.modul, 31 predaj na faktúru, atď... Takže ked skladník vyskladní tovar, je to jedno ako v tomto prípade, na každom pohybe mám číslo protiúčtu na hotovosť alebo skladu / Tak je to aj pri predaji v hotovosti - 604,343/26102. Potom sa mi to zaúčtuje automaticky a vynuleje sa 26102. Mám aj tržbu zaúčtovanú aj DPH.
Takto mám sklady obchodných partnerov . každý obchodný partner je vedený ako 132.. nejaká analytika a účet 395.. ako pomocný účet pri prevode z hlav.skladu do skladu k obchodnému partnerovi / ale ten tovar je stále náš, akoby odišiel len do vedľajšej miestnosti/ a potom pri hlásení sa urobia riadne výdajky na pohyb 30- teda predaj na faktúru čo sa mi automaticky zase zaúčtuje, normálne 311/604, 343.

Asi to dobre neviem tkto opísať možno telefonicky by to bolo jednoduchšie.
Ale potrebujem si skontrolovať sklad a jednotlivé účty , čo má s čím sedieť ako napr. 604 musí sedieť s ??? 504 s čím ? atď.....
xena
27.06.05,09:19
Skontrolovat sklad - na konci mesiaca - tj ked uz mate vsetko vyfakturovane...neviem aky soft pouzivas...musi ti sediet invetura skladu na ucet 132.
Ano tomu rozumiem, ale čo 604 , 504, 132 a jednotlivé príjemky resp. výdajky.???
ondrejvla
27.06.05,11:41
395/132/ myslím teraz na obchod.partnerov/, predaj cez reg.pokladňu 604/261.. a ešte dokonca aj 504/132???? Prečo 2x!! a prečo vôbec takto ?
Tak tomuto účtovaniu asi vôbec nerozumiem???????????? Vy áno?
Ja som ti už v tomto príspevku odpovedala, že nerozumiem tomuto zadaniu, nechápem, prečo máš 604 na MD?????, prečo účtuješ 395/132 a potom ešte raz 504/132, veď to vydáš zo skladu 2x, či vari nie?!
132 na analytiku prosím áno, ale to by som členila podľa druhov tovaru, napr. firma predáva ja nábytok, aj ojazdené automobily, aj bytové doplnky, alebo textil. Vtedy by som sklad členila, ale keď si predstavím, že doveziem ročne 60 automobilov od 60 dodávateľov, kúpi, 500 stoličiek od 50 dodávateľov, textil... tak si tú analytiku a ani jej vysúhlasovanie neviem predstaviť, no ale ty sa chceš trápiť, tak si si to rozčlenila! Keď nám vysvetlíš, kedy zúčtuješ tú 395, aby si ju mala na nule, a prečo 2 x výdaj zo skladu, vtedy možno pochopím... ale toto, no asi som ťažkopádna, ale vidím, že sa tu do odpovedí nikto nehrnie. Pravdepodobne je im to také zrozumiteľné ako mne!
Ja som účtovala predaj cez ERP: 211/604 hotovosť, 211/343 DPH, 261/604 plat.karta, 504/132 výdaj zo skladu. Cez OF 311/604,311/343,504/132. Možno máš niekde nejaký guľáš, a teraz ho nemožno vyčistiť! Sklad ti musí súhlasiť na ZS + nakúpený tovar mínus predaný tovar, KS na sklad.zásobách musí zodpovedať účtu 132.
Skús dať tom logiku, a vysvetliť polopatisticky.
ALLL
27.06.05,11:57
myslim ze to nevydava 2x zo 132, len si sleduje, co ide von cez registracku-tj hned a to co ide von na fakturu tak pouziva 395, kedze fakturuju az na konci mesiaca...potom by to slo 504/395. Neviem, a to ze 604/261 tiez nerozumiem...
Jana Acsová
27.06.05,12:11
Tvoj problém je iba v softvérových nastaveniach a zložitosti skladových operácií. Ale nakoľko z prepojenia účtovných operácií je zrejmé, že účty sa Ti párujú, je potrebné si spôsob, ktorý uvádzaš zapracovať do vnútornej smernice.
1. pokladňa v sklade sa tvári ako "dočasná", t.j. zrejme peniaze z nej sa zbierajú v centrálnej pokladni. Dobre.
2. typy skladových výdajov by mali byť dobre "predkontované" aby sa správne preniesli do účtovníctva. Ich spoločným znakom, je, že sú kontrolované na obrat strany D účtu 132.
3. pri účtovaní tržby t.j. 604,343/261 si si zrejme zamenila strany, nakoľko správne pri tvojom účtovaní má byť 261/604,343.
4. účtovanie 132/395 zrejme využívate na vnútropodnikové (medziskladové prevody) a máte to preddefinované. Tieto prevody sa kontrolujú iba v prípade, že by nesúhlasila operatívna evidencia na konečný stav skladových zásob podľa jednotlivých skladov.
5. nerozumiem pokračovaniu t.j. následne sa účtuje tržba na obchodného partnera, ja som tento prevod chápala iba ako medziskladový, tak ako uvádzam v bode 4. Alebo ho prevádzaš do "analytického skladu" aby si sledovala predaj podľa partnerov?
6. 504 mesačne by mala súhlasiť na realizované výdaje, t.j. na nadefinované pohyby (predaj na ERP, predaj na faktúru) - dokladuje sa sumarizáciou výdajok podľa pohybov,
7. 604 by mala súhlasiť na základ dane z tržby ERP + vydané faktúry.
ondrejvla
27.06.05,12:54
Ja plne súhlasím s AVO, len Xena by nám mohla podať bližšie vysvetlenie. Ale pravdepodobne len zadala otázku, potom jednu odpoveď a už zasa nie je... Ak dovtedy neupadne tvoja otázka, možno sa dopátrame k správnemu riešeniu.
xena
28.06.05,13:35
Ja plne súhlasím s AVO, len Xena by nám mohla podať bližšie vysvetlenie. Ale pravdepodobne len zadala otázku, potom jednu odpoveď a už zasa nie je... Ak dovtedy neupadne tvoja otázka, možno sa dopátrame k správnemu riešeniu.
Áno unávam odmčala som sa som t.č. na PN mám horúčky, kašel, atď. Takže som možno niekde aj nechtiac nesprávne udala strany /viď pokladňa 261/604, 343/.
Ja sa ozvem ako to bude možné. Mne ide o to že vo všeobecnosti potrebujem pomoc čo sa týka kontroly skladu . Asi tak ako keď sa kontroluje DPH či súhlasí s účtami a katagóriami DPH.

Zatiaľ ďakujem.

S podravom