Adriana73
02.03.09,23:29
Mam jednu otazku, keby mi vedel niekto poradit, budem velmi vdacna.
S manzelom sme zamestnani /nie sme zivnostnici/ a prenajimame byt, cize mame aj prijem aj z prenajmu.
Zmluvu s podnájomníkmi má uzavretú len manžel a taktiez len on je zaregistrovaný na Danovom úrade z titulu prenájmu nehnutelnosti.
Avšak teraz som niekde citala, že príjem z prenájmu si môžu manželia rozdeliť, ak majú byt v bezpodielovom vlastníctve a uplatnit oslobodenie od platenia dani vo vyske 25.650,- Sk obidvaja. V tomto prípade by sme nemuseli platiť žiadnu daň.
Ale ja však nie som registrovana na DÚ a taktiež nie som uvedená na tej zmluve o podnájme. V tomto prípade si to nemôžeme rozdeliť?
Dubak2000
02.03.09,23:38
nie som odbornik, ale tiez prenajimam byt a manzelka je registrovana na DU zvlast. Myslim si ze ak chce v danovom priznani uvadzat prijem z prenajmu musi byt registrovana na DU.
willma
03.03.09,06:07
mimotemyPoraďácka kaviareň bola založená za účelom oddychu a nie práce, požiadaj moderátora, aby tvoju otázku preradil do príslušného chlievika. A okrem iného daj si trošku námahy, o prenájme bytov a následnej dane bolo toho popísaného neúrekom. nakoľko je to tam kde má byť tak som pôvodné škrtla :)
Adriana73
03.03.09,08:09
dakujem, som tu nova, konkretne od vcera, neviem sa tu este dobre orientovat....
milagros208
06.03.09,11:32
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom dane z prenájmu nehnuteľnosti. Dvaja spoluvlastníci prenajímajú byt od 01.10.2008. Nájomné je vo výške Sk 8500,-- mesačne + nájomcovia sú povinní platiť ostatné úhrady cez inkaso. Chcela by som sa spýtať či do príjmu sa počíta len to nájomné alebo nájomné spolu s inkasom. Za rok 2008 mali príjem z nájmu 8500x3, teda 25 500 Sk. Tento príjem by si mali rozdeliť na polovicu. Príjem vo výške 5-násobku životného minima je oslobodený. Uvažujem správne, že za rok 2008 nie sú povinní podať DP, príp. priznávať tento príjem v DP, keďže je oslobodený? Má na tento príjem vplyv platba inkasa? Ďakujem.
Dubak2000
06.03.09,13:13
neviem ako je to s vyskou prijmu a kedy sa musi davat DP, ale predpokladam ze ak si chcu dve osoby priznavat prijem z prenajmu musia mat obaja registraciu na DU ze maju prijem z prenajmu. A registracia sa da robit max myslim dva mesiace dozadu t.j. do konca februara musis oznamit zaciatok prenajmu od zaciatku januara.
mzdarka renca
06.03.09,13:21
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom dane z prenájmu nehnuteľnosti. Dvaja spoluvlastníci prenajímajú byt od 01.10.2008. Nájomné je vo výške Sk 8500,-- mesačne + nájomcovia sú povinní platiť ostatné úhrady cez inkaso. Chcela by som sa spýtať či do príjmu sa počíta len to nájomné alebo nájomné spolu s inkasom. Za rok 2008 mali príjem z nájmu 8500x3, teda 25 500 Sk. Tento príjem by si mali rozdeliť na polovicu. Príjem vo výške 5-násobku životného minima je oslobodený áno. Uvažujem správne, že za rok 2008 nie sú povinní podať DP, príp. priznávať tento príjem v DP, keďže je oslobodený? Má na tento príjem vplyv platba inkasa áno? Ďakujem.

1. nájomné spolu s inkasom = príjem