metrix
03.03.09,07:52
Ahojte, vcera som sa docitala, ze firma s rocnym obratom do 5 mil., si nemusi viest uctovnictvo, zda sa mi to nevierihodne, ved uctovnictvo si musi viest kazdy.Alebo nie?
Miriam.x
03.03.09,07:01
Zavedenie daňovej evidencie u fyzických osôb (podnikateľov)

V zákone pribúdajú v § 6 odseky 14 a 15.

Podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou, nemusí viesť účtovníctvo ak:
• nezamestnáva žiadnych zamestnancov,
• jeho príjem nepresiahne v predošlom zdaňovacom období sumu 170000 € a
• uplatňuje skutočné výdavky.
Takýto podnikateľ bude viesť zjednodušenú daňovú evidenciu a to evidenciu o:
• príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov,
• hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
• zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
Keďte takýto podnikateľ nemusí viesť účtovníctvo, nemá napr. ani povinnosti:
• vykonania inventarizácie,
• zostavovania účtovnej závierky,
• uzatvárať a otvárať účtovné knihy a vyhotovovať účtovné výkazy,
• oceňovania reálnou hodnotou,
• zostavovania účtovného odpisového plánu,
• vyčísľovania kurzových rozdielov.
Daňovník spĺňajúci uvedené podmienky môže viesť zjednodušenú daňovú evidenciu už od 1. marca 2009.
Braňo
03.03.09,07:14
Reálnosť týchto dvoch paragrafov je diskutabilná, nakoľko evidencia DPH a zoznam dokladov nebol zrušený a účtovné metódy a princípy nemožno meniť počas účtovného roka.
desina
03.03.09,10:13
Zjednodušená daňová povinnosť sa netýka podnikateľa fyzickej osoby, ktorá je zapísaná v obchodnom registri a vedie podvojné účtovníctvo aj keď spĺňa vyššie uvedené podmienky. Alebo áno?
desina
03.03.09,10:16
Oprava "daňová evidencia".
poisonkatka
03.03.09,10:20
bude to platit az od noveho uctovneho obdobia, aspon tak pisali v pravde..akurat dnes sme sa nad tym pozastavovali...inak, ak ma rocny obrat 5 mil. tak co s dph? ved to sa automaticky stava platcom, tak musi viest uctovnictvo, nie?
veronikasad
03.03.09,10:33
bude to platit az od noveho uctovneho obdobia, aspon tak pisali v pravde..akurat dnes sme sa nad tym pozastavovali...inak, ak ma rocny obrat 5 mil. tak co s dph? ved to sa automaticky stava platcom, tak musi viest uctovnictvo, nie?
platitel DPH vedie evidenciu DPH.
Zjednodušená daňová evidencia neznamená "nevedenie účtovníctva". Akurát nemusí v peňažnom denníku rozdelovať zdanitelné príjmy a výdavky do jednotlivých koloniek a k DP neprikladá účtovné výkazy
poisonkatka
03.03.09,10:42
platitel DPH vedie evidenciu DPH.
Zjednodušená daňová evidencia neznamená "nevedenie účtovníctva". Akurát nemusí v peňažnom denníku rozdelovať zdanitelné príjmy a výdavky do jednotlivých koloniek a k DP neprikladá účtovné výkazy

dakujem :-)
Braňo
03.03.09,12:05
platitel DPH vedie evidenciu DPH.
Zjednodušená daňová evidencia neznamená "nevedenie účtovníctva". Akurát nemusí v peňažnom denníku rozdelovať zdanitelné príjmy a výdavky do jednotlivých koloniek a k DP neprikladá účtovné výkazy

no keď ich nahodíš do účtovníctva kvôli dph, tak ich už hádam aj rozdelíš....
poisonkatka
03.03.09,15:13
inak, vie mi niekto povedat, ze na co je to dobre?
veronikasad
03.03.09,15:24
inak, vie mi niekto povedat, ze na co je to dobre?

a ty nevieš, že sa "zvolebnieva" ...
evina
03.03.09,15:56
inak, vie mi niekto povedat, ze na co je to dobre?

Aby sme sa sami seba presvedčovali, že aké to máme "jednoduchéô .....:eek:
AnnaK
04.04.09,22:22
inak, vie mi niekto povedat, ze na co je to dobre?
Nemáš povinnosť viesť účtovníctvo, nemôžeš dostať pokutu za nesprávne vedenie účtovníctva.
Eulalia
05.04.09,04:03
inak, vie mi niekto povedat, ze na co je to dobre?


a ty nevieš, že sa "zvolebnieva" ...


Aby sme sa sami seba presvedčovali, že aké to máme "jednoduchéô .....:eek:

Je to rukolapný dôkaz, akých odborníkov máme na prípravu zákonov a na ich schvaľovanie v parlamente:D