ikovacikova
03.03.09,06:54
Ahojte poraďáci,
toto je čerešnička a potrebujem ju ako-tak vyriešiť.
Sused ma požiadal, aby som mu spravila daňové priznanie za rok 2008.
Keď mi priniesol podklady, zistila som, že v roku 2007 mu bola pridelená dotácia z eurofondov vo výške skoro 71 tis. Sk, ktorá nebola nikde zaevidovaná. Ani v daňovom priznaní. V roku 2008 mal nakúpiť nejaký materiál, ktorý samozrejme nekúpil a to znamená, že nemá žiadne doklady, ale tvrdí, že zoženie. Dotácia mu bola poskytnutá na 2 roky, t.z. že v novembri 2009 mu končí. Eventuálne môže niečo kúpiť tento rok. Je možné s týmto niečo spraviť?
Iveta
Zita5
03.03.09,06:07
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t69596-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-3-2007-a.html#hore)
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza


(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa

h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane

1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,

2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté


Pozrite si aj http://www.porada.sk/t103173-usmernenia-k-postupom-ju.html
Zita5
03.03.09,06:12
Ahojte poraďáci,
toto je čerešnička a potrebujem ju ako-tak vyriešiť.
Sused ma požiadal, aby som mu spravila daňové priznanie za rok 2008.
Keď mi priniesol podklady, zistila som, že v roku 2007 mu bola pridelená dotácia z eurofondov vo výške skoro 71 tis. Sk, ktorá nebola nikde zaevidovaná. Ani v daňovom priznaní. V roku 2008 mal nakúpiť nejaký materiál, ktorý samozrejme nekúpil a to znamená, že nemá žiadne doklady, ale tvrdí, že zoženie. Dotácia mu bola poskytnutá na 2 roky, t.z. že v novembri 2009 mu končí. Eventuálne môže niečo kúpiť tento rok. Je možné s týmto niečo spraviť?
Iveta

Ja som Vám dala odpoveď ako sa dotácia má účtovať , ale k obchádzaniu zákona sa vyjadrovať nebudem .
Jedine toľko , že SZČO má zmluvu , podľa ktorej sa bude riadiť pri postupe čerpaní finančných prostriedkov .
To nie je o tom , že však si zoženie nejaké doklady ......
ikovacikova
03.03.09,06:17
Ste zlatá, ďakujem. Dotáciu účtovať viem, už som to robila. Lenže k daňovému priznaniu sa prikladajú aj výkazy, kde tá dotácia je zahrnutá. To on nemá. A ako poznám naše úrady, skôr ako skončia dva roky, príde kontrola. My sme ju mali. A skutočne kontrolovali všetko.
Zita5
03.03.09,06:55
Ste zlatá, ďakujem. Dotáciu účtovať viem, už som to robila. Lenže k daňovému priznaniu sa prikladajú aj výkazy, kde tá dotácia je zahrnutá. To on nemá. A ako poznám naše úrady, skôr ako skončia dva roky, príde kontrola. My sme ju mali. A skutočne kontrolovali všetko.


http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-00000B16

Kopírujem len to najdôležitejšie ...
§ 49 Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou uvedených v podnikateľskom zámere a musí byť použitý v období od podpísania dohody do ukončenia záväzku na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti.


Použitie príspevku musí byť preukázateľné a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.