elis33
03.03.09,08:08
Dobrý deň.

Prišla mi faktúra z Poľska. Podľa čoho - podľa akého kurzu mi v banke prepočítajú sumu v zlotých na eurá? Mala by som si aspoň trochu sledovať kurzi a íšť teoreticky zapaltiť keď bude najlepší?Aký kurz platí, ten v deň zalpatenia faktúry alebo deň vystavenia?

Ďakujem za odpovede
Alena Šimová
23.03.09,06:34
V banke prepočítajú kurz faktúry dňom zaplatenia kurzom, aký má banka vyhlásený na ten deň. A určite je správne sledovať, aký je v ten deň kurz.
luciana1
07.04.09,12:16
Dobrý deň,

zakúpili sme tovar v Poľsku v hotovosti za Eurá. Teraz nám poslali faktúry na tento tovar, ale v zlotych. Že si ten kurz prerátam to mi je jasné. Horšie je, že pri platbe nám nedali doklad o zaplatení, lebo ho vraj dopošlú. Len teraz neviem, ako dám výdaj z pokladne. Na faktúre je napísané, že bola zaplatená, ale nie je napísané kedy a kto prevzal platbu. A ten príjmový doklad chýba. Ďakujem
Marianna01
07.04.09,12:53
Dobrý deň,

zakúpili sme tovar v Poľsku v hotovosti za Eurá. Teraz nám poslali faktúry na tento tovar, ale v zlotych. Že si ten kurz prerátam to mi je jasné. Horšie je, že pri platbe nám nedali doklad o zaplatení, lebo ho vraj dopošlú. Len teraz neviem, ako dám výdaj z pokladne. Na faktúre je napísané, že bola zaplatená, ale nie je napísané kedy a kto prevzal platbu. A ten príjmový doklad chýba. Ďakujem
Bez príjmového dokladu to pôjde ťažko - nebudeš vedieť, aký kurz použiť. Špeciálne poliaci však veľmi neradi dávajú PPD, väčšinou pri úhrade v hotovosti napíšu na faktúru - zaplaceno gotowka. Potom môžeš brať kurz, kedy bola vystavená faktúra. Ja tieto "pripomienky" na faktúre zvýrazňujem, k môjmu dokladu dopíšem poznámku v zmysle úhrada v hotovosti - potvrdenie na faktúre bez ďalšieho príjmového dokladu. Skrátka - beriem to ako hotovostnú faktúru
luciana1
07.04.09,13:03
Zapisuješ potom tú faktúru do záväzkov, alebo ju dám rovno ako výdaj do pokladne?
Marianna01
07.04.09,13:11
Zapisuješ potom tú faktúru do záväzkov, alebo ju dám rovno ako výdaj do pokladne?

tak na toto sa názory rôznia - ja dávam rovno do pokladne len doklady typu Metro. Ale pre jednoduchší prehľad - hlavne v PU - účtujem aj do záväzkov a ten istý deň úhrada. Myslím, že smernicou to vyriešiš. Mimochodom, nemala som to nikdy vytknuté na DU.
luciana1
09.04.09,07:31
Ďakujem za pomoc