Anna Žiaková
27.06.05,08:55
Chcem sa spýtať, či majú nárok na daňový bonus maturanti aj na prázdniny a za akých podmienok.
accad
27.06.05,07:14
Pre nárok na daňový bonus je u maturantov, ktorí nepokračujú v sústavnej príprave na budúce povolanie termín 31.8. a u vysokoškolákov je to termín poslednej štátnej skúšky. Čiže za maturantov je nárok ešte za mesiac júl a august.
brm
27.06.05,07:25
treba dať ešte bacha na to, či sa hneď po skončení školského roku nezamestnal/dobrý vtip,že?/...
Valika
27.06.05,07:28
A maturant nesmie byť evidovaný na UP, inak nie je nárok na daň.bonus ani na rod.prídavky.
Anna Žiaková
27.06.05,07:28
Vďaka, ale chcem by som ešte vedieť, či rodičia musia toto obdobie dokladovať.
vladan
27.06.05,07:32
A maturant nesmie byť evidovaný na UP, inak nie je nárok na daň.bonus ani na rod.prídavky.
maturanta zaevidujú najskôr 1.9., keďže školský rok sa končí 31.8. ... čiže cez prázdniny je nárok na daňový bonus a rod. prídavky
Valika
27.06.05,07:44
Netreba nič dodatočne dokladovať za obdobie prázdnin.
brm
27.06.05,13:38
Netreba nič dodatočne dokladovať za obdobie prázdnin.medzi nami nudiacim sa mzdárkami, a čo tak zápis pracovníka do daňového vyhlásenia, že dieťa ukončilo štúdium?
uko
28.06.05,08:13
nemôžem nikde nájsť ako je to so študentom VŠ a uplatnením zníženia starobného poistenia o 0,5. keď skončil štúdium 4.5. viem že bonus za máj ešte môžem ale nikde nemôžem nájsť ako je to s týmto. ako je to? môžte to aj podložiť zákonom? ďakujem
kvet
28.06.05,09:02
Nezaopatrenosť dieťaťa na účely zákona o sociálnom poistení, teda aj na účely uplatnenia zníženej sadzby starobného poistenia upravuje § 9 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. (Na rozdiel od uplatnenia daňového bonusu, kde nezaopatrenosť dieťaťa upravuje zákon o prídavku na dieťa a podľa zákona o dani z príjmov na jeho trvanie je rozhodujúci stav k prvému dňu v mesiaci, tzn., ak ešte spĺňa dieťa podmienku nezaopatrenosti k prvému dňu v mesiaci, má nárok na daňový bonus za tento mesiac). Zákon o sociálnom poistení nešpecifikuje prípady, ak podmienky nezaopatrenosti dieťaťa trvali len niekoľko dní v mesiaci.
Podľa môjho názoru, zamestnanec má nárok na zníženú sadzbu poistného na starobné poistenie za celý mesiac máj, ak dieťa prestalo spĺňať podmienku nezaopatrenosti dňa 5.5., pretože poistné sa vypočítava z vymeriavacieho základu dosiahnutého z rozhodujúceho obdobia, ktorým je kalendárny mesiac a sadzby určenej podľa § 131 t.j. buď plnej sadzby, alebo zníženej o 0,5 %. Neviem si predstaviť, ak by softvér vypočítal sadzbu poistného a to od 1.5 do 4.5 zníženú o 0,5 % a od 5.5. plnú sadzbu ????? no neviem, je to len môj názor. Mal som podobný prípad pri narodení dieťaťa, ktoré sa tiež narodilo v priebehu mesiaca a zníženú sadzbu mi softvér vypočítal za celý mesiac.
uko
28.06.05,09:58
ďakujem kvet. uvažovala by som podobne. len strácam istotu keď to nemám niečim podložené. a keď to tak urobil aj softvér tak tí čo ho robili snáď myseli aj na to. vďaka ešte raz za vyčerpávajúcu odpoveď
Medvedíková
28.06.05,11:22
Nesmú sa zaevidovať na úrade práce!!!!!!!!!!
kvet
28.06.05,11:36
U študenta VŠ je to jedno, pretože sa už za "prázdninové mesiace" nepovažuje za nezaopatrené dieťa. Sústavná príprava je len do skončenia vysokoškolského štúdia II. stupňa.
Študent SŠ, ktorý ukončil štúdium a nepodal si prihlášku na štúdimu na VŠ, nie je zamestnaný ani nie je v evidencii uchádzačov o zamestnanie, považuje sa za nezaopatrené dieťa aj za "prázdninové mesiace".