tinkas
03.03.09,09:06
Ahojte mam menši problemik..kolegyni sa hodili na marotku a ja som na všetko sama a ešte k tomu začiatočnik?? Co mam spravit s PN-kami? poslat do poistovne, niekde to nahlasit?? dakujem krasne
veronikasad
03.03.09,08:09
Ahojte mam menši problemik..kolegyni sa hodili na marotku a ja som na všetko sama a ešte k tomu začiatočnik?? Co mam spravit s PN-kami? poslat do poistovne, niekde to nahlasit?? dakujem krasne
prvých 10 kal. dní dočasnej PN platí zamestnávatel. Ak PN bude dlhšie, priložíš k nej potvrdenie o príjme /za predch. kal. rok - ak prac.pomer v tomto roku trval/ a odovzdáš v soc.poisťovni
VERONIKA6
03.03.09,08:09
Ahojte mam menši problemik..kolegyni sa hodili na marotku a ja som na všetko sama a ešte k tomu začiatočnik?? Co mam spravit s PN-kami? poslat do poistovne, niekde to nahlasit?? dakujem krasne
Prvých 10 dní DPN prepláca zamestnávateľ, od 11. dňa sociálka. DPN odovzdáš do soc. poisťovne spolu s "Potvrdením zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku.
Začiatok a koniec DPN nahlasuješ aj do zdravotnej poisťovne.
mzdarka renca
03.03.09,08:12
Ahojte mam menši problemik..kolegyni sa hodili na marotku a ja som na všetko sama a ešte k tomu začiatočnik?? Co mam spravit s PN-kami? poslat do poistovne, niekde to nahlasit?? dakujem krasne

Prvých 10. kalendárnych dní prepláca zamestnávateľ a ak PN pokračuje, vystavíš potvrdenie a vystavenú PN (červené tlačivko) pošleš do soc. poisťov.
Oznámiš ZP.
elizabet100
20.04.09,10:48
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, aké časti PN-ky tlačiva, má zaslať SZČO na SP, ak je od dnes na PN. Dostal časť I.A-zelené, IIa.čierne, II.červené.
Je potrebné zaslať tlačivo aj na ZP?
A odvody do SP sa krátia a do ZP ostávaju nezmenené?
Ďakujem.
Sabadka
20.04.09,11:14
Ahojte mam menši problemik..kolegyni sa hodili na marotku a ja som na všetko sama a ešte k tomu začiatočnik?? Co mam spravit s PN-kami? poslat do poistovne, niekde to nahlasit?? dakujem krasne
Naj jednoduchšie riešenie - choď na PN aj ty!:D:D:D:D

Sory, dnes mi to píše celkom blbo. Babenky majú pravdu (veronikasad,veronika6,mzdárkarenca atď.)
Sabadka
20.04.09,11:18
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, aké časti PN-ky tlačiva, má zaslať SZČO na SP, ak je od dnes na PN. Dostal časť I.A-zelené, IIa.čierne, II.červené.
Je potrebné zaslať tlačivo aj na ZP?oznámiť PN
A odvody do SP sa krátia a do ZP ostávaju nezmenené? len alik.časť za 4/2009 potom do ukončenia PN nič, ak bude celý máj PN ak nie tak znova len alik.časť za 5/2009
Ďakujem.

Dúfam, že som nič nevynechala
ZuzanaP
20.04.09,11:18
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, aké časti PN-ky tlačiva, má zaslať SZČO na SP, ak je od dnes na PN. Dostal časť I.A-zelené, IIa.čierne, II.červené.
Je potrebné zaslať tlačivo aj na ZP?
A odvody do SP sa krátia a do ZP ostávaju nezmenené?
Ďakujem.


Ak sa dobre pamätám do SP sme posielali aj IIa. a aj II. (červené). Do SP sa odvody krátia, do ZP nezmenené, vyrovná sa to v ročnom zúčtovaní, ku ktorému priložíte potvrdenie SP o poberaní nemocenských dávok. Po ukončení PN pošlete tlačivo IV do SP.
elizabet100
20.04.09,12:56
ďakujem za odpovede
veronikasad
20.04.09,13:54
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, aké časti PN-ky tlačiva, má zaslať SZČO na SP, ak je od dnes na PN. Dostal časť I.A-zelené, IIa.čierne, II.červené.
Je potrebné zaslať tlačivo aj na ZP?
A odvody do SP sa krátia a do ZP ostávaju nezmenené?
Ďakujem.
AK SZČO platí odvody z min. vymer. základu, nemusí platiť preddavky ani počas PN-ky :

8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

...
) je len samostatne zárobkovo činnou osobou a v období, v ktorom sa považuje za osobu podľa odseku 8 písm. a) až h), j), o), p) a u) a za samostatne zárobkovo činnú osobu, jej pomerná časť vymeriavacieho základu podľa § 13 ods. 6 pripadajúca na obdobie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti nepresahuje úhrn minimálnych základov podľa § 13 ods. 9 písm. b),