panter10
03.03.09,10:17
V júni roku 2008 sme dve FO založili združenie, pričom po podpísaní zmluvy o združení moja spoločníčka navrhla osobu, ktorá nám bude robiť účtovníctvo, pričom je to jej dobrá známa. V novembri 2008 som dal písomne okamžitú výpoveď zo združenia, nakoľko spoločníčka absolútne nedodržiavala podmienky zmluvy a doslova si robila čo chce. Do dnešného dňa som nedostal žiadnu odpoveď pričom v zmluve je uvedená tojmesačná výpovedná lehota. Účtovníčka mi do dnešného dňa nedala vyúčtovanie zo združenie, pritom si myslím, že je ovplyvnené mojou spoločníčkou nakoľko sú dobré priateľky. Účtovníčka týmto vážne ohrozuje moje včasné a správne podanie daňového priznania. Môže mi prosím Vás niekto poradiť ako mám postupovať ? Ďakujem.
Zita5
03.03.09,09:51
V júni roku 2008 sme dve FO založili združenie, pričom po podpísaní zmluvy o združení moja spoločníčka navrhla osobu, ktorá nám bude robiť účtovníctvo, pričom je to jej dobrá známa. V novembri 2008 som dal písomne okamžitú výpoveď zo združenia, nakoľko spoločníčka absolútne nedodržiavala podmienky zmluvy a doslova si robila čo chce. Do dnešného dňa som nedostal žiadnu odpoveď pričom v zmluve je uvedená tojmesačná výpovedná lehota. Účtovníčka mi do dnešného dňa nedala vyúčtovanie zo združenie, pritom si myslím, že je ovplyvnené mojou spoločníčkou nakoľko sú dobré priateľky. Účtovníčka týmto vážne ohrozuje moje včasné a správne podanie daňového priznania. Môže mi prosím Vás niekto poradiť ako mám postupovať ? Ďakujem.

Pozrite tento uvedený link

http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html

V zmluve o združení by ste mali mať tieto skutočnosti dohodnuté a to myslím to , že do akej doby po vystúpení zo združenia má byť vystupujúci člen združenia vysporiadaný a akým spôsobom .Buď spôsobom určeným v zmluve , inak rovným dielom .

Vy máte a mali ste právo nahliadať do účtovníctva a presvedčiť sa o hospodárskom stave účtovníctva združenia Obč.zákonník § 837 .

§ 838 - podľa tohto paragrafu vystúpiť môžete , ale nie však v nevhodnej dobe a na ujmu ostatných účastníkov združenia .

Doporučujem si prečítať priložený link , kde je aj Občiansky zákonník a preštudujte si §§ 829 až 841 a na základe toho napíšte jeden list , kde žiadate o predloženie účtovnej závierky , resp. mimoriadnej závierky a žiadate o navrátenie vecí resp. finančných prostriedkov /ak ste vložili niečo do združenia / a taktiež žiadate o vysporiadanie o majetok , ktorý ste získali pri spoločnej činnosti .
Treba poznamenať , že sa blíži deň podania DP a potrebujete okrem iného aj podklady k spracovaniu daňového priznania . Určite si aj termín , do akého žiadate uvedenú závierku dodať .
Musíte si preštudovať aj zmluvu , ktorú ste uzatvorili a vychádzať aj z uzatvorenej zmluvy .
panter10
05.03.09,12:29
Ďakujem pokne za radu, ale účtovníčka ma odkazuje na moju spoločníčku a táto so mnou nekomunikuje a zmluvu o združení považuje za nepodstatný zdrap papiera.
Zita5
05.03.09,13:11
Ďakujem pokne za radu, ale účtovníčka ma odkazuje na moju spoločníčku a táto so mnou nekomunikuje a zmluvu o združení považuje za nepodstatný zdrap papiera.

Vlastníte aspoň jedno vyhotovenie Zmluvy o združení ?
Ak áno , okopírujte a pošlite to Vašej spoločníčke aj s listom .Dalo by sa v tom určite niečo robiť , len človek musí chcieť a nevzdávať .
Neviem čo si mám o tom myslieť . Na druhej strane , ak viete že ste spolu dosiahli určitý zisk , tak to len tak šmahom ruky chcete hodiť za sebou ?
A čo Vaše daňové povinnosti voči štátu ?
panter10
05.03.09,13:38
Ak to vyznelo ako, že sa vzdávam, tak sa ospravedlňujem, som rozhodnutý riešiť uvedené problémy i súdnou cestou, pretože moja spoločníčka jedného dňa presťahovala bez môjho vedomia celú firmu a od vtedy sa správa ako výlučná majiteľka. Zmluvu o združení mám ale neviem ako ju prinútiť spolupracovať aby som v pohode stihol daňové priznanie. Ďakujem Vám za doterajšiu pomoc.
Zita5
05.03.09,13:41
Ak to vyznelo ako, že sa vzdávam, tak sa ospravedlňujem, som rozhodnutý riešiť uvedené problémy i súdnou cestou, pretože moja spoločníčka jedného dňa presťahovala bez môjho vedomia celú firmu a od vtedy sa správa ako výlučná majiteľka. Zmluvu o združení mám ale neviem ako ju prinútiť spolupracovať aby som v pohode stihol daňové priznanie. Ďakujem Vám za doterajšiu pomoc.

Obráťte sa v tejto veci na advokáta , ak sa jedná o významnú sumu na príjmoch resp. na podiele spoluvlastníctva . A nech ju advokát vyzve .