Andrejbr
03.03.09,09:18
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom výpovede. Pracovníčka na rodičovskej dovolenka dala výpoveď zo zamestnania. Podľa zákonníka práce je pri výpovedi 2-mesačná výpovedná lehota. Je samozrejmé, že pracovníčka počas rodičovskej nenastúpi na 2 mesiace do roboty, ale nesmie sa ani zamestnať u iného zamestnávateľa. Na čo má právo zamestnávateľ, pokiaľ zistí že zamestnankyňa sa zamestnala hneď od prvého dňa trvania výpovednej doby?
Tweety
03.03.09,08:23
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom výpovede. Pracovníčka na rodičovskej dovolenka dala výpoveď zo zamestnania. Podľa zákonníka práce je pri výpovedi 2-mesačná výpovedná lehota. Je samozrejmé, že pracovníčka počas rodičovskej nenastúpi na 2 mesiace do roboty, ale nesmie sa ani zamestnať u iného zamestnávateľa. Na čo má právo zamestnávateľ, pokiaľ zistí že zamestnankyňa sa zamestnala hneď od prvého dňa trvania výpovednej doby?
A odkiaľ berieš, že sa nesmie zamestnať u iného zamestnáv.? ZP nič také nezakazuje.
Andrejbr
03.03.09,08:53
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Informáciu že sa zamestnankyňa nemôže zamestnať u iného zamestnávateľa počas trvania výpovednej doby na rodičovskej dovolenke mám priamo z inšpektorátu práce
Chobot
03.03.09,10:28
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Informáciu že sa zamestnankyňa nemôže zamestnať u iného zamestnávateľa počas trvania výpovednej doby na rodičovskej dovolenke mám priamo z inšpektorátu práce

Žiadny zákon nezakazuje zamestnancovi uzatvoriť novú pracovnú zmluvu počas doby, keď inde čerpá rodičovskú dovolenku. Buď ti dali na IP zlú informáciu, alebo ste sa zle pochopili.

Ak by sa totiž zamestnala na trvalý pracovný pomer, tak jediné čo by sa stalo, by bolo, že by stratila nárok na rodičovský príspevok. Ale u teba môže naďalej čerpať RD.

Navyše pre teba to nemá zmysel riešiť alebo sa do toho vŕtať, lebo nič tým nedosiahneš. Tá zamestnankyňa k tebe do práce aj tak nenastúpi a PP sa ukončí uplynutím VD.

Čo by si chcel dosiahnuť? Nejako sa jej "pomstiť"?
Andrejbr
03.03.09,11:31
nikto sa nikomu nemieni mstiť. Nepochopím jednu vec, pokiaľ sa o radu obráti zamestnanec, je tu aktívnych plno ľudí, ktorý mu pomôžu dobrou radou. Pokiaľ sa tu však nájde niekto z radov zamestnávateľov, každý v tom vidí len pomstu. Skutočnosť je len taká, že v konečnom dôsledku zamestnanec aj tak môže robiť čo chce. Možno je to čo povedali na IP blbosť ale ich slova boli: zamestnankyňa môže dať výpoveď počas trvania RD, výpovedná doba trvá 2 mesiace (ako je uvedené vo výpovedi), ale nesmie sa počas výpovednej doby inde zamestnať. No neviem čo si teda o tom mám myslieť. Určite by ma úmyselne nezávádzali.
Zoltán Kovács
03.03.09,11:35
nikto sa nikomu nemieni mstiť. Nepochopím jednu vec, pokiaľ sa o radu obráti zamestnanec, je tu aktívnych plno ľudí, ktorý mu pomôžu dobrou radou. Pokiaľ sa tu však nájde niekto z radov zamestnávateľov, každý v tom vidí len pomstu. Skutočnosť je len taká, že v konečnom dôsledku zamestnanec aj tak môže robiť čo chce. Možno je to čo povedali na IP blbosť ale ich slova boli: zamestnankyňa môže dať výpoveď počas trvania RD, výpovedná doba trvá 2 mesiace (ako je uvedené vo výpovedi), ale nesmie sa počas výpovednej doby inde zamestnať. No neviem čo si teda o tom mám myslieť. Určite by ma úmyselne nezávádzali.

V zákonníku práce nikde nie je uvedené, že by nemohla uzavrieť ďalší prac.pomer počas trvania výpovednej doby. Chcel by som vedieť akým § podložila pracovníčka IP svoje tvrdenie.
Chobot
03.03.09,12:39
nikto sa nikomu nemieni mstiť. Nepochopím jednu vec, pokiaľ sa o radu obráti zamestnanec, je tu aktívnych plno ľudí, ktorý mu pomôžu dobrou radou. Pokiaľ sa tu však nájde niekto z radov zamestnávateľov, každý v tom vidí len pomstu. Skutočnosť je len taká, že v konečnom dôsledku zamestnanec aj tak môže robiť čo chce. Možno je to čo povedali na IP blbosť ale ich slova boli: zamestnankyňa môže dať výpoveď počas trvania RD, výpovedná doba trvá 2 mesiace (ako je uvedené vo výpovedi), ale nesmie sa počas výpovednej doby inde zamestnať. No neviem čo si teda o tom mám myslieť. Určite by ma úmyselne nezávádzali.

Nie sme len na strane zamestnanca, poradíme aj zamestnávateľom. Ale v tvojom prípade skutočne nemáš sa čoho chytiť. Keby ti tým vznikla nejaká škoda, tak by sme ti poradili, ako si ju vymôcť. Ale ak ti raz odíde zamestnanec, dokonca počas RD (teda v práci ju ani nemáš), tak neviem, prečo ťa trápi, či sa niekde inde zamestná. Teba, ako zamestnávateľa sa to vôbec nedotkne. Pokiaľ by tým aj porušila nejaký zákon, za to si bude zodpovedať ona, nie ty. Tu nie je čo riešiť.

AK ti v tej súvislosti vzniká nejaký problém (napr. nejaké hlásenie alebo kontrola zo SP), tak to popíš a poradíme.
brčko
03.03.09,13:51
Súhlasím s vyššie napísaným od poradákov.
Dokonca by som na tvojom mieste ocenila od zamestnankyne, že dala výpoved ešte pred nástupom do práce a neprišla až tesne pred ukončením RD a nežiadala od teba dohodu o ukončení PP (vtedy ak by si nesúhlasil s dohodou a ona nenastúpila napriek tomu do práce by bola tvoja nespokojnosť opodstatnená). Takto sa vieš s dostatočným predstihom pripraviť na to, že budeš potrebovať novú silu. Ved určite miesto nej predpokladám niekto pracuje. No a teba to nebude stáť ani odstupné a aj v prípade že by bola tehotná, PN ... jej prac.pomer skončí uplynutím výpovednej lehoty. Jedíné čo jej musíš preplatiť je zostatok dovolenky, ak jej nejaká ostala.
emarosl
17.04.09,06:51
Milí poraďáci!

Môžete mi prosím Vás poradiť, či správne tomu chápem? Ak dá zamestnankyňa počas rodičovskej dovolenky výpoveď, výpovedná lehota začne plynúť od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, však?

Alebo výpovedná lehota začne plynúť od od 1. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tom, čo nastúpi do práce po skončení rodičovskej dovolenky???

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše rady!
mzdarka renca
17.04.09,06:57
Milí poraďáci!

Môžete mi prosím Vás poradiť, či správne tomu chápem? Ak dá zamestnankyňa počas rodičovskej dovolenky výpoveď, výpovedná lehota začne plynúť od 1. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, však? áno

Alebo výpovedná lehota začne plynúť od od 1. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tom, čo nastúpi do práce po skončení rodičovskej dovolenky??? nie

Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše rady!

odpoveď v texte
emarosl
17.04.09,07:05
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A neviete mi, prosím Vás, poradiť, keď zamestnávateľ preplatí zamestnankyni dovolenku z dôvodu jej výpovede (lebo počas rodičovskej dovolenky si ju nemôže vyčerpať), má to nejaký dopad na čerpanie rodičnovského príspevku? Mohla by napr. z dôvodu tohto príjmu prísť zamestnankyňa o rodičovský príspevok?

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!
mzdarka renca
17.04.09,07:10
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A neviete mi, prosím Vás, poradiť, keď zamestnávateľ preplatí zamestnankyni dovolenku z dôvodu jej výpovede (lebo počas rodičovskej dovolenky si ju nemôže vyčerpať), má to nejaký dopad na čerpanie rodičnovského príspevku? Mohla by napr. z dôvodu tohto príjmu prísť zamestnankyňa o rodičovský príspevok?

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!

nie, nepríde o RD, preplatenie dovolenky na to nemá vplyv.
emarosl
17.04.09,07:11
Ešte raz ďakujem krásne za pomoc! Si super!
MarcelkaT
17.04.09,07:22
Zamestnankyni končí RD 30.augusta 2009 a ak da výpoveď k 31.júlu - PP končí jej potom jeden mesiac po RD? Čiže 30.september 2009. Alebo sa mylím, ak áno opravte má. Ďakujem.
Chobot
17.04.09,07:36
Zamestnankyni končí RD 30.augusta 2009 a ak da výpoveď k 31.júlu - PP končí jej potom jeden mesiac po RD? Čiže 30.september 2009. Alebo sa mylím, ak áno opravte má. Ďakujem.

Áno, je to tak.
MarcelkaT
17.04.09,07:43
Ďakujem.