pipiskova81
03.03.09,09:58
Dobrý deň. chcem sa len uistiť, či to tak je ako si myslím.... Ak chcem uplatniť paušálne výdavky za rok 2008, tak môj príjem zo živnosti je = celkový skutočný príjem ( nemám faktúry - mala som len pokladňu a robené mesačné uzávierky) + mám pripočítať (zrátať mesiac po mesiaci) z účtu čo tam mám normálne na konci mesiaca vždy "UROKY" ??? A čo ak mi to robí len nejakých napr. 1,84Sk? Ako to zaokrúhliť? Alebo čo ak mám v druhom prípade dokonca úroky -0,24Sk.... Aký mám mať teda skutočný príjem...???Ďakujem
Rozalaia
03.03.09,10:28
Tvoj vydaj = celkove prijmy zo ZIVNOSTI *0,4 (resp 0,6). Do prijmu zo ZIVNOSTI zarataj len prijmy cez pokladnu, uroky na ucte nezahrnaj.
Zoltán Kovács
03.03.09,10:28
Tvoj vydaj = celkove prijmy zo ZIVNOSTI *0,4 (resp 0,6). Do prijmu zo ZIVNOSTI zarataj len prijmy cez pokladnu, uroky na ucte nezahrnaj.


A to už prečo nie?
heike
03.03.09,10:38
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(4) Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
ego.mc
03.03.09,10:51
Ja by som len zdôraznil, že sa jedná o úroky na účtoch súvisiacich s podnikaním. Nie o úroky na osobných (súkromných) účtoch, ktoré s podnikaním nesúvisia.
marjankaj
03.03.09,11:06
Ja by som len zdôraznil, že sa jedná o úroky na účtoch súvisiacich s podnikaním. Nie o úroky na osobných (súkromných) účtoch, ktoré s podnikaním nesúvisia.



§6 ods 5 b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Myslím, že je to jasné. A neviem, čo riešite úrok 1,84 Sk daň=0,35 Sk

P.S. Ak mu chodia úhrady na osobný účet, tak ho používa v súvislosti s dosahovaním príjmov.
heike
03.03.09,11:23
niekedy je dobré poopisovať niečo z viacerých strán, aby dotyčný porozumel...
pipiskova81
03.03.09,11:56
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....
Zoltán Kovács
03.03.09,11:57
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....

Mínusové neodrátaš. Je to výdavok, a pri paušáli neberieš do úvahy skutočné výdavky.
pipiskova81
03.03.09,12:11
Ďakujem veľmi pekne za ochotu....:)
spit1
03.03.09,22:42
ak sa jedna o uroky z bankoveho uctu, tak tieto uroky uz su zdanene zrazkovou danou. Standardne s nimi preto nijako neratate do prijmu z podnikania.
Zarate ich jedine ak ste mali dokopy prijem z podnikania spolu s urokmi pred zdnanim nizsie ako nezdanitelne minimum na ktore mate narok (ci uz na danovnika alebo spolu s nezdan.min. na manzela/manzelku) a chcete, aby Vam vratil danovy urad zrazenu dan z urokov.

Ak mate na vypise aj minusove uroky, tak to je prave ta dan z urokov, ktoru uz za Vas zaplatila banka.
spit1
03.03.09,22:43
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc... takže sa to považuje za príjem a podľa všetkého tie mínusové úroky asi odrátam - správne som to pochopila??? A zaokrúhlovať treba hore alebo dole....
zaokruhlovat netreba nijako, zaokruhli sa az vysledna suma na cele koruny nahor (v pripade meny SKK)
marjankaj
03.03.09,23:58
ak sa jedna o uroky z bankoveho uctu, tak tieto uroky uz su zdanene zrazkovou danou. Standardne s nimi preto nijako neratate do prijmu z podnikania.
Zarate ich jedine ak ste mali dokopy prijem z podnikania spolu s urokmi pred zdnanim nizsie ako nezdanitelne minimum na ktore mate narok (ci uz na danovnika alebo spolu s nezdan.min. na manzela/manzelku) a chcete, aby Vam vratil danovy urad zrazenu dan z urokov.

Ak mate na vypise aj minusove uroky, tak to je prave ta dan z urokov, ktoru uz za Vas zaplatila banka.

Prečítaj si príspevok č.4.

A mínusové úroky máš vtedy ak ideš do debetu na účte.
Daň z úrokov nie je mínusový úrok.
Daň z úrokov je výdavok neovplynňujúci základ dane
Mínusový (debetný) úrok je výdavok ovplyvňujúci základ dane- réžia
marjankaj
04.03.09,00:16
zaokruhlovat netreba nijako, zaokruhli sa az vysledna suma na cele koruny nahor (v pripade meny SKK)

Zaokrúhľovať treba. Do daňového priznania sa haliere nepíšu. V zákone o dani z príjmov je §47 o zaokrúhľovaní. Čo sa týka príjmov a výdavkov, ja príjmy zaokrúhľujem na koruny nahor a výdavky na koruny nadol.