Mir
27.06.05,11:13
Dobry den, chcel by som sa spytat, ci je mozne si dat do nakladov (som zacinajuci zivnostnik FO) pouzivanie automobilu, ktory nie je napisany na firmu ale je klasicky v mojom a manzelkinom osobnom vlastnictve. Ak ano ako postupovat a aka je vyska, ktoru si mozem odpisat na 1 km ako naklady na podnikanie. Musim platit cestnu dan, ak ano v akej vyske?

Este by ma zaujimalo pouzivanie telefonov, ked ho pouzivame v domacnosti aj na sukromne ucely, mozem si dat fakturu do nakladov, alebo iba cast? ako sa dokazuje co je sukromny a co firemny hovor?

Dakujem za odpoved. Miro
Vera
27.06.05,09:26
Na tieto otázky, tu máš množstvo tém. Ale v skratke:
auto môžeš používať aj na podnikanie, v tom prípade ale musíš zaplatiť daň z mot. vozidla, ktorú si zistiš na nete podľa toho z akého kraja si (je to rôzne)
Potom si musíš robiť knihu jázd - a tie ktoré máš služobné dáš do výdavkov (v JU) ako opotrebenie vozidla - tj 6,2 Sk / km.

Telefón tak to je problém ťažko sa to dokazuje, možno keby si si dával posielať prehľad telefonátov...

- ale v každom prípade si pozri diskusie na tieto témy ...
Zuzka
27.06.05,09:54
Ja iba doplním: do nákladov si môžeš náhradu za auto 6,20 + priem. spotreba x cena benzínu/na 1 km podľa TP.
Čo sa týka telefónu, tak by som urobila priemer. za telefón za posledných 6 mesiacov, napr. priemer bude 650,- Sk. Účet za telefón, ktorý ti príde za ten mesiac, kedy si už telefón používal aj na podnikateľské účely bol napr. 850,- Sk. Tak rozdiel medzi týmito dvomi sumami by som uznala do nákladov, čiže sumu 200,- Sk, (ale záleží aj od toho koľko členov v domácnosti vás je.)
Ale je možné samozrejme urobiť aj iný prepočet, len treba k tomu priložiť faktúry a výpočet, ako si sa dopracoval k sume, ktorú si chceš uplatniť v nákladov.