brikina
03.03.09,11:34
Ahojte, chcela by som sa poradiť ohladne §97 Práca nadčas, ods.2.
Píše sa tam, že zamestnancovi s kratším pracovným časom nemožno nariadiť prácu nadčas. ALE ja sa pýtam... je možné ju dohodnúť s týmto zamesntancom?
mzdarka renca
03.03.09,11:21
Ahojte, chcela by som sa poradiť ohladne §97 Práca nadčas, ods.2.
Píše sa tam, že zamestnancovi s kratším pracovným časom nemožno nariadiť prácu nadčas. ALE ja sa pýtam... je možné ju dohodnúť s týmto zamesntancom?

áno, dohodnúť sa môžete
brikina
03.03.09,11:44
áno, dohodnúť sa môžete

ja som si tiež myslela, že čo nie je zakázané, to je povolené... ale chcela som aj iný názor. A myslíš, že to treba aj písomne dohoddnúť?
mzdarka renca
03.03.09,11:56
ja som si tiež myslela, že čo nie je zakázané, to je povolené... ale chcela som aj iný názor. A myslíš, že to treba aj písomne dohoddnúť?

áno, treba mať dohodu na prácu nadčas
brikina
03.03.09,12:08
áno, treba mať dohodu na prácu nadčas

Rozmýšľam ako to urobiť. Každému zamestnancovi budem robiť dodatok ku zmluve, kde sa dohodneme na kratšom prac. pomere. Zároveň tam môžem dať klauzulu, že sa zmluvné strany dohodli na vykonávaní práce nadčas v prípade súhlasu oboch strán. Myslíš, že to tak môže byť? Všetko spolu na tom Dodatku?
Totižto ja mám s každým zamestnancom podpísaný taký list - Dohodu o práci nadčas, kde to znie asi takto:

!Zamestnávateľ a zamestnanec sa v zmysle § 97 ods. 11 ZP dohodli o vykonaní práce nadčas na zabezpečenie bezpečnostného a plynulého výrobného procesu aj nad hranicu ustanovenú v § 97, ods.7 ZP v rozsahu najuviac 250 hodín za kalendárny rok."

Ale mám pocit, že na tento účel - keď skracujeme prac. dobu, že na to sa mi to nebude môcť vzťahovať....

Neviem, skúsite mi poradiť vy, čo by ste robili?
mzdarka renca
03.03.09,12:16
Rozmýšľam ako to urobiť. Každému zamestnancovi budem robiť dodatok ku zmluve, kde sa dohodneme na kratšom prac. pomere. Zároveň tam môžem dať klauzulu, že sa zmluvné strany dohodli na vykonávaní práce nadčas v prípade súhlasu oboch strán nemusí, ale môže, ale doplnila by som "v zmysle ZP". Myslíš, že to tak môže byť áno ? Všetko spolu na tom Dodatku?
Totižto ja mám s každým zamestnancom podpísaný taký list - Dohodu o práci nadčas, kde to znie asi takto:

!Zamestnávateľ a zamestnanec sa v zmysle § 97 ods. 11 ZP dohodli o vykonaní práce nadčas na zabezpečenie bezpečnostného a plynulého výrobného procesu aj nad hranicu ustanovenú v § 97, ods.7 ZP v rozsahu najuviac 250 hodín za kalendárny rok."ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/

Ale mám pocit, že na tento účel - keď skracujeme prac. dobu, že na to sa mi to nebude môcť vzťahovať.... prečo si myslíš, že nie?
Neviem, skúsite mi poradiť vy, čo by ste robili?

odpoveď v texte
brikina
03.03.09,12:31
odpoveď v texte

prečo si to myslím?
no, len tak nahlas uvažujem. Tieto dohody boli spísané, ked sme tých ludí veľmi potrebovali a pracovali vela nadčasov. Ak by robili len do 150 hodín nadčasov do roka - tak by sme teoreticky nepotrebovali Dohody o práci nadčas - lebo ZP nám dovoluje nariadiť tú prácu. (hovoríme o zamestnancoch na plný pracovný úväzok s 8 hodinami). A ja som s nimi dohadovala tie dalsie hodiny nadcasu - tých 250 hodín. ALE preventívne som tam dala aj slovíčko "aj" - čo by som si mohla vyložiť tak, že súhlasia s vykonávaním práce nadčas ako takej - teda aj v prípade kratšieho prac. pomeru. Ale neviem, či by mi to prešlo... prešlo? Viem, hrám sa so slovíčkami :)
Ale aj keby mi to asi prešlo, tak to pre istotu do tých dodatkov dám... budem mať istotu a už ked budem tvoriť tie dodatky tak jedna veta navyše tam kludne môže byt, no nie? :)
mzdarka renca
03.03.09,12:35
prečo si to myslím?
no, len tak nahlas uvažujem. Tieto dohody boli spísané, ked sme tých ludí veľmi potrebovali a pracovali vela nadčasov. Ak by robili len do 150 hodín nadčasov do roka - tak by sme teoreticky nepotrebovali Dohody o práci nadčas - lebo ZP nám dovoluje nariadiť tú prácu. (hovoríme o zamestnancoch na plný pracovný úväzok s 8 hodinami). A ja som s nimi dohadovala tie dalsie hodiny nadcasu - tých 250 hodín. ALE preventívne som tam dala aj slovíčko "aj" - čo by som si mohla vyložiť tak, že súhlasia s vykonávaním práce nadčas ako takej - teda aj v prípade kratšieho prac. pomeru. Ale neviem, či by mi to prešlo... prešlo? Viem, hrám sa so slovíčkami :)
Ale aj keby mi to asi prešlo, tak to pre istotu do tých dodatkov dám... budem mať istotu a už ked budem tvoriť tie dodatky tak jedna veta navyše tam kludne môže byt, no nie? :)

nad 150 hod. sa musíte tak či tak dohodnúť so zamestnancami
brikina
03.03.09,12:38
nad 150 hod. sa musíte tak či tak dohodnúť so zamestnancami

Ano, preto som robila tie dohody.. :)
Teraz to už pre istotu dávam rovno do pracovnej zmluvy... a mám to tak zastrešené... aj ked v tejto dobe pojem nadčas málokoho trápi... žial :(
-myslím, kvôli kríze...