katkavar
03.03.09,11:57
Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.
jana007
03.03.09,11:20
Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?
Chobot
03.03.09,12:26
Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.

V prvom rade odcituje § 797 ods. 2 a 3 Obč. zákonníka:

(2) Právo na plnenie vznikne, ak nastane skutočnosť, s ktorou je spojený vznik povinnosti poistiteľa plniť (poistná udalosť).

(3) Plnenie je splatné do pätnástich dní, len čo poistiteľ skončil vyšetrenie potrebné na zistenie rozsahu povinnosti poistiteľa plniť. Vyšetrenie sa musí vykonať bez zbytočného odkladu; ak sa nemôže skončiť do jedného mesiaca po tom, keď sa poistiteľ o poistnej udalosti dozvedel, je poistiteľ povinný poskytnúť poistenému na požiadanie primeraný preddavok.

Takže v zmysle OZ aj poistných podmienok je dožitie sa konca poistenia poistná udalosť ako každá iná poistná udalosť (napr. smrť, úraz, trvalé následky) a preto má poistený povinnosť túto poistnú udalosť nahlásiť poisťovni. Napriek tomu bežne poisťovne zasielajú po skončení poistenia nejaký doklad o ukončení poistenia. Na základe toho musí oprávnená osoba (v prípade dožitia je to poistený) preukázať (hore citovaný čl. 2), že poistná udalosť (v tomto prípade dožitie sa konca poistenia) nastala a to tým, že buď vyplní nejaké tlačivo poisťovne, kde sa overí jeho totožnosť, alebo sám napíše list poisťovni.

Po doručení podkladov, ktoré ho oprávňujú na poistné plnenie, poisťovňa tieto doklady preskúma a následne je povinná do 15 dní (čl. 3) vyplatiť poistné plnenie.

Poisťovňa nie je povinná, dokonca ani nemôže, vyplatiť peniaze bez toho, aby overila, či sa poistená osoba dožila konca poistenia. Ono sa to možno zdá ako banalita, ale môže nastať prípad, že 3 dni pred koncom poistenia by poistená osoba vyplnila a podpísala list na vyplatenie poistnej sumy, a deň pred ukončením poistenia by zomrela. Poisťovňa by vyplatila peniaze za dožitie a následne by sa prihlásila oprávnená osoba (napr. dieťa), že chce vyplatiť peniaze z poistnej udalosti - smrti poistenej osoby. Poisťovňa by musela oprávnenej osobe tieto peniaze vyplatiť znova.

Takže zhrnuto - výplatenie poistnej sumy môže nastať až po ukončení poistenia, poistená osoba sa musí preukázať, že dožila do konca poistného obdobia. Poisťovňa má následne 15 dní na vyplatenie poistnej sumy (doba sa ráta od doručenia dokladov, ktoré preukazujú nárok na vyplatenie poistnej sumy).

Pozri aj na túto stránku, je tam jedna sťažnosť, kde klient mal rovnaký problém:

http://staznosti.sme.sk/cpld/1966/Poistovna-Slovenskej-Sporitelne-as/Predlzenie-zmluvy-som-neakceptoval-na-peniaze-cakam.html
Chobot
03.03.09,12:28
Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?

Ako som už napísal, lehota je 15 dní, ale od doručenia toho dokladu do poisťovne (v zákone je konkrétne uvedené "druhej zmluvnej strane"). Určite si to odovzdala do poisťovne? Nebolo to odovzdané nejakému sprostredkovateľovi?
Stanislav 1975
03.03.09,12:32
U nas to funguje tak, že vždy je mesiac dopredu vygenerovaný zoznam ludí ktorým končí zmluva a prerozdeluje sa to zamestnancom a tí sú povinný klienta osloviť a vypísať s ním žiadosť o výplatu pz, kde si klient určí kam mu majú byť peniažky zaslané- následne cca 14 dní po doručení je to aj vyplatené...
katkavar
03.03.09,13:33
Mohli by ste mi, prosim, napisat, pre aku poistovnu pracujete (do sukromnej posty). Takto si totiz predstavujem, ze by to malo fungovat.
Dakujem.
katkavar
03.03.09,17:58
Dakujem za odpoved,
som tu registrovana kratko, takze mi este nejde pisat do sukromnej posty alebo odpovedat na nu.
Musim povedat, ze s Vasou poistovnou mam len dobre skusenosti (klop,klop,klop), mame u vas uzatvorenych vacsinu poistiek ;-)
Zita5
03.03.09,18:14
Ahoj, poradaci,
chcem sa poradit s niekym, kto ma skusenosti so zivotnym poistenim. Mame skoncila poistka 18.1.09 a caka vyplatenie sumy na dozitie... Kedze sa dva tyzdne poistovna neozvala, telefonovala na ich zakaznicku linku, kde jej povedali, ze nech si napise ziadost o vyplatenie, ze to bude rychlejsie... Pripada mi to dost cudny postup...
Preto by som rada vedela, ci ma poistovna stanovenu nejaku lehotu na vyplatu z poistnej zmluvy a ci by nemala klienta kontaktovat pred ukoncenim zmluvy, minimalne o informaciu, kam poslat peniaze...
Zda sa mi maximalne cudne, ze poistovna takmer tri tyzdne pouziva peniaze,ked poistenie uz netrva... (alebo trva? zrejme nie, ked uplynulo obdobie poistenia...)
Poradi mi niekto, prosim?
Dakujem.

Poisťovne majú taký zvyk , že oslovia klienta vopred , oznámia resp. upozornia , že končí poistná zmluva a poprípade ponúknu iný produkt poistenia .Atď.....

Pokiaľ vyrieknete , že nemáte záujem o ďalší poistný produkt , tak obchodný zástupca sa vôbec neunúva ísť za Vami , ale poviem Vám , že pred dňom skončenia poistnej zmluvy si máte zájsť do príslušnej poisťovne a treba tam odovzdať aj originál poistnej zmluvy , súčasne tam priamo na mieste nahlásite , že na aký účet Vám majú poslať peniaze resp. nahlásite , že ich chcete dostať domov poštovým poukazom .A toto všetko pekne potvrdíte pracovníčke poisťovne svojim podpisom .

Takže si myslím, že nebolo dobré čakať .....bolo potrebné pre vyplatenie životnej poistky aj niečo spraviť .
Stanislav 1975
03.03.09,19:39
Dakujem za odpoved,
som tu registrovana kratko, takze mi este nejde pisat do sukromnej posty alebo odpovedat na nu.
Musim povedat, ze s Vasou poistovnou mam len dobre skusenosti (klop,klop,klop), mame u vas uzatvorenych vacsinu poistiek ;-)
ďakujem za pochvalu...;););)
katkavar
04.03.09,07:17
Necakali sme, kontaktovali sme poistovacku, ktora nas ma na starosti ako klienta, povedala nam, ze nemusime sa o nic starat, ze ona si to ustrazi... Evidentne strazi velmi dobre... v utajeni... No, uvidime, co bude, vcera som pisala ziadost o vyplatenie poistnej sumy... uvidime, co bude... Ked to ukoncime, napisem aj o aku poistovnu ide, nech im spravim trochu "reklamu"...
Dakujem za reakcie. Vsetkym vam prajem pekny den.
jana007
10.03.09,05:37
Ja mám ten istý prípad, poistná zmluva mi skončila 1.2.2009. Predtým sa mi ozvali, či nechcem novú poistnú zmluvu (ešte lepšie podmienky), keďže som povedala ďakujem, poslali mi papiere k podpísaniu, kde chcem vyplatiť poistnú sumu. Žiadosť som vypísala, osobne odovzdala 11.2.2009 a odvtedy sa nič nedeje. Zajtra sa tam chystám zájsť. Akú majú vlastne lehotu na vyplatenie?
Po telefonickej urgencii mi pani povedala, že majú 15 dní od dátumu podania žiadosti o vyplatenie na preskúmanie, či "ešte žijem". Po uplynutí tejto doby a zistenia, že je všetko v poriadku do 15 dní vyplatia poistnú sumu. Takže tento týždeň mám čakať. Takže príslušná poisťovňa používa moje peniaze asi 6 týždňov po skončení poistnej zmluvy!
Chobot
10.03.09,07:31
Po telefonickej urgencii mi pani povedala, že majú 15 dní od dátumu podania žiadosti o vyplatenie na preskúmanie, či "ešte žijem". Po uplynutí tejto doby a zistenia, že je všetko v poriadku do 15 dní vyplatia poistnú sumu. Takže tento týždeň mám čakať. Takže príslušná poisťovňa používa moje peniaze asi 6 týždňov po skončení poistnej zmluvy!

AK si všetky požadované doklady odovzdala 11.2., tak do 15 dní (26.2.) ti mali vyplatiť poistné. Komu si odovzdala tie doklady? Poisťovni? Nedala si ich nejakému sprostredkovateľovi, ktorý ich "sušil" u seba ešte pár týždňov? Lebo lehota sa ráta odo dňa, kedy boli doručené poisťovni.
jana007
11.03.09,05:43
Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
:)
Chobot
11.03.09,07:41
Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
:)

Tak potom nedodržali zákonom danú lehotu.
katkavar
26.03.09,09:09
Ahojte, vraciam sa k tejto teme... takze po troch telefonickych urgenciach a pisomnej ziadosti konecne poslali pred tyzdnom tlacivo na vyplnenie... Konecne... po mesiaci... Tak teraz mama caka, kedy a kolko jej v skutocnosti vyplatia, lebo suma, ktoru jej uviedli v liste je prilis nizka oproti tomu, co jej slubovali... vlastne nepokryva ani bezny urok na sporiacom ucte, o nejakych vynosoch nehovoriac... :mad:
katkavar
13.05.09,09:29
Takze, Ceska poistovna - teraz Generali nikdy viac... :mad:
Rusim aj ostatne poistky, co mam u nich... zbohom ostavaj, poistovna hrozy... :(
Stanislav 1975
13.05.09,15:32
Takze, Ceska poistovna - teraz Generali nikdy viac... :mad:
Rusim aj ostatne poistky, co mam u nich... zbohom ostavaj, poistovna hrozy... :(
Múdro robíš, ale to človek zistí, až keď sa popáli, že?;):)
martina12
29.08.09,12:41
Doklady som odovzdala priamo v poisťovni. A inak peniaze včera prišli na účet.
:)

Prosím ťa, aké doklady je potrebné odovzdať v poisťovni, aby vyplatili poistnú sumu v prípade dožitia? Môžeš poslať vzor žiadosti o vyplatenie poistnej sumy?
Chobot
29.08.09,19:34
Prosím ťa, aké doklady je potrebné odovzdať v poisťovni, aby vyplatili poistnú sumu v prípade dožitia? Môžeš poslať vzor žiadosti o vyplatenie poistnej sumy?


V každej poisťovni môže byť postup iný. Vo väčšine poisťovní po ukončení poistnej doby ti pošlú nejaký doklad, kde ti oznámia, že poistka bola ukončená. Niekde treba vyplniť návratku, niekde ti pošlú rovno šek na výplatu, niekde musíš navštíviť poradcu, aby overil totožnosť. V každom prípade ale poisťovňa musí overiť, či si sa skutočne dožila konca poistnej doby. Preto ani neexistuje vzor žiadosti o výplatu poistnej sumy.

Poistná doba sa už skončila?
martina12
30.08.09,06:14
Poistná doba sa skončila 12.8.2009. Telefonicky som kontaktovala poisťovňu na ďalší deň a na call centre mi oznámili, že peniaze pošlú poštovou poukážkou do 30 dní. Od nich mi neprišiel žiaden list, oznámenie... proste nič.
Stanislav 1975
30.08.09,08:15
Poistná doba sa skončila 12.8.2009. Telefonicky som kontaktovala poisťovňu na ďalší deň a na call centre mi oznámili, že peniaze pošlú poštovou poukážkou do 30 dní. Od nich mi neprišiel žiaden list, oznámenie... proste nič.

Tak keď povedali, že pošlú do 30 dní,tak sa netreba zbytočne vzrušovať, dnes je len 30.08- tých 30 dní upynie až 12.9.2009...
alex1
21.04.12,17:39
Mám dotaz, mamina mala životnú investičnú poistku, ktorá bude končiť 27.4.2012. Ma ju na 10 rokov platila mesačne 70 eur, časť na poistenie a časť na sporenie. Nedávno prišiel list, v ktorom nám poisťovna poslala certifákt na na nové 10ročne obdobie, nakoľko nechcela pokračovať, volala na centralu, kde je povedali aby isla na pobocku a požiadala o ukončenie poistky. to aj spravila a to 7.3.2012. a nedávno je prišli peniaze na účet, že úplne smiešna suma cca 1700 eur. Je to akože všetko, to môžu poslať ešte pred koncom poistky? a To su všetky peniaze, ktoré dostane?
alex1
22.04.12,05:50
Mám dotaz, mamina mala životnú investičnú poistku, ktorá bude končiť 27.4.2012. Ma ju na 10 rokov platila mesačne 70 eur, časť na poistenie a časť na sporenie. Nedávno prišiel list, v ktorom nám poisťovna poslala certifákt na na nové 10ročne obdobie, nakoľko nechcela pokračovať, volala na centralu, kde je povedali aby isla na pobocku a požiadala o ukončenie poistky. to aj spravila a to 7.3.2012. a nedávno je prišli peniaze na účet, že úplne smiešna suma cca 1700 eur. Je to akože všetko, to môžu poslať ešte pred koncom poistky? a To su všetky peniaze, ktoré dostane?


nikto neskúsi?
KEJKA
22.04.12,06:00
ak poistka mala skončiť 27.4.2012 tak mala iba oznámiť, že nemá v úmysle pokračovať v poistení po tomto dátume, alebo na ponuku vôbec nereagovať.
Podľa mňa poistka bola ukončená predčasne - pred koncom dohodnutej poistnej doby a vtedy poisťovňa skutočne vypláca len nejaké smiešne peniaze, nemusí plniť dohodnuté podmienky.
Kedže peniaze prišli už 7.3.2012, požiadať o ukončenie mohla niekedy vo februári, teda ešte pred termínom. Mala sa poradiť, nie utekať ukončovať niečo, čo platilo do 27,4,2012. Žiaľ.

Mám dotaz, mamina mala životnú investičnú poistku, ktorá bude končiť 27.4.2012. Ma ju na 10 rokov platila mesačne 70 eur, časť na poistenie a časť na sporenie. Nedávno prišiel list, v ktorom nám poisťovna poslala certifákt na na nové 10ročne obdobie, nakoľko nechcela pokračovať, volala na centralu, kde je povedali aby isla na pobocku a požiadala o ukončenie poistky. to aj spravila a to 7.3.2012. a nedávno je prišli peniaze na účet, že úplne smiešna suma cca 1700 eur. Je to akože všetko, to môžu poslať ešte pred koncom poistky? a To su všetky peniaze, ktoré dostane?
mona091
22.04.12,06:35
[QUOTE=Zita5;970732....do príslušnej poisťovne a treba tam odovzdať aj originál poistnej zmluvy ,....... .[/QUOTE]

??? preco by mal klient po skonceni zmluvneho vztahu odovzdat original zmluvu???
uz som sa s tym stretla, ze originaly v poistovniach pri ukonceni zmluv pytali, a klienti im ich ochotne odovzdavali, to co ma znamenat????

to fakt pokladate za normalne, ze po ukonceni akychkolvek zmluvynch vztahov jedna zo zmluvnych stran sa vzdava svojho originalu a ochotne ho da protistrane?
vierm si zivo predstavit odovzdavanie originalov aj v inych zmluvnych vztahov, to by len bol chaos
myara
22.04.12,06:38
??? preco by mal klient po skonceni zmluvneho vztahu odovzdat original zmluvu???
uz som sa s tym stretla, ze originaly v poistovniach pri ukonceni zmluv pytali, a klienti im ich ochotne odovzdavali, to co ma znamenat????

to fakt pokladate za normalne, ze po ukonceni akychkolvek zmluvynch vztahov jedna zo zmluvnych stran sa vzdava svojho originalu a ochotne ho da protistrane?
vierm si zivo predstavit odovzdavanie originalov aj v inych zmluvnych vztahov, to by len bol chaos

nic nemusis odovzdavat
bubkoch
22.04.12,06:43
ak poistka mala skončiť 27.4.2012 tak mala iba oznámiť, že nemá v úmysle pokračovať v poistení po tomto dátume, alebo na ponuku vôbec nereagovať.
Podľa mňa poistka bola ukončená predčasne - pred koncom dohodnutej poistnej doby a vtedy poisťovňa skutočne vypláca len nejaké smiešne peniaze, nemusí plniť dohodnuté podmienky.
Kedže peniaze prišli už 7.3.2012, požiadať o ukončenie mohla niekedy vo februári, teda ešte pred termínom. Mala sa poradiť, nie utekať ukončovať niečo, čo platilo do 27,4,2012. Žiaľ.

cela otazka je zmatocna a podla mna bud nespravna alebo zle popísana ...
pise ze 7.3. dala zrusenie zmluvy, nie ze jej uz prisli peniaze ... dalej, plati 6-tyz. vypovedna lehota, takze najskorsi datum kedy mohla byt poistka ukoncena je 27.4., teda koniec poistenia, takze o ziadnom predcasnom ukonceni zmluvy nemoze byt rec ... nevieme teda, o co poziadala poistovnu 7.3., ani ake peniaze a za co jej prisli ... navyse, ak jej poistovna poslala nejake peniaze, musela jej poslat aj sprievodny list s info, o co ide a sposob vypoctu vyplatenej sumy ... treba poriadne pozriet papiere a napisat jasne o co ide
KEJKA
22.04.12,08:18
áno, požiadala 7.3. a nedávno jej prišli peniaze.
Ak žiadosť podala v zmysle predčasného ukončenia, možnosa poisťovňa "poponáhľala" aby nemusela vyplatiť celú sumu.
súhlasím, že treba popísať problém lepšie, najlepšie zájsť so všetkou dokumentáciou do poisťovne a nechať si to vysvetliť tam.
bubkoch
22.04.12,08:46
áno, požiadala 7.3. a nedávno jej prišli peniaze.
Ak žiadosť podala v zmysle predčasného ukončenia, možnosa poisťovňa "poponáhľala" aby nemusela vyplatiť celú sumu.
súhlasím, že treba popísať problém lepšie, najlepšie zájsť so všetkou dokumentáciou do poisťovne a nechať si to vysvetliť tam.

len to nie preboha ... :eek:
ked tam uvidia, ze prisla zenska (absolutne neznala problematiky) pre vysvetlenie, obabru ju znova tak ako prvykrat, len aby sa jej zbavili a nemuseli priznat chybu ze ju prvykrat s tou "radou" podviedli ...
mala by sa tu vyjadrit presne a jasne, alebo sa poradit s pravnikom alebo clovekom znalym problematiky, a do poistovne napochodovat uz s konkretnou ziadostou o vyriesenie problemu ... aby tam videli, ze nemaju pred sebou panaka ktoremu opat staci nieco nabulikat a maju pokoj, ale cloveka, ktory vie co chce a aj to pozaduje, a co sa uz nenecha ojekabatit :)
KEJKA
22.04.12,09:22
súhlasím, ale obávam sa, že je neskoro. Isto jej vyplatili peniaze na základe jej žiadosti, ktorú podpísala dobrovoľne. neznalosť zákona .....atď.
Je síce nelogické, žeby klient vypovedal poistku pár týždňov pred jej vypršaním, ale podpis je podpis.
Ja to ružovo nevidím ani s právnikom.
alex1
22.04.12,18:55
7.3. bola na pobočke a s pani poistovatelkou spísali papier, kde ukončuje poistku a a peniaze maju poslať na účet. Peniaze prišli cca pred týždnom. Pani poistovatelka si papier o predlžení preštudovala a sama spísala uvedenú žiadosť. to už vážne nie iná možnosť ako to vyriešiť a dať tomu správnu formuláciu? Žiaden papier o ukončení zmluvy z poisťovne generali neprišiel.
KEJKA
22.04.12,18:59
podľa mňa nie. Poisťovňa sa poponáhľala a ušetrila. Podpis na ukončení je platný, žaľ.
alex1
22.04.12,19:10
a ked sa napíše žiadosť o ukončení podla podmienok 6 týždnov pred ukončením poistneho obdobia, je to iné? považuje sa to za dokončenie zmluvy?
alex1
22.04.12,19:19
to akoze poisťovna najskor posiela peniaze a potom niekedy papier o ukončení? ved ja nemusím suhlasiť s tou sumou napríklad.
bubkoch
22.04.12,19:34
podľa mňa nie. Poisťovňa sa poponáhľala a ušetrila. Podpis na ukončení je platný, žaľ.

nechcem s tebou neustale polemizovat ale podla mna si v poisteni vedla ...

OZ hovori jasne:

§ 800


(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

teda poistenie nemoze zaniknut okamzite po podani vypovede len preto ze "poistovna sa poponahla a chce usetrit" ...
moze zaniknut LEN ku koncu poistneho obdobia a zaroven najskor po 6-tich tyzdnoch od podania vypovede ...

ak skutocne 7.3. omylom podala vypoved, t.j. ziadost o ukoncenie poistenia, dalo by sa namietat ze poistovna zrusenim poistenia k skorsiemu datumu ako 27.4. porusila zakon a taketo ukoncenie je neplatne ... moze sa domahat toho aby poistovna ukoncila poistenie v sulade s OZ a to tak, ze poistenie riadne skonci k datumu skoncenia zmluvy
bubkoch
22.04.12,19:40
to akoze poisťovna najskor posiela peniaze a potom niekedy papier o ukončení? ved ja nemusím suhlasiť s tou sumou napríklad.

poistovna samozrejme neposiela sposob vypoctu plnenia klientom na schvalenie ...
vypocita plnenie, posle peniaze spolu s listom, kde napise ako poistnu udalost vybavila spolu s vypoctom plnenia ...
ak s tym nesuhlasis, mozes podat reklamaciu, mozes sa sudit ...
Chobot
22.04.12,21:10
nechcem s tebou neustale polemizovat ale podla mna si v poisteni vedla ...

OZ hovori jasne:

§ 800


(1) Poistenie, pri ktorom je dojednané bežné poistné, zanikne výpoveďou ku koncu poistného obdobia; výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred jeho uplynutím.

teda poistenie nemoze zaniknut okamzite po podani vypovede len preto ze "poistovna sa poponahla a chce usetrit" ...
moze zaniknut LEN ku koncu poistneho obdobia a zaroven najskor po 6-tich tyzdnoch od podania vypovede ...

ak skutocne 7.3. omylom podala vypoved, t.j. ziadost o ukoncenie poistenia, dalo by sa namietat ze poistovna zrusenim poistenia k skorsiemu datumu ako 27.4. porusila zakon a taketo ukoncenie je neplatne ... moze sa domahat toho aby poistovna ukoncila poistenie v sulade s OZ a to tak, ze poistenie riadne skonci k datumu skoncenia zmluvy

U investičného poistenia zvykne byť výpovedná doba kratšia. V jednej poisťovni, kde som robil, ak niekto vypovedal investičnú poistku, tak tá sa zrušila na nasledujúci pracovný deň po doručení výpovede.

A ak išlo o investničné poistenie, tak je dôležité, akú hodnotu mali podielové jednotky, ktoré sa viazali na danú poistku. Ak ich hodnota bola nízka, je možné, že dostala menej, než zaplatila na poistnom za celé obdobie.

Ľudia ešte stále nepochopili, čo je to "inveestovanie do podielových fondov". Stále si myslia, že je to sporrenie na účte.
myara
23.04.12,03:16
to akoze poisťovna najskor posiela peniaze a potom niekedy papier o ukončení? ved ja nemusím suhlasiť s tou sumou napríklad.

a co ked nesuhlasis so sumou? myslis, ze ti vyplatia viac?
nie si na trhu :)
alex1
23.04.12,08:53
Na poisťovni mi povedali, že pri tejto forme poistky je jedno kedy som to ukončila, tak či tak by som dostala len tak málo. Tak super. Nech sa mi skúsi ešte raz nejaký poisťovák ohlásiť ohladne zmluvy.
Chobot
23.04.12,09:08
Na poisťovni mi povedali, že pri tejto forme poistky je jedno kedy som to ukončila, tak či tak by som dostala len tak málo. Tak super. Nech sa mi skúsi ešte raz nejaký poisťovák ohlásiť ohladne zmluvy.

Chybu si spravila ty, nie poisťovák. On ti ponúkol poistku, ty si si ju vybrala. Nemala si brať investičnú poistku, ale kapitálovú. Pri kapitálovej máš garantované zhodnotenie, pri investičnej riziko investovania preberáš ty.

Ale to neplatí len pri tebe, ale všeobecne - ľudia z chamtivosti si radšej vyberú investičné produkty, lebo im tam "niekto" sľúbi vyššiu možnosť zhodnotenia, než pri garantovaných produktoch (napr. termínovaný účet vs. investičné fondy, kapitálové živ. poistenie vs. investičné živ. poistenie) a potom sa čudujú, že také zhodnotenie nedosiahli. Investovanie nie je sranda. Treba vedieť zvážiť kedy a kam investovať.
bubkoch
23.04.12,09:15
U investičného poistenia zvykne byť výpovedná doba kratšia. V jednej poisťovni, kde som robil, ak niekto vypovedal investičnú poistku, tak tá sa zrušila na nasledujúci pracovný deň po doručení výpovede.

A ak išlo o investničné poistenie, tak je dôležité, akú hodnotu mali podielové jednotky, ktoré sa viazali na danú poistku. Ak ich hodnota bola nízka, je možné, že dostala menej, než zaplatila na poistnom za celé obdobie.

Ľudia ešte stále nepochopili, čo je to "inveestovanie do podielových fondov". Stále si myslia, že je to sporrenie na účte.

akoze tato cast OZ neplati pre investicne zivotne poistenie ?
v kazdom pripade ju poistovna podviedla, odporucit jej zrusit poistku mesiac pred vyprsanim, to je na jeden velky pluvanec do ksichu pracovnicke ...
aj ked to nízke plnenie zrejme fakt vyplýva z nízkej hodnoty podielovej jednotky, pravdepodobne ju obrali o poplatok za odkup, neverim ze by tam ziaden nebol :)
alex1
23.04.12,09:28
a myslíš, ze by mala napísať sťažnosť na prešetrenie?
Chobot
23.04.12,11:56
akoze tato cast OZ neplati pre investicne zivotne poistenie ?
v kazdom pripade ju poistovna podviedla, odporucit jej zrusit poistku mesiac pred vyprsanim, to je na jeden velky pluvanec do ksichu pracovnicke ...
aj ked to nízke plnenie zrejme fakt vyplýva z nízkej hodnoty podielovej jednotky, pravdepodobne ju obrali o poplatok za odkup, neverim ze by tam ziaden nebol :)

6 týždňová výpovedná lehota je štandardná podľa zákona. Poisťovňa ale môže s klientom dohodnúť aj kratšiu výpovednú dobu, nič jej v tom nebráni - stačí to uviesť do Všeobecných poistných podmienok. Len dlhšia nemôže byť.
DANAK1
26.08.13,15:24
ahojte! poradíte mi? skončila mi poistka a musím napísať žiadosť, aby mi poslali moje peniaze... zle na tom je to, že chcú po mne kópiu zmluvy - tú nemám... som ju pri sťahovaní zapotrošila... takže teraz čo robiť? keby šlo o solídnu poisťovňu, tak nestresujem a normálne sa ich spýtam, ale ide o poisťovňu, ktorá nevypláca to, čo má, aj ked je všetko ok - teda, aspon naťahuje čas... snád niekedy aj zaplatí...
Z.E.Ú.S.
26.08.13,15:59
o akú poisťovňu a aký produkt sa jedná, poisťovňa je určite povinná vyplatiť peniaze aj v prípade, že ste zmluvu stratili... Ak chcete napíšte do súkromnej správy detaily.
Katy a R
26.08.13,16:59
ahojte! poradíte mi? skončila mi poistka a musím napísať žiadosť, aby mi poslali moje peniaze... zle na tom je to, že chcú po mne kópiu zmluvy - tú nemám... som ju pri sťahovaní zapotrošila... takže teraz čo robiť? keby šlo o solídnu poisťovňu, tak nestresujem a normálne sa ich spýtam, ale ide o poisťovňu, ktorá nevypláca to, čo má, aj ked je všetko ok - teda, aspon naťahuje čas... snád niekedy aj zaplatí...
určite bude stačiť číslo poistnej zmluvy - je to variabilný symbol platieb (ak nemáš poistku) a hlavne účet, na ktorý ti to majú poslať. Pochybujem, žeby si hociktorá poisťovňa dovolila "nevyplatiť" . Tvoju totožnosť si vedia overiť - najlepšie ísť osobne s OP do kancelárie, kópiu si dať potvrdiť .. (keby náhodou sa stratila žiadosť;))