Miosko
03.03.09,12:19
Zdravim vsetkych a pekny den,

mangelka si dnes zalozila zivnost. Chcem sa spytat, ci sa da dat do nakladov aj PHM a PZP ak mam auto prihlasene na seba. A dalej ako je to s odvodmi za prvy rok podnikania. Mam info, ze treba platit iba zdravotne poistenie. V akej vyske?

Thnx za odpovede.
Lianka
03.03.09,11:29
Takmer o nicom inom sa na tejto stranke nepise, len o daniach, nakladoch, poistnom... Skus si zadat par spravnych slov do vyhladavania, prip. nastuduj zakony.

§ 19, http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html

http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-13-06-2008-a.html

Zdravotne treba platit aspon z minima = 41,37 EUR mesacne, socialne prvy rok neplati.
Miosko
04.03.09,06:30
dakujem. Vcera som na tejto stranke bol prvykrat a este som sa nezorientoval (-:
Lianka
04.03.09,08:01
Do 8 dni po zalozeni zivnosti - oznamit zdravotnej poistovni. Zdravotne poistenie z minimalne mzdy, t. j. 41,37 EUR mesacne.
Socialne poistenie prvy rok nemusi platit.

Sukromne auto: vedie knihu jazd, do nakladov jej ide phm vo vyske skutocnej spotreby + pausal 0,18 EUR/prejazdeny km. V pausaly su zahrnute vsetky vydavky suvisiace s pouzivanim automobilu, nie je teda mozne si uplatnit PZP, ani dalsie vydavky ohladom automobilu. Auto treba prihlasit na dan z motorovych vozidiel. Tato dan je nakladom SZCO.
veronikasad
04.03.09,08:07
Zdravim vsetkych a pekny den,

mangelka si dnes zalozila zivnost. Chcem sa spytat, ci sa da dat do nakladov aj PHM a PZP ak mam auto prihlasene na seba. A dalej ako je to s odvodmi za prvy rok podnikania. Mam info, ze treba platit iba zdravotne poistenie. V akej vyske?

Thnx za odpovede.
Čo znamená auto prihlásené na seba ? Ak auto vložila do majetku firmy, môže si uplatniť v daňových výdavkoch odpisy vo výške 1/4 obst.ceny auta /ak toto auto nevlastní viac ako 4 roky/, náklady na prevádzku /PHM, dial.známka, náklady na údržbu/, povinné zml.poistenie, havarijné poistenie, daň z mot. vozidiel.

Ak si bude uplatňovať paušálne náhrady - odpoveď v príspevku od Lianka
Miosko
05.03.09,11:05
Auto prihlasene na seba znamena, ze majitelom som ja.

Otazka sa nesie v duchu co vsetko si moze dat mangelka ako zivnostnicka - ktora by pouzivala moje auto - cize auto nie je pisane na jej zivnost, do odpisov /PHM, PZP, opravy, cestna dan atd/?
Vuyctovanie sa robi formou cestovnych prikazov?
Kniha jazd je povinna? Podla poslednych info ju vraj nebude treba mat ak auto nie je prihalsene na zivnost...

Alebo je lepsie, keby sa auto prepisalo na zivnost? Ci zavisi to na najazdenych km?
Auto je starsie ako 4 roky.

Totiz nie je mi aj jasne co presne zahrna pojem pausalne nahrady.
Dakujem (-:
Meggie32
05.03.09,12:10
Tiež mám podobný problém. Chcem kúpiť auto na leasing (súkromná osoba) a neviem, ako si môžem uplatňovať náhrady ... tak isto ako keby som bola vlastníkom ja? (keďže pri leasingu bude vlastník leasingovka)? ďakujem
Meggie32
05.03.09,14:56
Tiež mám podobný problém. Chcem kúpiť auto na leasing (súkromná osoba) a neviem, ako si môžem uplatňovať náhrady ... tak isto ako keby som bola vlastníkom ja? (keďže pri leasingu bude vlastník leasingovka)? ďakujem

nikto nevie?
veronikasad
05.03.09,15:42
Auto prihlasene na seba znamena, ze majitelom som ja.

Otazka sa nesie v duchu co vsetko si moze dat mangelka ako zivnostnicka - ktora by pouzivala moje auto - cize auto nie je pisane na jej zivnost, do odpisov /PHM, PZP, opravy, cestna dan atd/?
Vuyctovanie sa robi formou cestovnych prikazov?
Kniha jazd je povinna? Podla poslednych info ju vraj nebude treba mat ak auto nie je prihalsene na zivnost...

Alebo je lepsie, keby sa auto prepisalo na zivnost? Ci zavisi to na najazdenych km?
Auto je starsie ako 4 roky.

Totiz nie je mi aj jasne co presne zahrna pojem pausalne nahrady.
Dakujem (-:

Ak chce auto vložiť do obchodného majetku firmy, nemusí byť na IČO - stačí zaraďovací protokol. Ak je však staršie ako 4 roky /nie vekom ale dobou používania u súčasného majitela/, nemá nárok na odpisy. Do daňových výdavkov si môže dať náklady na prevádzku - PHM, opravy, dialničnú známku, havarijné a povinné zmluvné poistenie.
Ak auto nevloží do majetku môže si uplatňovať sadzbu základnej náhrady - 5,50 sk/km /prepoč.na€ + priemernú spotrebu PHM podľa najadrených km. Musí mať doklady o nákupe PHM a viesť knihu jázd.
Meggie32
06.03.09,15:50
Ak chce auto vložiť do obchodného majetku firmy, nemusí byť na IČO - stačí zaraďovací protokol. Ak je však staršie ako 4 roky /nie vekom ale dobou používania u súčasného majitela/, nemá nárok na odpisy. Do daňových výdavkov si môže dať náklady na prevádzku - PHM, opravy, dialničnú známku, havarijné a povinné zmluvné poistenie.
Ak auto nevloží do majetku môže si uplatňovať sadzbu základnej náhrady - 5,50 sk/km /prepoč.na€ + priemernú spotrebu PHM podľa najadrených km. Musí mať doklady o nákupe PHM a viesť knihu jázd.

TOto je zaujímavé. Kde je to prosím Vás napísané v zákone? Znamená to, že ak ja mám auto síce staršie ako 4 roky, ale ja ho vlastním iba jeden rok, zaradím ho do majetku a budem si uplaťňovať PHM, opravy a ešte aj odpisy (v akej výške?) ? To by bolo fajn.. ako som už niekde písala, nevedela som o tom, že musím zaplatiť (a hlavne "prihlásiť" auto na daň z MV).. takže toto by sa mi hodilo...
Alebo to môžem urobiť tak,že mi manežel "prenajme" vozdilo (napr. za 1 Sk) a budem si uplaťňovať aspoň PHM?
Vopred ďakujem.
sportline
07.03.09,16:56
Dobrý deň rád by som Vás poprosil o radu ohľadom MV.
Príklad : Som vlastníkom MV na r.č. a keďže ho chcem používať ako SZČO je lepšie ak ho zapíšem na IČO alebo nie. A tú knihu jázd musím viesť aj keď to auto napíšem na SZČO.
PHM a náklady na KM sú mi jasné len tá kniha ... ? taktiež evidencia cien PHM
a počul so aj o nákladoch 80 percent.
Muška
07.03.09,17:00
: Som vlastníkom MV na r.č. a keďže ho chcem používať ako SZČO je lepšie ak ho zapíšem na IČO alebo nie. .

Nie.
Auto nemusíš prepisovať /pokiaľ nie si "rozdvojená" osoba/. Stále si FO.

Ak si ho budeš chcieť zaradiť do obchodného majetku, tak ho jednoducho zapíšeš na Kartu HIM. A máš potom nárok na všetky opravy a údržbu auta a poprípade aj na odpisy /to záleží či máš KZ a kedy si ho kúpil/
sportline
07.03.09,17:05
ďakujem pekne za radu ak ho presuniem do HIM tak si môžem nakladovať aj havarijnú poistku ak tomu správne rozmiem DAkujem
Muška
07.03.09,17:12
Keď ho preradíš do obchodného majetku, tak samozrejme máš nárok na všetky výdavky "okolo" majetku, ale musíš si dávať pozor aj na to, že ak auto použiješ na súkromné účely, tak na konci roka budeš musieť "ponížiť" uplatnené výdavky podielom akým si používal auto na podnikanie a na súkromné účely.
DanielaSL
07.03.09,17:14
Nie.
Auto nemusíš prepisovať /pokiaľ nie si "rozdvojená" osoba/. Stále si FO.

Ak si ho budeš chcieť zaradiť do obchodného majetku, tak ho jednoducho zapíšeš na Kartu HIM. A máš potom nárok na všetky opravy a údržbu auta a poprípade aj na odpisy /to záleží či máš KZ a kedy si ho kúpil/

A prihlásiť sa na DÚ.
Muška
07.03.09,17:17
A prihlásiť sa na DÚ.
Dani, prihlásiť auto na DU by mal tak, či tak.
Je jedno aké auto používa či súkromné, alebo v obchodnom majetku
DanielaSL
07.03.09,17:47
Muši ja viem, ale myslela som to tak, že pokiaľ ho chce používať na podnikanie..... či už ho zaradí alebo nezaradí do majetku.
marjankaj
07.03.09,18:00
TOto je zaujímavé. Kde je to prosím Vás napísané v zákone? Znamená to, že ak ja mám auto síce staršie ako 4 roky, ale ja ho vlastním iba jeden rok, zaradím ho do majetku a budem si uplaťňovať PHM, opravy a ešte aj odpisy (v akej výške?) ? To by bolo fajn.. ako som už niekde písala, nevedela som o tom, že musím zaplatiť (a hlavne "prihlásiť" auto na daň z MV).. takže toto by sa mi hodilo...
Alebo to môžem urobiť tak,že mi manežel "prenajme" vozdilo (napr. za 1 Sk) a budem si uplaťňovať aspoň PHM?
Vopred ďakujem.

Najjednoduchšie pre teba bude ako písala Veronikasad

Ak auto nevloží do majetku môže si uplatňovať sadzbu základnej náhrady - 5,50 sk/km /prepoč.na€ + priemernú spotrebu PHM podľa najadrených km. Musí mať doklady o nákupe PHM a viesť knihu jázd.


A napísané je to v zákone o dani z príjmov §19.