Aiculka
03.03.09,12:37
Otec bol minuly rok pol roka na PN a od juna dalsi pol rok na invalidnom dochodku, v praci je stale evidovany ako zamestnanec cize ma este stale zamestnavatela ale dali mu neplatene volno, situacia je troska komplikovana z dovodu cachrov-machrov zo strany zam-ľa, dal mu neplatene volno z dovodu aby mu nemusel preplatit nevycerpanu dovolenku.. dost vela dni cca 50, kedze nikdy ju nemohol vybrat lebo stale bolo vela roboty a nemohli vyberat. Zam-ľ mu vsak nejaku dovolenku vykazal este v juni a juli ale nevyplatil (otec sa boji ozvat,taktiez zam-l si robi co chce, policia je tam na dennom poriadku a aj tak nic nezmozu,takze sudit sa mu asi neoplati}. Teraz ho nuti podpisat vypoved zo zamestnania zo strany zamestnanca, s tym ze mu nechce preplatit ani dovolenku. Radili sme mu nech nic nepodpisuje, lebo aj tak zam-ľ vyjde z toho dobre a jemu ako vzdy uskodi. No hlavne co je pre mna otazne je zdravotne poistenie... V Zdravotnej poistovni mu radili dat odhlasku zo zdravotneho poistenia (ale on uz nevie coho vsetkeho sa to tyka lebo do veci sa velmi nevyzna a nie je v tom fundovany) a uz aj zabudol ako mu to vysvetlovali, z toho dovodu vas chcem poprosit ci by ste vedeli niekto mi do toho vniest viac svetla..,
Je potrebne mu dat odlhasku zo zdravotneho poistenia kedze v praci mu nemaju ani z coho odvadzat zdravotne poistenie?! nechcem aby sa to do buducnosti este viac skomplikovalo. pravdepodobne skocni pracovny pomer ale nechceme aby to skoncilo tak aby mu nevyplatil dovolenku a prisiel o narokovane peniaze... neviem co v tomto smere ma robit.. ze aj tak zanho hradi zdrav. poistenie stat.. Vieme mi vysvetlit co by trebalo v danej veci ohladne poistenia robit..? Dufam ze som to napisala spon kusok zrozumitelne. dakujem
brikina
03.03.09,12:49
Pokiaľ mu trvá zamestnanecký pomer - nech už je na neplatenom volne alebo nie, tak platitť preddavky do ZP má zamestnávateľ z VZ minimálne min. mzda - a to dokonca aj za zamestnanca - hoc tá sumička by sa mala zaúčtovať ako pohľadávka voči zamestnancovi. Odhlásenie zo ZP by som ja byť ním nedávala, lebo poistenie mi trvá kým mi neskončí PP. Ak aj zamľ neplatí preddavky, tak zdravotná poisťovňa nemôže v budúcnosti naháňať tvojho otca, aby to zaplatil. Maximálne mu napíšu, že za neho neboli zaplatené preddavky a budú chcieť aby to riešil - lebo ako je všeobecne známe zdravotné poisťovne namiesto toho, aby si hladali chybu u seba, tak vyzívajú ludí aby tú chybu hladali práve oni. ALE späť k otcovi. Ak skončí prac pomer, je dôležité aby mal v rukách Zápočtový list - kde je presne napísané a zamestnávateľom potvrdené trvanie pracovného pomeru. to je pre neho doklad voči zdr. poisťovni, že bol v tom čase zamestnaný a že preddavky mali byť platené zamestnávateľom.
No a čo sa týka toho, že mu nechcú preplatiť dovolenku - aj keby podpísal papiere v znení, že on chce ukončiť prac. pomer, tak aj tak je zamestnávateľ povinný preplatiť dovolenku.
Opisujete toho zamestnávateľa naozaj hrozne. Ja v mojej pozícii hájim zamestnávateľa, ale samozrejme v litere zákona a na takýchto grobiánov-zamestnávateľov sa viem tiež nahnevať, na nich len Inšpektorát práce...