Beruša
03.03.09,13:13
Dobrý deň, som učiteľka všeobecnovzdelávacích predmetov: Slovenský jazyk a literatúra, dejepis. Mohla by som vyučovať, doučovať, realizovať školenia, či prednášky na živnosť? ďakujem za odpovede
Faipe
03.03.09,15:33
Ano, je to volna zivnost - v zozname volnych zivnosti ju najdete pod bodom 28.1 - Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti.

Je to mimo skoly - teda vyucovanie jedine ak vramci kurzov, skoleni, doucovania,....
witch
18.03.09,06:54
Pekný deň všetkým, mám dobrú priateľku, ktorá od februára 2008 doučuje na živnosť (nie je súčasne zamestnanec), a potrebuje poradiť. Nemám skúsenosť s účtovaním SZČO, tak hľadám pomoc tu, nechcem jej poradiť zle.

1. Daňové priznanie za rok 2008 - zdaní príjem z podnikania, príjem za vecnú výhru, odpočítať si môže 40 % paušálne náklady, nezdaniteľnú časť na daňovníka - celú čiastku nebo pomernú od februára?, uplatní si daňový bonus na deti, platí odvody do zdravotnej a dobrovolne do socpoist - aj zaplatené odvody môže uplatniť? a odpočíta si zaplatenú životnú poistku (do 12 tisíc). Daňové priznanie FO typ B.

2. podľa výsledku, pokiaľ jej vznikne povinnosť platiť odvody do Socpoist, odhlási sa ako dobrovoľný plátca a prihlási sa ako "povinný" od 1.6.? Živnostník má prispievať do nejakého fondu, to v rámci odvodov do socpoist alebo ešte osobitne?

3. ako v tomto roku viesť účto, aby si mohla uplatňovať 40% paušál, lebo náklady v podstate nemá žiadne. Môže mať len účtovnú evidenciu, alebo musí účtovať v JU? V podstate vydáva len faktúry za mesiac doučovania a príjmové pokl. za úhrady. Žiaci platia len v hotovosti, takže BÚ nepoužíva.

Ďakujem za každú pomoc! Petra
Denisa
18.03.09,07:57
1. uplatní si celú nezdaniteľnú časť, odpočíta SP a ZP, aj životnú, aj bonus - ako píšeš.
2.do SP treba dať Výpis z DP do 30.6. a ak vznikne povinnosť platiť odvody tak sa ako dobrovoľná odhlási a povinne prihlási.
3. stačí evidencia príjmov
witch
18.03.09,09:22
1. uplatní si celú nezdaniteľnú časť, odpočíta SP a ZP, aj životnú, aj bonus - ako píšeš.
2.do SP treba dať Výpis z DP do 30.6. a ak vznikne povinnosť platiť odvody tak sa ako dobrovoľná odhlási a povinne prihlási.
3. stačí evidencia príjmov
Ďakujem za rýchlu odpoveď!